Japonya'dan Avusturya'daki sergiye "Fukuşima" tepkisi - Son Dakika

Japonya'dan Avusturya'daki sergiye "Fukuşima" tepkisi

06.11.2019 11:40
Japonya'dan Avusturya'daki sergiye

Japonya Büyükelçiliği, Avusturya'da iki ülke arasındaki ilişkilerin 150'nci yılı münasebetiyle düzenlenen sergi için verdiği onayı geri çekti.

Japonya Büyükelçiliği, Avusturya'da iki ülke arasındaki ilişkilerin 150'nci yılı münasebetiyle düzenlenen sergi için verdiği onayı geri çekti.

Kyodo ajansının haberine göre, Japonya'nın Viyana Büyükelçiliği, sergilenen bazı eserlerin sosyal ve siyasi bağlamda uygunsuz olduğunu ileri sürerek "Sınırsız Japonya" isimli sergi için verdiği onayı geri çektiğini açıkladı.

Avusturya Dışişleri Bakanlığının da katkılarıyla düzenlenen sergide, 2011 yılındaki Fukuşima nükleer kazasını temsilen sergilenen, Japonya bayrağında yer alan yükselen güneş sembolünün radyasyon koruyucu elbiseden aşağıya doğru akar şekilde resmedildiği bir çalışmanın Japonya'nın tepkisini çektiği belirtildi.

Bir diğer tepkiye yol açan çalışmanın da Japonya Başbakanı Abe Şinzo'yu canlandıran bir kişinin, savaş dönemi işlenen suçlardan dolayı Çin ve Güney Kore'den özür dilediği bir konuşmasının yer aldığı video gösteriminin olduğu ifade edildi.

Japonya Büyükelçiliği, yetkililerin sergiyi ziyaret ettikten sonra bu etkinliğin iki ülke arasındaki ilişkilere ve dostluğun gelişmesine katkı sağlamayacağı sonucuna vardıklarını ve onaylarını geri çektiklerini bildirdi.

Eylül ayı sonunda başlayan ve 24 Kasım'a kadar devam edecek olan etkinliğin, bundan sonraki sürecinde ilişkilerin 150'nci yılını temsil eden resmi logo olmaksızın devam etmesi bekleniyor.

Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan tsunami, Fukuşima Nükleer Santrali'nde radyoaktif sızıntıya neden olmuştu. Olayda santraldeki 4 nükleer reaktöründen 3'ü zarar görmüş, çevrede yaşayan on binlerce kişi sızıntı sonrası evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Japonya'dan Avusturya'daki sergiye 'Fukuşima' tepkisi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Market, bakkal, kasap hafta sonu 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterecek 65 yaş üstü ve 20 yaş altının 10.00-16.00 saatleri arasında toplu taşımayı kullanması yasaklandı Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Mehmet Ceyhan, kendisini aşılardan çıkar sağlamakla suçlayanlara isyan etti: 3 yakınımı salgında kaybettim Market ve fırınlar açık mı? İşte sokağa çıkma kısıtlamasının merak edilen detayları Barcelona, Messi'nin Maradona'yı andığı gol sevinci sonrası 3 bin euro ceza aldı Cani koca, boşanma aşamasındaki eşini çalıştığı markette av tüfeğiyle öldürdü