Son Dakika Haberleri: Türkiye'nin Sınır Kapılarından, 5,2 Milyon Araç, 18,8 Milyon İnsan Geçiş Yaptı

Türkiye'nin Sınır Kapılarından, 5,2 Milyon Araç, 18,8 Milyon İnsan Geçiş Yaptı

28 gün önce

Türkiye'nin kara hudut kapılarından, 9 aylık dönemde yaklaşık 18,8 milyon yolcu ve 5,2 milyon araç geçiş yaptı.

Türkiye'nin kara hudut kapılarından 9 aylık dönemde yaklaşık 18.8 milyon yolcu ve 5.2 milyon araç geçiş yaptı. Bu dönemde en fazla yolcu geçişi yapılan kara hudut kapısı 5.4 milyon ile Sarp, en fazla araç geçişi yapılan kapı 1.3 milyon ile Kapıkule oldu.

GÜMRÜK KAPILARINDA SON DURUM

Gümrük ve  Ticaret Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre,  Türkiye'nin  Suriye sınırındaki  Akçakale,  Nusaybin ve  Yayladağı kara hudut kapıları kapalı durumda bulunuyor. Talep olması halinde  Akçakale'den insani yardım malzemelerinin geçişine izin verilirken,  Yayladağı'ndan da yolcu geçişi yapılabiliyor.  Nusaybin Kara Hudut Kapısı ise iç gümrük olarak değerlendiriliyor.

Yine  Suriye sınırındaki  Karkamış, Öncüpınar,  Cilvegözü kara hudut kapılarıyla Çobanbey Demiryolu Hudut Kapısı ise faal hizmet veriyor.  Irak sınırındaki Habur ve  Üzümlü gümrük kapıları çalışmaya devam ederken,  İran'a geçişlerde ise  Gürbulak,  Kapıköy ve  Esendere gümrük kapıları faal kullanılıyor.

Dilucu Gümrük Müdürlüğü  Nahçıvan; Aktaş, Sarp ve Türkgözü gümrük müdürlükleri  Gürcistan sınırında hizmet veriyor.  Bulgaristan'a açılan Kapıkule,  Hamzabeyli ve  Dereköy gümrük kapılarından geçişler devam ediyor.

Yunan gümrük memurlarının grevi nedeniyle araç ve yaya geçişine bir gün kapalı kalan Pazarkule ve  İpsala gümrük müdürlükleri de 20 Ekim'den itibaren açıldı. Buna göre,  Türkiye'nin 18 kara hudut kapısında faal hizmet veriliyor.

KAPILAR MODERNİZE EDİLİYOR

Gümrük ve  Ticaret Bakanlığı, kara hudut kapılarının modernizasyonuna yönelik çalışmalar yürütüyor. Habur ve Sarp kapılarının modernizasyon çalışmaları devam ederken,  Gürbulak,  Kapıköy ve Türközü kapılarının yeniden inşası için hazırlıklar başladı.

Hamzabeyli'nin yeniden inşa edilmesi planlanırken, Kapıkule ve  Dereköy kapıları yapılandırmaya tabi tutulacak.

EN FAZLA YOLCU SARP'TAN GEÇTİ

Bu yılın 9 aylık döneminde kara hudut kapılarından 9 milyon 577 bini giriş ve 9 milyon 248 bini çıkış olmak üzere 18 milyon 825 bin yolcu geçiş yaptı. Kapılardan geçen araç sayısı da 2 milyon 584 bini giriş ve 2 milyon 578 bini çıkış olmak üzere 5 milyon 162 bin oldu.

En fazla yolcu geçişi yapılan kapı 5 milyon 434 bin yolcuyla Sarp Sınır Kapısı oldu. Yolcu geçişinde burayı 3 milyon 920 bin kişiyle Kapıkule takip etti.

En çok araç geçişi ise 1 milyon 323 bin ile Kapıkule Sınır Kapısı'ndan gerçekleşti. Bu kapıyı 1 milyon 74 bin araç geçişiyle  Habur Sınır Kapısı izledi.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Lüks İçinde Yaşıyorlar! Hakan Şükür'ün Tesettürlü Eşi, ABD'de Başını Açtı Almanya'da Türklerin Yoğun Olduğu Köln Kentine Ermeni Anıtı Dikildi
Miss World 2017'nin Birincisi Belli Oldu! Türkiye İlk 40'a Bile Giremedi