3. Uluslararası Ahilik Sempozyumu - Son Dakika
Kültür Sanat

3. Uluslararası Ahilik Sempozyumu

3. Uluslararası Ahilik Sempozyumu

ERÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın: "Tarihi bir yapı olan Ahilik sistemini tamamen günümüze taşımamız mümkün değil" "Her dönemin Müslümanları kendi şartları içinde Kur'an ve sünnetten anladıklarını ortaya koyuyorlar. Bu nedenle Ahilik teşkilatı, o gün ki Müslümanların, o gün ki ihtiyaçlarını karşılamak için o gün ki şartlarda hazırlanmıştır"

24.09.2013 15:08

Melikşah Üniversitesi ile Kayseri'deki meslek örgütleri tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Ahilik Sempozyumu başladı.

Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Mahmut Mat, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Salonunda düzenlenen sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, günümüzde Ahilik ilkelerinin topluma ve iş hayatına yeniden yerleşmesine büyük ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bu sayede dünyaya örnek bir toplum oluşacağını ifade eden Mat, "Ahilik ilkelerinin gelecek nesillere öğretilmesi amacıyla üniversitemiz 'Ahilik ve iş Ahlakı' başlıklı bir dersi önümüzdeki sömestirden sonra müfredatına koymayı kabul etmiştir. İnşallah bundan sonra da bu tip derslerin sayısı artar ve öğrencilerimiz, yeni nesil Ahiliği daha etkin bir şekilde öğrenir ve hayatlarına tatbik ederler" dedi.

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Alan ise Ahi Evran-ı Veli'yi geri getirmenin mümkün olmadığını ancak gençlere onun ilkelerini öğreterek çok önemli kazanımlar elde edilebileceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından İİBF Dekanı Prof. Dr. Mahmut Özdevecioğlu, Türkiye'de yılın ahisi seçilen Kayserili terzi Mahir Solak'a plaket verdi.

"İş Ahlakı" paneli

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhammet Şevki Aydın, açılışın ardından düzenlenen "İş Ahlakı" konulu panelde yaptığı konuşmada, bugünün penceresinden bakarak Ahiliği değerlendirmenin doğru olmadığını ifade etti.

Ahiliğin kendi şartları içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Aydın, tarihi bir yapı olan Ahilik sistemini tamamen günümüze taşımanın mümkün olmadığını vurguladı.

Aydın, Ahilik teşkilatının İslam medeniyetinin bir ürünü olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Her dönemin Müslümanları kendi şartları içinde Kur'an ve sünnetten anladıklarını ortaya koyuyorlar. Bu nedenle Ahilik teşkilatı, o gün ki Müslümanların, o gün ki ihtiyaçlarını karşılamak için o gün ki şartlarda hazırlanmıştır. Ayrıca Ahilik teşkilatı kapalı tarım toplumunun içinde icra ediliyordu. Kapalı toplamlarda ahlaklı olmayanlar bile ahlaklı görünmek zorundadır. Aksi halde toplum tarafından dışlanırlar. Bugün ise açık bir toplumda yaşıyoruz. Açık toplumlarda sosyal kontrol yoktur. Bu nedenle Ahilik sistemini günümüze uygun olarak nasıl güncellememiz gerektiğini düşünmemiz gerekiyor."

Aydın, ezberci eğitim sisteminin de bir kenara bırakılarak, sorgulayan, tartışan, araştıran bireyler yetiştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Diğer konuşmacılar

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Torlak ise iş ahlakındaki sorunları aşmak için genel ahlaktaki yozlaşmanın ele alınması gerektiğini anlattı. Torlak, mesleklerin onurunu korumanın mesleki örgütlerin işi olduğunu ifade ederek, "Kol kırılır yen içinde kalır" mantığıyla hareket edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Nevşehir Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Şevki Özgener de bugün ahlakla ilgili verilen örneklerin 600 yıl öncesine dayanmasının, bu konuya daha fazla önem gösterilmesi gerektiğini ortaya çıkardığını belirtti.

Yöneticilerin davranışlarıyla çalışanlarına örnek olduğu işletmelerde ahlaki bir yapının oluşacağına işaret eden Özgener, geçmiş gibi bir gelecek yaratmanın mümkün olmadığını, bu nedenle yeni değerler ortaya konulması gerektiğine dikkat çekti.

Atatürk Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Karcıoğlu ise gençlerin parayla her şeyi elde edebileceklerine inandırılarak yetiştirildiğini savunarak, saygınlığın günümüz gençlerine öğretilmediğini öne sürdü.

Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda bilim adamının katıldığı sempozyum, yarın sona erecek. - Kayseri

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 3. Uluslararası Ahilik Sempozyumu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement