Dünya bunu konuşuyor: Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri - Son Dakika

Dünya bunu konuşuyor: Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri

20.09.2020 12:01

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Türkiye'nin ilk uçan arabası ülkemizde olduğu kadar dünyada da büyük ilgi uyandırdı. Türkiye'nin yerli ve milli teknoloji hamlesinin son eserlerinden olan Cezeri; Reuters, ABC gibi uluslararası haber kuruluşlarının gündeminde yer aldı.

BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirilen Cezeri'nin uçuş testleri, 11 Eylül 2020 Cuma günü başladı. İlk testlerde güvenlik halatlarına bağlı olarak havalanan Cezeri, 14 Eylül 2020'yi 15 Eylül 2020'ye bağlayan gece, güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak havaya kalktı. Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip olan Cezeri, aynı gece yapılan iki farklı uçuşu başarıyla tamamladı. Milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri, dünyada manşet oldu.

ABC NEWS: İSTANBUL ÜZERİNDE BAŞARIYLA UÇTU

Amerikan ABC televizyonunda, "Türkiye'nin ilk uçan otomobili İstanbul'un üzerinde ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı" denildi.

Dünyanın en büyük haber ajansı Reuters ise, "Türkiye'nin ilk uçan araç prototipi yaklaşık 1.2 mil yüksekliğe (yaklaşık 2 km) 62 mili bölü saat hıza çıkması bekleniyor. Ancak aracın gökyüzüyle buluşması 15 yıl kadar sürebilir" dedi.

Dünya bunu konuşuyor: Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri

REUTERS HAFTANIN EN MUTLU HABERİ İLAN ETTİ

Yine Reuters, "haftanın mutlu eden haberleri" listesine Cezeri'yi aldı ve birinci sıraya koydu.

Dünya bunu konuşuyor: Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri

SBS NEWS: İLK TEST UÇUŞU BAŞARIYLA TAMALANDI

Avustralya'da yayın yapan SBS News ise, "Türkiye'nin ilk uçan otomobili kısa bir süre havada süzülerek ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı" diye haber yaptı.

WION MEWS: GELECEK BURADA

Hindistan merkezli ve Doğu Asya'daki ülkelerdeki gelişmeleri dünyaya duyuran WION News de, "Gelecek burada: Türkiye'nin uçan otomobili ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı. Araç, saatte 100 km hıza ve 2000 metre yüksekliğe kadar ulaşabiliyor" dedi.

Dünya bunu konuşuyor: Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri
Dünya bunu konuşuyor: Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri
Dünya bunu konuşuyor: Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri

Son Dakika Ekonomi Dünya bunu konuşuyor: Türkiye'nin ilk uçan arabası Cezeri - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (13)
  • Tit: İlk siparişi ben veriyom 10 tane her renkte hazırlayın ücretsiz izin param yatinca peşinatı yatıracam. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • reklam: dron a kabin takmışlar böyle arabamı olur uçan araba dediğin hem havada hem karada gider çocuk mu kandırıyorsunuz la fonten den masal mıanlatıyorsunuz Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Dünya bunu neden konuşsun: Ne zaman hazır olacağını yapanlarında bilmediği, akkoyun masalları serisi. Cevap Yaz 9 97 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Alaska'da 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi! Tsunami uyarısı yapıldı Şeyma Subaşı, vücudunu yağladığı anları paylaştı Koronavirüsü yenen insanlarda semptomlar 2 veya 3 ay daha görülüyor İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu'ndan Ümit Özdağ'a jet yanıt: Niyetiniz ve pazarlıklarınız ifşa olmuştur Aniden yola çıkan koyun sürüsünün sebep olduğu kazada 2 kişi öldü, 2 kişi yaralandı İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı