Türkiye su ürünleri ihracatından 8 ayda 632 milyon dolar kazandı - Son Dakika

Türkiye su ürünleri ihracatından 8 ayda 632 milyon dolar kazandı

25.09.2020 10:57
Türkiye su ürünleri ihracatından 8 ayda 632 milyon dolar kazandı, System.String[]

Türkiye, yılın 8 aylık döneminde su ürünleri ihracatından 632 milyon 260 bin 657 dolar kazandı. Bu dönemde en fazla satış Hollanda, İtalya ve Rusya'ya yapıldı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye, ocak-ağustos döneminde 81 ülkeye 122 bin 613 ton su ürünleri ihraç etti. Bu dönemde Hollanda, İtalya ve Rusya Federasyonu, en fazla dış satım yapılan ülkeler oldu.

632 MİLYON DOLAR GELİR SAĞLANDI

Ocak-ağustos döneminde Hollanda'ya 87 milyon 91 bin 789, İtalya'ya 83 milyon 615 bin 774 ve Rusya'ya 67 milyon 127 bin 210 dolarlık su ürünleri ihraç edildi. Böylece söz konusu dönemde su ürünleri ihracatından toplamda 632 milyon 260 bin 657 dolar gelir sağlandı.

Geçen yıldan farklı olarak bu dönemde Mısır, Finlandiya, Cibuti, Moritanya, İrlanda, Kamerun, Tanzanya, Mayotte, Fas, Senegal, Ruanda ve Kırgızistan'a da su ürünleri satıldı.

"BALIK İHRACATI DAHA DA ARTACAK"

DKİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Su Ürünleri Sektör Komitesi Başkanı İsmail Kobya, su ürünleri ihracatının ülkeye ve bölgeye katkı sağlamaya devam ettiğini söyledi. İhracat yapılan ülke çeşitliliğinin de her geçen yıl arttığını dile getiren Kobya, su ürünlerine yurt dışı piyasalardaki ilginin sevindirici olduğunu ifade etti. Kobya, 1 Eylül'de başlayan 2020/21 su ürünleri avlanma sezonunun çok verimli olacağını umduklarına işaret ederek, buna bağlı olarak balık ihracatının önümüzdeki dönemde daha da artacağını kaydetti.

Türkiye su ürünleri ihracatından 8 ayda 632 milyon dolar kazandı

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Türkiye su ürünleri ihracatından 8 ayda 632 milyon dolar kazandı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (6)
  • BAŞKENTLİ: 632 milyon dolar kazanmışız.Kime ne faydası var.Güzelim Ülkemin nimetlerinden faydalanamadıktan sonra yerin dibine batsın kazandığınız dolarlar.Önce kendi vatandaşının ihtiyacını karşılarsın,fazlasınıda ihraç edersin.Fakirin fukarının bir hamsisi istavriti vardı onuda çok gördünüz. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Realist: Bu ihracatı yapan firmaların 90 oranında dış ülkelere ait yatırımcılar tarafından isletilmekte olan teşvikli firmaların olduklarını ve de kazançların direkt yabancı bankalardaki hesaplara gittiğini de yazmanız okuyucular için daha iyi olmaz mıydı? Cevap Yaz 5 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti KKTC seçimleri üzerinden polemik yaşayan Adil Gür ve Kemal Öztürk canlı yayında fena kapıştı "Hazır asker" imajıyla gündeme bomba gibi düşen Yıldız Tilbe, yeni tarzıyla yine çok konuşulacak Vakalardaki vahim artış sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: İlave tedbirler gündemde değil Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret