İzmir'de Dikili Belediyesinin arsa satışlarına vatandaştan tepki - Son Dakika

İzmir'de Dikili Belediyesinin arsa satışlarına vatandaştan tepki

28.01.2022 17:23

İzmir'de Dikili Belediyesinin arsa satışlarına vatandaştan tepki İzmir'de Dikili Belediyesinin, Çandarlı bölgesinde 'Gece Pazarı' olarak adlandırılan otel arazisini kat karşılığında bir müteahhit firmaya vermesi ve Ada Mahallesi'ndeki bir arsayı satışa çıkarması vatandaşların tepkisine yol açtı.

İzmir'de Dikili Belediyesinin arsa satışlarına vatandaştan tepki

İZMİR - İzmir'de Dikili Belediyesinin, Çandarlı bölgesinde 'Gece Pazarı' olarak adlandırılan otel arazisini kat karşılığında bir müteahhit firmaya vermesi ve Ada Mahallesi'ndeki bir arsayı satışa çıkarması vatandaşların tepkisine yol açtı.

Dikili Belediyesinin, Çandarlı'da 'Gece Pazarı' olarak bilinen otel arazisini kat karşılığında bir müteahhit firmaya vererek edinilen 15 meskeni ve bir arsayı satışa çıkarması, yöre halkı tarafından protesto edildi. Konuyla ilgili vatandaşlar, Dikili Belediyesinin Çandarlı'da bulunan hizmet binası önünde basın açıklaması yaptı.

Çandarlı Dayanışma Derneği Başkanı Halil İbrahim Bircan, Bütünşehir Yasası'nı hatırlatarak, Çandarlı'nın Dikili Belediyesine bağlandığını hatırlattı.

"Çandarlı'ya çivi çakılmadı"

Yasadan sonra Çandarlı Belediyesinin kapatıldığını ifade eden Bircan, Dikili Belediyesine satışlar için tepki gösterdi. Halil İbrahim Bircan, "Çandarlı'da gece pazarı olarak bildiğimiz Emirgan Otel arazisi de Belediye Başkanı Adil Kırgöz yönetimi tarafından bir müteahhit firmaya kat karşılığı olarak tahsis edilmiştir. Kırgöz seçildiği günden bugüne Çandarlı'ya bir çivi dahi çakmamıştır. Şimdi Kırgöz yönetimi, Emirgan Otel arazisine yapılan 15 adet daire ile ada mahallesi varyant üzerinde bulunan arsanın satışı için, şubat ayı belediye meclisi toplantısında satış kararı aldırmayı planlamaktadır" dedi.

"Satıştan dönülmezse hukuki yollara başvuracağız"

Bircan, "Tanesini ortalama 3 milyon liraya satmaya planladıkları bu daireler ile Ada Mahallesi'ndeki arsadan elde edilecek yaklaşık 55 milyon lira civarındaki gelir nereye harcanacaktır? Biz Çandarlı Dayanışma Derneği olarak diyoruz ki, bu daireler ve arsa belediyenin malı olarak kalsın, siz yapmasanız bile sizden sonra gelecek olan başkanlar halk yararına bir tesise dönüştürsün. Çandarlı halkının beklentisi budur. Eğer buraları satma ısrarınızda devam ederseniz biz Çandarlı Dayanışma Derneği olarak tüm hukuki yollara başvuracağımızı buradan ilan ediyoruz. Satış kararı alırda ihaleye çıkarsanız, derhal yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvuracağız" şeklinde konuştu.

"Belediye başkanlığına aday olurken, bu borçlardan haberiniz yok muydu?"

Halil İbrahim Bircan, grup adına yaptığı açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Sayın Kırgöz'e sesleniyoruz; bu yanlış uygulamadan vazgeçin, Çandarlı'nın varlıkları sizin değil, Çandarlı halkınındır. Çandarlı halkı sizi, varlıklarını satmanız için değil, Çandarlı ya hizmet getirmeniz için seçti. Çandarlı gibi hizmet bekleyen onlarca siteleri, Yaylayurt, Deliktaş, Demirtaş, Denizköy gibi daha birçok mahalle var. Bir konuşasınızda, kendinizden önceki belediye başkanı için 'Allah korusun bunlar 5 yıl daha kalsalardı, Dikili'nin bir tane bile tapulu arazisi kalmazdı' dememiş miydiniz? Buna rağmen? Önceki belediye başkanına sattırmadığınız arazileri tek tek satmadınız mı? Kırgöz belediyenin ve işçilerin maaşlarını ödeyerek belediyeye itibar kazandırdığını söylüyor. Evet ama Sayın Kırgöz'e bizde soruyoruz, bizim ve diğer mahallelerin arazilerini satarak mı Dikili'ye itibar kazandıracaksınız, belediye başkanlığına aday olurken, bu borçlardan haberiniz yok muydu? Olmaması söz konusu olamaz; çünkü meclis üyesiydiniz.

İzmir'de Dikili Belediyesinin arsa satışlarına vatandaştan tepki
İzmir'de Dikili Belediyesinin arsa satışlarına vatandaştan tepki
İzmir'de Dikili Belediyesinin arsa satışlarına vatandaştan tepki
İzmir'de Dikili Belediyesinin arsa satışlarına vatandaştan tepki
İzmir'de Dikili Belediyesinin arsa satışlarına vatandaştan tepki

YORUMLAR
500
İZMİR'DE, 237 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI İZMİR'DE, 237 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel İzmir'de Dikili Belediyesinin arsa satışlarına vatandaştan tepki - Son Dakika


Advertisement