İnebolu'da Ahşap Seralarla Kadınlar Üretecek - Son Dakika
Kadın

İnebolu'da Ahşap Seralarla Kadınlar Üretecek

İnebolu\'da Ahşap Seralarla Kadınlar Üretecek

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde hayata geçirilen proje ile kurulacak ahşap seralarla kadınlar hem üretecek hem de aile bütçelerine katkıda bulunacak. Proje çerçevesinde ilk etapta 20 kadına sera yetiştiriciliğiyle ilgili eğitim verilecek.

28.11.2023 15:37  Güncelleme: 15:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde hayata geçirilen proje ile kurulacak ahşap seralarla kadınlar hem üretecek hem de aile bütçelerine katkıda bulunacak. Proje çerçevesinde ilk etapta 20 kadına sera yetiştiriciliğiyle ilgili eğitim verilecek.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ve İnebolu Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen "Üretken Kadın Güçlü Kadın" projesi çerçevesinde ilçede kurulacak seralarda kadınlar üretim yapacak. Hayata geçirilen projenin imza töreni Kastamonu Valiliği'nde gerçekleştirildi. Proje çerçevesinde İnebolu Kaymakamlığı, İnebolu Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, İnebolu Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği ile İnebolu Halk Eğitim Merkezi arasında protokol imzalandı. Proje çerçevesinde ilçede yaşayan 20 kadının organik tarım yaparak gelir elde etmesi sağlanacak.

"20 kadınımız proje dahilinde organik üretim yapacaklar"

İmza töreninde konuşan Kastamonu Valisi Meftun Dallı, "Projeyi İçişleri Bakanlığımıza sunmuştuk, oradan 461 bin lira destek çıktı. İnşallah takibini de, uygulamasını da hep birlikte yapacağız. İnebolu'ya ahşap seralar yapılacak. 20 kadınımız bu projeye dahil olacak. 20 kadınımız proje dahilinde organik üretim yapacaklar. İnebolu'da ve İstanbul'da organik pazarlarda da bu üretilen ürünlerin satışını gerçekleştirecekler. Bu kıymetli bir proje. Dolayısıyla pazar noktasında bir sıkıntı yok. Diğer ilçelerimize ve diğer sivil toplum kuruluşlarımıza da bunun örnek olacağını düşünüyorum ve temenni ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

"Çiftçilerimizi seracılık konusunda eğiteceğiz"

İçişleri Bakanlığı'na ve Kastamonu Valiliği'ne projeye verilen destekten ötürü teşekkür eden İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar ise, "İnebolu ilçemiz sera noktasında Kastamonu'da en fazla üretim yapan ilçemiz. Şu an itibarıyla 115 dekar örtü altı üretime sahibiz. Bizim de amacımız böyle potansiyeli olan bir ilçeyi bu konuda desteklemek, teşvik etmek ve bölgesel bir sera noktasına dönüştürmek. Bununla ilgili 3-4 ayrı sera projemizi yürütüyoruz. PRODES projemizle de 20 kadınımıza destek vereceğiz. 461 bin liralık arz ettiğimiz projemiz onaylandı. Buradaki amacımız, hem 20 kadına sera vermek hem de İnebolu'da bir eğitim süreci başlatmak. Çiftçilerimizi seracılık konusunda eğiteceğiz. Biraz daha profesyonel anlamda uygun gübreleme, toprak analizleri yapılması, uygun sulama tekniklerinin kullanımını sağlayarak biraz daha profesyonel anlamda üretim yapmalarını sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Son 2 yılda 170 aileye sera desteğinde bulunduklarını söyleyen Baycar, "Bunu herhangi bir bütçe olmadan kendi yerel imkanlarımızla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Tarım İlçe Müdürlüğü, Orman İlçe Müdürlüğü, Kaymakamlığımızın organizasyonunda sera dağıtımı yapmış olduk. Bu projemiz de inşallah bunu canlandıracak güzel bir projemiz oldu. Destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından projenin protokolü imzalandı. - KASTAMONU

Kaynak: İHA

Son Dakika Kadın İnebolu'da Ahşap Seralarla Kadınlar Üretecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kuşadası'nda El Emeği Festivali'nde Ramazan Bayramı'nda da yoğun ilgi
  15:18 Kuşadası'nda El Emeği Festivali'nde Ramazan Bayramı'nda da yoğun ilgi

  Kuşadası Belediyesi tarafından düzenlenen El Emeği Festivali'nde kadınlar tarafından üretilen ürünler, Ramazan Bayramı'nda da büyük ilgi gördü. Festivalde açılan tezgahlarda takıdan ev eşyasına, tekstil ürünlerinden aksesuar ve hediyeliklere kadar birçok ürün satışa sunuldu. Festival, kente tatil için gelenlerin uğrak noktalarından biri oldu.

 • DİTİB Dortmund Kadınlar Kolu, huzurevi sakinlerini ziyaret etti
  13:53 DİTİB Dortmund Kadınlar Kolu, huzurevi sakinlerini ziyaret etti

  Almanya'nın Dortmund kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Dortmund Kadınlar Kolu üyeleri, İşçi Refahı Derneği (AWO) Dortmund Huzurevi'ni ziyaret ederek bayramlaştı ve sohbet etti. Huzurevi sakinlerine çiçek dağıtan heyet, mutluluklarını paylaşmanın ve dayanışmanın önemini vurguladı. DİTİB, bu ziyaretleri her yıl tekrarlayacaklarını belirtti.

 • KADEM Bayram Karavanı, Hatay'daki depremzedelere ikramda bulundu
  11 Nis KADEM Bayram Karavanı, Hatay'daki depremzedelere ikramda bulundu

  Kadın ve Demokrasi Vakfı (KADEM) tarafından hayata geçirilen 'Bayram Karavanı', Hatay'daki depremzedelere çay, kahve ve çikolata ikramında bulundu. Karavan, Kahramanmaraş'ın ardından Hatay'a gelerek İskenderun ilçesindeki Üsküdar Konteyner Kenti'ne konuşlandı ve gün boyu vatandaşlara hizmet verdi. KADEM Yayın Editörü Rabia Albayrak, depremzedelerle hasbihal ederek bayramlarını kutlamak istediklerini belirtti ve KADEM'in bölgede olmaya devam edeceğini söyledi.

 • Sanayinin Nezahat Ablası: Ev Hanımı Aşçılık Merakıyla Mesleğe Dönüştü
  11 Nis Sanayinin Nezahat Ablası: Ev Hanımı Aşçılık Merakıyla Mesleğe Dönüştü

  Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan Nezahat Yiğitlik, merakı sayesinde öğrendiği aşçılığı mesleği haline getirdi. 16 yıl önce aşçılık serüvenine başlayan Yiğitlik, baş aşçılığa kadar yükselerek sanayide kendi işletmesini açtı ve artık 'Sanayinin Nezahat Ablası' olarak tanınıyor. Ev hanımıyken aşçılık merakıyla yeni bir yola çıkan Yiğitlik, merakının kendisini mesleğe yönlendirdiğini ve bu sayede başarılı bir şekilde baş aşçılığa kadar yükseldiğini ifade etti. Sanayinin Nezahat ablası olarak anılmaktan mutlu olduğunu belirten Yiğitlik, kadın girişimcilere de cesaret vererek, kendilerine güvenmelerini söyledi.

 • Kadın Ritim Grubu, Antika Pazarı'nda konser verdi
  10 Nis Kadın Ritim Grubu, Antika Pazarı'nda konser verdi

  Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşayan 16 kadının oluşturduğu Kadın Ritim Grubu, Antika Pazarı'nda konser verdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal hayata katılımı teşvik etmek amacıyla kurulan grup, ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı.

 • Edirne'de İpsala Kaymakamlığı tarafından başlatılan proje kapsamında çikolata üretimi eğitimi alan kadınlar ürünlerini satıyor
  10 Nis Edirne'de İpsala Kaymakamlığı tarafından başlatılan proje kapsamında çikolata üretimi eğitimi alan kadınlar ürünlerini satıyor

  Edirne'nin İpsala ilçesinde İpsala Kaymakamlığı tarafından başlatılan bir proje kapsamında çikolata üretimi eğitimi alan 3 kadın, el yapımı çikolatalarını ülke genelinde satmayı hedefliyor. Kadınlar, ürünlerini sosyal medya ve bir internet sitesi üzerinden satışa sunuyor. Üretim miktarını artırmayı ve daha fazla kadına iş imkanı sağlamayı hedefleyen kadınlar, çikolata sektöründe ilerlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Ritim Grubu Antika Pazarı'nda
  10 Nis Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Ritim Grubu Antika Pazarı'nda

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın Ritim Grubu, Antika Pazarı'nda ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı.

 • Çanakkale'de Kadın Kooperatifi Yöresel Cevizli Baklava Üretiyor
  09 Nis Çanakkale'de Kadın Kooperatifi Yöresel Cevizli Baklava Üretiyor

  Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde faaliyet gösteren kadın kooperatifinin ortakları, Ramazan Bayramı dolayısıyla yöresel cevizli baklava siparişlerini yetiştirmeye çalışıyor. Evlerinde ürettikleri ürünleri daha geniş kitlelere sunmak ve aile bütçelerine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Eceabat Merkez İlçe Kadın Emeği Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, bayram öncesi siparişleri yetiştirmek için iş bölümü yaparak yöresel cevizle süsledikleri 7 katlı baklavayı odun ateşinde pişiriyor. Baklava, sıcak şerbeti de eklendikten sonra müşterilere teslim ediliyor. Kooperatif, ayrıca evlerinde hiçbir katkı maddesi kullanmadan ürettikleri tarhana, erişte, makarna, salça gibi ürünleri de satışa sunuyor.

 • Aydın'da Kadın Destek Uygulaması (KADES) Tanıtıldı
  09 Nis Aydın'da Kadın Destek Uygulaması (KADES) Tanıtıldı

  Aydın'ın Köşk ilçesinde jandarma ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında bir incir işletmesinde çalışan kadınlara Kadın Destek Uygulaması (KADES) tanıtıldı. 300 kadına 6284 Sayılı Kanun, KADES uygulaması, elektronik kelepçe konularında bilgilendirme yapılırken telefonlarına KADES Uygulaması indirildi. Jandarma ekipleri ayrıca broşür dağıtarak kadınların sorularını cevapladı.


Advertisement