Urfa'da, Kürtçe Köy İsmine İl Genel Meclisinden Onay - Son Dakika

Urfa'da, Kürtçe Köy İsmine İl Genel Meclisinden Onay

16.08.2013 16:49
Urfa'da, Kürtçe Köy İsmine İl Genel Meclisinden Onay

Güvercinli Köyü'nün adı vatandaşların talebi üzerine Kürtçe'de aynı anlama gelen 'Kevik' olarak değiştirildi.

Şanlıurfa İl Genel Meclisi, Kürtçe olarak düzenlenmesi istenen köy ismi değişikliğine oy birliği ile onay verildi. Güvercinli olan köyün adının Kürtçe'de aynı anlama gelen 'Kevik' olarak değiştirilmesini kararlaştıran İl Genel Meclisi'nin Ak Partili Başkanı Mustafa Yavuz, "Teklif köyde yaşayan vatandaşlarımızdan geldi ve gündemimize aldık. Yapılan görüşme sonunda köyün ismi oy birliği ile değiştirildi" dedi.

2 KÖY BİRLEŞTİ

Şanlıurfa İl Genel Meclisi Ağustos ayı 3'üncü birleşimi Meclis Başkanı Mustafa Yavuz başkanlığında gerçekleşti. Meclis toplantısında köy ve mezra yerleşim birimlerinin eski adları ve üç dilde tabelada yazılması kararı görüşüldü. BDP Meclis Grup Başkanı Halit Yıldıztekin ise Bozova'ya bağlı Güvercinli ve Alanlı köylerinin birleştirilerek eski adı olan ve yörede halen kullanılan 'Kevik' ile değiştirilmesini teklif etti. Başkan Yavuz tarafından üyelere sunulan teklif oy birliğiyle kabul edildi. Kararın onaylanmasının ardından Güvercinli Köyü'nün adı aynı anlama gelen 'Kevik'le değiştirildi.

"HERHANGİ BİR SAKINCA GÖRMEDİK"

Köy adının değiştirilmesi konusunda herhangi bir sakınca görmediklerini belirten İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Yavuz, "Kevik ismi meclis üyelerinin ortak aldığı bir karar. O köyde oturan vatandaşlarımızın talebi üzerine BDP grubu konuyu meclis gündemine taşıdı. Biz de meclis gündeminde teklifi üyelerin onayına sunduk. Meclis üyeleri ise oy birliğiyle kararı onayladı. Bu köyün ismi Kürtçe olmasının yanı sıra orada bulunan vatandaşlar tarafından Kevik olarak bilindiği için söz konusu isim için bizde herhangi bir sakınca görmedik. Vatandaşlarımızın mutluluğu ve memnuniyeti bizim için son derece önemlidir" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Urfa'da, Kürtçe Köy İsmine İl Genel Meclisinden Onay - Son Dakika


Advertisement