Son dakika Ortadoğu Teknik Üniversitesi haberleri, Ortadoğu Teknik Üniversitesi son dakika, son dakika Ortadoğu Teknik Üniversitesi

Son Dakika Ortadoğu Teknik Üniversitesi Haberleri

 • Alaşehir'de Yaban Mersini Üretiminde Artış Bekleniyor
  28 Şub Alaşehir'de Yaban Mersini Üretiminde Artış Bekleniyor

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde yaban mersini üretiminde bu yıl yaklaşık 3 kat artış bekleniyor. Kadınlara istihdam sağlayan ve saksı içinde yetiştirilen yaban mersinlerinde budama işlemlerini de kadınlar gerçekleştiriyor. Geçen yıl 55 ton ürün elde edilen yaban mersini, yarısından fazlası ihraç edilmişti. Bu yıl ise hedef 150 ton üretim ve daha fazla ihracat.

 • ODTÜ'lü Bilim İnsanları, Tükürükten Yapılan Testle Alzheimer Riskini Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirdi
  28 Şub ODTÜ'lü Bilim İnsanları, Tükürükten Yapılan Testle Alzheimer Riskini Tespit Eden Yapay Zeka Geliştirdi

  ODTÜ'lü bilim insanları, tükürükten alınan örnek üzerinden yapılan genetik testi yorumlayarak erken evre Alzheimer riskini tespit eden yapay zeka temelli teknoloji geliştirdi. Proje kapsamında ilk prototip hayata geçerken, ileriki aşamaları Nörobilim ve Nöroteknoloji Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yürütülecek. Geliştirilen moleküler tanı kiti, hastalığın en erken aşamasında kişilerin riskli olup olmadığını veya koruyucu bir genetik yapı taşıyıp taşımadığını doktorlara bildirecek.

 • Mersin Büyükşehir Belediyesi, Yeşil Büyüme ve Mavi Ekonomi Çalıştayı'na Katıldı
  28 Şub Mersin Büyükşehir Belediyesi, Yeşil Büyüme ve Mavi Ekonomi Çalıştayı'na Katıldı

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ‘Yeşil Bir Gelecek İçin Liman Şehirleri Ortaklığı’ projesinin faaliyetlerinden olan Yeşil Büyüme ve Mavi Ekonomi Çalıştayı’na katıldı. Gelecek 5 yıl içerisinde Mersin’in 10 birim olan kanalizasyon arıtma sorununu 2 birime düşüreceklerinden söz eden Seçer, “Gelecek dönem Mersin’in kanalizasyon sorununu büyük ölçüde çözeceğiz” dedi.

 • Isparta'da Kar Ragbi Şampiyonası Başladı
  24 Şub Isparta'da Kar Ragbi Şampiyonası Başladı

  2024 yılı Türkiye Ragbi Federasyonu Kar Ragbi Şampiyonası, Isparta'nın Davraz Kayak Merkezi'nde gerçekleştiriliyor. 14 takımdan oluşan 200 sporcu, 2 gün boyunca yarışacak. Şampiyonanın geleneksel hale getirilmesi planlanıyor.

 • İlim Yayma Vakfı Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, gençlere değerlerine sahip çıkmalarını tavsiye etti
  23 Şub İlim Yayma Vakfı Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, gençlere değerlerine sahip çıkmalarını tavsiye etti

  DENİZLİ (İHA) – Pamukkale Üniversitesi'nin (PAÜ) ev sahipliğinde düzenlenen EGEKAF 24'de gençlerle buluşan İlim Yayma Vakfı Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, "Kendi değerlerimize sahip çıkmamız gerek, kendi kimliğimizi Türkiye Yüzyılına yansıtmamız gerek" tavsiyesinde bulundu.

 • ODTÜ'lü bilim insanları, 6 Şubattaki depremin enerji patlaması sonucu felakete neden olduğunu açıkladı
  22 Şub ODTÜ'lü bilim insanları, 6 Şubattaki depremin enerji patlaması sonucu felakete neden olduğunu açıkladı

  ODTÜ'lü bilim insanları, Kahramanmaraş merkezli ilk depremde felakete neden olan yıkımların, fay hatlarında başlayan ve 24'üncü saniyede maksimum seviyeye ulaşan 'enerji patlaması' sonucu oluştuğunu açıkladı. Çalışma, 6 Şubattaki depremlerin, merkez üssü veya etrafı yerine 47,5 kilometre uzakta yıkıcı etkiler yaratması ve iki büyük depremin peş peşe gerçekleşmesi özelliğiyle, bilinen tüm depremlerden farklılar taşıdığını gösterdi.

 • NASA'dan dönen Dr. Umut Yıldız, ODTÜ'de uzay teknolojileri dersi vermeye başladı
  21 Şub NASA'dan dönen Dr. Umut Yıldız, ODTÜ'de uzay teknolojileri dersi vermeye başladı

  NASA'dan ayrılıp ABD'den Türkiye'ye dönen Dr. Umut Yıldız, ODTÜ'de "uzay teknolojileri" konusunda dersler vermeye başladı, gelen yoğun talep üzerine seçmeli dersin öğrenci kontenjanı artırıldı.

 • Yıldız Holding şirketlerinden Northstar'da CEO görevine Cengiz Altop atandı
  20 Şub Yıldız Holding şirketlerinden Northstar'da CEO görevine Cengiz Altop atandı

  Yıldız Holding'in inovasyon şirketi Northstar'ın CEO'su Cengiz Altop oldu. Gıda sektöründe 40 yılı aşkın deneyime sahip Cengiz Altop, Yıldız Holding'e gelecekte rekabet avantajı sağlayacak ürünlerin teknoloji ve proseslerinin geliştirileceği Northstar'da inovasyon ve inkübasyon süreçlerine liderlik edecek.

 • CHP, İstanbul'un iki ilçesinde adaylarını değiştirdi! Esenyurt'ta Ahmet Özer, Güngören'de Yüksel Yalçın aday
  19 Şub CHP, İstanbul'un iki ilçesinde adaylarını değiştirdi! Esenyurt'ta Ahmet Özer, Güngören'de Yüksel Yalçın aday

  İstanbul'un Güngören ve Esenyurt ilçelerindeki CHP adayları, sağlık sorunlarını gerekçe göstererek adaylıktan çekildi. CHP tarafından Esenyurt'a Ahmet Özer, Güngören'e ise Yüksel Yalçın belediye başkan adayı olarak atandı. Öte yandan geçtiğimiz günlerde DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, ''Mesela Mersin, Akdeniz ve Esenyurt kent uzlaşısının sağlandığı yerler. Adana ve İstanbul'un bazı ilçelerinde henüz görüşmeler sürüyor. Şanlıurfa adaylarımızda kent uzlaşısı kapsamında belirlenmiş.'' ifadelerini kullandı.

 • ODTÜ, dünya genelinde nesli tükenme tehdidi altındaki arıları korumak için robot arılar geliştiriyor
  16 Şub ODTÜ, dünya genelinde nesli tükenme tehdidi altındaki arıları korumak için robot arılar geliştiriyor

  ODTÜ'nün dünya genelinde nesli tükenme tehdidi altındaki arıların beslenmesini sağlayan robot arılar geliştiren ve kovanları yapay zeka ile takip edebilen teknolojileri, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) gerçekleştirilen Dünya Hükümetler Zirvesi kapsamında düzenlenen yarışmada, en iyi iki küresel inovasyon projesinden biri seçildi.

 • Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkiye'de birçok alanda ilkleri hayata geçirdi
  12 Şub Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkiye'de birçok alanda ilkleri hayata geçirdi

  Muğla Büyükşehir Belediyesi, sağlık, çevre, tarım, kültür gibi farklı alanlarda birçok yenilikçi projeyi hayata geçiriyor. Mavi Deniz Temiz Kıyılar, Kısa Mola, Mor Yaşam, Temiz Petek, Yerel Tohum Merkezi, Toprak, Sulama Suyu ve Yaprak Laboratuvarı, Muğla Tarımsal Güçbirliği kooperatifi, Oyuncak Kütüphanesi, ODTÜ İşbirliği Yenilenebilir Enerji projeleri ve Gocamandan Toruna Muğla Yemekleri kitabı Türkiye'de ilkler arasında yer alıyor.

 • Muğla Büyükşehir Türkiye'de ilkleri gerçekleştiriyor
  12 Şub Muğla Büyükşehir Türkiye'de ilkleri gerçekleştiriyor

  2014 yılında kurulan Muğla Büyükşehir Belediyesi il genelinde sağlık, çevre, tarım, kültür gibi farklı alanlarda birçok yenilikçi projeyi hayata geçirdi.

 • NÖROM'da görev alan kadın akademisyenler genç bilim insanlarına ilham oluyor
  10 Şub NÖROM'da görev alan kadın akademisyenler genç bilim insanlarına ilham oluyor

  Üç araştırma üniversitesinin ortaklaşa kurduğu Nörobilim ve Nöroteknoloji Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezinin (NÖROM) yönetim kurulunda görev alan 4 başarılı kadın akademisyen, beynin şifrelerini araştıran projeleriyle genç bilim insanlarına ilham oluyor.

 • Erzurum Teknik Üniversitesi Üniversite Sporları Buz Hokeyi Şampiyonası'nda çifte kupa kazandı
  10 Şub Erzurum Teknik Üniversitesi Üniversite Sporları Buz Hokeyi Şampiyonası'nda çifte kupa kazandı

  Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Üniversite Sporları Buz Hokeyi Şampiyonası'nda Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ), hem erkeklerde hem de kadınlarda şampiyon oldu. ETÜ erkek takımı, Koç Üniversitesini 18-0 mağlup ederek finale çıktı ve Atatürk Üniversitesi'ni 2-1 yenerek altın madalyayı kazandı. Kadın takımı ise ODTÜ'yü yendi ve yine Atatürk Üniversitesi ile finalde karşılaştı, gümüş madalya kazandı. ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, sporcuları tebrik ederek gurur duyduklarını belirtti.

 • İzmir'de deprem riski azaltma çalışmaları tamamlandı
  10 Şub İzmir'de deprem riski azaltma çalışmaları tamamlandı

  TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Afet Komisyonu Üyesi Ali Güngör, İzmir'in Bornova ve Bayraklı ilçelerinde yapılan deprem araştırmaları ve risk azaltma projelerinin tamamlandığını açıkladı. Güngör, projeye uygun olmayan binalarda eksikliklerin tespit edildiğini ve risk analizinin yapıldığını belirtti. Ayrıca, çalışmaların İzmir geneline yayılması gerektiğini vurguladı.

 • DP, İrem Taşpınar'ı Çankaya Belediye Başkan Adayı olarak gösterdi
  08 Şub DP, İrem Taşpınar'ı Çankaya Belediye Başkan Adayı olarak gösterdi

  Demokrat Parti (DP), Genel Başkan Gültekin Uysal'ın katıldığı programda Genel Başkan Yardımcısı İrem Taşpınar'ı Çankaya Belediye Başkan Adayı olarak açıkladı. Taşpınar, cumhuriyete olan borcumuzu ödemeye talip olduklarını ve Çankaya Belediyesi'nin ilk kadın belediye başkanı olacağını belirtti.

 • Adana Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş depremlerinin birinci yılında çalıştay düzenledi
  07 Şub Adana Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş depremlerinin birinci yılında çalıştay düzenledi

  Adana Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümünde 'Bu Binalar Neden Yıkılıyor' başlıklı bir çalıştay düzenledi. Çalıştaya uzmanlar, akademisyenler, siyasiler ve vatandaşlar katıldı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana'yı depreme dirençli bir kent haline getirmek için kararlı olduklarını belirtti.

 • ODTÜ'lü akademisyenler Kahramanmaraş'ta konteyner sınıflarda bilimsel deneyler yaptı
  06 Şub ODTÜ'lü akademisyenler Kahramanmaraş'ta konteyner sınıflarda bilimsel deneyler yaptı

  ODTÜ'lü akademisyenler, öğrenciler ve personelden oluşan ekip, Kahramanmaraş'ta konteyner sınıflarda öğrenim gören çocuklarla bilimsel deneyler yaptı. ODTÜ'den yapılan açıklamaya göre, üniversite, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından konteyner sınıflarda eğitim alan okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik başlatılan projeler devam ediyor.

 • İstanbul'da deprem sonrası tetiklenen heyelanlar izleniyor
  06 Şub İstanbul'da deprem sonrası tetiklenen heyelanlar izleniyor

  İSTANBUL Teknik Üniversitesi Yer Bilimleri Enstitüsü Katı Yer Bilimleri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tolga Görüm tarafından yürütülen, 'Deprem sonrası tetiklenen heyelan tehlikesinin izlenmesi' projesi NATO ve TÜBİTAK tarafından destekleniyor.

 • İstanbul'da deprem sonrası tetiklenen heyelanlar izleniyor
  06 Şub İstanbul'da deprem sonrası tetiklenen heyelanlar izleniyor

  İstanbul Teknik Üniversitesi Yer Bilimleri Enstitüsü tarafından yürütülen proje ile deprem sonrası tetiklenen heyelanlar ve risk noktaları belirleniyor. Elde edilen bulguların AFAD'a ait Afet Risk Azaltma Sistemiyle paylaşılmasıyla deprem ve heyelan meydana gelen bölgede ölümleri en aza indirecek gerekli tedbirler alınması amaçlanıyor. İstanbul'da 7 bin adet aktif heyelan sahası bulunuyor.

 • Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kahramanmaraş depremlerinin yıl dönümünde dayanışmayı vurguladı
  05 Şub Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kahramanmaraş depremlerinin yıl dönümünde dayanışmayı vurguladı

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde yayımladığı mesajında, devlet millet el ele, birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde, yüzyılın afetinin yüzyılın dayanışmasına dönüştüğünü belirtti. Başkan Büyükkılıç, depremin yaralarını sarmak adına yapılan yardım ve hizmetleri anlattı ve deprem sonrası yapılan çalışmalardan bahsetti.

 • Alev Alatlı son yolculuğuna uğurlandı! Cenazeye Erdoğan'ın tabut başındaki sözleri damga vurdu
  03 Şub Alev Alatlı son yolculuğuna uğurlandı! Cenazeye Erdoğan'ın tabut başındaki sözleri damga vurdu

  Çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden yazar Alev Alatlı düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uşurlandı. Cenaze töreninde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Şu anda ablaların ablasını ebediyete uğurluyoruz'' dedi.

 • Alper Gezeravcı'nın ISS'teki 'gMetal' deneyi Türkiye'nin uzay misyonuna katkı sağlayacak
  03 Şub Alper Gezeravcı'nın ISS'teki 'gMetal' deneyi Türkiye'nin uzay misyonuna katkı sağlayacak

  Alper Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gerçekleştirdiği 'gMetal' deneyi, metal parçacıklarının hava içinde yanması ile enerji üretimini amaçlıyor. Deney, Türkiye'nin savunma ve uzay çalışmalarına katkı sağlamanın yanı sıra daha yaşanabilir bir dünya için de önemli çıktılar sunacak. Proje yöneticisi Prof. Dr. İskender Gökalp, deneyin amacını ve çalışmaların önemini açıkladı.

 • Alper Gezeravcı'nın ISS'teki 'gMetal' deneyi Türkiye'nin savunma ve enerji alanındaki hamlelerine katkı sağlayacak
  03 Şub Alper Gezeravcı'nın ISS'teki 'gMetal' deneyi Türkiye'nin savunma ve enerji alanındaki hamlelerine katkı sağlayacak

  ALPER Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) gerçekleştirdiği 13 deneyden biri olan 'gMetal' deneyinin proje yöneticilerinden Prof. Dr.

 • Yazar Alev Alatlı, KOAH ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti
  02 Şub Yazar Alev Alatlı, KOAH ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti

  Alev Alatlı, KOAH ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Alatlı, yarın Eyüp Sultan Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Alatlı'nın kaybını üzüntüyle duyurdu ve onun fikir ve sanat hayatının büyük bir ismi olduğunu belirtti. Alatlı, edebiyat dalında birçok ödül kazanmış ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne layık görülmüştü.

 • Yazar Alev Alatlı, KOAH ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti
  02 Şub Yazar Alev Alatlı, KOAH ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti

  Yazar Alev Alatlı, KOAH ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Bağcılar Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nde 79 yaşında hayatını kaybetti.

 • Yazar Alev Alatlı, KOAH ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti
  02 Şub Yazar Alev Alatlı, KOAH ve çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti

  Alev Alatlı, 79 yaşında tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Yarın Eyüp Sultan Camii'nde cenaze namazı kılınacak ve Mihrişah Valide Sultan Türbe Haziresine defnedilecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Alatlı'nın kaybını duyurarak onun büyük bir isim olduğunu vurguladı. Alatlı'nın hayatı ve başarıları da özetlendi.

 • Yazar Alev Alatlı Hayatını Kaybetti
  02 Şub Yazar Alev Alatlı Hayatını Kaybetti

  Yazar Alev Alatlı, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Alatlı'nın ölüm haberini sosyal medya hesabından duyurdu. Alatlı, fikir ve sanat hayatımızın büyük isimlerindendi ve pek çok ödülle onurlandırılmıştı. Alev Alatlı, 1944 yılında İzmir'de doğdu ve bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

 • Yazar Alev Alatlı hayatını kaybetti
  02 Şub Yazar Alev Alatlı hayatını kaybetti

  Uzun bir süredir hastanede tedavi gören Yazar Alev Alatlı, 79 yaşında hayatını kaybetti.

 • İEÜ öğrencileri CFA Enstitüsü Araştırma Yarışması'nda finale kaldı
  02 Şub İEÜ öğrencileri CFA Enstitüsü Araştırma Yarışması'nda finale kaldı

  İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri, CFA Enstitüsü tarafından düzenlenen araştırma yarışmasında finale kalmayı başardı. 5 kişilik ekip, bir şirketin finansal analizini yaparak rapor haline getirdi. İEÜ'lü gençler, 16 Şubat'ta İstanbul'da düzenlenecek finalde yer alacak 5 takımdan biri oldu. Finalde birincilik elde etmeleri durumunda Polonya'da yapılacak bölge şampiyonasına katılma hakkı kazanacaklar.

 • Üniversite öğrencilerini bekleyen kara para tehlikesi: Hapis cezası var
  29 Oca Üniversite öğrencilerini bekleyen kara para tehlikesi: Hapis cezası var

  Üniversite öğrencilerinin gelir arayışına girmesi, kara para şebekelerini harekete geçirdi. Banka hesaplarını başkalarına kiralayan öğrenciler, bilmeden kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanı gibi ağır suçların işlenmesine neden oluyor. Yöntemin yaygınlaşması üzerine Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) iş birliğine gitti.

 • ESOGÜ'de Prof. Dr. Necat Akdeniz Akgün için uğurlama töreni düzenlendi
  25 Oca ESOGÜ'de Prof. Dr. Necat Akdeniz Akgün için uğurlama töreni düzenlendi

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörlüğü, vefat eden ESOGÜ 3. ve 4. dönem Rektörü, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Hematoloji Bilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Necat Akdeniz Akgün için uğurlama töreni düzenlendi.

 • Ankara'da düzenlenecek olan uluslararası dans yarışmasında 400'e yakın sporcu yarışacak
  25 Oca Ankara'da düzenlenecek olan uluslararası dans yarışmasında 400'e yakın sporcu yarışacak

  Türkiye Dans Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen Ankara Açık Uluslararası Dans Yarışması ve Özel Fame Kupası, bu hafta sonu ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Büyük Spor Salonu'nda gerçekleşecek. Yarışmalara 15 farklı ülkeden 400'e yakın sporcu katılacak. Yarışmalarda minikler, yıldızlar, gençler ve yetişkinler kategorilerinde madalyaların sahibi belirlenecek.

 • ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi Sosyalfest'in Kurumsal Paydaşı Oldu
  25 Oca ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi Sosyalfest'in Kurumsal Paydaşı Oldu

  ODTÜ, Gazi Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi, Türkiye'nin ilk Sosyal Bilimler Festivali'nin (Sosyalfest) kurumsal paydaşı oldu. Üniversiteler arasında yapılan protokol ile akademik işbirliği, ortak araştırmalar, projeler ve etkinlikler düzenlenmesi gibi konular ele alındı. Kurumsal paydaş işbirliği protokolü kapsamında üniversiteler, Sosyalfest'e uygulama desteği, alan desteği, iletişim ve tanıtım desteği, mali ve finansman desteği sağlayacak.

 • Uğur Mumcu ve Katledilen Aydınlar Anısına Düzenlenecek 31. Adalet ve Demokrasi Haftası'nın Teması 'Adalet, Demokrasi, Laiklik' Olarak Belirlendi
  23 Oca Uğur Mumcu ve Katledilen Aydınlar Anısına Düzenlenecek 31. Adalet ve Demokrasi Haftası'nın Teması "Adalet, Demokrasi, Laiklik" Olarak Belirlendi

  Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag), 24-31 Ocak günleri arasında düzenlenecek 31. Adalet ve Demokrasi Haftası’nın temasını “Adalet, Demokrasi, Laiklik” olarak belirledi. 31. Adalet ve Demokrasi Haftası, 24 Ocak günü saat 10.00’da Batıkent Metro’dan Uğur Mumcu Parkı’na yürüyüş ile başlayacak. Aynı gün saat 11.00’de Uğur Mumcu Anıtı’nda anma töreni düzenlenecek. Ailesi, dostları ve sevenleri, saat 12.15’te Mumcu’yu 30 yıl önce katledildiği yerde karanfiller ve mumlar ile anacak, 14.30’da ise Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki anıtmezarı ziyaret edilecek. Hafta, 31 Ocak’ta 34 yıl önce öldürülen siyasetçi ve hukukçu Muammer Aksoy’un anması ile sona erecek.

 • KKTC Şampiyonu Yakın Doğu Koleji Erkek Hentbol Takımı Türkiye Gençler Hentbol Şampiyonası'nda finale yükseldi
  22 Oca KKTC Şampiyonu Yakın Doğu Koleji Erkek Hentbol Takımı Türkiye Gençler Hentbol Şampiyonası'nda finale yükseldi

  Yakın Doğu Koleji Erkek Hentbol Takımı, Karaman'da yapılan yarı final müsabakalarını 4'te 4 yaparak tamamladı ve Türkiye Gençler Hentbol Şampiyonası'nda finale çıktı. Takım, KKTC'yi temsil edecek ve şampiyonluk için mücadele edecek.

 • Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ öğretim üyeleriyle deprem mühendisliği eğitimi düzenledi
  21 Oca Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ öğretim üyeleriyle deprem mühendisliği eğitimi düzenledi

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilen 'Deprem Mühendisliğinde Temel Kavramlar, Betonarme Yapıların Deprem Davranışı, Hızlı Tarama Yöntemleri ve Hasar Tespit Eğitimi'ne ev sahipliği yaptı. Başkan Büyükkılıç, eğitime katılarak öğretim üyelerine plaket takdim etti.

 • Kayseri'de deprem mühendisliği eğitimi verildi
  20 Oca Kayseri'de deprem mühendisliği eğitimi verildi

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası iş birliğinde deprem mühendisliğinde temel kavramlar ve hasar tespiti üzerine eğitim verildi. Eğitime, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman ve Afet İşleri Daire Başkanı Gonca Arın ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi akademisyenleri ve mühendisler katıldı. Eğitimde, depreme karşı tedbirlerin arttırılması gerektiği vurgulandı.

 • Kayseri'de Deprem Mühendisliği Eğitimi Gerçekleştirildi
  20 Oca Kayseri'de Deprem Mühendisliği Eğitimi Gerçekleştirildi

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası iş birliğinde 'Deprem Mühendisliğinde Temel Kavramlar, BA Yapıların Deprem Davranışı, Hızlı Tarama Yöntemleri ve Hasar Tespit Eğitimi' gerçekleştirildi.

 • Atatürk Üniversitesi, URAP Sıralamasında Yükselişini Sürdürdü
  19 Oca Atatürk Üniversitesi, URAP Sıralamasında Yükselişini Sürdürdü

  ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı, 2023-2024 yılının Türkiye verilerini açıkladı. Buna göre Atatürk Üniversitesi, Tıp Fakültesi olan üniversiteler arasında 2022-2023 yılında 11. sırada yer aldıktan sonra 2023-2024 yılında ilk 10'a yükseldi. Ayrıca devlet üniversiteleri ve tüm üniversiteler sıralamalarında da yükseliş gösterdi.

 • Türk Astronot Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 9 Üniversite Tarafından Hazırlanan Deneyleri Gerçekleştirecek
  17 Oca Türk Astronot Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 9 Üniversite Tarafından Hazırlanan Deneyleri Gerçekleştirecek

  YÖK, Türk astronot Alper Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yapacağı 13 bilimsel deneyden 9'unun üniversiteler tarafından hazırlandığını duyurdu. Ankara, Boğaziçi, Ege, Hacettepe, Üsküdar, Yıldız Teknik, Haliç ve Nişantaşı üniversitelerindeki bilim insanları, hazırladıkları deneylerden gelecek verileri heyecanla beklemeye başladı.

 • Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzaya gönderiliyor
  17 Oca Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzaya gönderiliyor

  Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğuna ilişkin tarihi bir heyecan yaşadıklarını belirtti. Özvar, Türk üniversitelerinin havacılık ve uzay mühendisleri yetiştirdiğini ve bu yolculuğun öğrencileri daha çok motive edeceğini ifade etti. Alper Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yapacağı 13 bilimsel deneyden 9'u üniversiteler tarafından hazırlandı.

 • Saatlerinizi gece 01.11'e kurun! Türkiye'nin insanlı ilk uzay yolculuğu için nefesler tutuldu
  17 Oca Saatlerinizi gece 01.11'e kurun! Türkiye'nin insanlı ilk uzay yolculuğu için nefesler tutuldu

  Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı ve Axiom Mission 3 mürettebatını taşıyan roket bu gece 01.11'de uzaya fırlatılacak. Fırlatma töreni İstanbul ve Ankara'daki meydanlardan takip edilebilecek. Tarihi anlar meydanların yanı sıra bilim merkezlerinden de izlenecek.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'na ara verip ilk Türk uzay yolcusuyla görüştü
  16 Oca Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'na ara verip ilk Türk uzay yolcusuyla görüştü

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı devam ederken Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı ile video konferans aracılığıyla görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezeravcı'ya görevinde başarılar dileyerek, bu görevin hem bilim misyonu hem de gençlere ilham kaynağı olması açısından önemli olduğunu belirtti.

 • Alper Gezeravcı: Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi hakkında neler biliniyor?
  16 Oca Alper Gezeravcı: Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi hakkında neler biliniyor?

  Türkiye'nin uzaya ilk insan gönderme projesi kapsamında Alper Gezeravcı, 17 Ocak gecesi Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıkacak.

 • Alper Gezeravcı: Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi hakkında neler biliniyor?
  16 Oca Alper Gezeravcı: Türkiye'nin ilk insanlı uzay görevi hakkında neler biliniyor?

  Türkiye'nin uzaya ilk insan gönderme projesi kapsamında Alper Gezeravcı, 17 Ocak gecesi Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıkacak.

 • Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başlıyor
  16 Oca Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu başlıyor

  Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu 17 Ocak'ı 18 Ocak'a bağlayan gece TSİ 01.11'de başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Milli Uzay Programı kapsamında gerçekleştirilen proje son aşamaya gelindi. Alper Gezeravcı, bilim misyonuyla uzaya gönderilecek ve ISS'de 13 bilim deneyi yapacak. Fırlatma töreni, Ankara ve İstanbul'daki planetaryumlardan izlenebilecek.

 • Türkiye'nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı'nın Uzay Yolculuğu Başlıyor
  16 Oca Türkiye'nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı'nın Uzay Yolculuğu Başlıyor

  Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın uzay yolculuğu için geri sayım başladı. Fırlatma töreni İstanbul ve Ankara'daki meydanlardan ve bilim merkezlerinden takip edilebilecek. Axiom Space'in Ax-3 görevi için 4 kişilik mürettebat, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilecek. Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nın ilk insanlı uzay misyonu hedefine ulaşılacak. Fırlatma töreni ayrıca birçok bilim merkezinden de izlenebilecek.

 • Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 ile ISS'ye hareket edecek
  16 Oca Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 ile ISS'ye hareket edecek

  Türkiye'nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 mürettebatıyla birlikte 17 Ocak'ı 18 Ocak'a bağlayan gece Türkiye saati ile 01.11'de gerçekleşmesi planlanan fırlatmayla Uluslararası Uzay İstasyonu'na hareket edecek. Fırlatma töreni nedeniyle nefeslerin tutulacağı o anlar, İstanbul ve Ankara'daki meydanlardan da takip edilebilecek.

 • DAUM'dan İzmir Körfezi'ndeki tsunami riskini hesaplayan bilimsel çalışma
  16 Oca DAUM'dan İzmir Körfezi'ndeki tsunami riskini hesaplayan bilimsel çalışma

  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkez (DAUM) Müdürü Doç. Dr. Ökmen Sümer, İzmir iç ve dış körfezindeki tüm kıyıların ve koyun geometrisini çıkartarak, depremlerin tsunami etkilerini araştırdıklarını belirtti. Bu çalışmalar sonucunda oluşturulacak tsunami baskın haritalarıyla risklerin azaltılmasına imkan sağlanacağı ifade edildi.

 • TSSK Proje Pazarı ve İşbirliği Zirvesi 15 Şubat'ta yapılacak
  09 Oca TSSK Proje Pazarı ve İşbirliği Zirvesi 15 Şubat'ta yapılacak

  Türk savunma sanayisinde geliştirilen kabiliyetlerin tüm ekosistemle buluşmasını sağlayan TSSK Proje Pazarı ve İşbirliği Zirvesi'nin 8'incisi, 15 Şubat'ta Ankara'da yapılacak. TSSK, teknokent şirketleri, üniversite araştırma merkezleri, özel sektör AR-GE merkezleri ve ana yüklenici savunma sanayisi firmalarını bir araya getiriyor. Zirvede, 60 firmanın stant ile katılması ve 2 bin kişinin etkinliği ziyaret etmesi hedefleniyor.

 • Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, ÜNVER Yarışması'nda birinci oldu
  09 Oca Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, ÜNVER Yarışması'nda birinci oldu

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen Üniversiteler Arası Enerji Verimliliği Yarışması'nda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi birincilik elde etti. Üniversitenin enerji verimliliği uygulamaları, jüri tarafından değerlendirilerek birinci seçildi. Yarışmada ikinci olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ne, üçüncü olan Süleyman Demirel Üniversitesi'ne ve juri özel ödülü alan Boğaziçi Üniversitesi'ne de ödüller verildi. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, ödülü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar'ın elinden aldı.

 • AK Parti'nin 26 il belediye başkan adayı belli oldu
  07 Oca AK Parti'nin 26 il belediye başkan adayı belli oldu

  İstanbul'da düzenlenen AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı'nda 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimi için aralarında İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Eskişehir'in de aralarında bulunduğu 11 büyükşehir ile 15 ilin belediye başkan adayı açıklandı.

 • Yavuz Selim Kıran Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığına atandı
  06 Oca Yavuz Selim Kıran Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığına atandı

  Yavuz Selim Kıran'ın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığına atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bakan yardımcılıklarına atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Söz konusu atamalar, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3'üncü maddeleri gereğince yapıldı.

 • Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Haberlerinin Gerçeği Yansıtmadığına Dair Açıklama
  05 Oca Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Haberlerinin Gerçeği Yansıtmadığına Dair Açıklama

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığına dair yazılı bir açıklama yaparak, üniversitenin karalanmaya çalışıldığına dikkat çekti. Açıklamada, üniversitenin akademik ve idari personelinin huzur içinde çalışmasına, öğrencilerin en iyi eğitimi almalarına ve hastanede vatandaşlara en iyi hizmetin verilmesine gayret edildiği belirtildi. Ayrıca, üniversitenin yayın sayısını ve kalitesini artırdığı, araştırma üniversitesi olma yolunda ilerlediği ve alımların kurallar çerçevesinde yapıldığı vurgulandı.

 • Muratpaşa Belediyesi Salon Dansları Topluluğu 2. Etap Marmaris Dans Sporu Yarışması'ndan 15 madalyayla döndü
  04 Oca Muratpaşa Belediyesi Salon Dansları Topluluğu 2. Etap Marmaris Dans Sporu Yarışması'ndan 15 madalyayla döndü

  Muratpaşa Belediyesi'nin Salon Dansları Topluluğu, 22-25 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 2. Etap Marmaris Dans Sporu Yarışması'na katıldı. Yarışmada 5 farklı kategoride dereceye giren topluluk, 15 madalya kazandı. Minikler, gençler ve yıldızlar kategorilerinde başarılı olan dansçılar, çeyrek finale ve dereceye girmeye hak kazandı. Şimdi ise Ankara ODTÜ Dans Sporu Yarışması için hazırlıklar başladı.

 • Muratpaşa Belediyesi Salon Dansları Topluluğu 2. Etap Marmaris Dans Sporu Yarışması'ndan 15 madalyayla döndü
  04 Oca Muratpaşa Belediyesi Salon Dansları Topluluğu 2. Etap Marmaris Dans Sporu Yarışması'ndan 15 madalyayla döndü

  Muratpaşa Belediyesi'nin Salon Dansları Topluluğu, 22-25 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 2. Etap Marmaris Dans Sporu Yarışması'na katıldı. Yarışmada 5 farklı kategoride dereceye giren topluluk üyeleri, 15 madalya kazandı. Minikler, gençler ve yıldızlar kategorilerinde başarılı olan dansçılar, Ankara ODTÜ Dans Sporu Yarışması için hazırlıklara başladı.

 • Dünyaca Ünlü Sanatçılar Türkiye'de Konserler Verdi
  31 Ara Dünyaca Ünlü Sanatçılar Türkiye'de Konserler Verdi

  Dünyaca ünlü sanatçılar ve gruplar, Türkiye'deki konserlerde müzikseverlerle buluştu. Grammy ödüllü Maxim Vengerov, depremzedelere yardım amaçlı konser düzenledi. Manowar, Hollywood Vampires, The Lumineers ve Lindsey Stirling gibi sanatçılar da Türkiye'de konser verdi. Ayrıca Steve Vai, Gipsy Kings, Chris de Burgh, Dulce Pontes, Christina Aguilera ve Robbie Williams gibi isimler de Türkiye'deki ilk konserlerini gerçekleştirdi.

 • Ampute Milli Futbolcu Barış Telli, A Milli Futbol Takımı'nın EURO 2024'te başarılı olacağına inanıyor
  28 Ara Ampute Milli Futbolcu Barış Telli, A Milli Futbol Takımı'nın EURO 2024'te başarılı olacağına inanıyor

  Ampute milli futbolcu Barış Telli, A Milli Futbol Takımı'nın Almanya'da düzenlenecek 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) başarılı olacağına inandığını söyledi. Telli, ayrıca genç ampute futbolcuların pes etmeden çalışmaya devam etmeleri halinde başarılı olacaklarına inandığını belirtti.

 • İEÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göktuğ Karpat, 100. Yıl TÜBİTAK Teşvik Ödülü'ne layık görüldü
  28 Ara İEÜ Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göktuğ Karpat, 100. Yıl TÜBİTAK Teşvik Ödülü'ne layık görüldü

  İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göktuğ Karpat, Türkiye'nin en prestijli bilim ödüllerinden biri olan '100. Yıl TÜBİTAK Teşvik Ödülü'ne layık görüldü. Prof. Dr. Karpat, uluslararası düzeydeki başarılı çalışmalarıyla fizik alanında saygın bir yer edinmiştir. Ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan alan Prof. Dr. Karpat, 5 yıl içinde dördüncü kez ulusal çapta başarıya imza atmıştır.

 • Şahinbey Belediye Ampute Futbol Takımı ODTÜ'yü 2-0 Mağlup Etti
  24 Ara Şahinbey Belediye Ampute Futbol Takımı ODTÜ'yü 2-0 Mağlup Etti

  Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı, deplasmanda ODTÜ Teknokent Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı'nı 2-0 mağlup etti. Yussıf Yahaya ve Hamza Mohammed'in attığı gollerle galibiyete ulaşan Şahinbey, ligdeki çıkışını sürdürdü. Başkan Cuma Güzel, takımın performansından memnuniyetini dile getirerek, şampiyonluk hedeflerine inandığını belirtti.

 • DOKTORKEN MÜHENDİSLİĞE BAŞLADI; KANSER TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ ÇALIŞMAYA İMZA ATTI
  24 Ara DOKTORKEN MÜHENDİSLİĞE BAŞLADI; KANSER TEDAVİSİNDE ÖNEMLİ ÇALIŞMAYA İMZA ATTI

  ONDOKUZ Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükriye Bilge Gürsel meme kanserinde yapay zekanın kullanımına dair çalışmasıyla adından söz ettiriyor.

 • Mersin Büyükşehir'in Çevre ve Denizler İçin Desteği Sürüyor
  21 Ara Mersin Büyükşehir'in Çevre ve Denizler İçin Desteği Sürüyor

  Mersin Büyükşehir Belediyesi, Ufuk Avrupa Okyanuslar ve Suların Restorasyonu Misyonu’nun temiz denizler ve okyanuslarla ilgili hedeflerinin desteklenmesine yönelik ‘Türkiye, Akdeniz Hub’ının Kurulması Çalıştayı’nda yer aldı. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü öncülüğünde yapılan çalıştayda; Akdeniz’deki kirliliklerin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için yol haritası üzerine fikir alış verişinde bulunuldu. Paydaşlarla birlikte kısa, orta ve uzun vadede yapılabileceklerin, alınabilecek önlemlerin ve taahhütlerin konuşulduğu çalıştayda, iyi uygulamalar üzerinden çözüm önerileri tartışıldı.

 • BARÜ, URAP dünya sıralamasında 233 basamak yükseldi
  20 Ara BARÜ, URAP dünya sıralamasında 233 basamak yükseldi

  Bartın Üniversitesi (BARÜ), University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarınca açıklanan dünya sıralamasında 3 yılda 233 basamak yükselme başarısı gösterdi. BARÜ, 2023-2024 dünya sıralamasında 2 bin 251'inci oldu.

 • DOSYA HABER/İSTANBUL'UN ULAŞIM SORUNU - Trafik İstanbulluların ömrünün 3,5 yılını çalıyor
  20 Ara DOSYA HABER/İSTANBUL'UN ULAŞIM SORUNU - Trafik İstanbulluların ömrünün 3,5 yılını çalıyor

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve Yeditepe Üniversitesi akademisyenlerinin oluşturduğu "Dataritim Veri Araştırmaları Grubu"nun, 9 yıl boyunca izlediği İstanbul trafiğine ilişkin hazırladığı rapora göre megakentte...

 • Türkiye'den 119 üniversite dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi arasında
  19 Ara Türkiye'den 119 üniversite dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi arasında

  ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan URAP Araştırma Laboratuvarı tarafından açıklanan sıralamaya göre, Türkiye'den 119 üniversite dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi arasında yer aldı. Sıralamada Hacettepe Üniversitesi 554. sırada yer alırken, diğer Türk üniversiteleri ise farklı aralıklarda yer aldı. Çin'in üniversiteleri ise etki değeri yüksek dergilerdeki makale sayılarını artırarak başarı elde etti ve dünyanın en iyi ilk 10 üniversitesi arasında 3 üniversiteye sahip oldu.

 • Eğitimde 'yapay zeka' dönemi, fırsatları ve tehditleri barındırıyor
  19 Ara Eğitimde "yapay zeka" dönemi, fırsatları ve tehditleri barındırıyor

  Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Nuri Yaşar, eğitim öğretim ortamlarında yapay zeka kullanımının her zaman göz önünde bulunması gerektiğini belirtti.

 • ODTÜ'lü Bilim İnsanları Yeni Nesil Ekran Teknolojileri Üretiyor
  18 Ara ODTÜ'lü Bilim İnsanları Yeni Nesil Ekran Teknolojileri Üretiyor

  ODTÜ'lü bilim insanları, zengin renk ve görüntü kalitesine sahip yeni nesil dijital ekran teknolojilerinin geliştirilmesi için 'inorganik nanokristal' tabanlı malzemeler üretiyor. Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) araştırma üniversitelerine sağladığı programla desteklenen bilimsel çalışma tamamlandığında, yüksek kalitedeki ekranlar basit bir yazıcıdan bile çıktı alınabilecek düşük maliyetlerle üretilebilecek.

 • YÖK, üniversitelerde yapay zeka ile temaslı yeni programlar açmayı planlıyor
  18 Ara YÖK, üniversitelerde yapay zeka ile temaslı yeni programlar açmayı planlıyor

  Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, bu yıl üniversitelerde yapay zeka ile temaslı 10 civarında yeni program açmayı planladıklarını söyledi. Özvar, yapay zekanın eğitim ve istihdam alanında önemli fırsatlar sağladığını belirtirken, aynı zamanda getirdiği tehditlere karşı hukuki çerçeveler geliştirmenin önemine vurgu yaptı.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler ile Milli Eğitim Bakanlıklarının 2024 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulunda
  17 Ara Aile ve Sosyal Hizmetler ile Milli Eğitim Bakanlıklarının 2024 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulunda

  İYİ Parti Ankara Milletvekili Yüksel Arslan, "Kendi benliğimize ve kültürümüze sarılmak, milli ve manevi değerlere önem vermek, topluma ve aileye gerçek demokrasiyi yerleştirmek, bilgi çağını yakalamak, Türk aile yapısını kurtaracaktır.

 • Jeotermal Enerji Derneği, Mühendis Adaylarını Santrallerle Buluşturdu
  17 Ara Jeotermal Enerji Derneği, Mühendis Adaylarını Santrallerle Buluşturdu

  Jeotermal Enerji Derneği (JED), sektöre ilgi duyan mühendis adaylarını jeotermal enerji santralleri ile buluşturdu. Mühendis adayları, jeotermal santralleri yerinde inceleme fırsatı bularak jeotermal enerji teknoloji hakkında ise bilgiler edindi.

 • ODTÜ'den girişimcilere KKTC'de 'yapay zeka' daveti
  16 Ara ODTÜ'den girişimcilere KKTC'de "yapay zeka" daveti

  ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Rektörü Prof. Dr. Mehmet Zeyrek, girişimcileri ve AR-GE faaliyeti yürütmek isteyenleri, KKTC'de kuracakları Kalkanlı Teknoloji Vadisi (KALTEV) Uygulamalı Yapay Zeka Merkezi'nde mühendis akademisyenlerin öncülüğünde bilişim, otomasyon ve yapay zeka odaklı çalışmalar...

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz 'Usta Çırak Söyleşisi' özel oturumunda gençlerle buluştu Açıklaması
  15 Ara Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz "Usta Çırak Söyleşisi" özel oturumunda gençlerle buluştu Açıklaması

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Yurt imkanları bu sene 950 bin civarında, seneye 1 milyon kapasiteyi aşacağız. Muazzam bir yurt kapasitesi oluşturduk, benzer ülkelerle mukayese ederseniz üç, dört katı bir yurt kapasitesi oluşturduk.

 • Adana'da Belük Apartmanı davası devam ediyor
  12 Ara Adana'da Belük Apartmanı davası devam ediyor

  Adana'da 14 katlı Belük Apartmanı'nın depremde yıkılması sonucu 10 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin tutuklanan inşaat mühendisinin yargılanması devam ediyor. Sanık Abdullah Yeldan'ın tutukluluk halinin devamına karar verilirken, mahkeme heyeti bilirkişi raporu alınması ve eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

 • İYTE'de KBAM Sempozyumu düzenlenecek
  12 Ara İYTE'de KBAM Sempozyumu düzenlenecek

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ve İYTE ev sahipliğinde, KBAM'ın 9'uncu sempozyumu 15-17 Aralık tarihlerinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Sempozyuma katılım ücretsiz olacak.

 • 2024 bütçe görüşmeleri
  11 Ara 2024 bütçe görüşmeleri

  MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, "Terörle mücadele Türkiye'nin öncelikli meselesidir.

 • ODTÜ Öğrencileri İşçi Serdar Delibal'ın İşine İade Edilmesi İçin İmza Topladı
  09 Ara ODTÜ Öğrencileri İşçi Serdar Delibal'ın İşine İade Edilmesi İçin İmza Topladı

  ODTÜ öğrencileri, işten çıkarılan yemekhane işçisi Serdar Delibal'ın işine iade edilmesi için topladıkları imzaları rektörlüğe teslim etti. Delibal, işten çıkarılmasına karşı açtığı davada, lehine şahitlik yapacak işçilerin üniversitenin başka birimlerinde görevlendirildiğini söyledi.

 • Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Türkiye'den 17 kurum var
  09 Ara Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında Türkiye'den 17 kurum var

  İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds'un 2024 Sürdürülebilirlik Sıralaması'na ilişkin raporunda, dünyadaki en iyi 500 üniversite arasında 6, ilk bin arasına ise toplam 17 Türk üniversitesi yer aldı.

 • Çankaya Belediyesi Uluslararası Afet Yönetimi Paneli Düzenledi
  08 Ara Çankaya Belediyesi Uluslararası Afet Yönetimi Paneli Düzenledi

  Çankaya Belediyesi, 11 ülkeden büyükelçilik temsilcilerinin katıldığı Uluslararası Afet Yönetimi Paneli düzenledi. Panelde, deprem ve diğer afetlerde atılacak adımlar masaya yatırıldı. Çankaya Belediyesi, afet riskinin azaltılması ve yönetilebilmesi için uluslararası tecrübelerden faydalanıyor.

 • Ankara'daki 15 alt geçide su baskını riskine karşı sistem kurulacak
  08 Ara Ankara'daki 15 alt geçide su baskını riskine karşı sistem kurulacak

  Ankara Büyükşehir Belediyesi, şiddetli yağışlarda oluşabilecek su baskını riskini önlemek amacıyla 15 alt geçide su baskını algılama sistemi kuracak. Sistemde 116 kamera ve su seviyesi ölçme sensörü kullanılacak. Su seviyesi belirli bir seviyeyi aştığında uyarılar verilecek ve trafiğin durdurulması sağlanacak.

Advertisement