Üsküp'te 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni düzenlendi - Son Dakika
Güncel

Üsküp'te 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni düzenlendi

Üsküp\'te 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni düzenlendi

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) himayelerinde gerçekleştirilen 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni'ne, Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, Balkan bölgesinden şairler ve edebiyatseverler katıldı. MATÜSİTEB Genel Başkanı Tahsin İbrahim, Beyatlı'nın Türk edebiyatının temel taşlarından biri olduğunu vurgulayarak, onun şiirlerinin hala büyük hayranlıkla okunduğunu belirtti. Programda, bölgeden gelen şairler kendi yazdıkları şiirleri okudu.

02.12.2023 22:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni yapıldı.

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) himayelerinde Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı destekleri, Köprü Derneği organizasyonunda gerçekleştirilen programa, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşların temsilcileri, Balkan bölgesinden şairler ve edebiyatseverler katıldı.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Tahsin İbrahim, 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni'ndeki konuşmasında, Beyatlı'nın kısa anlatılacak biri olmadığını söyledi.

Beyatlı'nın Türk edebiyatının temel taşlarını oluşturduğunu aktaran İbrahim, "Onun şiirlerindeki estetik güzellik, dilimizin incelikleri ve derin düşünce yapısı edebiyatseverler tarafından halen büyük hayranlıkla okunmaktadır. Üsküplü Yahya Kemal Beyatlı sadece şair değil, bir kültür adamı, millet adamı, bir diplomattı." diye konuştu.

Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Orhan Kurtoğlu da hem Yahya Kemal Beyatlı hem Balkanlar'da yetişen sanatçılarla ilgili Türk biyografik kaynaklarında çok güzel, olumlu tespitler bulunduğunu aktardı.

Aşık Çelebi adındaki bir biyografi yazarının bölgede doğan çocuklara adlarından önce mahlaslarının konulduğunu aktardığını anımsatan Kurtoğlu, "Burada henüz daha adları bile konulmayan çocukların ileride şair olacakları düşüncesiyle mahlasları tespit edilirmiş. Hatta kimi çocuklar diviti, kalemi belinde doğarlarmış. Yani şiirin, edebiyatın doğuştan, yaratılıştan var olduğu topraklardayız." ifadelerini kullandı.

MATÜSİTEB Genel Başkan Yardımcısı Mehmed Arif ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Üsküp'ün büyük şairi Yahya Kemal Beyatlı'yı doğumunun yıl dönümünde yad edeceklerini söyledi.

Kurum olarak düzenledikleri bu organizasyonun artık geleneksel bir hal aldığını kaydeden Arif, "Burada bizim bu faaliyeti gerçekleştirmedeki en büyük motivasyonumuz, şairimizin medeniyet ufkunu, Türkçe sevdasını ve medeniyet anlayışını bu topraklarda yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak. Bunu da en iyi şiir yoluyla yapabileceğimizi düşünüyoruz." dedi.

Programda, Kuzey Makedonya'dan Leyla Şerif Emin, Kosova'dan Zeynel Beksaç ve Taner Güçlütürk ile Batı Trakya'dan Müberra Karadayı başta olmak üzere bölgeden gelen şairler kendi yazdıkları şiirleri okudu.

Asıl ismi Ahmed Agah olan Türk Edebiyatı'nın usta kalemlerinden Yahya Kemal Beyatlı, 2 Aralık 1884'te Üsküp'te doğdu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Üsküp'te 9. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şöleni düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İmamoğlu mu Kurum mu? İşte seçime 1 ay kala yapılan anketten çıkan sonuç
  15:34 İmamoğlu mu Kurum mu? İşte seçime 1 ay kala yapılan anketten çıkan sonuç

  ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından yapılan ankete göre, İstanbul'da bir yerel seçim olsa, Ekrem İmamoğlu ve Murat Kurum arasında büyük bir rekabet yaşanacağı ortaya çıktı. Ankete katılanların %41.9'u İmamoğlu'na, %40.8'i ise Kurum'a oy vereceğini belirtti.

 • Günler sonra bir ilk! İliç'teki arama çalışmalarında araç parçalarına ulaşıldı
  15:34 Günler sonra bir ilk! İliç'teki arama çalışmalarında araç parçalarına ulaşıldı

  Erzincan İliç'te altın madeninde meydana gelen faciada toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmaları devam ederken işçi Uğur Yıldız ve 2 arkadaşının bulunduğu tabir edilen bölgede araç parçalarına ulaşıldı. Servis edilen fotoğraflarda bir kamyonet olduğu düşünülen aracın göstergesi ve yine başka bir aracın lastik kısımlarının yer aldığı görüldü.

 • Cristiano Ronaldo'nun Suudi Arabistan'daki futbol kariyeri tartışmalı bir olayla gölgeleniyor
  15:21 Cristiano Ronaldo'nun Suudi Arabistan'daki futbol kariyeri tartışmalı bir olayla gölgeleniyor

  Cristiano Ronaldo, Al Nassr formasıyla oynadığı maçta yaptığı tepki nedeniyle Suudi Arabistan Ligi Etik ve Disiplin Komitesi'ne sevk edildi. Verilecek ceza, en az 2 maçlık men ve para cezasını içerebilir.

 • Kırmız ette fiyatlar neden artıyor?
  15:21 Kırmız ette fiyatlar neden artıyor?

  Kırmızı et fiyatlarındaki artış, ilçeler arasında fiyat farklarını ortaya çıkarırken vatandaşlar, özellikle yakında başlayacak Ramazan ayı öncesi tekrar bir zamla karşılaşmaktan endişeleniyor. Et fiyatlarındaki fahiş artışın sebebi olaraksa Türkiye'deki hayvan varlığındaki azalış ve tekelleşme olarak gösteriliyor.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki gençlerden birine kızdı: Önce dinlemesini öğren
  15:09 Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki gençlerden birine kızdı: Önce dinlemesini öğren

  Kütahya'da vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, alandaki gençlerden birine sinirlendi. Erdoğan, sık sık sözünü kesen gence, "Delikanlı önce dinlemesini öğren" diyerek çıkıştı.

 • Seçim meydanında hesap yaptı! Erdoğan'dan
  14:52 Seçim meydanında hesap yaptı! Erdoğan'dan "Emekliye 10 bin lira seyyanen zam yapılsın" tezini çürüten sözler

  Partisinin Kütahya mitinginde vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Emekliye 10 bin lira seyyanen zam yapılsın" diyenlere yanıt verdi. Böyle bir zammın ülke ekonomisine etkilerini hesap eden Erdoğan, "Birileri çıkıp 10 bin lira seyyanen ekleyelim diye emeklileri tahrik ediyor. 16 milyon emeklimiz var. Bunu eklemek demek 1.7 trilyon lira eklemek demek. Devlet çalışanlarının yarısından fazlasına maaşlarını vermesek bu ilave gideri ancak karşılayabiliriz" ifadelerini kullandı.

 • Bursa'da kadınlar bir gün boyunca etkinlik yaparken erkeklere sokağa çıkma yasağı uygulanıyor
  14:44 Bursa'da kadınlar bir gün boyunca etkinlik yaparken erkeklere sokağa çıkma yasağı uygulanıyor

  Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Dipsizgöl Mahallesi'nde geçmişte uygulanan ancak zamanla unutulan bir gelenek, 4 yıldır yeniden yapılmaya başlandı. Kadınlar köy kahvesinde ve köy meydanında bir gün boyunca vakit geçirirken, erkeklere sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bu ilginç gelenek, TÜBİTAK'ın da ilgisini çekti ve önümüzdeki hafta Eskişehir'de bölge finallerinde değerlendirmeye girecek.

 • Rüya Coriç Kızılcık Şerbeti dizisine dahil oluyor
  14:41 Rüya Coriç Kızılcık Şerbeti dizisine dahil oluyor

  Güzel oyuncu Rüya Coriç, Show TV ekranlarının reyting rekortmeni dizisi Kızılcık Şerbeti dizisinin kadrosuna dahil oluyor. Coriç dizide Rüzgar'ın eski sevgilisi Sibel rolünü oynayacak.

 • Can Uzun, Türkiye Milli Takımı için tercihini yaptı
  14:34 Can Uzun, Türkiye Milli Takımı için tercihini yaptı

  Bundesliga 2'de gösterdiği performansla dikkatleri üzerine çeken 18 yaşındaki yıldız adayı Can Uzun, Türkiye Milli Takımı için tercihini yaptı. A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella, Uzun'u 22 Mart'taki Macaristan ve 26 Mart'taki Avusturya ile yapılacak özel karşılaşmalar için aday kadroya çağırmayı planlıyor.


Advertisement