Fırıncılar Gdo'dan Habersiz Halk Tedirgin - Son Dakika
Genel

Fırıncılar Gdo'dan Habersiz Halk Tedirgin

Fırıncılar GDO'dan habersiz halk tedirgin Adana Fırıncılar Odası Başkanı Mahmut Alptekin: "Ambalajlı ekmeği büyük firmalar üretiyor genelde.

21.03.2017 15:44
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Fırıncılar GDO'dan habersiz halk tedirgin

Adana Fırıncılar Odası Başkanı Mahmut Alptekin: "Ambalajlı ekmeği büyük firmalar üretiyor genelde. Bizim ekmeğimiz 1 saat sonra bayatlar, bunu tüketici de biliyor"

Tüketici Aylin Sonal: "Sağlıklı ekmeğin küflendiğini biliyoruz. Bazı ekmekler Adana sıcağına bile dayanıyor. Bu kadar uzun dayandığına göre hileli ve sağlıksız olduğunu düşünüyorum"

ADANA - Adana Fırıncılar Odası Başkanı Mahmut Alptekin, raf ömrü uzun olması nedeniyle marketlerde satılan ambalajlı ekmeklerde GDO kullanılmasının kendilerine mal edilmesini kabul etmediklerini, fırınlarda üretilen ekmeklerde sadece un, tuz ve maya kullanıldığını söyledi. Vatandaşlar ise ekmeklerin eski zamanlara göre daha fazla olan dayanıklılığın sağlıksızlığa işaret ettiğini vurgulayarak, GDO haberleriyle panik olduklarını söyledi.

Adana'da bir ekmek katkı maddesinde GDO'lu soyaya rastlanması kenti adeta kırmızı alarma geçirdi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çeşitli denetimler yapıp numuneler alırken Adana Cumhuriyet Başsavcılığı da konuya ilişkin soruşturma başlattı.

Adana Fırıncılar Odası Başkanı Mahmut Alptekin, kendi ürettikleri ekmeklerde GDO'ya rastlanmasının mümkün olmayacağını belirterek, katkı maddeli üretim yapan tesislerin incelemeye alınması gerektiğini söyledi. Normal şartlar altında fırında üretilen ekmeğin birkaç saat içerisinde bayatladığını ancak marketlerde satılan ambalajlı ekmeklerde durumun böyle olmadığına dikkat çeken Alptekin, ekmeğin raf ömrünün uzatılması amacıyla katkı maddesi kullanıldığını öne sürdü.

Üretilen ekmeklerde sadece gramaj ve tuz oranından sorumlu olduklarını vurgulayan Alptekin, TSE belgeli un kullandıklarını anlattı. Fırınlara rutin olarak denetimler yapıldığını da vurgulayan Alptekin, bugüne kadar GDO'lu bulguya rastlanmadığını ifade etti. Alptekin, "Neden bir tek Adana'da çıkıyor. İstanbul'da, Diyarbakır'da nasıl üretim yapılıyorsa buralarda da aynı şekilde üretim yapılıyor. Bu maddeyi 2013'te bakanlık yasakladı. O tarihten bu yana fırınlarda kullanılmıyor. Korsan diye tabir ettiğimiz fırınlarda kullanılıyor olabilir. Adana'da kayıtlı 380 tane fırınımız var, kayıt dışı da 256 tane var. Biz bunları denetleyemiyoruz zaten. Eğer şikayet olursa ilgili mercilere bildiriyoruz. Bu madde ekmeğin rengini beyazlaştırıyor. Ekmeğin esmer olması lazım. Beyaz ekmeğin tadı olmaz. Ambalajlı ekmeği büyük firmalar üretiyor genelde. Bizim ekmeğimiz 1 saat sonra bayatlar, bunu tüketici de biliyor" şeklinde konuştu.

"Artık ekmekler çok kolay tükenmiyor"

Aylin Sonal isimli bir vatandaş ise basından takip ettiği GDO haberlerini dehşete düşürücü olarak nitelendirerek, "Çünkü biz de tüketiyoruz, çocuklarımız da tüketiyor. Çok ciddi, tehlikeli olduğu söyleniyor. Korkuyoruz ve denetimler konusunda neler yapılıyor bilmek istiyorum. Basından takip edebildiğimiz kadarıyla birkaç yerde örnek alınmış. Nasıl önlem alınır, nasıl önüne geçecekler bilmiyorum. Konuştuğum arkadaşlarım da panik içerisinde, özellikle anneler. Artık ekmekler çok kolay küflenmiyor. Eğer buzdolabında tutuyorsanız 10 gün bile dayandığı oluyor ki bu da iyi mayalanmadığı anlamına geliyor çünkü sağlıklı ekmeğin küflendiğini biliyoruz. Hele ki Adana sıcağına bile dayanıyor. Bu kadar uzun dayandığına göre hileli ve sağlıksız olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Fırıncılar Gdo\'dan Habersiz Halk Tedirgin
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Fırıncılar Gdo'dan Habersiz Halk Tedirgin - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Nazilli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, öğrencilere 'Gıda Okuryazarlığı ve Etiket Okuma' eğitimi verdi
  24 Şub Nazilli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, öğrencilere 'Gıda Okuryazarlığı ve Etiket Okuma' eğitimi verdi

  Nazilli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, ilçede bulunan ortaöğretim kurumlarında düzenlediği etkinlikle öğrencilere sağlıklı beslenme ve gıda güvenliği konularında bilgi verdi. Etkinlikte öğrencilere gıda ambalajları üzerindeki etiketlerin nasıl okunması gerektiği, içerik bilgileri, son kullanma tarihleri ve üretici bilgileri hakkında detaylı bilgiler aktarıldı. Öğrenciler, etkinlik sonrasında daha bilinçli gıda seçimleri yapabileceklerini ifade ederek, Nazilli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne teşekkür etti.

 • İstanbul'daki
  24 Şub İstanbul'daki "sahte reçete" soruşturmasında 18 şüpheli tutuklandı

  İstanbul Beylikdüzü'nde gerçeğe aykırı reçete düzenleyerek SGK'nın yaklaşık 5 milyon lira zarara uğratılmasına ilişkin soruşturma kapsamında 3 doktor ve eczacıların da aralarında olduğu 18 zanlı tutuklandı.

 • TRT'nin yeni dizisi Karaağaç Destanı'nın galası yapıldı
  24 Şub TRT'nin yeni dizisi Karaağaç Destanı'nın galası yapıldı

  TRT'nin yeni dizisi Karaağaç Destanı'nın galası Beşiktaş bir otelde gerçekleştirildi. Dizin başrol oyuncularıyla yapılan basın toplantısında, dizi hakkında bilgiler verildi ve oyuncular karakterlerini anlattı. Dizinin çekimleri Kayseri'de gerçekleştirildi ve hikaye Anadolu mitlerinden ve Mezopotamya'nın destanlarından esinlenerek oluşturuldu. Dizi, 1950'li yıllarda geçen ve ağalık sistemi üzerinden feodalite, güç ve sınıf çatışmalarını konu alan bir memleket hikayesi olarak tanıtıldı.

 • TRT'nin yeni dizisi Karaağaç Destanı'nın galası gerçekleştirildi
  24 Şub TRT'nin yeni dizisi Karaağaç Destanı'nın galası gerçekleştirildi

  TRT'nin yeni dizisi Karaağaç Destanı'nın galası Beşiktaş bir otelde, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Dizin başrol oyuncularından Olgun Şimşek, dizinin Anadolu mitlerinden, Mezopotamya'nın destanlarından ve masallarından yola çıkılarak ortaya konulmuş bir memleket hikayesi olduğunu belirtti. Dizinin galasında başrol oyuncuları basın mensuplarıyla bir araya geldi ve dizinin ilk bölümü izleyenlerin beğenisine sunuldu.

 • Aydın'da Aymelek Derneği Gündüz Yaşlı Bakım Merkezi'nin Temeli Atıldı
  24 Şub Aydın'da Aymelek Derneği Gündüz Yaşlı Bakım Merkezi'nin Temeli Atıldı

  Aydın'da ihtiyaç sahibi insanlara yardım götüren Aymelek Derneği, Gündüz Yaşlı Bakım Merkezi'nin temelini attı. Dernek, 15 yıldır insanlara umut olmaya devam ediyor. Aydın Valisi Yakup Canbolat'ın da katılımıyla gerçekleştirilen törende merkezin temeli atıldı.

 • Erzurum'da arazi araçlarının girmediği yerlere ESKİ'nin ekipleri giriyor
  24 Şub Erzurum'da arazi araçlarının girmediği yerlere ESKİ'nin ekipleri giriyor

  Zor coğrafi şartlarda arazi araçlarının dahi girmediği yerlere, ESKİ'nin kar kaplanları girerek altyapı çalışması yürütüyor. Büyükşehir Belediyesine bağlı Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, kırsalda adeta komandolar gibi karlı dağları aşarak altyapı çalışması ve arıza giderme hizmeti veriyor. Ekipler, Aşkale İlçesi Sarıbaba, Yeni, Bahçelievler, Çarşı, Dereköy ve Şafak Mahallelerinde içme suyu ve kanalizasyon altyapı arıza giderme çalışmalarını tamamlandı.

 • Bursa'da 3 Organize Suç Örgütü Çökertildi
  24 Şub Bursa'da 3 Organize Suç Örgütü Çökertildi

  Bursa'da yapılan eş zamanlı operasyonlarda, Bülent Çetkin, Osman Deliçay ve Muhammet Tayyar Türkeş'in liderlik ettiği 3 ayrı organize suç örgütü çökertildi. Çete üyelerinin sözde mahkeme kurarak anlaşmazlık yaşayan kişilere karar verdiği ve para talep ettiği belirtildi. Operasyon sonucunda 47 şüpheli yakalandı ve çok sayıda silah ele geçirildi.

 • Cumhurbaşkanına keman çalan kız:
  24 Şub Cumhurbaşkanına keman çalan kız: "Onu canlı görmek ve karşısında çalmak çok farklı bir duygu"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Denizli ziyareti sırasında keman çalan Ecrin Gülçin Polatlı, 'Çalarken heyecanlandım. Cumhurbaşkanının karşısında çalmak çok farklı bir duygu, dizlerim titriyordu' dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polatlı'yı otobüsüne davet ederek keman çalan öğrenciye eşlik etti.

 • İçişleri Bakanı: 3 Organize Suç Örgütü Çökertildi, 47 Şüpheli Yakalandı
  24 Şub İçişleri Bakanı: 3 Organize Suç Örgütü Çökertildi, 47 Şüpheli Yakalandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Aydın ve Bursa'da düzenlenen 'Kafes-46' operasyonlarında 3 organize suç örgütünün çökertildiğini ve elebaşlarının da aralarında bulunduğu 47 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Operasyonlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirildi.

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sosyalist Enternasyonal Başkanı Pedro Sanchez'in konuşmasına katılacak
  24 Şub CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sosyalist Enternasyonal Başkanı Pedro Sanchez'in konuşmasına katılacak

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sosyalist Enternasyonal Başkanı Pedro Sanchez'in açılış konuşmasını yapacağı Konsey'in "Herkes için Sürdürülebilir Kalkınmanın Sağlanması için Küresel Yönetişimde Reform Yapılması" başlıklı 1'inci oturumunda bir konuşma yapacak.

 • Operasyonlar hız kesmiyor! 3 organize suç örgütü daha çökertildi
  24 Şub Operasyonlar hız kesmiyor! 3 organize suç örgütü daha çökertildi

  Bursa'da eş zamanlı olarak düzenlenen 'Kafes-46' operasyonlarında; elebaşılığını Bülent Çetkin'in, Osman Deliçay'ın ve yurt dışında firari Muhammet Tayyar Türkeş'in yaptığı 3 ayrı organize suç örgütü çökertildi.

 • Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor
  24 Şub Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor

  Karayollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde ulaşım kontrollü sağlanıyor. TEM Otoyolu'nun Gümüşova-Kavacık kavşaklarındaki viyadüklerde genleşme derzi onarım çalışmaları nedeniyle şerit daraltması yapılıyor. Seben Ayrımı-Nallıhan-Beypazarı yolunda Çayırhan Tüneli bağlantı yolları yapım çalışmaları sebebiyle ulaşım servis yolundan sağlanıyor. Kayseri-Pınarbaşı yolunda heyelan nedeniyle Pınarbaşı istikameti trafiğe kapandı. Zonguldak-Devrek-Mengen yolunda yol yapım çalışmaları dolayısıyla ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü sürdürülüyor. Osmaniye-Gaziantep yolunda muhtelif kesimlerde yol yapım çalışmaları sebebiyle ulaşım kontrollü gerçekleştiriliyor. Tokat-Sivas yolunda orta refüj ve tretuvar çalışmaları nedeniyle ulaşım kontrollü sürdürülüyor. Elazığ-Diyarbakır il sınırı-Diyarbakır yolunda köprülü kavşak yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü devam ediyor. Burdur-Isparta yolunda yol yapım çalışmaları dolayısıyla ulaşım iki yönlü sağlanıyor. Çanakkale-Balıkesir yolunda üstyapı ve sanat yapıları çalışmaları nedeniyle ulaşım servis yolundan sürdürülüyor. Refahiye-İliç yolunda yol yapım çalışmaları sebebiyle ulaşım kontrollü sağlanıyor.


Advertisement