Kayseri'de 4 bin yıl öncesine ait kalıntılar, arkeologları bile şaşırttı - Son Dakika

Kayseri'de 4 bin yıl öncesine ait kalıntılar, arkeologları bile şaşırttı

14.09.2021 18:17

Kayseri'de arkeologlara bile şaşkınlık yaratan kalıntılar bulundu. Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri'nde yapılan kazı çalışmalarında rastlanan ve 4 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülen aslan, geyik, ayı, domuz ve dağ koyunu kemiği incelemeye alındı.

Tarihinin en eski yerleşim yerleri arasında yer alan ve "Medeniyet Beşiği" olarak adlandırılan Anadolu, bünyesinde barındırdığı özellikleriyle kendisine hayran bırakıyor. Anadolu'da bu sefer de Kayseri'de yapılan çalışmalarda geçmişe ayna tutacak önemli kalıntılara rastlandı. Kazılar hakkında bilgi veren Kültepe Kaniş Karum Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, böyle bir durumla ilk kez karşılaştıklarını dile getirdi.

ÇALIŞMALAR UZUN YILLARDIR DEVAM EDİYOR

Kayseri tarihini 6 bin yıl önceye dayandıran belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum Ören Yeri, kent merkezine 24 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Hititlerin Anadolu'da kurduğu ilk kentin kalıntısı olan höyük ve onu saran karumdan oluşan Kültepe Ören Yeri'nde yönetim binaları, dini yapılar, ev ve dükkan ile atölye kalıntıları yer alıyor. Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olan ören yerinde kazı, restorasyon ve envanter çalışmaları, 1948 yılından bu yana devam ediyor.

Kayseri'de 4 bin yıl öncesine ait kemik kalıntıları bulundu! Arkeologlar 'Biz de şaşkınız' diye açıkladı

4 BİN YIL ÖNCESİNE AİT KEMİKLER BULUNDU

Bu yıl ki kazı çalışmalarında 4 bin yıl öncesine ait aslan, geyik, ayı, domuz ve dağ koyunu kemiği bulundu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Kültepe Kaniş Karum Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, bulunan hayvan kemikleriyle ilgili basın açıklaması düzenledi.

Kayseri'de 4 bin yıl öncesine ait kemik kalıntıları bulundu! Arkeologlar 'Biz de şaşkınız' diye açıkladı

"KEMİKLERİN HEPSİ İRİ, HAYVANLAR BÜYÜK"

Kazı çalışmalarında ilk kez aslana ait kemik bulduklarını belirten Kulakoğlu, "Kültepe Kaniş Karum'da Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destekleriyle kazı çalışmalarını yapıyoruz. Burada sizlere sergilediğim kemik buluntular Kültepe için son derece önemli. Aslında sadece Kültepe için değil, Anadolu için de son derece önemli. Nitekim bu yıl yaptığımız çalışmalarda bir açma içinde belli bir buluntu grubu içinde burada gördüğünüz özellikle 2 aslan, ayı, dağ koyunu, yabani domuz ve geyiğe ait kemiklerden oluşan bir grup ele geçirdik. Bütün bu gördüğünüz kemikler toplu olarak bulundu. Bu özel bir koleksiyon olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Burada gördüğümüz bütün hayvan kemiklerinin hepsi iri, büyük boydaki hayvanlara ait. İlk defa Anadolu'da bu dönemde iki aslana ait iki çene kemiği bulduk. Yine çok büyük boyda bir ayı ve geyiğe ait kemikler var. Bu kemikler birden fazla var" diye konuştu.

Kayseri'de 4 bin yıl öncesine ait kemik kalıntıları bulundu! Arkeologlar 'Biz de şaşkınız' diye açıkladı

"EN ERKEN DÖNEME AİT ÖRNEKLER"

Önemli bir buluntuya rastladıklarını kaydeden Kulakoğlu, "Bunlar bu bölgede yetiştiğini kabul edeceğimiz hayvanlar. Bunlar o dönemde dağlık alanlarda yaşayan hayvanlar. Bizim 4 bin sene öncesine ait başka kazılarda bulduğumuz aslan kemiği yok. Anadolu'da ilk defa bu kadar erken döneme ait aslan kemiği çıktı. İnsanın yerleşiminden itibaren en erken döneme ait örneklerden iki tanesi bulundu. Bu kemiklerin arkeolojik konteksi son derece önemli. Bunlar günümüzden 4 bin sene öncesine tarihlendirilen kemikler. Bunların burada yetiştirildiğini düşünmüyoruz. Bunlar yabani hayvanlar ve belki bir şekilde avlanarak Kültepe'ye getirilmiş. Böyle bir buluntu grubunun tarihsel bir önemi olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Kayseri'de 4 bin yıl öncesine ait kemik kalıntıları bulundu! Arkeologlar 'Biz de şaşkınız' diye açıkladı
Kayseri'de 4 bin yıl öncesine ait kemik kalıntıları bulundu! Arkeologlar 'Biz de şaşkınız' diye açıkladı
Kayseri'de 4 bin yıl öncesine ait kalıntılar, arkeologları bile şaşırttı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kayseri'de 4 bin yıl öncesine ait kalıntılar, arkeologları bile şaşırttı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Takla atıp karşıya geçen minibüs devrildi: 3'ü çocuk 5 yaralı 00:36 Takla atıp karşıya geçen minibüs devrildi: 3'ü çocuk 5 yaralı Bakan Muş'tan sıfır otomobillerde 23:52 Bakan Muş'tan sıfır otomobillerde "stokçuluk" iddialarına yanıt: Fırsatçılık yapanlara asla müsaade etmeyeceğiz CHP'li Tezcan'dan canlı yayına damga vuran gaf: En başarılı belediyeler Cumhur İttifakı'nda 23:33 CHP'li Tezcan'dan canlı yayına damga vuran gaf: En başarılı belediyeler Cumhur İttifakı'nda
AK Partili Özlem Zengin'den Türkevi açılışı yorumu: 500 yıllık Türk dış politika tarihinin en önemli günlerinden biri 22:44 AK Partili Özlem Zengin'den Türkevi açılışı yorumu: 500 yıllık Türk dış politika tarihinin en önemli günlerinden biri Deniz Akkaya'nın Selin Ciğerci hakkındaki hırsızlık iddiası ağızları açık bıraktı 21:22 Deniz Akkaya'nın Selin Ciğerci hakkındaki hırsızlık iddiası ağızları açık bıraktı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğrenci yurdu eleştirilerine infografikli yanıt 20:57 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğrenci yurdu eleştirilerine infografikli yanıt
TEKNOFEST'te gövde gösterisi! Selçuk Bayraktar 20:50 TEKNOFEST'te gövde gösterisi! Selçuk Bayraktar "Dünyada bir ilk" diyerek paylaştı Zonguldak'ta 18:30 Zonguldak'ta "koruyucu etkiyi azaltacak" şekilde aşı yapılan vatandaşlar yeniden aşı olacak
Advertisement