Duisburg Belediyesi'nden Fakir Baykurt Ödülü - Son Dakika

Duisburg Belediyesi'nden Fakir Baykurt Ödülü

18.07.2018 11:09
Duisburg Belediyesi'nden Fakir Baykurt Ödülü, System.String[]

HER ulustan insana açık olan ödül için adaylar, kendileri başvuramayacak; bunları başka kişi ya da kurumların önermesi gerekiyor.

HER ulustan insana açık olan ödül için adaylar, kendileri başvuramayacak; bunları başka kişi ya da kurumların önermesi gerekiyor. 2 bin 500 euro tutarındaki ödül için son başvuru tarihi 31 Ağustos 2018. Ödül hakkında ayrıntılı bilgi 0203-28362269 telefondan alınabilir.

1999 yılında hayata veda eden çağdaş Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Fakir Baykurt, ölümüne kadar 20 yıl Duisburg'ta yaşamıştı. Köy romanları yazarı olarak ün yapan yazar, toplumcu gerçekçi akımın etkisinde eserlerini vermişti. Almanya'da da Türk işçilerinin yaşamlarını konu edinen eserlerini, aynı akımın etkisinde kaleme aldı. 'Koca Ren', 'Yüksek Fırınlar', 'Yarım Ekmek', 'Duisburg Treni', 'Gece Vardiyası' ile 'Barış Çöreği', yazarın Almanya'da yazdığı eserleri arasında ilk akla gelenlerdir.

DARBEDEN SONRA ALMANYA'YA GELDİ

1929 yılında Burdur'un Yeşilova ilçesine bağlı Akçaköy'de doğan Fakir Baykurt, Isparta Gönen Köy Enstitüsü ile Gazi Eğitim Entitüsü'nü bitirdi. Türkiye'nin farklı yerlerinde öğretmenlik yapan Baykurt, 'Yılanların Öcü', 'Onuncu Köy', 'Kaplumbağalar' ile 'Amerikan Sargısı' başta olmak üzere çok sayıda roman ve öykü yazdı. Türkiye'de siyasi kovuşturmaya maruz kalan yazar, 1980 askeri darbesinin ardından Almanya'ya gelmişti.

Duisburg Belediyesi'nden Fakir Baykurt Ödülü

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel Duisburg Belediyesi'nden Fakir Baykurt Ödülü - Son Dakika


Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Koronavirüse yakalanan Ekrem İmamoğlu'nun ailesinin test sonuçları negatif çıktı Kick boksun Türkiye'deki öncülerinden Tarık Solak vefat etti Kaya Çilingiroğlu, maske işini bu defa abarttı! Taktığı kaskla yine gündem oldu Eski kocasını öldürüp tandırda yakan kadın tutuklandı, ifadesinde cinayeti detaylarıyla anlattı Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı: Evde bulaş oranı daha yüksek TRT'den, Erdoğan'ın konuşması sırasında ekranda çıkan anlamsız harflerle ilgili açıklama