Son Dakika Haberleri: İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth Ülkenin En Uzun Süreli Monarkı Oldu

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth Ülkenin En Uzun Süreli Monarkı Oldu

4 yıl önce

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth bugün, Kraliçe Victoria'nın rekorunu geçerek Birleşik Krallık'ın en uzun süredir tahtta bulunan monarkı oldu.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth Ülkenin En Uzun Süreli Monarkı Oldu, System.String[]
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth bugün, Kraliçe Victoria'nın rekorunu geçerek  Birleşik Krallık'ın en uzun süredir tahtta bulunan monarkı oldu. 

1952 yılında 25 yaşındayken tahta çıkan 89 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth, bugün 63 yıl 7 ay 2 gün tahtta kalan büyük büyük annesi Kraliçe Victoria'nın rekorunu kırdı. Kraliçe Victoria ise 18 yaşındayken 1837 yılında tahta çıkmış ve 1901 yılındaki ölümüne kadar tahtta kalmıştı. 

Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta bulunduğu süre boyunca Winston Churchill'den David Cameron'a kadar toplam 13 İngiliz Başbakanı gördü. Kraliçe'nin 1953 yılındaki taç giyme töreni, televizyondan canlı yayınlanan ilk kraliyet taç giyme töreni oldu.

Kraliçe 1952 yılında tahtta çıktığında Joseph Stalin hala Sovyetler Birliği'nin lideriydi, ABD Başkanı ise Harry Truman'dı. Türkiye'nin de aralarında olduğu 116 ülkeyi ziyaret eden Kraliçe 2. Elizabeth'in tahttaki 60. yılı 2012 yılında İngiltere genelinde "Pırlanta Yıldönümü" adı altında yapılan törenlerle kutlandı. 

 İlk 1971 ve daha sonra 2008'de  Türkiye'de temaslarda bulunan Kraliçe 2. Elizabeth, Ankara, İstanbul, İzmir, Kuşadası ve Bursa gibi şehirleri gezdi. Kraliçe'nin mal varlığının 340 milyon sterlin olduğu tahmin ediliyor. 

Kraliçe Victoria 1837 yılında tahtta çıktığında nüfusu 16 milyon olan Birleşik Krallık'ta, Kraliçe Elizabeth 1952 yılında tahta çıktığında 50 milyon kişi yaşıyordu. Kral 6. George'un büyük kızı olan Kraliçe 2. Elizabeth, 1947 yılında 21 yaşındayken Edinburgh Dükü Philip ile evlendi. Çiftin biri kız, dört çocuğu bulunuyor. Kraliçe'nin tahtta kalma rekoru, en büyük oğlu 66 yaşındaki Galler Prensi Charles'ın da Birleşik Krallık'ta en uzun süredir tahtı bekleyen varis olmasına neden oldu. 

İngiltere Kraliçesi'nin bugün özel bir kutlama yapması beklenmiyor. Kraliçe ve eşi bugün İskoçya'da 294 milyon sterline yenilenen yeni demiryolunun açılışını yaptı. İngiltere'de monarşinin başında olmak "ömür boyu görev" olarak tanımlanıyor.Yaşlı Adamın, Çocuktan Düşen 100 Lirayı Alıp Kaçtığı Anlar Kameralara Yansıdı Yeni Zelanda Canisi Tokat'ta Türk Düşmanı Kazıklı Voyvoda'nın Kaldığı Zindanı Ziyaret Etmiş Market İşletmecisinin Ateşe Verdiği Cips, Plastik Gibi Yandı