Son Dakika Haberleri: Kızıl Geyikler Artıyor

Kızıl Geyikler Artıyor

10 ay önce

Kızıl geyikler artıyorANKARA - Yeryüzü üzerinde yaşayan en büyük geyik türlerinden ve Türkiye'nin en büyük kara memelisinden biri olan kızıl geyikler (Cervuselaphus) Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından üreme merkezlerinde sayıları artırılıyor.

Kızıl geyikler artıyor

ANKARA - Yeryüzü üzerinde yaşayan en büyük geyik türlerinden ve Türkiye'nin en büyük kara memelisinden biri olan kızıl geyikler (Cervuselaphus) Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından üreme merkezlerinde sayıları artırılıyor. Bu çerçevede Uludağ Üniversitesi ve DKMP Genel Müdürlüğü arasında 2004 yılında imzalanan protokole istinaden Uludağ Üniversitesi yerleşkesi içerisinde oluşturulan merkezde 3 erkek 7 dişi ile başlanan kızıl geyik yetiştirme çalışmaları neticesinde günümüz itibariyle 90 bireye ulaşıldı.
Türkiye'de aşırı avlanma sonucu sayıları giderek azalan ve çoğu eski yayılış alanını yitiren kızıl geyikler, bölgesel olarak yaşıyorlar. Günümüzde kızıl geyiklerin yaşam alanı olarak Türkiye'nin Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerinde bulunduğu gözleniyor. Bu maksatla Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun da talimatlarıylaDKMP, sayıları azalan kızıl geyiklerin türünü artırmak için oluşturduğu üretme sahalarında çalışmalarına devam ediyor. Sayıları artan Kızıl Geyikler ise 'soy karışımı' için Türkiye'nin belirli bölgelerine gönderiliyor.
13 Yılda 90 Bireye Ulaşıldı
Bu çerçevede tesis edilen yetiştirme merkezlerinden birisi de Uludağ Üniversitesi yerleşkesi içerisinde oluşturulan 72 hektarlık alanda bulunuyor. Bu merkezde 2004 yılında 3 erkek ve 7 dişi birey ile başlanan kızıl geyik yetiştirme çalışmaları günümüz itibariyle 90 bireye ulaştı.
13 yıl içerisinde sayıları 90'a ulaşan kızıl geyikler, tabiatta mevcut yoğunluğunun artırılması, yaban hayatının desteklenmesi maksadıyla uygun görülen ormanlık alanlara salınacak. Bu maksatla Uludağ Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Geyik Yetiştirme Merkezi'nde 200 metrekarelik alanda tamamen ahşap malzemeden tabiatla uyumlu olarak geyik yakalama kapanı da tesis edildi.
5 Ayrı Merkezde Kızıl Geyik Yetiştiriliyor
DKMP Genel Müdürlüğü Bursa'daki Geyik Yetiştirme Merkezi'nin yanı sıra Eskişehir MihalıççıkÇatacık Geyik Yetiştirme Merkezi'nde 25 birey, Samsun Vezirköprü KunduzdağıYetiştirme Merkezi'nde 23 birey, İstanbul Bahçeköy Geyik Yetiştirme Merkezi'nde 60 birey, İstanbul Polonezköy Geyik Yetiştirme Merkezi'nde ise 14 birey ile geyik yetiştirme çalışmalarına devam ediyor. Bu merkezlerde de yetiştirilen bireyler tabiatta uygun ortamlara salınacak.Muharrem İnce'ye Oy Vereceğini Belli Eden Gökhan Özoğuz, Kendisini Eleştirenlere Şiirle Cevap Verdi Melih Gökçek'ten 24 Haziran Seçimlerine Az Bir Süre Kala Büyük Tepki Çeken Tweet!

Brüksel'de Yaşayan Genç Kadın, 24 Haziran Seçimleri İçin İki Kere Oy Kullanıp Facebook'tan Paylaştı