Son dakika Hidroelektrik Santrali haberleri, Hidroelektrik Santrali son dakika, son dakika Hidroelektrik Santrali

Son Dakika Hidroelektrik Santrali Haberleri

 • DSİ, Ankara'da 27 baraj ve 10 gölet inşa etti
  09:31 DSİ, Ankara'da 27 baraj ve 10 gölet inşa etti

  DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Ankara'da son 21 yılda 27 baraj ve 10 gölet inşa ettiklerini, böylece 320 milyon metreküp su depolama hacmine ulaştıklarını bildirdi. Balta, ayrıca tamamlanan projelerle 71 milyon dekar arazinin sulamaya açıldığını ve yaklaşık 2 milyon hektar alanın taşkınlardan korunduğunu belirtti. Ankara'da yapılan yatırımlarla 233 bin 100 dekar tarımsal arazinin sulamaya açıldığına dikkat çeken Balta, ayrıca 3 hidroelektrik santrali tesisinin yıllık 186,65 gigavatsaat enerji ürettiğini ve yaklaşık 31 bin 360 hanenin enerji ihtiyacının karşılandığını ifade etti.

 • Yusufeli Merkez Viyadüğü ile Artvin'e 25 dakika zaman kazanılacak
  20 Şub Yusufeli Merkez Viyadüğü ile Artvin'e 25 dakika zaman kazanılacak

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yusufeli Merkez Viyadüğü'nde son bölüm konularak iki yakanın bir araya getirildiğini belirterek, viyadüğün bitmesiyle Artvin'e gidiş geliş saatinde yaklaşık 25 dakika zaman kazanılacak, zamandan ve yakıttan tasarruf edilecek.

 • Edirne'de Hidroelektrik Santrali Çökmesi: Beton ve Lastik Savak Hasar Gördü
  19 Şub Edirne'de Hidroelektrik Santrali Çökmesi: Beton ve Lastik Savak Hasar Gördü

  Edirne'de Meriç Nehri üzerine kurulan Arşimet Burgu Türbinli Hidroelektrik Santrali'nde yaşanan beton çökmesi sonucunda beton ve lastik savak hasar gördü. Yaklaşık 12 milyon lira değerindeki beton ve 17 milyon lira değerindeki lastik savak kullanılamaz hale geldi. Ayrıca, inşaat zemini için yapılan demir, işçilik ve iş makinelerinin yakıt masrafları da boşa gitti.

 • Erdoğan: Ramazan'da Gazze'ye Daha Fazla Yardım Etmemiz Kardeşlik Görevimizdir
  16 Şub Erdoğan: Ramazan'da Gazze'ye Daha Fazla Yardım Etmemiz Kardeşlik Görevimizdir

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Giresun mitinginde yaptığı konuşmada, Ramazan ayında Gazze'ye daha fazla yardım etmenin kardeşlik görevi olduğunu belirtti. Ayrıca, Gazze halkının kendi topraklarından sürgün edilmesine karşı Mısır ile işbirliği yapacaklarını söyledi.

 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Giresun mitinginde konuştu: (2)
  16 Şub Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Giresun mitinginde konuştu: (2)

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye Yüzyılı'nın aynı zamanda barışın da yüzyılı olmasını istiyorsak dost ve kardeş ülkelerle işbirliğimizi geliştirmekten başka yolumuz yok." dedi.

 • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Samsun mitinginde konuştu: (2)
  15 Şub Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, Samsun mitinginde konuştu: (2)

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "AK Parti, gerçekleştirdiği demokrasi ve kalkınma atılımlarıyla Cumhuriyet'imize en çok katkıyı sağlayan partidir.

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Açıklaması
  10 Şub Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Açıklaması

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Her zaman söylüyorum, biz bu milletin efendisi değil, hizmetkarıyız. Biz bu millete hizmet için varız. Bizi, partimizi ve ittifakımızı CHP'nin başını çektiği müzmin muhalefetten ayıran temel vasfımız budur.

 • DSİ, Bilecik'te 21 yılda 3 milyar 732 milyon lira maliyetli 79 tesis inşa etti
  24 Oca DSİ, Bilecik'te 21 yılda 3 milyar 732 milyon lira maliyetli 79 tesis inşa etti

  Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Bilecik'e 21 yılda 3 milyar 732 milyon lira maliyetli 79 tesis inşa edildiği belirtildi. DSİ'nin yatırımlarıyla tarım ve sanayide geniş iş sahalarının doğmasına imkan sağladığı, taşkın koruma tesisleriyle de can ve mal kayıplarını önlemek için mücadele ettiği vurgulandı. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta ise yaptığı açıklamada, Bilecik'te gerçekleştirdikleri sulama tesisleri, barajlar ve hidroelektrik santralleriyle tarımsal arazilerin sulanmasını, taşkın kontrolünü ve enerji üretimini sağladıklarını ifade etti.

 • Koç Holding CEO'su: Dijital Dönüşüm Karbon Nötr Olma Hedefimize İvme Kazandırıyor
  18 Oca Koç Holding CEO'su: Dijital Dönüşüm Karbon Nötr Olma Hedefimize İvme Kazandırıyor

  Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, Koç Topluluğu'nun dijital dönüşümünün, karbon nötr olma hedefine ulaşmada önemli bir ivme kazandırdığını belirtti. Çakıroğlu, Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, su verimliliğini artıracak projelerin hayata geçirilmesinin önemine vurgu yaparak, suyun verimli kullanımına yönelik teknolojiler geliştirdiklerini ve iklim değişikliğine uyum için gerekli adımların atılmasına öncülük ettiklerini söyledi. Ayrıca, Koç Topluluğu'nun yenilikçi uygulamalarla iklim değişikliğine uyum çalışmalarına devam edeceğini ve teknolojinin getirdiği olanakları kullanmanın önemini vurguladı.

 • TARIM ve Orman Bakanı: Son 21 yılda 625 hidroelektrik santrali hizmete alındı
  11 Oca TARIM ve Orman Bakanı: Son 21 yılda 625 hidroelektrik santrali hizmete alındı

  TARIM ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, son 21 yılda 625 hidroelektrik santrali hizmete aldıklarını ve üretim kapasitelerini 45 milyar kilovatsaatten 112 milyar kilovatsaate yükselttiklerini açıkladı. Bakan Yumaklı, enerjide tam bağımsız Türkiye hedefiyle çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

 • Türkiye'nin hidroelektrik santral kapasitesi 21 yılda iki katına çıktı
  11 Oca Türkiye'nin hidroelektrik santral kapasitesi 21 yılda iki katına çıktı

  TARIM ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, son 21 yılda 625 hidroelektrik santrali hizmete aldıklarını ve üretim kapasitelerini 45 milyar kilovatsaatten 112 milyar kilovatsaate yükselttiklerini açıkladı. Bakan Yumaklı, enerjide tam bağımsız Türkiye hedefiyle çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

 • Silin Hidroelektrik Santrali'nde kaldırma sistemini kullanan gemilerin çeşitli görüntüleri
  10 Oca Silin Hidroelektrik Santrali'nde kaldırma sistemini kullanan gemilerin çeşitli görüntüleri

  Çin'in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde bulunan Wujiang Nehri'nde kargo gemileri Silin Hidroelektrik Santrali'ni geçmek için gemi kaldırma sistemini kullanıyor. 2023 yılında yaklaşık 800 kargo gemisi bu sistemi kullanarak geçiş yaptı.

 • Başiskele'deki Çuha Fabrikası Su Bendinin Restorasyonu Başlıyor
  02 Oca Başiskele'deki Çuha Fabrikası Su Bendinin Restorasyonu Başlıyor

  Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde bulunan tarihi çuha fabrikası sahasındaki su bendi, Tarih Yolu Projesi kapsamında restore edilecek. Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, restorasyon çalışmalarının başladığını açıkladı.

 • Ilısu Barajı ve HES, Türkiye ekonomisine 23 milyar lira katkı sağladı
  30 Ara Ilısu Barajı ve HES, Türkiye ekonomisine 23 milyar lira katkı sağladı

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ilısu Barajı ve HES'in tam kapasiteyle elektrik üretmeye başlamasının Türkiye ekonomisine 23 milyar lira katkı sağladığını açıkladı. Baraj, Türkiye'nin en büyük dördüncü hidroelektrik santrali ve ikinci büyük barajı konumunda bulunuyor. Bakan Yumaklı, HES'lerin Türkiye'nin elektrik üretiminin beşte birini karşıladığını belirtti ve Ilısu Barajı'nın ülkeye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

 • Ilısu Barajı ve HES, Türkiye Ekonomisine 23 Milyar Liralık Katkı Sağladı
  30 Ara Ilısu Barajı ve HES, Türkiye Ekonomisine 23 Milyar Liralık Katkı Sağladı

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, üç yıl önce tam kapasite ile elektrik üretmeye başlayan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES'in, bu süre içinde Türkiye ekonomisine 23 milyar liralık katkı sağladığını bildirdi.

 • Rusya için Ukrayna'daki savaşın yanı sıra Wagner'in isyanı yılın olayı oldu
  28 Ara Rusya için Ukrayna'daki savaşın yanı sıra Wagner'in isyanı yılın olayı oldu

  Rusya için Ukrayna'daki savaş ile Wagner grubuna bağlı Rus paralı savaşçıların Moskova yönetimine isyan etmesi ve Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in bir süre sonra uçak kazasında ölmesi 2023'ün en önemli olaylarından oldu.

 • Çin'in uzay istasyonu ve Huawei Harmony OS 2023'te en başarılı projeler arasında
  21 Ara Çin'in uzay istasyonu ve Huawei Harmony OS 2023'te en başarılı projeler arasında

  Çin'in uzay istasyonu ve Huawei tarafından geliştirilen Harmony işletim sistemi (OS), 2023 yılında mühendislik alanındaki en başarılı 10 proje listesine girdi. Listede ayrıca ChatGPT, exascale süper bilgisayar Frontier, NASA'nın çift asteroid yönlendirme testi, RTS, S/AS01 sıtma aşısı, Boston Dynamics'in Spot ve Atlas robotları, yüksek kaliteli lityum-iyon güç bataryası ve yaygın olarak kullanılan insansız hava araçları bulunuyor. Bu projeler, sistem entegrasyonunda yenilikler ortaya koyarak gelecekteki teknolojik ilerlemenin gidişatını belirleyecek.

 • Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Bakanlığının 2024 yılı bütçesi üzerinde konuştu Açıklaması
  18 Ara Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Bakanlığının 2024 yılı bütçesi üzerinde konuştu Açıklaması

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 41 ilde 60 organize tarım bölgesinin yatırım sürecini hızlandırdıklarını, Aydın Efeler ve Denizli Sarayköy organize tarım bölgelerinde üretime başlandığını belirtti.

 • Akkuş'ta kurulan güneş enerjisi santralinden 3,1 milyon lira gelir elde edildi
  18 Ara Akkuş'ta kurulan güneş enerjisi santralinden 3,1 milyon lira gelir elde edildi

  Ordu'nun Akkuş ilçesinde kurulan güneş enerjisi santralinden bu yıl 3,1 milyon lira gelir elde edildi. Akkuş Belediyesi tarafından kurulan güneş enerji santrali, doğa dostu enerji üretimi konusunda ilçenin öncü konumunda bulunuyor.

 • TBMM'de Bütçe Görüşmeleri... Ahmet Eşref Fakıbaba: 'Gap'ın Bitirilmesi İçin Yeterli Kaynak Aktarılmalı ve Yatırımlara Ağırlık Verilmelidir'
  15 Ara TBMM'de Bütçe Görüşmeleri... Ahmet Eşref Fakıbaba: "Gap'ın Bitirilmesi İçin Yeterli Kaynak Aktarılmalı ve Yatırımlara Ağırlık Verilmelidir"

  İYİ Parti Ankara Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde; 2017’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “2019 yılına kadar GAP'ı tüm unsurlarıyla tamamlamayı hedefliyoruz” dediğini ancak bugüne kadar bunun gerçekleşmediğini söyledi. Fakıbaba, "Küresel iklim krizi nedeniyle tüm dünyada yaşanacak açlık ve gıda krizinin 'sulu tarım' neticesiyle ülkemizde görülmeyecek, aynı zamanda Orta Doğu ve Avrupa'ya gıda sevkiyatı yapılacaktır. 1,8 milyon hektar alan sulanmış olacaktır. Yılda 27 milyar kilowatt saat elektrik üretimi yapılacak, ortalama 4 milyon kişiye istihdam yaratılacaktır. Tarım işçileri kendi memleketlerinde çalışacak, yollarda trafik kazası neticesinde hayatını kaybeden kardeşlerimizin can kaybı önlenmiş olacaktır. DEDAŞ nedeniyle zaman zaman Güneydoğu'nun bazı şehirlerinde jandarmayla çiftçilerimizin karşı karşıya getirildiği, hoş olmayan görüntüler ortadan kalkmış olacaktır. Sonuç olarak GAP'ın bitirilmesi için yeterli kaynak aktarılmalı ve yatırımlara ağırlık verilmelidir" dedi.

 • BTSO Enerji Konseyi sektörün geleceği için çalışıyor
  12 Ara BTSO Enerji Konseyi sektörün geleceği için çalışıyor

  Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) stratejik sektörleri ortak akılla geleceğe taşımak amacıyla hayata geçirdiği 'Sektörel Konseyler' yeni dönem çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

 • Erdoğan: 85 milyonu su verimliliği seferberliğimize desteğe çağırıyorum (2)
  11 Ara Erdoğan: 85 milyonu su verimliliği seferberliğimize desteğe çağırıyorum (2)

  'TÜRKİYE, SU STRESİ ÇEKEN ÜLKELER GRUBUNDA'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler nezdinde bir marka haline gelen 'Sıfır Atık Projesi' ile özellikle toprağın ve suyun en büyük düşmanı olan plastik atıklar sorununa kalıcı çözüm yolları bulmaya çalıştıklarını belirterek,...

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Devlet Su İşleri 369 Tesis Toplu Açılış Töreni'nde konuştu: (1)
  11 Ara Cumhurbaşkanı Erdoğan Devlet Su İşleri 369 Tesis Toplu Açılış Töreni'nde konuştu: (1)

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz meydanlarda verdiği sözleri göreve gelince unutanlardan değiliz. Biz, seçim döneminde esip gürleyip sonra sesi soluğu çıkmayanlardan da değiliz. Bilakis biz, eserleriyle, yatırımlarıyla, projeleriyle konuşan bir hükümetiz." dedi.

 • Uşak Film Yarışması ve Sinema Haftası Ödül Töreni Düzenlendi
  10 Ara Uşak Film Yarışması ve Sinema Haftası Ödül Töreni Düzenlendi

  Cumhuriyetin 100. Yılında Uşak Film Yarışması ve Sinema Haftası etkinlikleri kapsamında ödül töreni ve kapanış programı düzenlendi. Yarışmaya 67 film katıldı ve altı eser finale kaldı. Yönetmen Oğuzhan Yanar'ın 'Fotoğraf' filmi birinci oldu. Programa Uşak Valisi, milletvekili, jandarma komutanı, jüri üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 • Karakaya HES'in Restorasyon Projesiyle Yıllık 178 Gigavatsaat Ek Üretim Hedefleniyor
  08 Ara Karakaya HES'in Restorasyon Projesiyle Yıllık 178 Gigavatsaat Ek Üretim Hedefleniyor

  Türkiye'nin ikinci büyük hidroelektrik santrali Karakaya HES'in 36 yıllık türbinlerinde başlatılan restorasyon projesiyle, yıllık 178 gigavatsaat ilave elektrik üretimi gerçekleştirileceği bildirildi. Proje kapsamında yerli ve milli imkanlarla geliştirilen türbinler, santralin 6 ünitesine yerleştirilecek. Restorasyon projesiyle santralin verimliliği yüzde 91'den yüzde 94,5'e çıkartılacak ve 2026 yılında tamamlanması planlanıyor.

 • Erdoğan: Sera gazı emisyonunda tarihi sorumluluğumuz yüzde 1'in altında
  02 Ara Erdoğan: Sera gazı emisyonunda tarihi sorumluluğumuz yüzde 1'in altında

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, COP 28 kapsamında düzenlenen Dünya İklim Eylemi Zirvesi'nde liderlere hitap etti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İsrail saldırıları sonucu çoğunluğu çocuk ve kadın 16 bini aşkın Filistinli masum sivilin hayatını kaybetmesi, hiçbir şekilde...
  01 Ara Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İsrail saldırıları sonucu çoğunluğu çocuk ve kadın 16 bini aşkın Filistinli masum sivilin hayatını kaybetmesi, hiçbir şekilde...

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İsrail saldırıları sonucu çoğunluğu çocuk ve kadın 16 bini aşkın Filistinli masum sivilin hayatını kaybetmesi, hiçbir şekilde meşru gösterilemez."

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, COP 28'de
  01 Ara Cumhurbaşkanı Erdoğan, COP 28'de

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı (COP 28) kapsamında Dubai'de düzenlenen Dünya İklim Eylemi Zirvesi'nin yapıldığı Dubai Expo Center'e geldi.

 • Rize İkizdere Halkı, Hes Projesi İçin Çed Bilgilendirme Toplantısına İzin Vermedi
  29 Kas Rize İkizdere Halkı, Hes Projesi İçin Çed Bilgilendirme Toplantısına İzin Vermedi

  Rize’de HES projesine karşı mücadele eden İkizdere halkı, ÇED bilgilendirme toplantısının yapılmasına izin vermedi. MHP İkizdere İlçe Başkanı Rezzak Uzun, "Biz bunun tecrübesini daha önce çok derin bir şekilde yaşadık ve hala idari bütün mahkemeleri kazanmış olmamıza rağmen biz hukuki anlamda şu anda hala mahkemeliğiz. Hatta şu kadarını söyleyeyim o süreçleri yaşarken benim annem 82 yaşındaydı. Baston ve bir insan yardımı ile yürüyordu. Annem 90 yaşında ve şu an halen mahkemelik. Bu süreçlerin bize hangi sıkıntılar yaşattığını bu coğrafyada yaşayan herkes biliyor" dedi.

 • Yusufeli Barajı'nda Su Depolama Kapasitesi Tamamlandı
  22 Kas Yusufeli Barajı'nda Su Depolama Kapasitesi Tamamlandı

  Yusufeli Barajı'nda depolanan su miktarı 1 milyar 900 metreküpe ulaştı. Baraj tam kapasiteye geçerek enerji üretimine başlayacak.

 • Türkiye'nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası-3: Dönüşümün Takvimi ve Coğrafyası (2020-2050)
  21 Kas Türkiye'nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası-3: Dönüşümün Takvimi ve Coğrafyası (2020-2050)

  Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) tarafından yayımlanan rapora göre, Türkiye'nin sera gazı emisyonları son 30 yılda yüzde 57 artarak 564 milyon tona ulaştı. Türkiye, dünya karbon emisyonu sıralamasında 13. sırada yer alıyor. Ülkenin 2030'a kadar emisyonlarını yüzde 32 azaltma hedefi bulunuyor. Rapor, Türkiye'nin 2050'ye kadar nasıl karbonsuzlaşması gerektiği konusunda bir yol haritası sunuyor. Elektrik sektöründe yenilenebilir enerji kullanımı hızla artacak ve kömürlü termik santrallerin tamamı 2040'tan önce kapatılacak.

 • CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars'ta yaşanan sorunları eleştirdi
  18 Kas CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars'ta yaşanan sorunları eleştirdi

  CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bütçesi görüşmelerinde Kars'ta yaşanan sorunlarla ilgili eleştirilerde bulundu. Alp, Sarıkamış'ta yapılan hidroelektrik santralinin neden olduğu kamu zararları ve ulaşım sorunlarına dikkat çekti. Ayrıca, Karakurt köyündeki hidroelektrik santralinin yapım sürecindeki hukuksuzlukları ve bölgedeki kayak tesisinin sorunlarını da dile getirdi. Alp, ayrıca Kars'ın ilçelerindeki doğalgaz sıkıntısını da gündeme getirdi ve doğalgaz talebinde bulundu.

 • Siirt'in Şirvan Barajı'nda balık çeşitlerine ilişkin çalışma yapıldı
  08 Kas Siirt'in Şirvan Barajı'nda balık çeşitlerine ilişkin çalışma yapıldı

  Siirt'in Şirvan Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde balık türlerine yönelik inceleme yapıldı.

 • Savaş ve Çatışmaların Çevre Tahribatı
  06 Kas Savaş ve Çatışmaların Çevre Tahribatı

  Savaş ve çatışmaların çevreye verdiği tahribatın önemi ve gelecek nesillerin yaşam alanlarının korunması üzerine Birleşmiş Milletler'in çalışmaları.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de toplu açılış töreninde konuştu: (3)
  05 Kas Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de toplu açılış töreninde konuştu: (3)

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ eliyle Rize'de toplam 3 bin 742 konutu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettiklerini, 1157 konutun yapımını sürdürdüklerini söyledi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: '(CHP Kurultayı) Bay bay Kemal, terörist başı Demirtaş'a, Kavala'ya 'bay bay' dedi.
  05 Kas Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(CHP Kurultayı) Bay bay Kemal, terörist başı Demirtaş'a, Kavala'ya 'bay bay' dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(CHP Kurultayı) Bay bay Kemal, terörist başı Demirtaş'a, Kavala'ya 'bay bay' dedi.

 • Yusufeli Viyadüğü Tamamlanmak Üzere
  03 Kas Yusufeli Viyadüğü Tamamlanmak Üzere

  Türkiye'nin en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı'nın suları altında kalan eski yerleşim yerinde yapılan Yusufeli Viyadüğü'nün tamamlanmasına sadece 200 metre kaldı. Viyadük, yeni yıl ile birlikte hizmete girecek ve Yusufeli'nin yol çilesi son bulacak.

 • Rüzgar ve doğal gaz enerji projeleri için taşınmazların acele kamulaştırılması kararı
  02 Kas Rüzgar ve doğal gaz enerji projeleri için taşınmazların acele kamulaştırılması kararı

  Aydın, Kayseri, Çanakkale, İzmir ve Manisa'da kurulacak rüzgar enerji santralleri için bazı taşınmazlar ile Kahramanmaraş'ta yapılacak hidroelektrik santrali için bazı taşınmazların acele kamulaştırılması kararlaştırıldı. Ayrıca, Türkiye'nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek doğal gaz boru hattı projeleri için de bazı taşınmazların acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.

 • Haftanın tarihine bakış
  29 Eki Haftanın tarihine bakış

  Siyasi yaşamında "Karaoğlan" olarak anılan ve "Üçüncü Adam" yakıştırması yapılan Bülent Ecevit, 172 gün boyunca tedavi gördüğü GATA'da, 5 Kasım 2006'da vefat etti.

 • MASKİ, Erkenek Akdere İçme Suyu Kaynağında Çalışmalara Devam Ediyor
  18 Eki MASKİ, Erkenek Akdere İçme Suyu Kaynağında Çalışmalara Devam Ediyor

  Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından toprak kayması sonucu tamamen yıkılan Erkenek Akdere İçme Suyu kaynağında çalışmalara devam ediyor. MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, AK Parti Doğanşehir İlçe Başkanı Rüstem Çatı ve Erkenek Mahalle Muhtarı Cengiz Yalvaç, Erkenek Akdere İçme Suyu kaptajındaki çalışmaları yerinde inceledi. MASKİ ekipleri, deprem nedeniyle tahrip olan hatları kısa sürede onardıktan sonra şu anda Akdere içme suyu kaynağında çalışma yapmaktadır. MASKİ'nin hedefi, kısa sürede su kaynağını eski haline getirerek Erkenek halkının içme ve sulama suyuna katkı sağlamaktır.

 • Ruanda, tüm dizel elektrik santrallerini kapatıyor
  09 Eki Ruanda, tüm dizel elektrik santrallerini kapatıyor

  Ruanda Altyapı Bakanı Jimmy Gasore, hidroelektrik ve metan gazı elektrik santrallerinin kurulmasının ardından ülkedeki tüm dizel santrallerin kapatıldığını duyurdu. Ülkenin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 27'sini karşılayan dizel santrallerin yerini Rusumo Hidroelektrik Santrali ve Shema Metan Gazı Elektrik Santrali alacak. Hükümet, benzin ve mazota olan bağımlılığı azaltmak için halkı elektrikli araçları kullanmaya teşvik ederken, enerjide dışa bağımlılığın büyük ölçüde sona erdiğini açıkladı. Ülkede enerji üretiminde hidroelektrik santralleri öncülük ederken, metan gazı ve güneş enerjisi de önemli bir yer tutuyor.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Emekli memurlarımızın maaşlarıyla ilgili ilk kabine toplantımızdan sonra müjdemizi açıklayacağız'
  07 Eki Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Emekli memurlarımızın maaşlarıyla ilgili ilk kabine toplantımızdan sonra müjdemizi açıklayacağız"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Emekli memurlarımızın maaşlarıyla ilgili ilk kabine toplantımızdan sonra müjdemizi açıklayacağız" "Bu yıl sonuna doğru özellikle emekli memurlarımızın maaşlarıyla ilgili şu anda bakanlığımız çalışmasını yapıyor ve ilk kabine toplantımızdan sonra müjdemizi de...

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Türkiye, Cumhur İttifakı ve AK Partinin kılavuzluğunda yeni bir çağın eşiğindedir.
  07 Eki Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye, Cumhur İttifakı ve AK Partinin kılavuzluğunda yeni bir çağın eşiğindedir.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye, Cumhur İttifakı ve AK Partinin kılavuzluğunda yeni bir çağın eşiğindedir.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Cumhuriyeti gerçek demokrasiyle kucaklaştıracak sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasayı inşallah ülkemize kazandıracağız.'
  07 Eki Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Cumhuriyeti gerçek demokrasiyle kucaklaştıracak sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasayı inşallah ülkemize kazandıracağız."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Cumhuriyeti gerçek demokrasiyle kucaklaştıracak sivil, özgürlükçü ve kuşatıcı bir anayasayı inşallah ülkemize kazandıracağız."

 • Enerji Projeleri İçin Taşınmazlar Acele Kamulaştırılacak
  03 Eki Enerji Projeleri İçin Taşınmazlar Acele Kamulaştırılacak

  Türkiye'nin çeşitli illerinde yapılacak enerji projeleri için bazı taşınmazlar acele kamulaştırılacak. Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Şırnak'ta Ilıcak Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali (HES) üretim tesisinin yapımı için gerekli taşınmazlar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından kamulaştırılacak. Edirne, İzmir, Sivas, Tokat, Yozgat ve Ağrı'da ise enerji nakil hatları ve maden işletmeleri için ihtiyaç duyulan taşınmazlar, ilgili kurumlar tarafından acele kamulaştırılacak.

 • Meriç Nehri'nden elektrik üretilecek
  28 Eyl Meriç Nehri'nden elektrik üretilecek

  Edirne Valisi Yunus Sezer, Meriç Nehri üzerinde inşa edilen hidroelektrik santralinin taşkın riskini artırmadığını ve 3 ay içinde tamamlanacağını açıkladı. Santralde yaşanan arıza nedeniyle hukuki süreç başlatıldığını belirten Vali Sezer, yapılan revizyonlarla projeye devam edileceğini söyledi. Proje, taşkınları göz önünde bulundurarak hazırlandı ve taşkın anında savaklar indirilecek.

 • Meriç Nehri'ndeki hidroelektrik santrali aktif hale getirilecek
  28 Eyl Meriç Nehri'ndeki hidroelektrik santrali aktif hale getirilecek

  Meriç Nehri'ndeki hidroelektrik santrali, betonarme yapılarının zemin iyileştirme yöntemindeki problem giderilerek aktif hale getirilecek. Edirne Valisi Yunus Sezer, santraldeki sorunun tespiti için inceleme başlattıklarını ve yıkılan kısmın fore kazık uygulamasıyla yeniden yapılacağını belirtti. Hukuki sürecin devam ettiği ve sorumluların belirlenerek zararın rücu edileceği vurgulandı. Santral, dünyada en büyük projelerden biri olarak kabul ediliyor ve yılda 14 milyon 300 bin kilovatsaat elektrik üretme hedefine sahip.

 • Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, barış formülünün 10 şartını yayımladı
  24 Eyl Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, barış formülünün 10 şartını yayımladı

  Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin açıkladığı barış formülüne ilişkin 10 şartı tüm detaylarıyla paylaştı.

 • Çin'de İnsansız Hava Araçlarını Önleyici Sistemle Donatılan Ultra Yüksek Gerilim Trafo Merkezi Faaliyete Geçti
  18 Eyl Çin'de İnsansız Hava Araçlarını Önleyici Sistemle Donatılan Ultra Yüksek Gerilim Trafo Merkezi Faaliyete Geçti

  Çin'in Qinghai eyaletinde bulunan CHN Energy Qinghai Maerdang Hidroelektrik Santrali'nin bir parçası olan 750 kilovoltluk ultra yüksek gerilim trafo merkezi, insansız hava araçlarını önleyici sistemle donatılmış olarak hizmet vermeye başladı. Merkez, izinsiz giren insansız hava araçlarının sinyallerini yakalayarak savunma moduna geçebiliyor ve aynı zamanda akıllı işlevlere sahip diğer trafo merkezleri ve elektrik şebekesi kontrol merkezleriyle veri paylaşımı yapabiliyor. Bu trafo merkezi, Qinghai'nin elektrik iletim ağının voltaj derecesini yükselterek temiz enerji gelişimine katkı sağlıyor.

 • Yusufeli Barajı ve HES'te Elektrik Üretimi İçin Türbin Döndürme İşlemi Başlatıldı
  16 Eyl Yusufeli Barajı ve HES'te Elektrik Üretimi İçin Türbin Döndürme İşlemi Başlatıldı

  Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde elektrik üretimi için türbin döndürme işleminin başlatıldığını duyurdu. Barajın su seviyesi ve depolanan su miktarı hakkında bilgi veren Bakanlık, Yusufeli Barajı ve HES'in devreye alınmasıyla Türkiye'nin hidroelektrik enerji üretim kapasitesinin artacağını ve 2,5 milyon kişinin enerji ihtiyacının karşılanabileceğini belirtti.

 • Lavrov: G20 Zirvesi dünya ekonomik çıkarlar dengesi için dönüm noktası
  10 Eyl Lavrov: G20 Zirvesi dünya ekonomik çıkarlar dengesi için dönüm noktası

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, G20 Liderler Zirvesi'nin dünya ekonomik çıkarlar dengesinin sağlanmasına yönelik yönergeler açısından dönüm noktası olduğunu söyledi.

 • Gürcistan Ekonomisi Yüzde 7,2 Büyüdü
  04 Eyl Gürcistan Ekonomisi Yüzde 7,2 Büyüdü

  Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, ülkenin ekonomisinin bu yıl içinde yüzde 7,2 büyüdüğünü ve yoksulluk oranının tüm zamanların en düşük seviyesinde olduğunu açıkladı. Ayrıca ülkenin rezervlerinin de tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu belirtti.

 • Hemşin'de Yapılan HES Projesi İçin Verilen Yürütmeyi Durdurma Kararına Rağmen Çalışmalar Devam Ediyor
  04 Eyl Hemşin'de Yapılan HES Projesi İçin Verilen Yürütmeyi Durdurma Kararına Rağmen Çalışmalar Devam Ediyor

  Rize İdare Mahkemesi'nin Hemşin I Regülatör ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesine verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen, bölgede inşaat çalışmaları sürüyor. Avukatlar, imar suçu işlendiğini ve Hemşin Belediyesi'nin bu suça müdahale etmediğini belirtiyor.

 • Haftanın tarihine bakış
  03 Eyl Haftanın tarihine bakış

  Türk ordusu, 9 Eylül 1922'de İzmir'e girerek şehri düşman işgalinden kurtardı ve Lozan Barış Antlaşması'na uzanan süreç başladı.

 • Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 Yıllık Çalışan Fabrikası: Azmi Milli
  28 Ağu Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 Yıllık Çalışan Fabrikası: Azmi Milli

  Atatürk'ün talimatıyla kurulan Azmi Milli Un Fabrikası, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin 100 yıllık çalışan tek fabrikası olarak hala faaliyet gösteriyor. Fabrika, milletin azmi ve destekleriyle kurulmuş önemli bir sanayi yapısıdır.

 • Çin'de Yeni Mega Fotovoltaik Enerji Santrali İnşa Ediliyor
  28 Ağu Çin'de Yeni Mega Fotovoltaik Enerji Santrali İnşa Ediliyor

  Çin'in Sichuan eyaletinde, temiz enerjiyi geliştirme çabaları kapsamında yeni bir mega fotovoltaik enerji santralinin inşaatı başladı. Zhalashan fotovoltaik enerji santrali, yıllık ortalama 2,15 milyar kWh enerji üretecek ve karbondioksit emisyonlarını azaltacak.

 • BRICS, Afrika ile bağlarını güçlendiriyor
  28 Ağu BRICS, Afrika ile bağlarını güçlendiriyor

  Etiyopya ve Mısır'ın da dahil olmasıyla BRICS ülkeler topluluğundaki Afrika ülkelerinin sayısı gelecek yıldan itibaren 3'e yükselecek, diğer Afrika ülkeleri ise katılmak için sırada bekliyor.

 • Prof. Dr. Aydın: Sıtma 60 yıllık bir pandemi, Covid'de daha şanslıydık
  28 Ağu Prof. Dr. Aydın: Sıtma 60 yıllık bir pandemi, Covid'de daha şanslıydık

  BURSA Uludağ Üniversitesi'nden (BUÜ) Prof. Dr. Levent Aydın, Dünya Sağlık Örgütü'nün 60 yıldır sıtma ile mücadele için çalıştığını ancak kesin bir sonuç alamadığını belirterek, "Benim bildiğim yaklaşık 300 milyon hasta var. Her sene 1,5- 2 milyon insan ölüyor.

 • Haftanın tarihine bakış
  27 Ağu Haftanın tarihine bakış

  Kurtuluş Savaşı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın, 26 Ağustos 1922'de sabaha karşı verdiği emirle başlattığı Büyük Taarruz ve 30 Ağustos'taki "Başkomutanlık Meydan Muharebesi" zaferiyle sonuçlandı.

 • Çin Devlet Başkanı Şi'nin BRICS diplomasisi
  25 Ağu Çin Devlet Başkanı Şi'nin BRICS diplomasisi

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde düzenlenen 15. BRICS Zirvesi'nde, toplantılar dışında çok sayıda ikili görüşmeyle yoğun diplomasi trafiği yürüttü.

 • Çorum Belediyesi Eskice Köyü'nde Güneş Enerji Santrali Açtı
  25 Ağu Çorum Belediyesi Eskice Köyü'nde Güneş Enerji Santrali Açtı

  Çorum Belediyesi tarafından Eskice köyündeki su terfi istasyonunun yakınındaki belediyeye ait atıl araziye kurulan güneş enerji santrali (GES), törenle hizmete açıldı. Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, rüzgar enerjisi santrali ve biyokütle enerji santralinin ardından kurdukları güneş enerjisi santrali ile yılda yaklaşık 18 milyon kilovat elektrik enerjisi üretir hale geldiklerini söyledi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bitlis Kamu ve Özel Yatırımları Toplu Açılış Töreni'nde konuştu Açıklaması
  25 Ağu Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bitlis Kamu ve Özel Yatırımları Toplu Açılış Töreni'nde konuştu Açıklaması

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ölmüş atı kamçılamanın kimseye faydası olmayacağını belirterek, muhalefetin kendi koltuklarını korumak, siyasi ikballerini kurtarmak dışında gündemleri olmadığını belirtti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Memduh Eren Camisi'nde kıldı
  25 Ağu Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını Memduh Eren Camisi'nde kıldı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Bitlis Eren Üniversitesi Memduh Eren Camisi'nde kıldı.

 • Artvin Valisi Cengiz Ünsal Yusufeli ilçesini ziyaret etti
  20 Ağu Artvin Valisi Cengiz Ünsal Yusufeli ilçesini ziyaret etti

  Artvin Valisi Cengiz Ünsal, Yusufeli ilçesinde ziyaret ve incelemelerde bulundu.

 • Mardin-Ceylanpınar Ana Kanalı ile 70 Bin Futbol Sahası Büyüklüğündeki Tarım Alanı Sulandı
  19 Ağu Mardin-Ceylanpınar Ana Kanalı ile 70 Bin Futbol Sahası Büyüklüğündeki Tarım Alanı Sulandı

  ATATÜRK Barajı'ndan alınan suyu Şanlıurfa'dan Mardin'e taşıyan 221 kilometre uzunluğa sahip Mardin-Ceylanpınar Ana Kanalı sayesinde 70 bin futbol sahası büyüklüğündeki tarım arazisi suya kavuştu. Mardin-Ceylanpınar Ana Kanalı'nın, 'GAP'ın atardamarları' olarak nitelendirilebileceğini belirten Bakan İbrahim Yumaklı, 'Ülkemizin gözbebeği tarım topraklarımız, inşa ettiğimiz bu tesis sayesinde üretimimizi şaha kaldıracak. Türkiye Yüzyılı'nın yıldız projelerinden biri olan tesis ülkemizin zenginliğine zenginlik katacak' dedi.

 • Şırnak'ta Hafriyat Kamyonu Dicle Nehri'ne Düştü, Şoför Hayatını Kaybetti
  14 Ağu Şırnak'ta Hafriyat Kamyonu Dicle Nehri'ne Düştü, Şoför Hayatını Kaybetti

  Şırnak'ın Cizre ilçesinde meydana gelen olayda, hafriyat kamyonu Dicle Nehri'ne düştü ve şoför Cahit Butnar hayatını kaybetti. İhbar üzerine olay yerine sağlık ekipleri ve dalgıç ekipleri sevk edildi. Ilısu Hidroelektrik Santrali Barajı'nın kapakları kapatılarak su seviyesi düşürüldü ve 1 saat süren çalışmanın ardından Butnar'ın cansız bedenine ulaşıldı.

 • Norveç'te aşırı yağışlar sonucu demiryolu köprüsü çöktü
  14 Ağu Norveç'te aşırı yağışlar sonucu demiryolu köprüsü çöktü

  Norveç'in güneydoğusundaki Laagen Nehri üzerinde bulunan bir demiryolu köprüsü, aşırı yağışlar nedeniyle çöktü. Köprüde oluşan hasarın boyutu araştırılırken, herhangi bir can kaybı yaşanmadığı belirtildi. Ayrıca, köprünün bir hafta önce çökme riskine karşı kullanıma kapatıldığı hatırlatıldı. Norveç'in güneyindeki Braskereidfoss Hidroelektrik Santrali de aynı fırtına nedeniyle kısmen yıkılmış ve birçok kişi tahliye edilmişti.

 • Denizli'de Yerli ve Milli Proje Akbaş HES'te Sona Yaklaşıldı
  14 Ağu Denizli'de Yerli ve Milli Proje Akbaş HES'te Sona Yaklaşıldı

  Denizli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan Akbaş HES'in ana iletim bağlantı çalışmaları başladı. Bağlantı çalışmaları nedeniyle 15 Ağustos 2023 tarihinde 72 saat boyunca su alınamayacak. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, projenin Türkiye'ye öncü olacağını belirterek, enerjide ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacağını söyledi. Akbaş HES'in kurulu gücü 2,45 MW olacak ve yapay zeka ile çalışacak. Santralin yıllık ortalama 10 GWh elektrik enerjisi üretmesi planlanıyor.

 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu Balıkesir'de
  12 Ağu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu Balıkesir'de

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu Balıkesir'de AK Parti Balıkesir İl Başkanlığınca düzenlenen "2023 Şehir Buluşmaları" programı çerçevesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Balıkesir'e geldi.

 • Bakan Uraloğlu: Terör örgütlerinin belini kırdık
  12 Ağu Bakan Uraloğlu: Terör örgütlerinin belini kırdık

  ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "FETÖ'den DEAŞ'ına, PKK'sına terör örgütlerinin belini kırdık.

 • Bakan Uraloğlu: '2003 yılından bu yana Balıkesir'in ulaşım ve iletişim alt yapısına yaklaşık 62 milyar lira yatırım gerçekleştirdik'
  12 Ağu Bakan Uraloğlu: "2003 yılından bu yana Balıkesir'in ulaşım ve iletişim alt yapısına yaklaşık 62 milyar lira yatırım gerçekleştirdik"

  AK Parti Balıkesir İl Başkanlığınca düzenlenen "2023 Şehir Buluşmaları" çerçevesinde Balıkesir'e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, AK Parti hükümetlerinin 21 yıldır ülkeye büyük hizmetlerde bulunduğunu belirterek, 2003 yılından bu yana Balıkesir'in ulaşım ve iletişim...

 • Norveç'te Şiddetli Yağışlar Sonucu Tahliyeler Devam Ediyor
  11 Ağu Norveç'te Şiddetli Yağışlar Sonucu Tahliyeler Devam Ediyor

  Norveç'in güneydoğusunda yaşanan şiddetli yağışlar, nehir ve göllerdeki su seviyelerini yükseltti. Honefoss'taki Begna Nehri'nin su seviyesinin yükselmesiyle toprak kayması riski arttığı için daha fazla insanın tahliye edilmesi planlanıyor. Bugüne kadar 3 bin 600 kişi tahliye edilirken, su seviyelerinin bir süre daha yükseleceği belirtiliyor. Ayrıca, Braskereidfoss Hidroelektrik Santrali'nin taşkınlarda kısmen yıkıldığı ve sel riskiyle karşı karşıya kalan bölgede yaşayan 1000'den fazla kişinin tahliye edildiği açıklandı.

 • Belediye yenilenebilir kaynakları enerjiye dönüştürdü: 6 bin konutun ihtiyacını karşılayacak elektrik üretildi
  09 Ağu Belediye yenilenebilir kaynakları enerjiye dönüştürdü: 6 bin konutun ihtiyacını karşılayacak elektrik üretildi

  Belediye yenilenebilir kaynakları enerjiye dönüştürdü: 6 bin konutun ihtiyacını karşılayacak elektrik üretildi Çevre dostu belediye elektrik ihtiyacının yüzde 75'ini yenilenebilir kaynaklardan karşılıyor Çorum Belediye Başkanı Dr.

 • Belediye yenilenebilir kaynakları enerjiye dönüştürdü: 6 bin konutun ihtiyacını karşılayacak elektrik üretildi
  09 Ağu Belediye yenilenebilir kaynakları enerjiye dönüştürdü: 6 bin konutun ihtiyacını karşılayacak elektrik üretildi

  Yenilenebilir enerji projelerine önem veren Çorum Belediyesi, hayata geçirdiği enerji yatırımları ile tükettiği enerjinin yüzde 75'ini kendisi üretti.

 • Lastik Savaklı Arşimet Burgulu Hidroelektrik Santrali'nde Teknik Problem İncelemesi Başlatıldı
  08 Ağu Lastik Savaklı Arşimet Burgulu Hidroelektrik Santrali'nde Teknik Problem İncelemesi Başlatıldı

  Meriç Nehri üzerinde kurulan Lastik Savaklı Arşimet Burgulu Hidroelektrik Santrali'nde meydana gelen teknik problemle ilgili inceleme ve tespit çalışmalarına başlandığı bildirildi. Edirne Çevre Koruma Vakfı tarafından yapılan açıklamada, santraldeki lastik savağın bir bölümünü etkileyen teknik bir problemin yaşandığı belirtildi. Sorumlular hakkında idari ve adli süreç başlatılmış olup, tüm onarım masrafları sorumlulardan tazmin edilecektir.

 • Slovenya, Avusturya ve Hırvatistan Sel ve Heyelanlarla Mücadele Ediyor
  07 Ağu Slovenya, Avusturya ve Hırvatistan Sel ve Heyelanlarla Mücadele Ediyor

  Slovenya, Avusturya ve Hırvatistan geçen haftadan bu yana şiddetli fırtına, aşırı yağış, sel ve heyelanlarla mücadele ediyor. Slovenya'da altı kişi hayatını kaybetti ve maddi zararın en az 500 milyon euro olduğu tahmin ediliyor. Ülkeler, NATO ve AB'den yardım talep etti. Avusturya ve Hırvatistan'da da heyelan ve sel tehlikesi devam ediyor.

 • Kırgızistan'da OHAL ile enerji sektörünün canlandırılması hedefleniyor
  07 Ağu Kırgızistan'da OHAL ile enerji sektörünün canlandırılması hedefleniyor

  Kırgızistan'da enerji sektörünün krizden çıkarılması amacıyla 3,5 yıllık süre için ilan edilen olağanüstü halle (OHAL) sektörün canlandırılması hedefleniyor.

 • Artvin, Türkiye'nin Enerji Başkenti Olarak Tanımlanıyor
  04 Ağu Artvin, Türkiye'nin Enerji Başkenti Olarak Tanımlanıyor

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Artvin'in Türkiye'nin enerji başkenti olarak tanımlanabileceğini belirtti. Bayraktar, Arhavi ilçesindeki bir restoranda düzenlenen Gençlik Buluşması'nda, kentteki sorunları dinledi ve çözüm önerileri aldı. Yusufeli Barajı'nı inceleyen Bayraktar, projenin Türkiye'nin enerjisine enerji katan önemli bir proje olduğunu vurgulayarak, Artvin'in enerji başkenti olarak tanımlanmasının haklı olduğunu söyledi.

 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Artvin'de konuştu Açıklaması
  04 Ağu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Artvin'de konuştu Açıklaması

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, sadece enerji ve elektrik alanında değil, madencilik alanında da Artvin'in çok mümbit ve ciddi kaynakları olduğunu belirterek, "Bunları da ekonomimize kazandırmak hem ülke hem de şehrimiz açısından fevkalade önem arz ediyor.

 • Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde Testler Başlıyor
  04 Ağu Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde Testler Başlıyor

  ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nde incelemelerde bulunarak, testlerin başlamak üzere olduğunu ve hedef kota 4 metre daha yükseldiğinde elektrik üretimine başlanacağını söyledi. Bu proje sayesinde Türkiye'nin enerji ihtiyacının önemli bir kısmı karşılanacak ve yaklaşık 2,5 milyon hane elektrik alabilecek.

Advertisement