Gürcistan'daki NATO Pa Rose-Roth Semineri - Son Dakika

Gürcistan'daki NATO Pa Rose-Roth Semineri

23.04.2018 23:27
Gürcistan'daki NATO Pa Rose-Roth Semineri, System.String[]

NATO Parlamenterler Asamblesi'nin (NATO PA) 97. Rose-Roth Semineri'ne katılan NATO PA Türk delegasyonu, Türkiye'nin Gürcistan'ın NATO üyeliği sürecine olan desteğini yineledi.

NATO Parlamenterler Asamblesi'nin (NATO PA) 97. Rose-Roth Semineri'ne katılan NATO PA Türk delegasyonu, Türkiye'nin Gürcistan'ın NATO üyeliği sürecine olan desteğini yineledi.

Batum'da devam eden seminerin "Milli Perspektifler" başlıklı oturumda katılımcıların sorularını yanıtlayan Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, Karadeniz bölge güvenliğin güçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Büyükelçi Yazgan, Karadeniz'in bölge güvenliğinin artırılması için Türkiye-Gürcistan- Azerbaycan arasında savunma başta olmak üzere birçok alanda iş birliği yapıldığını kaydetti.

Türkiye'nin, Gürcistan'ın NATO ile entegrasyonu sürecinde Tiflis hükümetine verdiği somut desteğini yineleyen Yazgan, "Türkiye'nin bu konudaki pozisyonu net ve belli." dedi.

Öte yandan seminerin ilk günün oturumları ardından AA muhabirine açıklamalarda bulunan NATO PA Başkan Yardımcısı ve Türk Delegasyonu üyesi CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, NATO PA olarak her yıl 3 kez Rose-Roth semineri düzenlediklerini söyledi.

Baydar, Batum seminerinin ana başlıklarının, Karadeniz bölgesinin yeni jeostratejik önemi, Rusya'nın bu bölgedeki hakimiyetini artırma girişimleri, Gürcistan'ın NATO üyeliği süreci ve bölgesel güvenlik konuları olduğunu belirtti.

Baydar, "Burada biz Türkiye olarak Gürcistan'ın hem NATO üyeliğini hem de Avrupa Birliği'ne üye olma sürecini sonuna kadar destekliyoruz. Gürcistan bizim için kardeş bir ülke. Kardeş ülke olmanın şartlarını yerine getirecek bir olgunluk ve davranış içerisinde bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

NATO PA Türk Delegasyonu üyesi MHP İzmir milletvekili Oktay Vural da Batum'daki seminerin, Karadeniz güvenliğinin, Kafkasya bölgesindeki gelişmelerin ve bölgenin enerji potansiyelin değerlendirilmesi açısından güzel bir platform olduğunu ifade etti.

NATO PA 97. Rose-Roth Semineri üç gün sürecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Gürcistan'daki NATO Pa Rose-Roth Semineri - Son Dakika


Son Dakika

Futbol kulüplerinin yöneticilerini maddi açıdan zorlayacak yasa TBMM'ye geliyor Biden yönetimi, Filistin'e yardımları yeniden başlatacak Son Dakika: Türkiye'de 26 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 134 kişi vefat etti, 7 bin 103 yeni vaka tespit edildi Türkiye'yi dünyaya tanıtacak 19 şefin isimleri belli oldu İsveç'te kaybolan Türk asıllı subay, 3 aydır bulunamıyor Selahattin Demirtaş, kendisini ve muhalefeti eleştirdi İntihar için inşaata çıkan vatandaş, karısının tek sözüyle aşağıya indi Bağcılar'da su satan çocuk videosu kurgu çıktı! YouTuber Fariz için yasal işlem başlatılacak