İzmir, 'plastik atıksız şehir' olma sözü verdi - Son Dakika

İzmir, 'plastik atıksız şehir' olma sözü verdi

05.10.2019 13:36
İzmir, 'plastik atıksız şehir' olma sözü verdi, System.String[]

İzmir Büyükşehir Belediyesi, WWF'in "Plastik Atıksız Şehirler Ağı"na katılma kararı alarak, 2025 ile 2030 yılları arasında bir tarihe dek şehrin plastik atıklarının doğaya karışmayacağını taahhüt etti.

Akdeniz'de plastik kirliliğine dikkat çekmek için yola çıkan WWF'in Blue Panda yelkenlisinin İzmir'i ziyareti sırasında, şehrin Plastik Atıksız Şehirler Ağı'na katılımı nedeniyle, İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve WWF- Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar'ın katılımıyla bir protokol imzalandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, plastik kirliliğini önleme konusunda önemli bir adım atarak WWF'in (Dünya Doğayı Koruma Vakfı), "Doğada Plastiğe İzin Yok" kampanyasına tam uyma vaadinde bulundu. WWF'in "Plastik Atıksız Şehirler Ağı"na katılma kararı alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, böylelikle İzmir'in 2025 ile 2030 yılları arasında bir tarihe dek plastik atıkların doğaya karışmadığı bir şehir olacağını duyurdu.

Akdeniz'de plastik kirliliğine dikkat çekmek için yola çıkan WWF'in Blue Panda yelkenlisinin İzmir'i ziyareti sırasında, şehrin Plastik Atıksız Şehirler Ağı'na katılımı için bir protokol imzalandı. Protokol imza töreni WWF'in Blue Panda yelkenlisinde gerçekleşti.

Protokolün imzalanması ile İzmir, ağa katılarak, plastik kirliliğini önleme konusunda dünyanın lider şehirleri arasındaki yerini almış oldu. WWF'in Plastik Atıksız Şehirler Ağı'nın dünya lansmanı 23 Ekim 2019 tarihinde Norveç'in Oslo kentinde gerçekleştirilecek.

Uğur Bayar: "İzmirliler adına önemli bir adım atıldı"

Protokolün imza töreninde bir konuşma yapan, WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar, "Şehirlerimizi, büyüyen plastik atık yükünden kurtarmak için yapılan küresel mücadelede öncü rol oynayan İzmir ile böyle bir ortaklık içinde bulunmaktan heyecan duyuyoruz. En büyük dileğim, bu iddialı hedefin, İzmir'in plastik kirlilik içermeyen bir yaşam alanı olmasını sağlamakla kalmayarak, başka yerleşim birimleri için de ilham kaynağı olması, programa katılan kentlerimizin sayısının artması ve Türkiye'nin bu konuda dünyaya örnek oluşturmasıdır" açıklamasını yaptı.

Bayar konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Bugün, denizlerdeki plastik çöplerin yaklaşık % 80'i kara kaynaklı; bunların da büyük kısmı kentsel alanlardan akarsular yoluyla denizlere taşınıyor. Şehirlerin, 2050 yılına kadar küresel nüfusun üçte ikisini barındıracak şekilde büyüyeceği düşünülürse, İzmir gibi şehirler, bu tür akıllı çözümleri benimsemeye devam etmelidir. Bu da, plastiği hem kaynak hem de atık olarak azaltma ve daha iyi yönetme anlamına gelir."

Konunun ancak Hükümetin, üreticilerin, yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliği ve koordinasyonunda, çevre bilincine sahip vatandaşların desteğiyle çözülebileceğini vurgulayan Bayar, "Bütün bu gerçekler göz önünde bulundurulduğunda, İzmir'in bugün attığı adımın önemi daha iyi anlaşılıyor.WWF-Türkiye olarak WWF ve Plastik Atıksız Şehirler Ağı ile İzmir'i bir araya getiren bu işbirliği için Sayın Soyer'e teşekkür ederken bu tarihi adımda payı olan herkesi kutluyorum" dedi.

Tunç Soyer: "Plastik kirliliği tüm ekosistemi tehdit ediyor"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise konuşmasında 'Bugün gezegenimizin geldiği nokta itibariyle, aşırı tüketim ve endüstriyel atıklar sonucunda plastik kirliliği, ne yazık ki başta denizler olmak üzere, tüm ekosistemi tehdit ediyor. Çağlar boyunca çok çeşitli ve zengin bir ekosisteme sahip olan Akdeniz'de de bu tehlike, ciddi boyutlara ulaşmış durumda. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu gerçeği esas alan ve sadece insanların yaşamını gözeten bir şehir olmanın ötesinde bir vizyonla hareket ediyor. İnsanın, doğadaki tüm varlıklarla; havayla, suyla, iklimle barışık bir hayat sürdüğü bir geleceği inşa etmeyi hedefliyor" görüşlerine yer verdi.

Dünya genelinde her yıl denizlere karışan 8 milyon ton plastik atığın önüne geçmek için yeni politikaların geliştirilmesi, üretim sektörü için yeni teşviklerin oluşturulması ve tüketim tarafında ise plastikten kaçınma, plastik kullanımını azaltma, yeniden kullanımı arttırma ve etkin atık yönetimi için yeni yaratıcı modellerin benimsenmesi gerekiyor.

İzmir, imzaladığı Plastik Atıksız Şehirler deklarasyonu ile bu konuda kaydedeceği yıllık ilerlemenin izlenmesini ve raporlanmasını da kabul etmiş bulunuyor.

PLASTİK ATIKSIZ ŞEHİRLER HAKKINDA

Plastik Atıksız Şehirler Ağı, 1961 yılında kurulan ve hâlen 100'den fazla ülkede, 5.000'den fazla çalışanı ve 5 milyondan fazla destekçisi ile dünyanın önde gelen bağımsız doğa koruma kuruluşu olarak faaliyet gösteren WWF tarafından kurulmuştur.

WWF, dünyanın dört bir yanındaki şehirleri birleştirerek ve iyi uygulama çözümlerine erişim sağlayarak, belirli bölgelerde uygulanmakta olan başarılı girişimleri ve iyi uygulamaları hızlandırmayı amaçlamaktadır. Paydaşları, plastiksiz denizler için bir araya getiren Plastik Atıksız Şehirler Ağı da, plastik atıkların doğru yönetimi ile ilgili bir bilgi paylaşım platformudur.

İzmir, 'plastik atıksız şehir' olma sözü verdi

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel İzmir, 'plastik atıksız şehir' olma sözü verdi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İtalyan Carel, Türk firması CFM Soğutma'nın yüzde 51'ini satın alıyor İtalyan Carel, Türk firması CFM Soğutma'nın yüzde 51'ini satın alıyor AK Parti'nin çizgi film videosunu amacına ulaştığı için sildiği öğrenildi AK Parti'nin çizgi film videosunu amacına ulaştığı için sildiği öğrenildi Semt pazarlarına haftada bir gün izin çıktı! İşte yarın İstanbul'da kurulacak pazar yerleri Semt pazarlarına haftada bir gün izin çıktı! İşte yarın İstanbul'da kurulacak pazar yerleri Yemek yapmak için mutfağa girmişti, ocağın üstündeki yılanla karşılaştı Yemek yapmak için mutfağa girmişti, ocağın üstündeki yılanla karşılaştı Belarus'ta kırmızı beyaz ayakkabı ve çorap giyen kadına para cezası verildi Belarus'ta kırmızı beyaz ayakkabı ve çorap giyen kadına para cezası verildi Demir ve bakır fiyatları tüm zamanların rekorunu kırdı Demir ve bakır fiyatları tüm zamanların rekorunu kırdı Bir efsane daha sona eriyor! Ronaldo, Dünya Kupası'ndan sonra kariyerine nokta koyacak Bir efsane daha sona eriyor! Ronaldo, Dünya Kupası'ndan sonra kariyerine nokta koyacak AK Parti, AK Parti, "Yalan Üretim Merkezi" notuyla paylaştığı videoyu sildi
Advertisement