Son Dakika Haberleri: ETİ Şirketleri Onursal Başkanı Firuz Kanatlı Hayatını Kaybetti

ETİ Şirketleri Onursal Başkanı Firuz Kanatlı Hayatını Kaybetti

2 ay önce

ETİ Şirketleri Onursal Başkanı ve ETİ Makine Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Kanatlı, hayatını kaybetti.

ETİ Şirketleri Onursal Başkanı ve ETİ Makine Yönetim Kurulu Başkan  Firuz Kanatlı'nın, tedavi altında tutulduğu  Eskişehir  Acıbadem Hastanesi'nde hayatını kaybettiği öğrenildi.

FİRUZ KANATLI KİMDİR?

1932 yılında  Eskişehir'de doğmuştur. İlkokul üçüncü sınıfa kadar  Eskişehir'de okumuştur. Daha sonra  Galatasaray Lisesi'ne gitmiş ve oradan mezun olmuştur.  Cenevre Üniversitesi'nde işletme okumuştur. Dönüşte babasına ait olan Gümülcineli Un Fabrikası'nda çalışmaya başlamıştır. Fabrikanın ismi sonradan Kanatlı Un Fabrikası olmuştur.

Kendi iş yapma hayali  Firuz Kanatlı'yı iş dalı aramaya yöneltmiştir. Dedelerinin Gümülcine'de ilkel taşlı un değirmeninden başlayarak  Türkiye'de un fabrikasına uzanan aile geçmişi ile bağlantılı iş yapma fikri onu önce makarna üretmeye yönlendirmiştir. Şeker hammaddesinin  Eskişehir'deki Şeker Fabrikası nedeniyle kolay bulunabilir olmasından dolayı bir dostunun da önerisi ile bisküvi işine girmeye karar vermiştir.

O dönemde sadece Arı, Ülker, Besler, Haylayf ve İdeal markaları ile bisküvi sadece  İstanbul'da üretilmekte iken bisküvi üretimi Anadolu'ya taşınmıştır. Kanatlı, markayı "Bal" adıyla çıkarmak istemiş ancak marka ismini başka biri kullandığından tescil ettirememiştir[1]. Bunun üzerine Eti markasını seçerek 1962 yılında üretime başlamıştır.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Arka Sıradakiler'in İbo'sunun Son Halini Gören Tanıyamıyor Rasim Ozan Kütahyalı'nın Canlı Yayındaki +18'lik Hakareti Boşnakları Ayağa Kaldırdı
AK Parti'de Çifte İstifa! Mardin ve Van İl Başkanları İstifa Etti