Sivas'a özgü mermer ve travertenler 4 kıtada 18 ülkeye ihraç ediliyor - Son Dakika

Sivas'a özgü mermer ve travertenler 4 kıtada 18 ülkeye ihraç ediliyor

20 gün önce

Sivas'tan 4 kıta 18 ülkeye satılan kente özgü mermer ve travertenler Hollywood starlarının da evlerini süslüyor.

Sivas'ın çeşitli bölgelerinde 4 farklı mermer ocağından çıkartılan renkleri ve desenleriyle Sivas'a özgü mermer ve traverten 4 kıta da 18 farklı ülkeye ihraç ediliyor. Su emici özelliği ve sağlamlığı ile dikkat çeken Sivas traverteni Hollywood'un ünlüleri başta olmak üzere iş dünyasının öne çıkan isimleri tarafından tercih ediliyor. Dünyanın bir çok ülkesinde dev projelerde kullanılan Sivas mermer ve traverten, 2022 yılında Katar'da düzenlenecek olan Dünya Kupası mücadelelerine ev sahipliği yapacak stadyumlarda da kalitesiyle tercih edildi.

ZENGİN TRAVERTEN YATAKLARINA SAHİP

Yönetim kurulu üyesi ve Maden Mühendisi olan Koray Gülaçtı yaptığı açıklamada Sivas'ın zengin traverten yataklarına sahip olduğunu belirtip, "Sivas mermer ve traverten konusunda oldukça verimli ve yüksek potansiyele sahip bir şehrimiz. Sivas Türkiye 'de rezerv bakımından çok önemli yere sahip. Firmamız 2007 yılında Organize Sanayi Bölgesinde kuruldu, yaklaşık 140 personelimiz ile fabrikamız 3 vardiya şeklinde çalışmaya devam etmektedir. Firmamız bünyesinde 4 tane ocak bulunmaktadır. Bu ocaklarımızdan Dünya piyasasında söz sahibi olan önemli taşlar çıkmaktadır. Sivas'ta özellikle imza taşlar diyebileceğimiz çok önemli taşlarımız çıkmaktadır."dedi.

HOLLYWOOD'UN STARLARI TERCİH EDİYOR

Gülaçtı, Amerika'ya ihraç ettikleri ürünlerin bir çok Hollywood ünlüsünün evlerinde kullanıldığını belirtip, "Özellikle Amerikan pazarında Hollywood da ünlülerin villalarında kullanıldı bu travertenler. Bu taşlar o bölgede oldukça fazla tutuluyor ve bizde firma olarak o bölgeye daha fazla ağırlık verdik. Firmamız yaklaşık 4 kıta da 18 ülkeye ihracat yapmakta. Kuzey Amerika bölgesinde 4 eyalette 16 farklı bayiliğimiz bulunuyor. Suudi Arabistan Orta Doğu bölgesinde oldukça önemli bir pazarımız. Avustralya da önemli bir pazarımız" dedi.

"DÜNYADA ALTERNATİFİ BULUNMAYAN TAŞLAR"

Gülaçtı Sivas'tan Dünyaya pazarladıkları mermer ve travertenlerin özellikleri ile Dünya'da benzerleri bulunmadığını ifade ederek şunları söyledi. "Bunlar desenli Sivas'a özgü olan ve Dünya'da alternatifi bulunmayan taşlar. Su emici özelliği, dayanıklılığı ve sağlık açısından tercih ediliyor. Hollywood'da ünlülerin evlerinde Sivas imzalı taşımızın bulunması bizleri ayrı gururlandırıyor. Las Vegas bölgesinde çeşitli yeni projelerde söz sahibi olan taşımızı tanıtmaya devam edeceğiz. Arap pazarında özellikle Sivas imzası taşıyan sarı travertenimiz oldukça popüler durumda. Birleşik Arap Emirlikleri'nde büyük otel projelerinde ve Katar'da düzenlenecek olan 2022 Dünya Kupası'nda kullanılacak stadyumlarda özellikle tutulmaktadır" dedi.

Sivas'a özgü mermer ve travertenler 4 kıtada 18 ülkeye ihraç ediliyor
Haber Yayın Tarihi: 21.11.2019 10:44 Kaynak: İHASon Dakika

Tosuncuk'un el konulan lüks yatı açık arttırmayla 234 bin dolara satıldı
Kanser sebebiyle ölen hastane çalışanı kadının cenazesi 8 yıl sonra toprağa verildi Havuzda iki öğrencisiyle cinsel ilişkiye giren öğretmen gözaltına alındı