En Genç ve Başörtülü Kadın Başkanlar, İmaj Değiştirecek - Son Dakika

En Genç ve Başörtülü Kadın Başkanlar, İmaj Değiştirecek

02.04.2014 16:39
En Genç ve Başörtülü Kadın Başkanlar, İmaj Değiştirecek

Diyarbakır'ın Hazro İlçesi'nde BDP'den Belediye Başkanı seçilen başörtülü Güler Özavcı Doğu, ilk kez başörtülü olmanın yaşadığını belirtti.

Diyarbakır'ın Hazro İlçesi'nde BDP'den Belediye Başkanı seçilen başörtülü Güler Özavcı Doğu, ilk kez başörtülü olmanın yaşadığını belirterek, önceliğinin kadınlar olacağını söyledi. Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde BDP'den seçilen Türkiye'nin en genç Belediye Başkanı 25 yaşındaki Rezzan Zoğurli,, geçmişte çatışma, şiddet ve uyuşturucu ile gündeme gelen Lice'nin imajını değiştireceklerini söyledi.

30 Mart yerel seçimlerinde belediye başkanlıklarına oturan kadın belediye başkanları, ilginç yaşam hikayeleri ile dikkat çekiyor. Türkiye'nin baş örtülü kadın belediye başkanlarından BDP'li Güler Özavcı Doğu, Diyarbakır'ın Hazro İlçesi'nin ilk Belediye Başkanı oldu. 28 Şubat mağduru olduğunu söyleyen Doğu, 1997 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi'ne girdiğini ve 28 Şubat sürecinin başlaması ile baş örtüsünün önce sınıf, sonra okul ve daha sonra kampüste yasaklandığını belirterek, "Ben, önce uyarı, kınama, 1 aylık ve 6 aylık uzaklaştırma cezası aldım. Bu nedenle okulumu 1 yıl uzatmalı bitirmek zorunda kaldım"dedi.

Başkan seçildiği ilçenin çok muhafazakar ve feodal bir yer olduğunu söyleyen Doğu, "Yurtseverlik anlamında çok bedel vermiş bir ilçemiz. Tabi önceliğimiz kadınlar olacaktır. İlçe ve belediye yönetimlerinde, meclislerde kadınların yer alması önceliğimiz olacaktır. İlçenin en büyük sorunu sudur. Hazro'da çalışmalara başladığımız zaman kadınlar gelmedi biz onlara gittik. Kapı kapı gezdik, tanıştık ve sorunlarını almak istedik. Tek sorunları su ve yol prablemi var"dedi.

"İLK DEFA BAŞÖRTÜSÜNÜN AVANTAJINI YAŞIYORUM"

Hazro Belediye Başkanı Doğu, hayatında ilk defa başörtülü olmanın avantajını yaşadığını, başörtülü kadınların baş örtüsünden dolayı bugüne kadar hep arka planda kaldıklarını ifade ederek, "İlk defa avantajını yaşadım. Müthiş bir kabulleniş oldu. Hatta biz köylere seçim çalışmasına giderken başörtülü olunca bizi AKP'li zanediyorlardı. Her baş örtülü AKP'li her dindar AKP'lidir gibi bir imajı var. Biz 'BDP'den geliyoruz, BDP'deniz' dediğimiz zaman müthiş bir kabulleniş ve sevinç ile karşılaştık. Seçim çalışmalarımızda muhafazakar yönüyle daha bir kabulleniş oldu. Çalışmalarımızı halk ile beraber çok güzel yürüttük. Ak Partili kadınlardan da oy aldım. Çünkü, birebir beni gördüklerinde 'sana vereceğiz' denildi. Yüzde 70 oranında aldık burada. Ama sırf başörtülü kimliğimizden dolayı kadınlar ve özellikle annelerimiz sana oy vereceğiz dediler" dedi.

TÜRKİYE'NİN EN GENÇ BAŞKANI REKOR OY İLE SEÇİLDİ

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde BDP'den seçilen Belediye Başkanı Rezzan Zoğurli, 25 yaşı ile Türkiye'nin en genç belediye başkanı olurken, yüzde 91 oy oranıyla rekor kırdı. PKK'nın 1978 yılında kurulduğu Lice'nin Fis Ovası'nda doğan ve 8 kardeşi olan Dicle Üniversitesi İletişim Fatültesi Radyo Televizyon Programcılığı 2'inci sınıf öğrencisi olan Rezzan Zoğurli, hem Türkiye'de hemde BDP'nin kazandığı bölgedeke rekor kırarak yüzde 91 ile başkan seçildiğini söyledi. Türkiye gündemine bugüne kadar çatışmalar, yakmalar ve uyuşturucu ile hep gündeme gelen Lice'de belediye başkanlığı yapmanın büyük bir sorumluluk olduğunu söyleyen Zoğurli, şöyle konuştu:

"Aday olurken de Lice ile ilgili büyük bir sorumluluğu üzerime aldığımın farkındaydım. 35 yıl yaşananlar sizin bütün yaşamınıza yansıyor. Yaşananların pek yabancısı değiliz. O yaşanan şiddet ortamından çok uzakta değiliz, bire bir yaşayanlardanız. O yüzden bire bir insanları anlayacak düzeyde gençlerimiz var. O nedenle o sorumluluğu alabileceğimize inanıyorum. Bu süreçte büyük bir emek ve büyük bir çaba göstermeniz gerekiyor. Deneyim olarak biraz genç olabilirim, Belediyecilikten biraz uzak olabilirim ama yaşadıklardımız, görndüklerimiz bizim için bir deneyimdir. Sorunların üstesinden gelebiliceğimize inanıyorum. Halkın talepleri çok fazla. Tek elden yönetmeye parti olarak karşıyız. Belediye bir kurumumuz olacaktır ama, halkın taleplerini, beklentilerini, ihtiyaçlarını yerinde görerek bu işi yapacağız. Hangisine öncelik vereceğiz öyle karar vereceğiz."

"KADINLARIN HER ALANDA EĞİTİM ALMASI GEREKİR"

Zoğurli, seçim öncesinide gençlerin kendisine desteği olduğunu, gençlerin kendisini genç olmasından dolayı anladığını belirterek, "Gençlerle söz birliğimiz olmuştur. Hep birlikte mücdale etmez isek sonuç alamayız. Uyuşturucu sorununa çözüm için çalışmaları güçlü yürüteceğiz. Lice genel olarak bu adla anılıyor ama uyuşturucudan ziyade bazı şeylere Lice'nin anılması gerekir. İlçenin tarihi ve değerleri ile analmasını sağlayacağız. Erken yaşta evlilik sorunu var. Bununla mücadele için bir kadın kurumu var. Kadınların eğitim aldığı bir alana işi yayarak kadın kurumlarını oluşturacağız. Kadınların her alanda eğitim alması gerekir. Bilinçli bir kadının kabul ölçüleri olabilir. Ama, bilinçsiz bir kadının ölçüleri olmaz. Eğitimsiz hiç bir insan hiç bir şey yapamaz. Kadınların eğitimi bu anlamda çok önemlidir. Tabiki Lice'nin var olan imajını değiştirmeye yönelik ciddi çabalarımız olacaktır"dedi.

Türkiye'nin en genç belediye başkanı olan Rezzan Zoğurli, bölgede bugünE kadar yaşanan çatışma ve şiddet sarmalı nedeniyle 13 akrabasının yaşamını yitirdiğini de söyledi.

Son dakika haber: Bağlar Belediyesi ekiplerinden anız yangınına müdahale Son dakika haber: Bağlar Belediyesi ekiplerinden anız yangınına müdahale DİYARBAKIR'DA TATLICILARIN BAYRAM MESAİSİ DİYARBAKIR'DA TATLICILARIN BAYRAM MESAİSİ Diyarbakır'da mezarlıklarda temizlik ve bakım çalışması Diyarbakır'da mezarlıklarda temizlik ve bakım çalışması
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel En Genç ve Başörtülü Kadın Başkanlar, İmaj Değiştirecek - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement