Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Alman Milletvekili Türkiye'ye Giriş Yaptıktan Sonra Gözaltına Alındı - Son Dakika
BBC

Alman Milletvekili Türkiye'ye Giriş Yaptıktan Sonra Gözaltına Alındı

Almanya'da muhalefette yer alan Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut, Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığını açıkladı. Akbulut, 2019'da yaptığı sosyal medya paylaşımları sebebiyle terör propagandası suçlamasıyla soruşturma açıldığını belirtti. Serbest bırakılmasını Almanya Dışişleri Bakanlığı'na borçlu olduğunu ifade eden Akbulut, Türkiye'yi ziyaret etmeye ve fikirlerini açıklıkla dile getirmeye devam edeceğini söyledi. Gözaltına alınmasının ardından Almanya'ya dönen Akbulut, Ekim ayında tekrar Türkiye'ye geleceğini vurguladı. Akbulut, Türkiye'de kuvvetler ayrılığı bulunmadığını belirterek dosyanın birkaç saat içinde silindiğini öne sürdü. Almanya Dışişleri Bakanlığı ise Akbulut ile irtibat halinde olduklarını açıkladı.

Alman Milletvekili Türkiye\'ye Giriş Yaptıktan Sonra Gözaltına Alındı
14.08.2023 - 01:13,

Alman milletvekili Gökay Akbulut, 3 Ağustos’ta Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığını açıkladı.

Almanya’da muhalefette yer alan Sol Parti‘den milletvekili olan Akbulut, 2019’da yaptığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hakkında “terör propagandası” yapmak suçlamasıyla bir soruşturma açtığını belirtti.

Eski adıyla Twitter olan sosyal medya platformu X’te bir açıklama yapan Akbulut, Almanya Dışişleri Bakanlığı’na devreye girerek serbest kalmasını sağladığı için teşekkür etti.

Aynı zamanda Türkiye’yi ziyaret etmeye ve fikirlerini açıklıkla dile getirmeye devam edeceğini de ekledi.

Antalya Havalimanı’nda pasaport kontrolü sırasında milletvekili olduğunu belirtmesine rağmen gözaltına alınan Akbulut, serbest bırakılmasının ardından aile ziyaretini kısa keserek Almanya’da döndüğünü belirtti.

Kayseri’den kendisine “ölüm tehditlerinin de geldiğini” söyleyen Akbulut, Ekim ayında Türkiye ve Almanya parlamenterler grubunun bir ziyareti kapsamında tekrar Türkiye’ye geleceğini vurguladı.

Gözaltına alınması hakkında bir yorum yapmasına fırsat kalmadan “birkaç saat içinde dosyanın silindiğini” öne süren Akbulut, “Bu olay gösteriyor ki Türkiye’de kuvvetler ayrılığı bulunmuyor. Ancak merak etmeyin, gözaltına alınmam talebi beni korkutacak değil” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan Reuters’a konuşan bir kaynak, hem Ankara’daki büyükelçiliğin hem de Antalya’daki konsolosluğun Akbulut ile irtibat halinde olduğunu ekledi.

İki dönemdir mecliste yer alan Akbulut, göçmenlerle ilgili çalışmalarıyla biliniyor.

Kürt kökenli bir milletvekili olan Akbulut, Mayıs 2022'de PKK'nın Almanya'da faaliyet yasağının kaldırılması için bir yasa tasarısı sunmuştu.

PKK, 26 Kasım 1993 tarihinden beri Almanya’da terör örgütleri listesinde yer alıyor ve tüm faaliyetleri yasaklı.

Kaynak: BBC

Son Dakika Politika Alman Milletvekili Türkiye'ye Giriş Yaptıktan Sonra Gözaltına Alındı - Son Dakika

BBC

Advertisement