KKTC'de Önümüzdeki Yıl Ülke Genelinde Kanser Taraması Yapılacak - Son Dakika
Genel

KKTC'de Önümüzdeki Yıl Ülke Genelinde Kanser Taraması Yapılacak

KKTC'de önümüzdeki yıl ülke genelinde kanser taraması yapılacak Kansere karşı farkındalık yürüyüşüİSTANBUL - Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı dolayısıyla "farkında olalım, kanserden korunalım" yürüyüşü büyük bir katılımla Lefkoşa Dereboyu'nda gerçekleştirildi.

16.10.2017 16:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

KKTC'de önümüzdeki yıl ülke genelinde kanser taraması yapılacak

Kansere karşı farkındalık yürüyüşü

İSTANBUL - Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı dolayısıyla "farkında olalım, kanserden korunalım" yürüyüşü büyük bir katılımla Lefkoşa Dereboyu'nda gerçekleştirildi.

"1-31 Ekim meme kanseri bilinçlendirme ayı" kapsamında Sağlık Turizmi Konseyi organizasyonu ile Sağlık Bakanlığı, Turizm ve Çevre Bakanlığı desteği ve Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa Türk Belediyesi ile Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliği ile gerçekleşen yürüyüş dün Lefkoşa Dereboyu'nda yapıldı.

Savaşan: "Amacımız, doğru bilinen yanlışlardan kurtarmak"

"Farkında olalım kanserden korunalım" temasıyla yapılan ve yoğun ilgi gösterilen yürüyüşün, kanserle ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşması gerektiği algısının oluşturulması için yapıldığını söyleyen Konsey Başkanı Ahmet Savaşan, kanserin herkesi farklı şekillerde etkilediğini, hastalığın bireylerin, ailelerin ve toplumun üzerindeki etkisini azaltmak için başta devlete, sivil topluma, uluslararası kuruluşlara, üniversitelere, hastalara ve yakınlarına önemli görevler düştüğün altını çizdi.

Harmancı: "Kimyasal kullanmadan haşere mücadelesi yapıyoruz"

Günümüzde bu tür etkinliklerin geliştiğine dikkat çeken Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı da konuşmasında Kuzey Kıbrıs'ın kanser bakımından çok ciddi riskler taşıdığını söyleyerek, son üç yılda Lefkoşa'da kimyasal kullanmadan haşere mücadelesi yaptıklarını ve başarılı sonuçlar aldıklarının belirtti.

Dana: "2018 yılında ülke genelinde kanser taraması yapılacak"

Sağlık Bakanlığı'nın hem farkındalık hem de önleyici tedbirler alınması ve tedavilerin yapılması konusunda pek çok görevi olduğunu ifade eden Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana ise kanserin teşhis ve tedavisinde Devletin ile YDÜ Hastanesi'nin imkanlarının Dünya'nın en gelişmiş ülkeleri seviyede olduğunun altını çizdi. Ulusal Kanser Danışma Kurulu'nun 15 aylık süreçte yaptığı çalışmalar hakkında da bilgiler veren Dana, kurulun kanserin önlenmesi, erken teşhis ve gıda denetimleri gibi pek çok konuda faaliyet gösterdiğini söyledi. 2018 yılında ülke genelinde kanser taraması yapılmasını hedeflediklerini belirten Dana, ülkenin kanser haritasının hazırlanması için de proje hazırladıklarını söyledi.

Kocaismail: "erken teşhis hayat kurtarır"

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail de yaptığı konuşmada toplumda farkındalık ve duyarlılığın son yıllarda geliştiğini ve birçok etkinliğin hayat bulduğunu söyleyerek, Sağlık Turizmi Konseyine kanser konusuna verdiği özel önemden ötürü teşekkür etti. Kanserden korkmamak gerektiğini söyleyen Kocaismail, özellikle meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığının ifade etti.

Dr. Gardiyanoğlu: "Meme kanseri erkeklerde de görülüyor"

Kanser hastalığında en önemli noktanın erken tanı olduğunun altını çizen Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Remzi Gardiyanoğlu ise meme kanserinin yüzde 5 dolayında erkeklerde de görüldüğüne vurgu yaptı. Kanser taramalarının ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen Dr. Gardiyanoğlu, ailesinde meme kanseri olanların genç yaşlardan itibaren taramalara başlaması ve takiplerini düzenli olarak yaptırmalarının önemine dikkat çekti.

KKTC\'de Önümüzdeki Yıl Ülke Genelinde Kanser Taraması Yapılacak
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel KKTC'de Önümüzdeki Yıl Ülke Genelinde Kanser Taraması Yapılacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Vezirköprü Tapu Müdürlüğü Yenilenen Yüzüyle Hizmet Vermeye Başladı
  21 Şub Vezirköprü Tapu Müdürlüğü Yenilenen Yüzüyle Hizmet Vermeye Başladı

  Vezirköprü Hükümet Binası'ndaki Tapu Müdürlüğü, tadilat sonrası büyütülerek kurumsal kimlik kılavuzuna uygun olarak yenilendi. Yenilenmiş hizmet birimi sayesinde vatandaşlar, daha iyi, daha kaliteli ve daha sağlıklı koşullarda hizmet alabilecekler.

 • Edirne'de Polis Ekipleri Araçlarda Cam Filmlerini Söktürdü
  21 Şub Edirne'de Polis Ekipleri Araçlarda Cam Filmlerini Söktürdü

  Edirne'de polis ekipleri tarafından gerçekleştirilen asayiş ve trafik denetiminde araçlar didik didik arandı ve araçlarda bulunan cam filmleri tek tek söktürüldü. Uygulama kapsamında sürücülerin evrakları kontrol edilirken, araçların bagajları ve koltuk kısımları da incelendi. Cam filmi bulunan sürücülere, filmlerin sökülmesi konusunda uyarıda bulunuldu ve sürücüler ceza almamak için cam filmlerini söktü.

 • CHP Alaca Belediye Başkan Adayı Hüseyin Türk Adaylıktan Çekildi
  21 Şub CHP Alaca Belediye Başkan Adayı Hüseyin Türk Adaylıktan Çekildi

  Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Alaca Belediye Başkan adayı Hüseyin Türk, adaylıktan çekildiğini açıkladı. Türk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, adaylıktan çekilme kararını kendi düşünceleri ve sıkıntılarıyla aldığını belirtti. CHP, Türk'ün istifasının ardından Hüseyin Çinkaya'yı Alaca Belediye Başkan adayı olarak belirledi.

 • Ceyhan Belediyesi Üniversiteye Hazırlık Kurslarına Devam Ediyor
  21 Şub Ceyhan Belediyesi Üniversiteye Hazırlık Kurslarına Devam Ediyor

  Ceyhan Belediyesi, ilçe genelinde eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla ücretsiz üniversiteye hazırlık kursları ve farklı branşlarda eğitimler sunuyor.

 • Kırklareli'de 8 kişi suçlardan aranırken yakalandı
  21 Şub Kırklareli'de 8 kişi suçlardan aranırken yakalandı

  Kırklareli'nde yapılan Huzur ve Güven Uygulaması kapsamında gerçekleştirilen denetimlerde, çeşitli suçlardan aranan 8 kişi yakalandı. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirilen motosiklet denetiminde ise 130 sürücünün belgeleri kontrol edildi ve eksiklikleri bulunanlara cezai işlem uygulandı. Ayrıca, Kırklareli Mustafa Dalcalı Ortaokulu öğrencisi Merve Yıldırım'ın birinci olduğu resim yarışmasında öğrenci ödüllendirildi.

 • DSİ, Ankara'da 27 baraj ve 10 gölet inşa etti
  21 Şub DSİ, Ankara'da 27 baraj ve 10 gölet inşa etti

  DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Ankara'da son 21 yılda 27 baraj ve 10 gölet inşa ettiklerini, böylece 320 milyon metreküp su depolama hacmine ulaştıklarını bildirdi. Balta, ayrıca tamamlanan projelerle 71 milyon dekar arazinin sulamaya açıldığını ve yaklaşık 2 milyon hektar alanın taşkınlardan korunduğunu belirtti. Ankara'da yapılan yatırımlarla 233 bin 100 dekar tarımsal arazinin sulamaya açıldığına dikkat çeken Balta, ayrıca 3 hidroelektrik santrali tesisinin yıllık 186,65 gigavatsaat enerji ürettiğini ve yaklaşık 31 bin 360 hanenin enerji ihtiyacının karşılandığını ifade etti.

 • Erzincan İliş'te Maden Ocağında Toprak Kayması
  21 Şub Erzincan İliş'te Maden Ocağında Toprak Kayması

  Erzincan İliş'te meydana gelen toprak kayması sonucu maden ocağında gelişmeler izleniyor.

 • İHA Genel Müdürü Hamit Arvas, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş'u ziyaret etti
  21 Şub İHA Genel Müdürü Hamit Arvas, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş'u ziyaret etti

  İhlas Haber Ajansı (İHA) Genel Müdürü Hamit Arvas, Konya'nın merkez Meram İlçe Belediye Başkanı Mustafa Kavuş'u ziyaret etti. Arvas, ziyarette Başkan Kavuş ile bir süre sohbet etti ve İHA'nın çalışmalarından bahsetti. Başkan Kavuş da ziyaretten memnuniyetini ifade etti ve Arvas'a tablo hediye etti.

 • ABD Enflasyonu ve Fed Tutanakları Piyasaları Etkiliyor
  21 Şub ABD Enflasyonu ve Fed Tutanakları Piyasaları Etkiliyor

  Küresel piyasalarda, ABD enflasyonunun beklentileri aşmasının ardından ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine geç başlayacağına ilişkin beklentiler güçlü duruşunu korurken, bugün açıklanacak Fed toplantı tutanakları ve Nvidia'nın finansal sonuçları öncesinde karışık bir seyir izleniyor.

 • İçişleri Bakanı: Kıskaç-7 Operasyonlarında 67 FETÖ Şüphelisi Gözaltına Alındı
  21 Şub İçişleri Bakanı: Kıskaç-7 Operasyonlarında 67 FETÖ Şüphelisi Gözaltına Alındı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 14 ilde gerçekleştirilen Kıskaç-7 operasyonlarında 67 FETÖ şüphelisinin gözaltına alındığını açıkladı. Operasyonlar sonucunda çok miktarda para, dijital materyal ve örgütsel doküman ele geçirildi. 1 Haziran 2023'ten günümüze kadar FETÖ'ye yönelik toplam 4 bin 22 operasyon düzenlendi ve 6 bin 45 şüpheli yakalandı.

 • İçişleri Bakanı: FETÖ'ye yönelik operasyonlarda 67 şüpheli gözaltına alındı
  21 Şub İçişleri Bakanı: FETÖ'ye yönelik operasyonlarda 67 şüpheli gözaltına alındı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, FETÖ'ye yönelik 14 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı 'Kıskaç-7' operasyonlarında 67 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı. Operasyonlar sonucunda çok sayıda para, dijital materyal ve örgütsel doküman ele geçirildi.

 • Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor
  21 Şub Kara Yollarında Ulaşım Kontrollü Sağlanıyor

  Yapım, bakım ve onarım çalışmaları devam eden kesimlerde ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor. Ankara-Kırıkkale, Edirne-Kırklareli, Muğla-Denizli, Osmaniye-Gaziantep, Konya-Antalya, Eskişehir-Kütahya, Zonguldak-Devrek-Mengen, Beyşehir-Isparta ve Bingöl-Karlıova gibi yolların belirli kesimlerinde çalışmalar nedeniyle trafik düzenlemeleri yapılmıştır.


Advertisement