Son Dakika Haberleri: Halep'teki Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler

Halep'teki Sivillere Yönelik Saldırılara Tepkiler

3 yıl önce

Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik saldırılar, İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) tarafından, Avrupa'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

Suriye'nin Halep kentinde sivillere yönelik saldırılar, İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) tarafından, Avrupa'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

Halep'teki sivillere yönelik saldırıları protesto için, Avrupa'daki bazı kentlerde IGMG öncülüğünde gösteriler düzenlendi.

Almanya'nın başkenti Berlin'in Hermannplatz Meydanı'nda, Türk sivil toplum kuruluşlarının da katılımıyla "Halep için kıyama" sloganıyla düzenlenen gösteride, Suriye rejiminin sivil halka yaptığı saldırıların durdurulması istendi.

"Halep yanıyor, insanlık ölüyor", "Savaşı durdur", "İnsanlık nerede" "Halep ile ele ele", "Halep orada, acısı her yerde" yazan dövizlerin taşındığı gösteride, "Halep'i kurtarın", "Çocuk ölümlerini durdurun" ve "Bu kadar diktatörlük yetti" sloganları atıldı.

Binlerce kişinin katılığı gösteride Türkiye, Suriye, Azerbaycan ve Bosna Hersek bayrakları taşındı.

IGMG Berlin Başkanı Said Jurnal, yaptığı konuşmada, Halep'te yaşananların kelimelerle açıklanamayacağını belirterek "Hepimiz şahit olduk ki Halep'te insanlık öldü." dedi.

Halep'teki insanların somut yardım ve desteğe ihtiyaç duyduğunu aktaran Jurnal, Suriye'de bütün çatışmaların durdurulmasını, barış görüşmelerinin başlamasını, insani yardımların bölgeye engelsiz bir şekilde ulaştırılmasını, evsiz kalanlar için barınacak yerlerin inşa edilmesini ve uluslararası toplumun zor durumda bulunan insanlar için dayanışma göstermesini istedi.

Jurnal, " BM, AB ve uluslararası bütün güçler, bu sorumluluktan hiçbir zaman kurtulamayacaktır. Bu onların görevidir. Halep'te yaşananlar hepimiz için bir utanç lekesidir." diye konuştu.

Daha sonra, Halep'teki insanlar için dua edildi ve hayatlarını kaybedenler için gıyabı cenaze namazı kılındı.

Frankfurt'ta yaklaşık 5 bin kişi Esed rejimini kınadı

Almanya'nın Frankfurt kentinde ise Eski Opera Meydanı'nda düzenlenen gösteri, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı gösteride, "Halep yanıyor, insanlık ölüyor", "Halep'i kurtarın", "Savaşa hayır" dövizleri taşındı, Rusya ve İran karşıtı sloganlar atıldı.

IGMG Hessen Teşkilat Başkanı Bilal Kaçmaz, burada yaptığı konuşmada, "Zulmü önleyebilmek için, zalime hayır diyebilmek için, kıyımı durdurabilmek için kıyamdayız. Hepinize kutlu olsun." dedi.

Halep'te yaşananlara dünyanın sessiz kaldığını ve yaşananları sadece televizyondan izlemekle yetindiğini belirten Kaçmaz, "Biz bugün burada Sünniliği savunmak için, Şia mezhebine sövmek için toplanmadık. Biz asıl firavunlarını, asıl nemrutlarını lanetlemek üzere toplandık." diye konuştu.

Şer güçlerin Suriye'de mezhep savaşı çıkarmaya çalıştığını dile getiren Kaçmaz, Suriye'deki bütün şer güçlerin, Rusya'nın ve İran'ın derhal Suriye'yi terketmesini istediklerini vurguladı.

Kayseri'deki terör saldırısında şehit olan askerlerin de anıldığı gösteri, Türkçe, Arapça ve Almanca edilen duların ve hayatlarını kaybedenler için kılınan gıyabi cenaze namazının ardından son buldu.

Köln'de binlerce kişi Halep için meydana çıktı

Almanya'nın Köln kentinde de binlerce kişi Halep'te yaşananları protesto etmek için Deutz semtindeki Otto Meydanı'nı doldurdu.

Gösteriye Türklerin yanı sıra çok sayıda Suriyeli de destek verdi.

Ellerinde Türk ve Suriye bayrakları olan göstericiler, taşıdıkları dövizlerle Halep başta olmak üzere Suriye'de sivillere yönelik saldırıları kınadı.

IGMG Köln Bölge Başkanı Hasan Batır, meydanda toplananlara yönelik yaptığı konuşmada, Suriye'de yaşanan insanlık dramını seyretmekle yetinen Batılı ülkeleri eleştirdi ve "Bugün Halep başta olmak üzere Suriye'de bir insanlık dramı yaşanıyor. Çocuklar, kadınlar katlediliyor, büyük bir insanlık felaketi yaşanıyor. Bu felakete dikkat çekmek, akan kanın durması ve bu trajedinin son bulması için bu eylemi tertip etmiş bulunuyoruz." dedi.

Suriye'de yaşamını yitirenler için duaların edildiği protesto gösterisi, hayatını kaybedenler için kılınan gıyabi cenaze namazının ardından sona erdi.

Strazburg ve Paris'te de protesto eylemleri yapıldı

Fransa'nın başkenti Paris'te ise Republique Meydanı'nda toplanan Türk vatandaşları ellerinde Türkiye ve Suriye bayraklarıyla Halep'teki zulme dur çağrısı yaptı.

Yüzlerce kişinin katıldığı gösteride, "Savaşı durdurun", "Halep için ayaktayız", "Çocukları öldürmeyin" sloganları atıldı ve Halep'te yaşananlar protesto edildi.

Protesto gösterisine katılanlardan Ayşe Şenol, Halep'teki vahşete durmak demek için Milli Görüş Kadın Komitesi adına Republique'te toplandıklarını söyledi.

"Halepli kardeşlerimize maddi manevi destek için meydanlardayız" diyen Meryem Metin de zulme sessiz kalmayacaklarını aktardı.

"Çocuklar ölürken sessiz kalamayız, acı çeken çocuklar için buradayız. Gözyaşlarımız içimize akıyor" diyen İslim Tosunaşçı ise Halep'teki kuşatmanın bir an evvel son bulması çağrısında bulundu.

Gösteriye Paris'in banliyölerinden Corbeille-Essonnes'teki Franco-Türk Derneği'nden katılan Kına Zengin de Halep'ten vazgeçmeyeceklerini ve sonuna kadar mücadele edeceklerini dile getirdi.

Protesto gösterisi, dua edilmesinin ve Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından sona erdi.

Strazburg'da ise Halep'e destek amacıyla düzenlenen "Halep için kıyama" gösterisine bine yakın kişi katıldı. Gar Meydanı'nda gerçekleştirilen protestoya IGMG Strazburg Şubesi ve birçok Fransız sivil toplum kuruluşu katıldı.

Esed ve Rusya'nın protesto edildiği gösteride, Suriye'de yaşananlara dünyanın sessiz kalması da kınandı.

Gösteride "Halep Yanıyor", "Je suis Halep", "Katil Esed", "Halep bugünün Srebrenitsa'sıdır" yazılı çok sayıda döviz taşındı.

Kayseri'de meydana gelen terör saldırısının da kınandığı gösteride, "Hepimiz Kayseriyiz" ve "Kahrolsun PKK" sloganları atıldı.

Viyana'daki gösteri

Avusturya'nın başkenti Viyana'da da IGMG tarafından Halep'teki sivillere yönelik saldırıların durdurulması için protesto gösterisi düzenlendi.

Tarihi Kahramanlar Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, "Özgür Suriye", "Halep için ayağa kalk", "Halep yanıyor", "Halep orada, acısı her yerde", "Halep yanıyor, insanlık ölüyor", Halep'i kurtar" yazılı dövizler taşıdı.

"Halep'i Koru", "Özgür Suriye" sloganları atan göstericiler, sivillere yönelik saldırıların derhal durulmasını, ateşkes sağlanarak sivillerin bir an evvel güvenli bölgelere tahliye edilmesini talep etti.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan protestoda, Kayseri'deki terör saldırısı sonucu hayatlarını kaybeden vatandaşlar rahmetle anıldı.

IGMG Avusturya Müftüsü Mustafa Mollaoğlu, gösteri alanında yaptığı konuşmada Çanakkale muharebesinde 6 bin üzerinde şehit veren Halep'in Osmanlı vilayetleri arasında en çok şehit veren yer olduğunu anımsattı.

Mollaoğlu, "Halep'te yaşananlar karşısında insanlık sınav veriyor, düşen Halepli değil, düşen insanlıktır. Halep demek İstanbul demektir, Halep demek Ankara demektir. Halep Trabzon'dur, Halep Çanakkale'dir." diye konuştu.

Gösteride konuşan Halepli Mouddar Khoja da kentte insanlığın sınıfta kaldığına işaret ederek "Halep ölümü bekliyor, peki biz neyi bekliyoruz?" diye sordu.

Khoja, insani yardımların geciktirilmeden sivillere ulaştırılması gerektiğine işaret ederek Avrupa'nın sığınmacılar için daha insani politikalar yürütmesi gerektiğini vurguladı.

Sığınmacı olarak Suriye'den Avusturya'ya gelen Ali Anwar ise başta İran, Rusya ve birçok ülkenin Esed'e yardım ederek Halep'e saldırdıklarını, buna karşı uluslararası kuruluşların hiçbir şey yapmadan akan kana göz yumduklarını dile getirdi.

Yaklaşık 2 saat süren gösteri, Halep ve Kayseri şehitleri için yapılan duanın ardından sona erdi.

Milano

IGMG'nin "Halep için kıyama" sloganıyla Milano'da düzenlediği protesto gösterisine yaklaşık bin kişi katıldı, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve dernek de destek verdi.

Gösteride, Halep'te yaşanan katliam protesto edildi, kentten kaçan sivillere destek ve yardım çağrısı yapıldı.

IGMG İtalya Şubesi Başkanı Osman Duran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, protesto gösterisine sadece Milano'dan değil çevre iller Imperia ve Como'dan da katılım olduğunu aktararak şöyle konuştu:

"Halep'teki drama sessiz kalmadığımızı gösterdik. Bütün kalbimiz onlarla. Zaten bir yandan da onlara göndermek üzere yardımlarımızı topluyoruz. Yardım çalışmalarımız da devam ediyor. Dileğimiz, bu katliamların ve insanlık dramının bir an önce durması. İnşallah, en kısa zamanda devletler bu işe el atarlar." ?

Amsterdam

Hollanda'nın Amsterdam kentinde ise Hollanda İslam Federasyonu ve Hollanda Milli Görüş Federasyonu, Suriye'de sivillere yönelik saldırılara karşı bir gösteri düzenledi.

Dam Meydanı'nda, "Halep için kıyama" adı altında gerçekleştirilen gösteriye 2 bin 500 kişi katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan gösteride, Türk ve Suriye bayraklarının yanı sıra üzerinde "Bombalanan Halep değil, insanlığımızdır", "Halep'i kurtar", "Halep yanıyor insanlık ölüyor" ve "Suriye'yi bombalamayı durdur" yazılı dövizler taşındı.

Gösteride okunan basın bildirisinde, Halep'teki insanlık dramı karşısında kelimelerin kifayetsiz kaldığını belirtilerek insanların somut yardım ve desteğe muhtaç olduğu ifade edildi.

Halep'te yaşanmış olanlar ve halen yaşananların bir utanç lekesi olduğu aktarılan bildiride, şu değerlendirme yapıldı:

" Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve uluslararası bütün güçler, bu sorumluluktan hiçbir zaman kurtulamayacaktır. Bu onların görevidir. Ama evrensel insan haklarını hatırlatmak ve bunların uygulanması için çaba sarf etmek, fert olarak bizlerin de görevidir."

Gösteriye katılan DENK Partisi Milletvekili Selçuk Öztürk ise "Dünya bu katliama cevap vermezse sussa bile Amsterdam susmadı ve susmayacak." dedi.

Gösterinin sonunda Suriye'dekiler için dua edildi ve hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.Konkordato Talebi Reddedilen Pamukkale, Resmen İflas Etti Oyuncu Erkan Can'ın Ağabeyi Evinde Ölü Bulundu

Son Dakika! Antalya'da Hortum Dehşeti! 13 Yaşındaki Bir Çocuk Hayatını Kaybetti