Selçuklu sultanının vasiyeti yüzlerce yıldır gerçekleşmedi - Son Dakika
Kültür Sanat

Selçuklu sultanının vasiyeti yüzlerce yıldır gerçekleşmedi

Selçuklu sultanının vasiyeti yüzlerce yıldır gerçekleşmedi Selçuklunun en önemli sultanlarından I. İzzettin Keykavus'ın vasiyeti üzerine mezarı Konya'da hazırlanmasına rağmen mezarı asırlardır defnedildiği Sivas'ta bulunuyor Selçuklu Devleti'nin en önemli sultanlarından I.

29.11.2022 13:06  Güncelleme: 14:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Selçuklu sultanının vasiyeti yüzlerce yıldır gerçekleşmedi

Selçuklunun en önemli sultanlarından I. İzzettin Keykavus'ın vasiyeti üzerine mezarı Konya'da hazırlanmasına rağmen mezarı asırlardır defnedildiği Sivas'ta bulunuyor

SİVAS - Selçuklu Devleti'nin en önemli sultanlarından I. İzzettin Keykavus'un vasiyeti üzerine kabri Konya'da hazırlanmasına rağmen, mezarı asırlardır defnedildiği Sivas'ta bulunuyor.

Selçuklu Devleti Hükümdarı I. Gıyaseddin Keyhüsrev'in 1211 yılında vefatının ardından tahta çıkan I. İzzettin Keykavus, 9 yıl gibi kısa bir süre tahtta kalmasına rağmen elde ettiği başarılarla Selçuklu Devleti'nin en büyük sultanları arasında yer aldı. Kardeşi Alaeddin Keykubat'ın isyanını bastırıp tahtta kalmayı başaran İzzettin Keykavus hükümdarlığı döneminde Sinop fethedilip, Selçuklular yeniden Karadeniz'e ulaştı. Sinop'ta tersane kurup, Sinop'u ithalat ve ihracat limanı haline getirdi. İlk kez onun döneminde Kıbrıs kralı ile ticaret anlaşması yapıldı. Venedikliler ile ticaret anlaşması yapıldı. Trabzon Rum İmparatorluğu ve Çukurova Ermenileri vergiye bağlandı. Artukluları ve Erbil Atabeyliğini hakimiyetine alan Keykavus, Eyyubiler üzerine çıktığı bir seferde verem hastalığına yakalandı. Tedavi için bulunduğu Malatya'da 1220 yılında 40 yaşında vefat etti.

Vasiyeti yerine getirilemedi

Selçuklu Devleti'ne ekonomik açıdan da büyük katkılar sağlayan büyük sultan, vasiyeti üzerine Konya'da defnedilmek istedi. Konya'da mezarı hazırlansa da onun ardından tahta geçen I. Alaeddin Keykubad buna izin vermedi. Keykavus, Keykubat'ın talimatı ile Sivas'ta Keykavus tarafından 1217 yılında inşa ettirilen Şifahiye Medresesinin içerisine defnedildi. Çok az bilinse de büyük sultanın kabri halen bu medresenin içerisinde yer alıyor.

Konya'da kabri hazırlanmıştı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünden Dr. Ebru Bilge Fataha, Keykavus'un Konya'da gömülmeyi vasiyet ettiğini belirtip, "Bugün türbenin içerisinde bulunduğu Şifahiye Medresesi 1217 yılında İzzettin Keykavus'un emri ile inşa edilmeye başlanıyor. Açık avlulu plana tipinde yaklaşık 62'ye 47 ölçüleri, kareye yakın dikdörtgen şeklinde revaklı bir plana sahip, 3 yönden eyvanı bulunan yapı. İnşa esnasında mescit olarak planlanan kısmı biz bugün türbe olarak görüyoruz. Dışarıdan baktığımızda külahı yükselen, dışarıdan çok rahat görebildiğimiz türbesinin de yapının içerisinde olduğunu görebiliyoruz. 'Burası türbe olarak mı inşa edildi, daha sonradan türbeye mi çevrildi' gibi bir takım sorularla karşılaşıyoruz. Aslında Selçuklu Devletinde bir gelenek var. Başkent olan Konya da Alaeddin Camii avlu kısmında bulunan yerlere sultan mezarları yapılıyor ve hepsi buraya defnediliyor. Aslında İzzettin Keykavus'un da kendi türbesini buraya yaptırdığını, bunun için emir verdiğini biliyoruz" dedi.

Mezarını bile istemedi

Dr. Ebru Bilge Fataha, İzzettin Keykavus'un kardeşi Alaeddin Keykubad ile aralarında yaşanan taht mücadelecinden dolayı Sivas'a defnedilmiş olabileceğini belirterek, "İzzettin Keykavus ve I. Alaeddin Keykubad kardeşler taht varisi. Birbirlerini kardeş olarak sevebilirler belki ama taht kavgası yüzünden aralarında ciddi bir mücadele var. İzzettin Keykavus'un Alaeddin Keykubad'ı Ankara'da zindana hapsettirmesi ve Alaeddin Keykubad'ın burada 3 yıl kalması, sürekli öldürülme korkusu içerisinde olması ruh halini bozmuştur diyebiliriz. Bu korkular da mezara yansımış olabilir. Alaeddin Keykubad'a abisi İzzettin Keykavus'un ruhunu bile Konya'da istememe gibi bir ruh hali yaşatmış olabilir" ifadelerini kullandı.

Selçuklu sultanının vasiyeti yüzlerce yıldır gerçekleşmedi
Kaynak: İHA

Son Dakika Kültür Sanat Selçuklu sultanının vasiyeti yüzlerce yıldır gerçekleşmedi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Caveman Karikatürleriyle Tanınan Sanatçı Tayyar Özkan İlk Kişisel Sergisini Açıyor
  03:11 Caveman Karikatürleriyle Tanınan Sanatçı Tayyar Özkan İlk Kişisel Sergisini Açıyor

  Heavy Metal Dergisi'nde 25 yıl boyunca Caveman karikatürleri çizen Tayyar Özkan, asıl yeteneği olan resim yapmaya başladı. İstanbul'da iki yıldır resim çalışmalarına devam eden sanatçı, Artvizyon Gallery'de ilk kişisel sergisini düzenleyecek. Caveman karakteri, akrilik tablolarda yorumlanarak farklı bir boyut kazandı.

 • 13. Alaçatı Ot Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
  23:38 13. Alaçatı Ot Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

  İzmir'in Çeşme ilçesinde düzenlenen 13. Alaçatı Ot Festivali, 'öze dönüş' sloganı ve 'şevketi bostan' temasıyla gerçekleştirildi. Festivalin son gününde Amfi Tiyatro'da düzenlenen 'en güzel yemek' ve 'en çok çeşit ot toplama' yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Yemek yarışmasında birinciliği Ebru Devecioğlu, ikinciliği Mevlüde Kitapçıoğlu, üçüncülüğü de Necla Işıklıoğlu elde etti. Vejetaryen dalında ise Deniz Alagöz birinci seçildi. Tıbbi aromatik ve yenilebilir otlardan oluşan en çok çeşit ot toplama yarışmasında ise Nurcan Erden birinci, Eşenur Derin Kurnaz ikinci ve Esmanur Kurnaz üçüncü oldu.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda KÖFN Konseri
  22:18 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda KÖFN Konseri

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nın son gününde, müzik grubu KÖFN, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konserde en sevilen parçalarını seslendiren müzik grubuna çok sayıda kişi eşlik etti. Adanalı müzikseverler, konser sonunda müzik grubunun performansını alkışladı.

 • İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit söyleşi yaptı
  21:23 İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit söyleşi yaptı

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen İZKİTAP Fest - İzmir Kitap Fuarı'nda Ahmet Ümit, okuyucularıyla bir araya geldi ve yeni kitabını tanıttı.

 • Aydın'ın Germencik ilçesinde temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi
  21:18 Aydın'ın Germencik ilçesinde temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi

  Aydın'ın Germencik ilçesinde Aydın Ayyıldız Yörük Efeler Kültür Derneği'nin açılışı nedeniyle temsili 'Yörük düğünü' gerçekleştirildi. Düğünde kıl çadırda kız isteme merasimi yapıldı ve gelin deveyle, eşyaları eşekle taşındı. Germencik Kaymakamı Turgay Gülenç, Yörüklük kültürünün yaşatılması gerektiğini belirtti.

 • Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Çekyalı Duo Amabile konser verdi
  20:28 Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde Çekyalı Duo Amabile konser verdi

  Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nin beşinci gününde, Çekyalı Duo Amabile grubu, Afyonkarahisar Yeni Müzesi'nde konser verdi. Genel Sanat Yönetmenliğini Hüseyin Başkadem'in yaptığı festival, 23 Nisan'da sona erecek.

 • Türk, Bulgar ve Sırbistan Vatandaşları New York Türkevi'nde Buluştu
  19:38 Türk, Bulgar ve Sırbistan Vatandaşları New York Türkevi'nde Buluştu

  New York Türkevi'nde düzenlenen kültür etkinliğinde, Türk, Bulgar ve Sırbistan vatandaşları bir araya geldi. Etkinlikte, Balkan Turizm ve Kültür Gösterimi adıyla Türkiye'nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür'ün ev sahipliğinde, Bulgaristan ve Sırbistan'dan bazı diplomat ve misafirlerin katılımıyla gerçekleşti. Programda, Türk ve Balkan mutfağından lezzetler ikram edilirken, üç kültürün de ortak izlerini taşıyan danslar sergilendi.

 • Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın Yer Aldığı Paranoya Filminin Çekimleri Başladı
  19:10 Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın Yer Aldığı Paranoya Filminin Çekimleri Başladı

  Güçlü hikayesi ve usta oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Paranoya filminin çekimleri başladı. Onur Buldu, Ege Kökenli ve Bülent Şakrak'ın başrollerini paylaştığı film, Muntazam adlı gazetecinin yaşadığı paranoya hikayesini konu alıyor. Filmin çekimleri İstanbul ve Lüleburgaz'da gerçekleştirilecek ve sonbahar aylarında vizyona girmesi planlanıyor.

 • Steven Spielberg, UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı
  19:09 Steven Spielberg, UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı

  Usta yönetmen Steven Spielberg, kariyerinin sonuna geldiği söylentilerine rağmen bir UFO filmi çekmek için hazırlıklara başladı. Ünlü senarist David Koepp tarafından kaleme alınacak olan yapımın gişe başarısı elde etmesi bekleniyor. Spielberg'ün uzun yıllardır iş birliği yaptığı Universal stüdyosu projenin hayata geçirilmesi için öne çıkıyor. Bu yeni filmle uzaylılar hakkındaki çalışmalarını taçlandırmak isteyen yönetmenin, Close Encounters of The Third ile elde ettiği büyük gişe başarısını tekrarlamayı hedeflediği konuşuluyor.

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Batı Trakya'da Kutlandı
  18:03 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Batı Trakya'da Kutlandı

  Gümülcine Türk Gençler Birliği ve İskeçe Türk Birliği tarafından düzenlenen etkinliklerde, Batı Trakya'da yaşayan Türk çocukları Atatürk sevgisini anlattı, türküler söyledi ve folklor gösterisi yaptı. Çocuklara hediyeler verildi ve sihirbazlar ilginç illüzyon gösterileri sundu. Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal, etkinliklere katılmaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve gençlerin geleceğe olan güvenlerini gösterdiğini ifade etti.


Advertisement