Kurban" İran Fajr Uluslararası Film Festivali'nde - Son Dakika

Kurban" İran Fajr Uluslararası Film Festivali'nde

15.04.2018 11:31
Kurban

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Kurban" adlı kısa film, İran Fajr Uluslararası Film Festivali'nin yarışma bölümüne seçildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Kurban" adlı kısa film, İran Fajr Uluslararası Film Festivali'nin yarışma bölümüne seçildi.

Yönetmen Muzaffer Mehmet Çağlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filmin çekimlerinin Sakarya'nın Ferizli ilçesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Çağlar, filmin hikayesine değinerek, "Film, 1990'lı yılların başında bir köyün sağlık ocağında, bir babanın yeni doğan kızını yaşatma çabasını anlatan gerçek bir olaya dayanıyor. Dolayısıyla sahneleri, çekimler sırasında gerek oyunculuk anlamında gerek anlatım diliyle gerçeğe yaklaştırmaya çalıştık." dedi.

Filmin özellikle görüntü dili hakkında olumlu görüşler aldığını dile getiren Çağlar, "Bu yorumlar şu an pre-prodüksiyon aşamasında olan uzun metraj filmin çalışmalarında açıkçası motive niteliğinde oldu." ifadesini kullandı.

Çağlar, "Kurban"ın daha önce "5. Hollanda Rode Tulp Film Festivali", "7. Malatya Uluslararası Film Festivali", "54. Uluslararası Antalya Film Festivali" ve "Clermont Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali"nde de gösterime sunulduğunu aktardı.

"İran Fajr Uluslararası Film Festivali"nin kendisi için farklı bir öneme sahip olduğunu anlatan Çağlar, şunları kaydetti:

"Çünkü bu festival, Avrupa'dan Uzakdoğu'ya kadar dünyanın en önemli sinemacılarını buluşturuyor. Ayrıca, bu sene filmimle birlikte festivalde yer almamın benim için bir diğer anlamlı tarafı da sinemasını örnek aldığım Semih Kaplanoğlu ile aynı yıl festivalde olmak. Buğday filmi de festivalin 'Cinema Salvation' bölümünde yarışıyor."

Başrollerinde Bedir Bedir, Gurur Aydoğan ve Meltem Miraloğlu'nun yer aldığı film, "İran Fajr Uluslararası Film Festivali"nin "Eastern Vista" kategorisinde, Çin, Lübnan, Japonya, Gürcistan, Kazakistan, Kuveyt, Suriye, Hollanda ve Fransa'dan eserlerle yarışacak.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Kurban' İran Fajr Uluslararası Film Festivali'nde - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Rıdvan Dilmen'den, Fatih Terim'e sert eleştiri: Ne gerek vardı, 6-0 mı yeneceksin? 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü Demirtaş ve Kavala sözleri tepki çeken Bülent Arınç'tan yeni açıklama: Cumhurbaşkanı çok ağır konuştu, rencide oldum Türk gemisine baskın emrini AB Akdeniz Deniz Kuvvetleri verdi: Sabaha kadar beklediler