Orta Asya-ABD (C5+1) Dışişleri Bakanları, video konferans düzenledi - Son Dakika

Orta Asya-ABD (C5+1) Dışişleri Bakanları, video konferans düzenledi

Orta Asya-ABD (C5+1) Dışişleri Bakanları, video konferans yoluyla toplantı düzenledi.

Orta Asya-ABD (C5+1) Dışişleri Bakanları, video konferans yoluyla toplantı düzenledi.

Tacikistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, video konferans yoluyla gerçekleştirilen toplantıya ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tleuberdi, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Siraciddin Muhriddin, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov katıldı.

Toplantıda taraflar, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri, bu salgının bölge ülkelerinin sağlık sektörü ve ekonomisine etkileri ile ekonomik istikrar, bölgesel iş birliğinin genişletilmesi ve güvenliğin sağlanmasıyla ilgili konuları ele aldı.


Bakanlar, bölgede daha fazla ekonomik ve ticari entegrasyona ihtiyaç olduğunu vurguladı ve bölgedeki güvenliği artırmak için iş birliğinin artırılması çağrısında bulundu.


Amerikan tarafı, Orta Asya bölgesinin ekonomik gelişimi ve ticaretin genişletilmesi için tüm imkanlarını kullanmaya hazır olduğunu dile getirdi.


Ekonomik kalkınma, bölgesel iş birliği ve güvenlik

Orta Asya'nın 5 ülkesiyle ABD arasında ekonomik ve güvenlik alanlarında çok taraflı iş birliği mekanizması olarak kurulan "C5+1" formatının ana başlıkları arasında ekonomik kalkınma, bölgesel iş birliği ve güvenlik konuları yer alıyor.

"C5+1" dışişleri bakanlarının ilk toplantısı, 1 Kasım 2015'te Semerkant'ta yapılmıştı.

Son Dakika

11:47 18 yıldır kayıp olan iş adamının yasak aşk kurbanı olduğu ortaya çıktı! Diri diri yakmışlar 11:36 İstanbul'da 66 yaşındaki hademeden 7 yaşındaki kıza istismar! "Kimseye anlatma" diye uyarmış 11:22 Türkiye maske ve koruyucu giysi ihracatından 573 milyon dolar kazandı 10:50 3 haftalık kızını boğarak öldüren vicdansız anneden garip ifade: Uyurken üzerine yatmış olabilirim 10:36 Turgut Şelalesi'nin mesire alanına dışarıdan yiyecek getiren yerli turistlerin aracını haritaya çevirdiler 09:58 Korona bulgularını sıradan hastalık sanıp ağrı kesiciyle geçiştirenler virüsün bulaşmasına sebep oluyor 09:34 Bunalıma giren bir çocuk babası, 9. kattan atlayarak intihar etti 09:32 Dört kadın bir oldu, tartıştıkları adamı yol ortasında evire çevire dövdü 09:30 En İyi Erkek Şarkıcı ödülünü alan Mabel Matiz'in ödül konuşması eksik yayınlandı 09:21 Bursalı usta, yaptığı hat kalemlerini tanesi 175 liradan dünyaya satıyor 09:09 Oltayla bile balık tutulamayan çayda çıplak elle balık tutuyor 08:21 Altın Kelebek'te En İyi Erkek Oyuncu ile En İyi Kadın Oyuncu ödülleri sahiplerini buldu 20:01 İngiliz model Demi Rose'un kırmızı mayolu pozu beğeni rekoru kırdı 17:44 Hercai'nin yıldızı Ebru Şahin, bikinili pozlarıyla nefes kesti 16:44 Vaka sayısı arttığı için Bakan Koca'nın uyardığı Gaziantep'te düğünlerde kolluk kuvvetleri görev alacak