Dha İstanbul- Fsm Köprüsü'nü İşgal Davası; "Biz Polise Teslim Olunca Onlar Kaçmak İçin Helikopter... - Son Dakika
Güncel

Dha İstanbul- Fsm Köprüsü'nü İşgal Davası; "Biz Polise Teslim Olunca Onlar Kaçmak İçin Helikopter...

Haber: Ümit TÜRK / İstanbul DHA FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü işgal etme girişimi sırasında 3 kişinin şehit edilmesi, 49 kişinin de yaralanması olayına ilişkin 15'i tutuklu 61 sanık hakkında açılan dava ilk duruşması yapıldı.

16.10.2017 19:12
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Haber: Ümit TÜRK/ İstanbul DHA

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü işgal etme girişimi sırasında 3 kişinin şehit edilmesi, 49 kişinin de yaralanması olayına ilişkin 15'i tutuklu 61 sanık hakkında açılan dava ilk duruşması yapıldı. Tutuksuz sanık er, teşhis için gösterilen yarbayın yüzüne bakmak istemeyerek, "Biz teslim olunca onlar kaçmak için helikopter bekliyordu" dedi.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında görülen davada 15 tutuklu sanık ile 5 tutuksuz sanık hazır bulundu. Duruşma, ilk olarak tutuksuz sanıkların savunmalarıyla başladı.

"YARBAY, "ÖLÜRÜM DE SİLAHIMI TESLİM ETMEM' DEDİ"

Tutuksuz sanık er Yusuf Yentür, 15 Temmuz günü Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda görevli olduğunu, komutanı eski üsteğmen Vedat Yıldız'ın emriyle eğitim tatbikatı yapılacak bahanesiyle tanka bindirilerek FSM'ye götürüldüklerini anlattı. Yentürk, köprüye vardıklarında halkın tankın etrafını sardığını ve kendilerine Türk bayrağı sallayarak tepki göserdiğini bu duruma ilk olarak anlam veremediğini söyledi.

Yentür, "Hiç tanktan çıkmadım. Sadece Yarbay Adnan Uygun'un tepki gösteren vatandaşa karşı önce havaya, sonra yere doğru ateş ettiğini, yerden seken bir mermiyle vatandaşın yaralandığını gördüm. Ben hiç silah kullanmadım. Polislere teslim olduk" dedi.

Polise teslim olduktan sonra FSM'deki polis noktasına götürüldüklerini anlatan Yentür, eski yarbay Adnan Uygun'un teslim olmasını isteyen polise "Ölürüm silahımı teslim etmem" dediğine şahit olduğunu ifade etti.

"SEN HAİNSİN..."

Daha sonra savunma yapan tutuksuz sanık Muhammed Gümüştan da, Kuleli Askeri Lisesi'nde hizmet bölüğünde bulaşık yıkamakla görevli olduğunu anlatarak, darbe teşebbüsünün yaşandığı 15 Temmuz'a kadar hiç silah kullanmadığını söyledi. Gümüştan, darbe gecesi kendisine Engin astsubay isminin yazılı olduğu silahın verildiğini belirterek, askeri araçlara FSM'ye gittiklerini anlattı. Köprüye vardıklarında komutanların sadece köprüyü kapatmaları emrini verdiklerini ileri süren Gümüştan, şöyle devam etti: "Komutanlarımız kendi aralarında konuşuyorlardı. Bize birşey söylemiyorlardı. Trafiği önce dubalarla kapattık. Bir vatandaş yaklaşarak, Binbaşı Hanifi Ertosun'a 'Ben buradan geçecem. Öldürüyorsanız öldürün' dedi. Aralarına tartışma ve bağırışmalar oldu. Sonra o vatandaş binbaşıya 'Sen hainsin' dedi. Ne olduğunu anlayamadım. Darbeyi, hakim karşısına çıktığımızda öğrendim. Silahımı hiç kullanmadım. Kurma koluna bile dokunmadım"

Gümüştan, tutuklu sanık eski yarbay Adnan Uygun'un kendilerine "silahlarınızı teslim etmeyin yoksa askerliğini bitmez" dediğini belirterek, bu emri dinlemediklerini ve polise teslim olduklarını sözlerine ekledi.

"ONLAR, HAİN VE DARBECİDİRLER"

Duruşmada sanıkların çapraz sorgularının yapıldığı sırada müşteki avukatın sanıklardan bahsederken "O hain komutanlar…." demesi sanık avukatı tarafından eleştirildi. Müvekkillinin henüz hüküm giymeyip, sanık sıfatıyla yargılandığını söyleyen avukata, müşteki ve izleyiciler tepki gösterdi. Müştekiler, "Onlar, hain ve darbecidirler" diyince, mahkeme başkanı, duruşmanın düzeninin bozulmaması için uyarıda bulundu.

YÜZÜNE BAKMAK İSTEMİYORUM... HELİKOPTERLE GİDECEKLERDİ...

Daha sonra söz alan tutuksuz sanık er Mert Fırat sanık kürsüsüne çıkarak o geceye ilişkin anlatımda bulundu. O da eğitim tatbikatı amacıyla FSM'ye götürüldüklerini söyledi. Fırat, FSM Köprüsü'ne geldikleri sırada araçlardan indirildiklerini, eski yarbay Adnan Uygun'un ise kendilerine "Yaya veya motorlu kimseyi yaklaştırmayın" diye emir verdiğini söyledi.

Mahkeme heyeti başkanı Mustafa Çakar, tutuksuz sanık er Fırat'tan emri vereni teşhis etmesini isteyince, Fırat eski subayların yüzünü görmek istemediğini belirterek, arkasını dönmeden eliyle "Bu…. Yüzünü görmek istemiyorum. Biz silahımızı polise teslim ederken onlar kaçmak için helikopter bekliyorlardı" dedi. Yarbayın kendilerine direnen olursa sıkın dediğini ileri süren Fırat, Yarbay Ahmet Uygun, Binbaşı Hanifi Ertosun ile Üsteğmen Mustafa Ceylan'ın halka doğru ateş ettiklerini gördüğünü söyledi. Duruşma diğer sanıkların savunmalarını yapmaları için yarına ertelendi.

İDDİANAMEDEN...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca hazırlanan 574 sayfalık iddianamede, darbe girişimi günü darbecilerin stratejik öneme sahip olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü ele geçirmek ve İstanbul trafiğini kontrol altına almak için 4 adet tank ve 3 adet zırhlı araçla Kuleli Askeri Lisesi ve 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan çıkış yaptıkları anlatıldı. Yarbay Ahmet Uygun'un öncülüğünde çıkan askerlerin halkın tepkisiyle karşılaştıkları, teslim olun çağrılarına rağmen halka doğru ateş ettikleri, tanklarla araçları ezdikleri belirtildi.

3 ŞEHİT 49 YARALI

İddianamede maktuller Hasan Kaya'nın uzun namlulu silahla ateş edilerek, İsmail Kefal'in çıktığı tank üzerinden düşerek, Şükrü Bayrakçı'nın ise aracının içindeyken üzerinden geçen tankın ezmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. 49 kişinin de darbecilerin ateş etmesi sonucu yaralandığı kaydedildi. 99 kişinin şikayetçi olarak yer aldığı iddianamede 15 şüphelinin tutuklu olduğu 46 erin ise tutuksuz oldukları belirtildi.

REKOR CEZALAR İSTENİYOR

İddianamede tüm şüpheliler için, "Darbeye teşebbüs" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Ayrıca tutuklu rütbeli askerler hakkında, "Kasten öldürme" "Kasten öldürmeye teşebbüs", "Silahla kasten yaralama",  "Trafik güvenliğini tehlikeye sokma", "Silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından 2 yıldan bin 93 yıla kadar değişen oranlarda hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dha İstanbul- Fsm Köprüsü'nü İşgal Davası; 'Biz Polise Teslim Olunca Onlar Kaçmak İçin Helikopter... - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin'in turizm potansiyelini açıkladı
  10:08 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin'in turizm potansiyelini açıkladı

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin'in doğa, kültür, spor, kış turizmi gibi birçok alanda potansiyeli olduğunu belirterek, turizm açısından beklenen noktalara ulaşmadığını söyledi. Seçer, kentin turizm potansiyelini açığa çıkarmak için yapılan projeleri ve yeni dönem projelerini anlattı.

 • Hakkari'de Genç Ofis Hizmete Açıldı
  10:06 Hakkari'de Genç Ofis Hizmete Açıldı

  Hakkari'nin Yüksekova Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından hendek olaylarında zarar gören Cumhuriyet ve Güngör mahallelerinin ortak noktasına 5 yıldızlı 'Genç Ofis' yapılarak gençlerin hizmetine sunuldu. İçinde spor salonu, kütüphane, müzik bölümü, bilişim atölyesi ve sohbet bölümü bulunan tam donanımlı Genç Ofis, ilçedeki gençlerin faydalanabileceği bir merkez haline getirildi.

 • Erzurum'da 3 Bin 500 Paket Kaçak Sigara Ele Geçirildi
  10:05 Erzurum'da 3 Bin 500 Paket Kaçak Sigara Ele Geçirildi

  Erzurum İl Jandarma Komutanlığı tarafından kaçakçılık ile mücadele kapsamında yapılan çalışmada, Horasan ilçesinde gerçekleştirilen arama faaliyeti sonucunda 3 bin 500 paket kaçak sigara ele geçirildi. Ayrıca, 5 bin adet içi tütünle doldurulmuş makaron, 3 adet elektronik sigara, 25 kilogram kaçak tütün, 20 kilogram kaçak çay ve 1 adet sigara dolum aleti de bulundu. Erzurum İl Jandarma Komutanlığı, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla kaçakçılıkla mücadeleye kararlılıkla devam edildiğini açıkladı.

 • Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Fosil Sergisi Avrupa Birliği Büyükelçilerini Etkiledi
  10:03 Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Fosil Sergisi Avrupa Birliği Büyükelçilerini Etkiledi

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç'ın destekleri ile süren dünya paleontoloji tarihine ışık tutan 7,5 milyon yıllık fosillerin ayaklandırma çalışmalarının yer aldığı sergi, Avrupa Birliği büyükelçilerini kendisine hayran bıraktı.

 • Bolu'da Kent Merkezi Sisle Kaplandı
  10:01 Bolu'da Kent Merkezi Sisle Kaplandı

  Bolu'da D-100 kara yolunun Dağkent ve Yumrukaya ile kent merkezinde Sağlık, Kasaplar, Tepecik, Sümer, Aktaş, Köroğlu, Yukarısoku ve Sağlık mahallelerinde sis etkili oldu. Sis nedeniyle görüş mesafesinin azaldığı yerlerde sürücüler dikkatli ilerledi. Trafik ekipleri, sürücüleri sise karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Kent merkezinin yüksek kesimleri de sis kapladı.

 • Kırklareli'nde Kaçak İçki ve Esrar Operasyonu: 38 Şişe İçki ve 25 Gram Esrar Ele Geçirildi
  10:00 Kırklareli'nde Kaçak İçki ve Esrar Operasyonu: 38 Şişe İçki ve 25 Gram Esrar Ele Geçirildi

  Kırklareli'nde İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan operasyonda, piyasaya kaçak içki satıldığı bilgisi üzerine Babaeski ve Vize ilçelerinde iki şüphelinin araçlarında arama yapıldı. Yapılan aramada, 38 litre gümrük kaçağı içki ile 25 gram esrar ele geçirildi. Operasyon sonucunda 2 şüpheli gözaltına alındı.

 • Görele Belediye Başkanı Ahmet Süleymanoğlu, meclis üyeleriyle buluştu
  09:59 Görele Belediye Başkanı Ahmet Süleymanoğlu, meclis üyeleriyle buluştu

  Görele Belediye Başkanı Ahmet Süleymanoğlu, belediye meclis üyeleriyle bir araya gelerek şehre hizmet ettiklerini belirtti. Kovid-19 salgını ve doğal afetlerle mücadele ettiklerini vurgulayan Süleymanoğlu, meclis üyelerine teşekkür etti ve sağlık dileklerinde bulundu.

 • Çanakkale'den Tacikistan'a Meyve Fidanı İhracatı
  09:59 Çanakkale'den Tacikistan'a Meyve Fidanı İhracatı

  Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde faaliyet gösteren bir firma, 25 yıldır meyve fidanı üretimi yapıyor ve bu sene ilk ihracatını Tacikistan'a gerçekleştirdi. Firma sahibi Osman Okay, şeftali, ceviz, nektarin, erik, kiraz ve elma fidanı yetiştirdiklerini ve 12 yıldır ihracata yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Geçen yıl Bulgaristan, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan'a fidan ihraç ettiklerini söyleyen Okay, bu yıl Tacikistan'a badem, erik, nektarin ve kiraz fidanları gönderdiklerini ifade etti. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne de meyve fidanı göndereceklerini sözlerine ekledi. Okay, Lapseki şeftalisinin coğrafi işaret aldıktan sonra yurt dışından talep görmeye başladığını ve ihracat için başka ülkelerden taleplerin devam ettiğini belirtti. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan ise Lapseki'nin meyve üretiminin yoğun yapıldığı bir ilçe olduğunu ve fidanın önemini vurguladı.


Advertisement