Son Dakika Haberleri: Kızıl Geyikler Artıyor

Kızıl Geyikler Artıyor

3 ay önce

Kızıl geyikler artıyorANKARA - Yeryüzü üzerinde yaşayan en büyük geyik türlerinden ve Türkiye'nin en büyük kara memelisinden biri olan kızıl geyikler (Cervuselaphus) Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından üreme merkezlerinde sayıları artırılıyor.

Kızıl geyikler artıyor

ANKARA - Yeryüzü üzerinde yaşayan en büyük geyik türlerinden ve  Türkiye'nin en büyük kara memelisinden biri olan kızıl geyikler (Cervuselaphus) Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve  Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından üreme merkezlerinde sayıları artırılıyor. Bu çerçevede  Uludağ Üniversitesi ve DKMP Genel Müdürlüğü arasında 2004 yılında imzalanan protokole istinaden  Uludağ Üniversitesi yerleşkesi içerisinde oluşturulan merkezde 3 erkek 7 dişi ile başlanan kızıl geyik yetiştirme çalışmaları neticesinde günümüz itibariyle 90 bireye ulaşıldı.  Türkiye'de aşırı avlanma sonucu sayıları giderek azalan ve çoğu eski yayılış alanını yitiren kızıl geyikler, bölgesel olarak yaşıyorlar. Günümüzde kızıl geyiklerin yaşam alanı olarak  Türkiye'nin  Marmara ve  Batı Karadeniz bölgelerinde bulunduğu gözleniyor. Bu maksatla Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr.  Veysel Eroğlu'nun da talimatlarıylaDKMP, sayıları azalan kızıl geyiklerin türünü artırmak için oluşturduğu üretme sahalarında çalışmalarına devam ediyor. Sayıları artan Kızıl Geyikler ise 'soy karışımı' için  Türkiye'nin belirli bölgelerine gönderiliyor.13 Yılda 90 Bireye UlaşıldıBu çerçevede tesis edilen yetiştirme merkezlerinden birisi de  Uludağ Üniversitesi yerleşkesi içerisinde oluşturulan 72 hektarlık alanda bulunuyor. Bu merkezde 2004 yılında 3 erkek ve 7 dişi birey ile başlanan kızıl geyik yetiştirme çalışmaları günümüz itibariyle 90 bireye ulaştı.13 yıl içerisinde sayıları 90'a ulaşan kızıl geyikler, tabiatta mevcut yoğunluğunun artırılması, yaban hayatının desteklenmesi maksadıyla uygun görülen ormanlık alanlara salınacak. Bu maksatla  Uludağ Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Geyik Yetiştirme Merkezi'nde 200 metrekarelik alanda tamamen ahşap malzemeden tabiatla uyumlu olarak geyik yakalama kapanı da tesis edildi.5 Ayrı Merkezde Kızıl Geyik YetiştiriliyorDKMP Genel Müdürlüğü  Bursa'daki Geyik Yetiştirme Merkezi'nin yanı sıra  Eskişehir MihalıççıkÇatacık Geyik Yetiştirme Merkezi'nde 25 birey,  Samsun  Vezirköprü KunduzdağıYetiştirme Merkezi'nde 23 birey,  İstanbul  Bahçeköy Geyik Yetiştirme Merkezi'nde 60 birey,  İstanbul  Polonezköy Geyik Yetiştirme Merkezi'nde ise 14 birey ile geyik yetiştirme çalışmalarına devam ediyor. Bu merkezlerde de yetiştirilen bireyler tabiatta uygun ortamlara salınacak.
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


50 Yıl Boyunca Fıstık ve Badem Ekecek Çiftçiye Bedava Tarla Verilecek 10 Yaşındaki Necmi, Yatakta Bastığı Annesi ve Komşusu Tarafından Yastıkla Boğuldu
Soçi'deki Üçlü Zirve Sona Erdi! Putin: Seçimler ve Yeni Anayasa Görüşüldü