Eskişehir'de Başörtülü Öğrenciye Ayrımcılık Cezası - Son Dakika
Eğitim

Eskişehir'de Başörtülü Öğrenciye Ayrımcılık Cezası

Eskişehir\'de Başörtülü Öğrenciye Ayrımcılık Cezası

Eskişehir'de depremzede bir öğrencinin başörtülü olması sebebiyle özel bir okul tarafından kabul edilmemesi üzerine okul müdürüne 89 bin 571 lira para cezası verildi.

28.09.2023 11:06  Güncelleme: 11:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Eskişehir'de Mart ayında depremzede öğrencinin başörtülü olması sebebiyle özel bir okul tarafından kabul edilmemesi üzerine başlatılan soruşturmada, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından okul müdürüne 89 bin 571 lira para cezası verildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in kurucusu olduğu ve halen başkanlığını yaptığı Eğitim Sağlık ve Bilimsel Araştırma Çalışmaları Vakfı'na (ESBAV) bağlı bir özel okulun müdürü tarafından depremzede bir öğrencinin başörtülü olduğu gerekçesiyle okula kaydedilmediği iddia edilmişti. İddiaların ardından konuya Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu müdahil olarak, inceleme başlattı. Deprem nedeniyle naklini Eskişehir'de bir okula aldırmak isteyen öğrencinin başörtülü olması sebebiyle okula kabul edilmemesinin din ve inanç ile cinsiyet temellerine ayrımcılık yasağına aykırılık teşkil ettiği iddialarına ilişkin yapılan incelemede karar açıklandı. Kararda, ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığı belirtilerek, okul müdürü İ.S.'ye oy birliği ile 89 bin 571 TL idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı. - ESKİŞEHİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Eğitim Eskişehir'de Başörtülü Öğrenciye Ayrımcılık Cezası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement