AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş Açıklaması - Son Dakika
Politika

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş Açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, KCK operasyonlarına ilişkin, "Kim ki KCK'nın içinde yer alırsa bu kim olursa olsun gerekli müdahaleler yapılması gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

13.01.2012 15:13

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, KCK operasyonlarına ilişkin, "Kim ki KCK'nın içinde yer alırsa bu kim olursa olsun gerekli müdahaleler yapılması gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

Elitaş, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. KCK operasyonlarına ilişkin soru üzerine Elitaş, "KCK ile ilgili yargı gerekli işlemleri uzun zamandır yapıyor. Çünkü KCK, PKK terör örgütünün şehir yapılanması. Kendi başına yargıyı kurmuş, infaz ediyor. Bu konuyla ilgili paralel bir yapılanmaya Türkiye Cumhuriyeti müsaade etmez. Kim ki KCK'nın içinde yer alırsa, bu kim olursa olsun gerekli müdahalelerin yapılması gerekir" dedi.

Bir gazetecinin 'Leyla Zana'nın kapısı kırılarak evinde arama yapılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna ise Elitaş, "Kapısı kırılarak arama yapılıyorsa, bu yanlış bir arama ama benim duyduğuma göre, çilingir vasıtasıyla gidilmiş. BDP Grup Başkanvekili de oradaymış diye bilgi aldım. Kapısı kırıldıysa yanlış bir işlem yapılmış. Anahtar istenerek o şekilde bir arama yapılabilirdi" yanıtı verdi.

Elitaş, bir gazetecinin 'Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında Yüce Divan çıkışı oldu. Ama partinizin sözcüsü de mahkemenin doğru mahkeme olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı ile aranızda bir görüş ayrılığı mı var?' yönündeki sorusu üzerine şunları söyledi:

"Anayasanın 145 ve 148. maddeleri açık. Benim görüşümde Anayasa Mahkemesi'nin eski Genelkurmay Başkanını yargılaması uygun değil. Çünkü 145. maddedeki, Anayasa değişikliği ile ilgili yaptığımız düzenleme açık ve net ifade ediliyor. Sayın Cumhurbaşkanı belki şahsi düşüncesini ifade etmiştir. Ben de şu anda şahsi fikrimi ifade ediyorum. Benim kanaatime göre yargılama yerinin doğru olduğu inancındayım. Sayın Cumhurbaşkanı da farklı bir şekilde ifade etmiştir. Vatandaşların herhangi birisinin, Sayın

Cumhurbaşkanımızın ve bizim fikir ifade etmemiz değil önemli olan mahkemelerin ne dediğidir. Sayın Cumhurbaşkanının farklı bir kanaati olması, Cumhurbaşkanı ile AK Parti arasında sanki bir görüş ayrılığı varmış şeklinde sunulmasının doğru olmadığı görüşündeyim."

Elitaş, aynı gazetecinin 'Görüş ayrılığı yok mu?' yönündeki sorusuna ise, "Bu normal. Demokrasilerde normal olan bir şeydir. Yani yargı kendi içinde farklı değerlendirmeler yapıyorsa, biz ondan uzak kişiler Cumhurbaşkanı olsak da, grup başkanvekili olsak da farklı değerlendirmemiz normaldir" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının 19 Mayıs törenlerine kısıtlama getirmesine ilişkin soru üzerine Elitaş, "Yapılan icraatlar muhakkak ki eleştiri ile karşı karşıya kalacaktır. Bugüne kadar muhalefet hiçbir icraatı alkışlamadı, bunu da aynı şekilde değerlendiriyor" dedi.

'19 Mayıs törenlerinin yasaklanması normal mi?' sorusuna Elitaş, "Yasaklama yok. 19 Mayıs törenlerinin bundan sonraki süreçte diğer vilayetlerde başka mekanlarda yapılacağıyla ilgili bir düzenleme var. 19 Mayıs törenlerinin iptal edildiğini ifade etmek yanlış olur" karşılığını verdi.

Elitaş, 'Törenlerin sadece okullarda kutlanması öngörülüyor. Neden böyle bir şeye gerek duyuldu?' yönündeki soruya ise, "Onu Milli Eğitim Bakanlığına sormak gerekir, genelgeyi yayınlayan ben değilim" karşılığını verdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in 27 Nisan ve 28 Şubat'ın da yargılanması gerektiğine ilişkin sözlerinin anımsatılması üzerine Elitaş, "Yargı muhakkak ki gerekeni yapacaktır. Biz burada siyasi olarak düşüncelerimizi ifade edebiliriz ama yargıya yol göstermek ya da müdahil olmak anlamında değil. Eğer 28 Şubat postmodern darbeyse, o zamanki kişilerin söylediğiyle ilgili, bu açıkçası bir ihtar olarak kabul edilip, yargı gereğini yapmalı. 27 Nisan'ı yazdığını iddia eden şahıs da 'benim

yaptığım bir eylemdir' diye söyledi. O da aynı kanaatte. Herhalde yargı gerekeni yapacaktır" dedi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş Açıklaması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement