Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Patent haberleri, Patent son dakika, son dakika Patent

Son Dakika Patent Haberleri

Son dakika Patent haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son patent haberleri anında burada.


 • 11:06 Türkiye'de Pelet Sobalarına Talep Artıyor

  Türkiye'de Pelet Sobalarına Talep Artıyor Türkiye'de son yıllarda hobi bahçelerinde tercih edilen pelet sobalar, Avrupa ülkelerinden de talep görüyor. Pelet sobalar, kömüre oranla daha az kül çıkarması ve çevre dostu olması nedeniyle tercih ediliyor. Ankara'da bulunan Sobacılar Çarşısı esnafı, yurt içi ve dışından gelen talepleri karşılamak için yoğun mesai yapıyor. Sobacılar, pelet sobaların ekonomik ve çevre dostu olması nedeniyle tercih edildiğini belirtiyor.

 • Dün Dün 14:43 YÖK Başkanı Erol Özvar, nitelikli yayınları teşvik ettiklerini belirtti

  YÖK Başkanı Erol Özvar, nitelikli yayınları teşvik ettiklerini belirtti Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde düzenlenen Akademik Yükselme Töreni'nde yaptığı konuşmada, etki değeri yüksek ve nitelikli yayın sayısının artmasını teşvik ettiklerini belirtti. Özvar, depremden etkilenen üniversitelere destek verdiklerini ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nin yayın, proje ve patent alanlarında gösterdiği performansın diğer üniversitelere örnek olduğunu vurguladı.

 • Dün Dün 14:01 TBMM Genel Kurulu'nda 14 Gün Sürecek Bütçe Maratonu 11 Aralık'ta Başlıyor

  TBMM Genel Kurulu'nda 14 Gün Sürecek Bütçe Maratonu 11 Aralık'ta Başlıyor 2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçesinin TBMM Genel Kurulu’nda görüşme takvimi belli oldu. Bütçe görüşmeleri TBMM Genel Kurulu’nda 11 Aralık'ta başlayacak. 14 gün sürecek bütçe görüşmeleri cumartesi ve pazar günleri de dahil olmak üzere aralıksız devam edecek. Bütçe görüşmeleri 24 Aralık’ta tamamlanacak.

 • Dün Dün 10:25 Kuyumcular, Kesme Altın Konusunda Uyarıyor

  Kuyumcular, Kesme Altın Konusunda Uyarıyor Antalyalı kuyumcular, kesme altınların üzerinde barkot veya seri numarası olmadığı için dolandırıcılık olaylarının çok yaşandığını belirterek, vatandaşları paketli altın almaya yönlendiriyor.

 • 07.12.2023 07 Ara 18:33 Çin, Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi'ni uluslararası ekonomi ve ticaret kurallarına uyumlu hale getirmek için plan yayımladı

  Çin, Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi'ni uluslararası ekonomi ve ticaret kurallarına uyumlu hale getirmek için plan yayımladı Çin Devlet Konseyi, Çin (Shanghai) Pilot Serbest Ticaret Bölgesi'ni yüksek standartlı uluslararası ekonomi ve ticaret kurallarına uyumlu hale getirerek üst düzey kurumsal dışa açılımı teşvik etmek üzere kapsamlı bir plan yayımladı. Plan, mal ve hizmet ticaretini kolaylaştırma, dijital ticareti teşvik etme, fikri mülkiyet haklarının korunmasını ilerletme gibi önlemleri içermektedir.

 • 07.12.2023 07 Ara 12:07 Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden Kimyasal Barındırmayan Sabun Üretimi

  Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden Kimyasal Barındırmayan Sabun Üretimi Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gülşah Gedik, Osmanlı mirası hediyelik meyve sabunlarından ilham alarak kimyasal barındırmayan sabun üretti.

 • 07.12.2023 07 Ara 12:05 TAGEM Genel Müdürü: İklim değişikliği tarım sektörünü daha fazla etkileyecek

  TAGEM Genel Müdürü: İklim değişikliği tarım sektörünü daha fazla etkileyecek Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Metin Türker, iklim değişikliğinin önümüzdeki 50 yıl içinde tarım sektörünü daha fazla etkileyeceğini belirterek, AR-GE çalışmalarının arz güvenliğini sağlamak adına zayıf olduğumuz alanlara odaklandığını söyledi. Türker, yerli ve milli çözümlerin yanı sıra ticarete konu edilerek ihracat yapılacak buluş ve yenilikleri ülkeye kazandırmak için çalışmalar yaptıklarını da vurguladı.

 • 07.12.2023 07 Ara 10:07 Erzurum Valisi Olur'a ziyaret gerçekleştirdi

  Erzurum Valisi Olur'a ziyaret gerçekleştirdi Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Olur ilçesine ziyarette bulunarak, ilçede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Çiftçi, Olur Belediyesi, İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğünü ziyaret etti. Ayrıca, Halk Eğitim Merkezi'nde Karnavas dut pekmezi ve dokuma ürünleri hakkında bilgi aldı. Vali Mustafa Çiftçi, Olur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi pansiyon inşaatı, semt kütüphanesi ve sosyal yaşam merkezinde incelemelerde bulundu.

 • 07.12.2023 07 Ara 07:50 Kan testi ile iç organların yaşlanma hızı tahmin edilebilecek

  Kan testi ile iç organların yaşlanma hızı tahmin edilebilecek Bilim insanları, bir kişinin iç organlarının ne kadar hızlı yaşlandığını anlamak ve hangilerinin yakında çalışmayı bırakabileceğini tahmin etmek için bir kan testi tasarlayabileceklerine inanıyorlar. Stanford Üniversitesi ekibi kalp, beyin ve akciğerler de dahil olmak üzere 11 ana organı izleyebildiklerini söylüyor. Testi, çoğu orta yaşta veya daha ileri yaşta olan binlerce yetişkin üzerinde denediler. Sonuçlar, 50 yaş ve üzeri, makul derecede sağlıklı beş yetişkinden birinin en az bir hızlı yaşlanan organa sahip olabileceğini gösteriyor.

 • 07.12.2023 07 Ara 07:50 Kan testi ile iç organların yaşlanma hızı tahmin edilebilecek

  Kan testi ile iç organların yaşlanma hızı tahmin edilebilecek Bilim insanları, bir kişinin iç organlarının ne kadar hızlı yaşlandığını anlamak ve hangilerinin yakında çalışmayı bırakabileceğini tahmin etmek için bir kan testi tasarlayabileceklerine inanıyorlar. Stanford Üniversitesi ekibi kalp, beyin ve akciğerler de dahil olmak üzere 11 ana organı izleyebildiklerini söylüyor. Testi, çoğu orta yaşta veya daha ileri yaşta olan binlerce yetişkin üzerinde denediler. Sonuçlar, 50 yaş ve üzeri, makul derecede sağlıklı beş yetişkinden birinin en az bir hızlı yaşlanan organa sahip olabileceğini gösteriyor.

 • 06.12.2023 06 Ara 21:14 HTC, orta sınıf akıllı telefonlara odaklanacak

  HTC, orta sınıf akıllı telefonlara odaklanacak HTC, akıllı telefon pazarına geri dönmek için yeni bir strateji uygulamaya başlayacağını duyurdu. Şirket, amiral gemisi modeller yerine orta sınıfa odaklanacak ve Snapdragon 7 serisiyle iki model çıkarmayı planlıyor. HTC'nin iletişim özelliklerine öncelik vermesi ve uygun fiyatlı çipler kullanması bekleniyor.

 • 06.12.2023 06 Ara 13:48 Kırklareli Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü sendika temsilcilerini kabul etti

  Kırklareli Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü sendika temsilcilerini kabul etti Kırklareli Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Bilgin Özbaş, sendika temsilcilerini makamında kabul etti. Öz Sağlık-İş Sendikası Kırklareli Şube Başkanı İbrahim Arı, ziyarette Özbaş'a yeni görevinde başarı diledi. Sendika çalışmaları hakkında Özbaş'a bilgi veren Arı, kentte tüm kurumlar ile iş birliğinde olduklarını belirtti. Özbaş da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kırklareli Üniversitesinde (KLÜ) patent süreçleri eğitimi verilecek. KLÜ'den yapılan açıklamada, Teknokenti ve Teknoloji Transfer Ofisince Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü iş birliğinde gerçekleştirilecek eğitime, akademisyen ve lisansüstü öğrencileri katılabilecek. Açıklamada, 8 Aralık Cuma düzenlenecek eğitimde patent tescil süreçlerine ilişkin izlenmesi gereken prosedür ve tescille ilgili temel bilgiler verileceği kaydedildi.

 • 06.12.2023 06 Ara 13:08 Samsung, "Core Tech" felsefesiyle evlerdeki cihaz deneyimini üst seviyeye taşıyor

  Samsung, 'Core Tech' felsefesiyle evlerdeki cihaz deneyimini üst seviyeye taşıyor Samsung Electronics, ev elektroniği alanında yeni bir dönemi başlatan "Core Tech" felsefesiyle inovasyonun sınırlarını zorlamaya ve kullanıcı deneyimini dönüştürmeye odaklanıyor.

 • 06.12.2023 06 Ara 11:04 Tekirdağ'da Kadınlar Balkan Mirasını Yaşatmak İçin Atölye Kurdu

  Tekirdağ'da Kadınlar Balkan Mirasını Yaşatmak İçin Atölye Kurdu Tekirdağ'ın Saray ilçesinde bir grup kadın, ata yadigarı cicim dokumalarını sergilemek ve Balkan mirasını yaşatmak amacıyla bir atölye kurdu. Kadınlar, ürettikleri el dokumalarını satarak ev ekonomilerine katkıda bulunuyor ve kültürel mirası yeni nesillere aktarıyor.

 • 05.12.2023 05 Ara 12:24 NKÜ'de yapılan çalışma kenger sakızının şekerlemelerde kullanılmasını sağlayacak

  NKÜ'de yapılan çalışma kenger sakızının şekerlemelerde kullanılmasını sağlayacak Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi'nde yapılan çalışma, kenger sakızının şekerlemelerde kullanılabilmesini sağlayacak. Çalışma sonucunda kenger sakızıyla daha doğal ürünler üretilebileceği ve üretim maliyetlerinin düşürülebileceği ortaya çıktı. Ayrıca, çalışma Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek patent aldı. Kenger sakızının endüstriyel bir bitki haline gelmesi ve kırsal kalkınmaya katkı sağlaması bekleniyor.

 • 05.12.2023 05 Ara 11:10 Atatürk Üniversitesi'nde Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi İzleme Toplantıları Devam Ediyor

  Atatürk Üniversitesi'nde Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi İzleme Toplantıları Devam Ediyor Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı başkanlığında gerçekleştirilen Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi kapsamında 2023 Yılı Akademik İzleme ve Değerlendirme Toplantıları devam ediyor. Rektör Çomaklı ve yönetim ekibi, fakülte dekanları ve yüksekokul müdürlerinin sunumlarıyla birimlerde yapılan çalışmaları değerlendiriyor.

 • 04.12.2023 04 Ara 12:38 GÖRÜŞ-Türkiye inovasyon odaklı ihracatı hedeflemeli

  GÖRÜŞ-Türkiye inovasyon odaklı ihracatı hedeflemeli Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye Innovation Week'in 10. yılına özel hazırladıkları İnovasyon ve İhracat Raporu'nu ve Türkiye'nin AR-GE faaliyetlerini ticarileştirmede performansını nasıl artırabileceğini AA Analiz için kalem aldı.

 • 04.12.2023 04 Ara 09:56 Üniversite Fakülteleri İçin İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi

  Üniversite Fakülteleri İçin İzleme ve Değerlendirme Toplantısı Düzenlendi Atatürk Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile İlahiyat Fakültesi için izleme ve değerlendirme toplantısı düzenledi. Toplantılarda, performans göstergeleri, kültürel dönüşüm çalışmaları ve akademik performans sonuçları değerlendirildi.

 • 02.12.2023 02 Ara 13:35 Sinop'ta Boyabat çemberi motifli gömleğe tasarım tescili

  Sinop'ta Boyabat çemberi motifli gömleğe tasarım tescili Sinop'ta Boyabat çemberinin motifleriyle hazırlanan gömleğe, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından tasarım tescil belgesi verildi. Boyabat Sınırlı Sorumlu Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi tarafından üretilen gömlek, yöresel dokuma ve geleneksel motiflerle tasarlanmıştır. Kooperatif, kadınların el becerilerini finansal kaynağa dönüştürmeyi amaçlamaktadır.

 • 02.12.2023 02 Ara 12:11 2023 Yılı Akademik İzleme ve Değerlendirme Toplantıları Devam Ediyor

  2023 Yılı Akademik İzleme ve Değerlendirme Toplantıları Devam Ediyor Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi kapsamında düzenlenen 2023 Yılı Akademik İzleme ve Değerlendirme Toplantıları, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı başkanlığında sürüyor. Toplantılarda performans göstergeleri, kültürel dönüşüm çalışmaları ve akademik performans sonuçları değerlendiriliyor.

 • 01.12.2023 01 Ara 14:07 Milli hava platformlarını Türk mühendisleri donatıyor

  Milli hava platformlarını Türk mühendisleri donatıyor Türk mühendislerinin tasarım ve üretim yetenekleriyle ortaya çıkarılan yüksek kalitedeki ürün ve alt sistemler milli helikopter ve uçak projelerinde birer birer yerini alıyor.

 • 01.12.2023 01 Ara 12:16 Gümüşhane'de Torul Baraj Gölü'nde Kültür Balık Üretimi

  Gümüşhane'de Torul Baraj Gölü'nde Kültür Balık Üretimi Gümüşhane'nin Torul ilçesinde Harşit Çayı üzerine kurulan Torul Baraj Gölü'nde elektrik enerjisinin yanı sıra ağ kafeslerde kültür balık üreticiliği yapılıyor. Kentteki 28 tesiste yıllık üretilen 5 bin 500 ton kültür balığı, başta Uzak Doğu olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

 • 01.12.2023 01 Ara 12:03 Karşıyaka'da Mustafa Durgun'un sabrı ödüllendirildi

  Karşıyaka'da Mustafa Durgun'un sabrı ödüllendirildi Karşıyaka'da altyapıdan yetişen Mustafa Durgun, uzun süre bekledikten sonra şans buldu ve takıma katkı sağladı.

 • 01.12.2023 01 Ara 10:25 Gümüşhane'de Üretilen Alabalıklar Karadeniz Somonu Olarak İhraç Ediliyor

  Gümüşhane'de Üretilen Alabalıklar Karadeniz Somonu Olarak İhraç Ediliyor Gümüşhane'nin Torul ilçesinde bulunan baraj göllerinde yetiştirilen alabalıklar, Karadeniz somonu olarak Rusya, Çin, Şili ve Japonya'ya ihraç edilerek ülke ekonomisine milyarlarca dolar katkı sağlıyor. Gümüşhane Valisi Alper Tanrısever, balık üretiminin artırılması için çalışmaların sürdürüleceğini belirtti.

 • 01.12.2023 01 Ara 09:18 Atatürk Üniversitesi 2023 Yılı Akademik İzleme ve Değerlendirme Toplantıları Devam Ediyor

  Atatürk Üniversitesi 2023 Yılı Akademik İzleme ve Değerlendirme Toplantıları Devam Ediyor Atatürk Üniversitesi, Yeni Nesil Üniversite Tasarım ve Dönüşüm Projesi kapsamında gerçekleştirilen 2023 Yılı Akademik İzleme ve Değerlendirme Toplantıları devam ediyor. Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı başkanlığında yapılan toplantılarda birim yöneticileri ve akademisyenler bir araya geliyor ve yapılan çalışmalar hakkında sunumlar gerçekleştiriliyor.

 • 30.11.2023 30 Kas 18:04 Çorum'un Alaca ilçesine ait iki ürün daha tescillendi

  Çorum'un Alaca ilçesine ait iki ürün daha tescillendi Çorum'un Alaca ilçesine ait mor soğanın ardından yarma aşı ve yanıç böreği yemekleri de coğrafi işaret tescil belgesi aldı.

 • 30.11.2023 30 Kas 17:09 Cesurların sahnesi Big Bang Startup Challenge'ta top 50 girişim belli oldu!

  Cesurların sahnesi Big Bang Startup Challenge'ta top 50 girişim belli oldu! İTÜ Çekirdek'in, girişimleri yerel ve global girişimcilik ekositemiyle buluşturduğu Big Bang Startup Challenge'ta top 50 girişim belirlendi.

 • 30.11.2023 30 Kas 11:09 Apple ve Qualcomm modem savaşı 2030 yılına mı ertelendi?

  Apple ve Qualcomm modem savaşı 2030 yılına mı ertelendi? Apple, kendi modemini geliştirmek için uzun süredir çalışıyor. Ancak şirketin bu projeden vazgeçtiği ve Qualcomm ile modem anlaşmasının 2030 yılına kadar uzayabileceği konuşuluyor.

 • 30.11.2023 30 Kas 09:33 Ayaş Domatesi AB Tescili Aldı

  Ayaş Domatesi AB Tescili Aldı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ayaş domatesinin Avrupa Birliği (AB) tescili almasıyla ilgili olarak, 'Ayaş domatesi gibi tescillerimiz, Türk tarımının ve yerel değerlerimizin korunması ve tanıtılması konusundaki kararlılığımızın bir göstergesidir' dedi. Ayaş domatesi, Türkiye'nin 15. AB coğrafi işaretli ürünü oldu.

 • 28.11.2023 28 Kas 13:08 Huawei, 660 Mbps hızında uydu interneti test ediyor

  Huawei, 660 Mbps hızında uydu interneti test ediyor Huawei, kendi uydu internet hizmeti üzerinde çalışıyor ve 660 Mbps'ye varan indirme hızlarına ulaşan uydu sisteminin test sonuçlarını paylaştı. Bu da Huawei'nin uydu internet dünyasında önemli bir oyuncu olacağını gösteriyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 12:56 Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği, patent savaşlarına dikkat çekti

  Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği, patent savaşlarına dikkat çekti Biyoteknoloji İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (BİOSB) ve Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, uluslararası ekonomide tasarım, üretim ve Ar-Ge çalışmalarının büyük ekonomik değer taşıdığını ve bu durumun patent savaşlarına yol açtığını belirtti. Dr. Varlıbaş, patent savaşlarının uluslararası ekonomiyi belirlemeye başladığını ve küçük firmaların rekabette ezilmemesi için düzenlemeler gerektiğini vurguladı. Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD) üyeleri de Türkiye'den daha fazla patent tescili almak için iş birliği yapılması gerektiğini ifade etti.

 • 28.11.2023 28 Kas 12:36 Altınordu'da gençler hayal kırıklığı yaşattı

  Altınordu'da gençler hayal kırıklığı yaşattı Altınordu'nun öz kaynak sisteminden yetişen genç futbolcular, takımın düşme hattından kurtulamamasına sebep oldu. İzmir ekibi, ara transfer döneminde takviye yapmayı planlıyor.

 • 28.11.2023 28 Kas 08:56 Muş Ovası'nda Lahanadan 90 Milyon TL Katkı Bekleniyor

  Muş Ovası'nda Lahanadan 90 Milyon TL Katkı Bekleniyor Muş Ovası'nda hasadı devam eden lahana ile bu yıl kent ekonomisine 90 milyon 365 bin lira katkı sağlanacağı öngörülüyor. Muş Ovası'nda 5 bin 194 dekarda ekimi yapılan lahananın hasadı devam ediyor. Lahanadan yapılan Muş Çorti Aşı ve Çorti Turşusu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştı.

 • 27.11.2023 27 Kas 21:22 Kütahya Dumlupınar Tasarım Teknokent Değerlendirme Toplantısı

  Kütahya Dumlupınar Tasarım Teknokent Değerlendirme Toplantısı Kütahya Dumlupınar Tasarım Teknokent Değerlendirme Toplantısı, Vali Musa Işın'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, Teknokent'in kuruluşundan bugüne gelinen aşamalar hakkında bilgilendirme sunumu yapıldı. Ayrıca, Teknokent'in hedefleri, iş birliği çalışmaları ve gelecek projeleri masaya yatırıldı. Toplantıda alınan kararlar arasında, başarılı teknokentlerin ziyaret edilmesi ve patent süreçlerinin uluslararası boyutunun araştırılması yer aldı.

 • 27.11.2023 27 Kas 14:13 'Kahverengi kokarca için tüm vatandaşlarımızdan toplu bir aksiyon bekliyoruz'

  'Kahverengi kokarca için tüm vatandaşlarımızdan toplu bir aksiyon bekliyoruz' TARIM ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Dr. Ersin Dilber, "Kahverengi kokarca için bazı il müdürlüklerimiz 'gördüğünüz yerde öldürün' diyorlar.

 • 27.11.2023 27 Kas 10:17 Bursa Ağır Vasıta, en hızlı gelişme gösteren bayi oldu

  Bursa Ağır Vasıta, en hızlı gelişme gösteren bayi oldu Satış ve satış sonrası maksimum müşteri memnuniyetini en önemli misyonu edinen Bursa Ağır Vasıta, 92 bayinin değerlendirildiği toplantıda 'En Dinamik ve En Hızlı Gelişme Gösteren Servis' ödülünün sahibi oldu.

 • 26.11.2023 26 Kas 15:48 Eskimeyen Elazığ Yemekleri ve Deprem Yaralarının Gastronomi ile Sarılması Projesi ve Çalıştayı

  Eskimeyen Elazığ Yemekleri ve Deprem Yaralarının Gastronomi ile Sarılması Projesi ve Çalıştayı Elazığ Belediyesi ve Elazığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen proje ve çalıştay ile Elazığ'ın yemekleri dünyaya tanıtıldı.

 • 26.11.2023 26 Kas 14:31 İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDA 'İHALEDE USULSÜZLÜK' İDDİASINA SORUŞTURMA İZNİ

  İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDA 'İHALEDE USULSÜZLÜK' İDDİASINA SORUŞTURMA İZNİ KOCAELİ'de İzmit Belediyesi'nce yapılan ihaleler ile ilgili şikayetleri değerlendiren İçişleri Bakanlığı'nın, incelemeler sonrasında Başkan Fatma Kaplan Hürriyet ile 12 belediye yöneticisi hakkında soruşturma izni verdiği ortaya çıktı.

 • 26.11.2023 26 Kas 12:47 Trabzon Hasırında Sahte Ürünlerle Mücadele

  Trabzon Hasırında Sahte Ürünlerle Mücadele Trabzon hasırında sahte ürünlerin önüne geçilebilmesi amacıyla, hologramsız ikinci el ürün satışı yapan firmalar tespit ediliyor. Trabzon hasırı, makine kullanılmadan altın ya da gümüş tellerin örülmesiyle yapılıyor. Yörede düğünlerin vazgeçilmezi olan hasır setler, sahte ürünlerle mücadele edilerek gelecek nesillere taşınmaya çalışılıyor.

 • 26.11.2023 26 Kas 10:16 Yerlikaya'dan izin çıktı! Yolsuzluk yapan İzmit Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılacak

  Yerlikaya'dan izin çıktı! Yolsuzluk yapan İzmit Belediye Başkanı hakkında soruşturma açılacak İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kocaeli'de İzmit Belediyesi tarafından yapılan ihalelerde usulsüzlük yaptığı değerlendirilen Başkan Fatma Kaplan Hürriyet ile 12 belediye yöneticisi hakkında soruşturma izni verdi. Hürriyet Danıştay'a itirazda bulunurken; başkanın yeğenlerinin şirketlerine ihalesiz işler verdiği öğrenildi.

 • 26.11.2023 26 Kas 10:11 Haftanın tarihine bakış

  Haftanın tarihine bakış Gazetelerde, mecmualarda, levha, tabela ve ilanlarda 1 Aralık 1928'den itibaren Latin harfleri kullanılmaya başlandı.

 • 25.11.2023 25 Kas 21:57 İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da TUSAŞ Nesnelerin İnterneti ve Kuantum Teknolojileri Laboratuvarı açıldı

  İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'da TUSAŞ Nesnelerin İnterneti ve Kuantum Teknolojileri Laboratuvarı açıldı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile işbirliği protokolü imzalayarak TUSAŞ Nesnelerin İnterneti ve Kuantum Teknolojileri Laboratuvarı'nı açtı. Laboratuvar, fikir ve projelerin TUSAŞ tarafından değerlendirilmesi ve ticari bir noktaya dönüşmesi için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

 • 25.11.2023 25 Kas 14:19 İzmir'de doğal malzemelerle sanatsal tablolar oluşturuluyor

  İzmir'de doğal malzemelerle sanatsal tablolar oluşturuluyor İzmir'in Balçova ilçesindeki Halk Eğitim Merkezi'nde kurulan atölyede, domates kurusundan kuru baklaya, bağırsak kurusundan kuruyemiş kabuklarına kadar birbirinden farklı ve doğal malzemeler kullanılarak sanatsal tablolar oluşturuluyor.

 • 25.11.2023 25 Kas 13:21 Bakan Kacır "Türkiye İnovasyon Haftası?"nda konuştu: ???

  Bakan Kacır 'Türkiye İnovasyon Haftası?'nda konuştu: ??? Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Bugüne kadar Teknoparklarımızda gerçekleştirilen yurt içi satışlar 318 milyar liraya, ihracat ise 10 milyar dolara ulaştı.

 • 25.11.2023 25 Kas 11:24 Alzheimer'ı belirti göstermediği dönemde tespit edebilen yöntem Türkiye'de

  Alzheimer'ı belirti göstermediği dönemde tespit edebilen yöntem Türkiye'de Türkiye'de kamu ve üniversite hastaneleri içerisinde ilk kez Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde uygulamaya alınan "amiloid PET" görüntülemesi sayesinde Alzheimer, belirtilerin ortaya çıkmadığı erken evrede tespit edilebiliyor.

 • 25.11.2023 25 Kas 11:08 Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Babasının İsmini Yeni Keşfettiği Sümbül Türüyle Yaşatacak

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Babasının İsmini Yeni Keşfettiği Sümbül Türüyle Yaşatacak Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Eker, 13 yıl önce kaybettiği babasının ismini, yeni keşfettiği sümbül türüyle yaşatacak. Eker, Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde yeni bir bitki türü keşfetti ve bu türe babasının adını verdi. Bitkinin bilimsel ismi 'Allium mehmetyaschari Eker' olarak belirlendi ve Türkçe ismi 'Tüylübaba soğanı' oldu. Eker, daha önce yaptığı keşiflerle birlikte toplamda 16 bitki türünü literatüre kazandırdı.

 • 24.11.2023 24 Kas 17:07 Ticaret Bakanı Bolat Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğinde konuştu Açıklaması

  Ticaret Bakanı Bolat Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğinde konuştu Açıklaması Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "İftiharla belirtmek isterim ki bilişim sektöründe artık Türkiye'miz Şampiyonlar Ligi'nde yer almaktadır.

 • 24.11.2023 24 Kas 12:19 Altınordu'da Hasan ve Furkan Yöntem dönüyor

  Altınordu'da Hasan ve Furkan Yöntem dönüyor Altınordu'da U19 Milli Takımı'nda forma giyen Hasan ve Furkan Yöntem, Diyabekirspor maçında görev alacak. Kaptan Arif ile Rahmi ise yedek soyunacak.

 • 24.11.2023 24 Kas 11:06 Sakarya'nın unutulmaya yüz tutmuş üre tatlısı coğrafi işaret tesciliyle gelecek kuşaklara aktarılacak

  Sakarya'nın unutulmaya yüz tutmuş üre tatlısı coğrafi işaret tesciliyle gelecek kuşaklara aktarılacak Kaynarca ilçesinde köylüler tarafından yapılan unutulmaya yüz tutmuş sütlü tatlı, coğrafi işaret tesciliyle gelecek nesillere aktarılacak. Tatlı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından coğrafi işaret tescil belgesi alarak koruma altına alındı.

 • 24.11.2023 24 Kas 10:26 Gümüşhane'nin şifa dolu hazinesi Kuşburnu Nektarı coğrafi işaret aldı

  Gümüşhane'nin şifa dolu hazinesi Kuşburnu Nektarı coğrafi işaret aldı - Gümüşhane'nin şifa dolu hazinesi Kuşburnu Nektarı coğrafi işaret aldı Gümüşhane'nin yüksek rakımlarından gelen doğal lezzet: Kuşburnu Nektarı Türkiye'nin Kuşburnu başkenti Gümüşhane'de Kuşburnu Nektarı coğrafi işaret belgesi aldı Ülke genelindeki 27 kuşburnu türünün 17'sine ev sahipliği yapan...

Advertisement