Etü Gençleri Toplumsal Cinsiyeti Konuşuyor - Son Dakika

Etü Gençleri Toplumsal Cinsiyeti Konuşuyor

23.03.2016 13:21
Etü Gençleri Toplumsal Cinsiyeti Konuşuyor, System.String[]

ETÜ Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’ nin (EKAUM) düzenlediği ‘’Kadına Bakış Değişiyor’’ adlı 1. Öğrenci Sempozyumu yapıldı.

ETÜ Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi' nin (EKAUM) düzenlediği "Kadına Bakış Değişiyor" adlı 1. Öğrenci Sempozyumu yapıldı.

Koordinatörlüğünü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Şahin'in yaptığı sempozyuma, Doktora, Yüksek Lisans ve Lisans alanında eğitimlerini devam ettiren öğrencileri katıldı.

Üniversitede eğitim gören ve toplum mühendisi olacak öğrencilerin, kadın ve kadına bakış, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın hakları gibi hususlarda öneri ve görüşlerini bildirmeleri amacıyla düzenlenen sempozyum, katılımcılar tarafından büyük ilgiyle takip edildi.

Toplamda 11 oturumdan oluşan sempozyumda konuşmacılar toplumsal cinsiyet kavramı, eşitsizlik, kadının meta olarak görülmesi, kadının toplumsal düzen içerisindeki yeri gibi kavramlar üzerinde dururken; bu konularda çeşitli türde yazılmış eserlerin kadına bakışı da değerlendirildi. Ayrıca ülkemizde toplumsal cinsiyet ve kadın algısının, toplumsal gelişmişlik düzeyini gösteren bir unsur olduğu belirtilirken, bu algının değişmesi ve kadının toplumda üstlendiği rolün aktif hale getirilmesi halinde ülkemizin kalkınma ve refah seviyesinin daha da yükselebileceği ifade edildi.

Edebiyat ve Kadın, Felsefe ve Kadın, Tarih ve Kadın, Genetik Bilimi ve Kadın, Kamu Yönetimi ve Kadın gibi toplumu ve bireyi yakından ilgilendiren güncel konu başlıklarının ele alındığı programda, kadının toplumsal yaşam içerisindeki yeri ve önemine dair olmazsa olmaz olgular değerlendirildi.

Aktif olarak yapılması planlanan ve toplumda kadına bakışı değiştirmeyi hedef alan 1. Öğrenci Sempozyumu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şahin'in katılımcılara teşekkür belgelerini taktim etmesinin ardından düzenlenen kokteyle devam etti. "Kadına Bakış Değişiyor, ETÜ Gençleri Toplumsal Cinsiyeti Konuşuyor" sempozyumu düzenlenecek ikinci gün programı ile devam edecek. - ERZURUM

Etü Gençleri Toplumsal Cinsiyeti Konuşuyor
Etü Gençleri Toplumsal Cinsiyeti Konuşuyor
Etü Gençleri Toplumsal Cinsiyeti Konuşuyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Etü Gençleri Toplumsal Cinsiyeti Konuşuyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Avrupa'da koronavirüs paniği büyüyor! Ölüm haberleri peş peşe geldi, Fransa'da ulusal karantina ilan edildi Polis memuru, komşusunu 5 kurşunla öldürdü İmamoğlu, İstanbul'daki korona toplantısına neden davet edilmedi? Bakan Koca, ilk kez konuştu Yaşlı adam, zeytin tarlasında şüpheli şekilde ölü bulundu Medipol Başakşehir, Şampiyonlar Ligi'ndeki ikinci maçında PSG'ye boyun eğdi Eğlence mekanlarına getirilen gece yarısı yasağı erken saate çekiliyor Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü Kaza yapan sürücüden hız sorusuna pişkin yanıt: 500 kilometre hızla geliyordum