Son dakika Sol Parti haberleri, Sol Parti son dakika, son dakika Sol Parti

Son Dakika Sol Parti Haberleri

 • SOL Parti MYK Üyesi Alper Taş: Yerel Seçimlerde Siyaset Yok, İçerik Boşaltılmış Bir Süreç İçerisindeyiz
  24 Şub SOL Parti MYK Üyesi Alper Taş: Yerel Seçimlerde Siyaset Yok, İçerik Boşaltılmış Bir Süreç İçerisindeyiz

  SOL Parti MYK üyesi Alper Taş, Samsun'da düzenlenen 'Yerel Seçimler ve Devrimci Siyaset' panelinde yerel seçimlerin sadece kişilerin konuşulduğu, siyasetin olmadığı ve içeriği boşaltılmış bir süreç olduğunu belirtti. Taş, Türkiye'de kentsel muhalefetin zayıfladığını ve SOL Parti olarak yerel seçimlerde kentlerin sorunlarını gündeme taşımayı hedeflediklerini ifade etti.

 • Almanya'da esrar kullanımını kısmen serbest bırakan yasa tasarısı kabul edildi
  23 Şub Almanya'da esrar kullanımını kısmen serbest bırakan yasa tasarısı kabul edildi

  Almanya’da esrar kullanımını kısmen serbest bırakan yasa tasarısı, Federal Meclis’te (Bundestag) kabul edildi.

 • Genç Parti, 31 Mart seçimlerine katılmama kararı aldı
  22 Şub Genç Parti, 31 Mart seçimlerine katılmama kararı aldı

  31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için hazırlanan oy pusulasında 29. sırada yer alan Genç Parti, seçimlere katılmayacağını duyurdu. Karar sonrası seçime katılacak siyasi parti sayısı 34'e indi. Daha önce de Yenilik Partisi seçime katılmayacağını bildirmişti.

 • Bornova Laik Eğitim Demokratik Yaşam Platformu, dinselleştirme ve manevi danışmanlık uygulamalarına tepki gösterdi
  21 Şub Bornova Laik Eğitim Demokratik Yaşam Platformu, dinselleştirme ve manevi danışmanlık uygulamalarına tepki gösterdi

  Bornova Laik Eğitim Demokratik Yaşam Platformu, ÇEDES projesi ve dini etkinliklere karşı basın açıklaması düzenledi. Platform, okullarda imam, vaiz ve din görevlilerinin etkinliklere katılmasını ve eğitimin dinselleştirilmesini eleştirdi. Açıklamada, dini değerlerin öğrencilere dayatılmasının ayrımcılık olduğu vurgulandı ve laik ve bilimsel eğitimin savunulması çağrısı yapıldı.

 • 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için aday listeleri tamamlandı
  20 Şub 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için aday listeleri tamamlandı

  YSK tarafından belirlenen seçim takvimine göre, siyasi partilerin aday listelerini verme süresi sona erdi. Siyasi partiler ve bağımsız adaylar, ilçe seçim kurullarına aday listelerini teslim etti. Süreçte siyasi partiler aday listesindeki eksiklikleri tamamlayabilecek. Geçici aday listeleri 23 Şubat'ta ilan edilecek ve itiraz süreci başlayacak. Kesin aday listeleri ise 3 Mart'ta açıklanacak. Toplamda 35 parti adaylarıyla yarışacak.

 • Sol Parti'den Eskişehir'de Yürüyüş: 'Hilafet Çağrılarına, Onların Sokaklarımızı Boğduğu Karanlığa Karşı Ülkenin Bütün Sokaklarında Yürüyeceğiz'
  19 Şub Sol Parti'den Eskişehir'de Yürüyüş: "Hilafet Çağrılarına, Onların Sokaklarımızı Boğduğu Karanlığa Karşı Ülkenin Bütün Sokaklarında Yürüyeceğiz"

  SOL Parti, Eskişehir’de Genel Başkan Önder İşleyen’in katılımıyla dün “Aydınlık, Eşit, Özgür Yarınlar” yürüyüşü düzenlendi. İşleyen, "Hilafet çağrılarına, onların sokaklarımızı boğduğu karanlığa, şeriat çağrılarına karşı Eskişehir’den Samsun’a, Samsun’dan Adana’ya İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e bu ülkenin bütün sokaklarında yürüyeceğiz. Yürüyeceğiz ki bilsinler bu ülke sahipsiz değil" dedi.

 • YSK'dan Mahalli İdareler Genel Seçimi Takvimi
  19 Şub YSK'dan Mahalli İdareler Genel Seçimi Takvimi

  YSK tarafından belirlenen Mahalli İdareler Genel Seçimi takvimine göre, seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı başladı. Siyasi partiler ve bağımsız adaylar aday listelerini belirli tarihlerde iletecek. Seçimlerde 35 parti yarışacak. Oy verme saatleri ise bazı illerde değişiklik gösterecek.

 • Perşembe İlçesindeki Deniz Dolgusu Projesine Karşı Halkın Tepkisi Devam Ediyor
  12 Şub Perşembe İlçesindeki Deniz Dolgusu Projesine Karşı Halkın Tepkisi Devam Ediyor

  Ordu'nun 'Sakin Şehir' ünvanlı Perşembe İlçesinde Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin yapmak istediği deniz dolgusu projesine halkın gösterdiği tepkiler devam ediyor. Perşembe Kent ve Doğa Gönüllüleri, projenin iptali için hukuki girişimlere başladıklarını açıkladı. Proje, doğal yapıyı bozacağı ve çevreye geri dönüşü olmayan zararlar vereceği gerekçesiyle eleştiriliyor.

 • Berlin'de yapılan genel seçimler kısmi olarak tekrarlandı
  11 Şub Berlin'de yapılan genel seçimler kısmi olarak tekrarlandı

  Almanya'da Eylül 2021'de yapılan genel seçimler esnasında başkent Berlin'de usulsüzlükler tespit edilmesi üzerine mahkeme kararıyla seçimler kısmi olarak tekrarlandı. 2 bin 256 seçim bölgesinin 455'inde seçimler yeniden yapıldı. Seçim sonuçlarının koalisyon hükümetini etkilemeyeceği öngörülse de Berlin'in bazı ilçelerinde seçim sonuçları etkili olabilir.

 • Hopa'da deprem kurbanları için anma töreni düzenlendi
  07 Şub Hopa'da deprem kurbanları için anma töreni düzenlendi

  Artvin Hopa'da, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümünde hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi. Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, CHP, SOL Parti, TİP, DEM Parti, Halkevleri üyeleri ve Hopa halkı katıldı.

 • SOL Parti, 6 Şubat depremlerinde yaşamını yitirenleri andı
  05 Şub SOL Parti, 6 Şubat depremlerinde yaşamını yitirenleri andı

  SOL Parti, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerde yaşamını yitirenleri Ankara'da anma etkinliği düzenledi. Parti sözcüsü, deprem sonrası yaşanan ihmal ve cezalandırma politikalarını eleştirerek, halkın yanında olduklarını vurguladı.

 • Malatya Valiliği, 6 Şubat Depremleri Anma Etkinliklerini Yasakladı
  05 Şub Malatya Valiliği, 6 Şubat Depremleri Anma Etkinliklerini Yasakladı

  Malatya Valiliği, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde anma amaçlı yapılacak resmi etkinlikler haricindeki tüm eylem ve etkinlikleri üç gün süreyle yasakladı. Valilik, anma için şehir dışından gelen yurttaşların Malatya'ya alınmayacağını duyurdu. SOL Parti ise yasağa tepki göstererek, kaybettiklerin anılacağını ve sorumlulardan hesap sorulacağını belirtti.

 • SOL Parti Merkez Yürütme Kurulu üyesi Alper Taş, Kemalpaşa'da AKP'yi durduracaklarını söyledi
  03 Şub SOL Parti Merkez Yürütme Kurulu üyesi Alper Taş, Kemalpaşa'da AKP'yi durduracaklarını söyledi

  Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu üyesi Alper Taş, Artvin Kemalpaşa'da yaptığı konuşmada, AKP'nin durdurulması gerektiğini ve bunun solun mücadelesiyle gerçekleşeceğini belirtti. Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Harun Vayiç ise yeni bir yönetim anlayışıyla geldiklerini ve Kemalpaşa'yı örnek bir kent haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

 • Sol Parti Artvin Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Harun Vayiç: 'AKP'nin kazanma şansı yok, biz kazanacağız'
  01 Şub Sol Parti Artvin Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Harun Vayiç: 'AKP'nin kazanma şansı yok, biz kazanacağız'

  Sol Parti Artvin Kemalpaşa Belediye başkan adayı Harun Vayiç, 30 yıllık yerel deneyimden farklı bir çizgiyle yola çıktıklarını ve Kemalpaşa halkının istediği bir anlayışla geldiklerini belirtti. Vayiç, AKP'nin kazanma şansının olmadığını söyledi.

 • TİP Milletvekilinin Düşürülmesi Hopa'da Protesto Edildi
  31 Oca TİP Milletvekilinin Düşürülmesi Hopa'da Protesto Edildi

  Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi Artvin Hopa'da protesto edildi. Türkiye İşçi Partisi Hopa Belediye Başkan aday adayı Öznür Altınkaya, 'Türkiye'de artık bir anayasanın bulunmadığı, anayasal güvencelerin ortadan kaldırıldığı TBMM tarafından tescillenmiştir. Sanılmasın ki yılacağız, sanılmasın ki pes edeceğiz, 'öyle olsun' diyeceğiz. Biz bugün, bir kez daha yeniden başlıyoruz' dedi.

 • CHP ve TİP, milletvekilliği düşürülen Can Atalay için eylem başlattı
  30 Oca CHP ve TİP, milletvekilliği düşürülen Can Atalay için eylem başlattı

  TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi sonrası Meclis'teki gerginlik sokağa da yansıdı. CHP ve TİP, alınan karara tepki olarak eylem çağrısı yaptı. Çağrı sonrası İstanbul ve İzmir'de karara tepki gösteren gruplar eylem başlattı.

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Biz Türkiye İttifakıyız
  30 Oca CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Biz Türkiye İttifakıyız

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, iktidara yönelik eleştirilerde bulunarak Türkiye İttifakı'nı vurguladı. Özel, deprem ve doğal afetlere karşı dirençli kentler yaratmanın iktidarın görevi olduğunu belirtti. Ayrıca, yaklaşan yerel seçimlerde CHP'nin çalışmalarını ve aday açıklamalarını da değerlendirdi.

 • Özgür Özel: 'Haramiler Gelmek İstiyor, Halkçı Belediye Başkanlarımıza Sahip Çıkın.
  30 Oca Özgür Özel: "Haramiler Gelmek İstiyor, Halkçı Belediye Başkanlarımıza Sahip Çıkın.

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Bekle bizi İstanbul demiştik de haramilerin saltanatını yıkmıştık da geldik şimdi yüzleri güldürüyoruz ya. Vermez dedikleri sosyal yardımları İstanbul’da 3, Ankara’da 4 katına çıkardık ya. Bütün Türkiye’de alınan sosyal yardımlar toplamda 3,5 kat arttı ya. Şimdi haramiler geri dönelim mi diyorlar. Aman İstanbul, Ankara’ya söylüyoruz. Mersin, Adana, Antalya’ya söylüyoruz. Bütün elimizdeki büyükşehirlere söylüyoruz. Haramiler gelmek istiyor, halkçı belediye başkanlarımıza sahip çıkın. Onlara siz şehrinizi emanet ettiniz, onlar dört dörtlük yönettiler. Şimdi o çalışkan başkanlarımızı biz tekrar size emanet ediyoruz” dedi.

 • Özel: Her parti ile ne kadar varsa, DEM ile de o kadar ilişkimiz var
  30 Oca Özel: Her parti ile ne kadar varsa, DEM ile de o kadar ilişkimiz var

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, siyasi partilerle olan ilişkilerini ve DEM Parti ile ilişkilerini değerlendirdi. Ayrıca, Türkiye'nin gelir adaletsizliği sorununa dikkat çekti ve İzmir'deki belediye başkan adaylarını açıkladı. Özel, Togg'un millete ait olduğunu vurgulayarak, Türkiye ittifakı söylemine tepki gösterdi.

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel: 'Her siyasi parti ile ne kadar ilişkimiz varsa, DEM ile de o kadar ilişkimiz var'
  30 Oca CHP Genel Başkanı Özgür Özel: 'Her siyasi parti ile ne kadar ilişkimiz varsa, DEM ile de o kadar ilişkimiz var'

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, DEM Parti ile ilişkilerinin göz önünde olduğunu belirtti. Özel, ayrıca Türkiye'nin gelir adaletsizliğine dikkat çekerek, Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 yıllık iktidarı boyunca zenginden alıp yoksula vermediğini söyledi. Özel, ayrıca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarını açıkladıklarını ve TOGG'un milletin malı olduğunu vurguladı.

 • Almanya'da Irkçılık ve Aşırı Sağcılık Protesto Edildi
  27 Oca Almanya'da Irkçılık ve Aşırı Sağcılık Protesto Edildi

  Almanya'nın birçok şehrinde yüz binlerce kişi, ırkçılığı ve aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisini (AfD) protesto etti. Düsseldorf'ta yaklaşık 100 bin kişi, ırkçılık ve yabancı düşmanlığına tepki göstererek AfD'ye karşı sessiz kalmayacaklarını sloganlarıyla dile getirdi. Hollanda sınırındaki Aachen kentinde siyasetçilerin de katıldığı gösteri, ırkçılığa karşı birlik mesajı verdi. Savunma Bakanı Pistorius, AfD'yi eleştirerek ırksal çılgınlığın geri dönüşünü istediklerini belirtti. Başbakan Scholz ise gösterileri memnuniyetle karşıladığını ifade etti. Ülke genelinde düzenlenen gösterilere 900 binden fazla kişi katıldı.

 • YSK, yerel seçimlerde kullanılacak oy pusulasının sıralamasını belirledi
  27 Oca YSK, yerel seçimlerde kullanılacak oy pusulasının sıralamasını belirledi

  YSK tarafından yapılan kura çekimi sonucunda, siyasi partilerin 31 Mart yerel seçimlerinde kullanılacak birleşik oy pusulasındaki sıralamaları belirlendi. AKP 1, CHP 18, DEM Parti 9, MHP 31, İYİ Parti 2, TİP 32, Saadet Partisi de 34. sırada yer alacak.

 • Siyasi Partilerin Oy Pusulasındaki Yeri Belli Oldu
  27 Oca Siyasi Partilerin Oy Pusulasındaki Yeri Belli Oldu

  Yerel seçime katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yeri, Yüksek Seçim Kurulu'nda yapılan kura çekimiyle belirlendi. AK Parti 1, CHP 18, MHP 31 ve İYİ Parti 2'nci sırada pusulada yer aldı. Kura sonucunda diğer partilerin sıralamaları da belirlendi.

 • YSK Kura Çekimiyle Partilerin Yerini Belirledi
  27 Oca YSK Kura Çekimiyle Partilerin Yerini Belirledi

  Yerel seçime katılacak partilerin birleşik oy pusulasındaki yeri, Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) kura çekimiyle belirlendi. AK Parti 1, CHP 18, MHP 31 ve İYİ Parti 2'nci sırada pusulada yer aldı. Kura sonucunda diğer partilerin sıralamaları da belirlendi.

 • YSK Kura Çekimi Sonucunda Partilerin Yerleri Belli Oldu
  27 Oca YSK Kura Çekimi Sonucunda Partilerin Yerleri Belli Oldu

  YSK tarafından yapılan kura çekimi sonucunda, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde partilerin birleşik oy pusulalarındaki yerleri belirlendi. AK Parti 1'inci, CHP 18'inci, MHP 31'inci, İYİ Parti ise 2'inci sırada yer aldı.

 • Partilerin oy pusuladaki yerleri belli oldu
  27 Oca Partilerin oy pusuladaki yerleri belli oldu

  31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde kullanılacak birleşik oy pusulasında partilerin yeri kurayla belirlendi. Pusulada AK Parti 1. sırada, İYİ Parti 2. sırada, CHP 18. sırada, MHP 31. sırada olacak.

 • İsveç Meclisinden uyuşturucu çıktı
  23 Oca İsveç Meclisinden uyuşturucu çıktı

  İsveç parlamento binasında tuvalet ve bazı ofislerde kokain bulunduğu ortaya çıktı. Ülkede kokain kullanımında artış yaşanmasına rağmen daha sıkı uyuşturucu yasaları uygulanmaktadır. Kokain izlerinin bulunduğu siyasi partilerin tuvaletlerinde kapsamlı bir soruşturma yapılması talep edilmektedir.

 • Almanya'da Irkçılığa Karşı Protesto: 50 Binden Fazla Kişi Katıldı
  21 Oca Almanya'da Irkçılığa Karşı Protesto: 50 Binden Fazla Kişi Katıldı

  Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen protestoya 50 binden fazla kişi katıldı. Göstericiler, aşırı sağcı AfD partisi ve yabancı karşıtlığını protesto etti. AfD'nin sınır dışı edilme planlarına karşı tepki gösterildi. Gösteride, AfD'nin yasaklanması talep edildi. Protestoya kano sahipleri de destek verdi. Güvenlik önlemleri nedeniyle tramvay seferleri aksadı. Almanya'da birçok siyasetçi ve seçmen AfD'nin yasaklanmasını istiyor.

 • Berlin'de AfD'ye Karşı Gösteri Düzenlendi
  17 Oca Berlin'de AfD'ye Karşı Gösteri Düzenlendi

  Berlin'de binlerce kişi, Müslüman düşmanı, aşırı sağcı, popülist Almanya için Alternatif (AfD) Partisine karşı gösteri düzenledi. Göstericiler, AfD'nin sınır dışı edilme planlarını ve artan aşırı sağ şiddeti protesto etti. Konuşmalarda, AfD'nin demokrasi için bir tehdit olduğu vurgulandı. Gösteride Filistin kökenli bir grup da Gazze'deki katliama dikkat çekti. Almanya'da AfD'nin kapatılmasına ilişkin tartışmalar başlamıştı.

 • Sol Parti Sözcüsü Tombul: 'Bizim Olan, Halkın, Emekçinin Olan Bütün Değerler 3-5 Sermayedara Peşkeş Çekildi'
  17 Oca Sol Parti Sözcüsü Tombul: "Bizim Olan, Halkın, Emekçinin Olan Bütün Değerler 3-5 Sermayedara Peşkeş Çekildi"

  SOL Parti, Aksaray'ın Saratlı beldesinde aday tanıtımı ve seçim bürosunun açılışını yaptı. Parti sözcüsü İsmail Hakkı Tombul, AKP-MHP iktidarının ülkenin kaynaklarını haraç mezat sattığını ve siyasal İslamcı faşizme itiraz ettiklerini belirtti. Aday Cuma Kaplan ise belediyenin hizmet merkezi olduğunu vurgulayarak, eğitim ve sağlığı ücretsiz hale getireceklerini söyledi.

 • CHP'li Başarır, AKP'li Usta'ya bayrak tartışmasında yanıt verdi
  17 Oca CHP'li Başarır, AKP'li Usta'ya bayrak tartışmasında yanıt verdi

  CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, TBMM Genel Kurulu'nda AKP Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta ile yaşanan Türk bayrağı tartışmasına cevap vererek, Usta'nın hata yaptığını ve bayrak konusunda bilinçaltını dışa vurduğunu belirtti.

 • Dr. Metehan Akbulut'un Vefatı
  17 Oca Dr. Metehan Akbulut'un Vefatı

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu Başkanı, Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri ve SOL Parti üyesi Dr. Metehan Akbulut, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. TTB tarafından yapılan açıklamada, Akbulut'un sağlık hakkı mücadelesinde uzun yıllardır aktif rol aldığı belirtildi. Akbulut, bugün Antalya'da toprağa verilecek.

 • Almanya'da Irkçılığa Karşı Gösteriye 30 Bin Kişi Katıldı
  17 Oca Almanya'da Irkçılığa Karşı Gösteriye 30 Bin Kişi Katıldı

  Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen gösteriye yaklaşık 30 bin kişi katıldı. Gösteride Almanya için Alternatif Partisi (AfD) politikacıları ve aşırı sağcı Martin Sellner'in, yabancı kökenlilerin sınır dışı edilmesini öngören plan üzerine gizlice görüştüklerinin ortaya çıkması eleştirildi. Göstericiler AfD'nin kapatılmasını istedi. AfD'nin yasaklanması tartışmaları sürüyor.

 • Yerel seçime katılacak parti sayısı 36'dan 35'e düştü
  11 Oca Yerel seçime katılacak parti sayısı 36'dan 35'e düştü

  Yenilik Partisi, 31 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlere katılmama kararı aldı. Böylece seçime katılacak siyasi parti sayısı 36'dan 35'e düştü.

 • Almanya'da AfD ve aşırı sağcı politikacılar, yabancı kökenlilerin sınır dışı edilmesini planlıyor
  10 Oca Almanya'da AfD ve aşırı sağcı politikacılar, yabancı kökenlilerin sınır dışı edilmesini planlıyor

  Almanya'da aşırı sağcılar, aralarında Alman vatandaşlığı olanların da dahil olduğu yabancıları sınır dışı etmek gizli toplantı düzenledi.

 • 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimler için hazırlıklar başladı
  06 Oca 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimler için hazırlıklar başladı

  Türkiye, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 1 Ocak'ta başlayan seçim takvimi işliyor. Seçim süreci, oy kullanma ve oyların sayılmasına ilişkin 15 soru ve yanıtları, AA muhabiri tarafından derlendi.

 • Seçmen listeleri bugün askıya çıkıyor! 17 Ocak'a kadar güncelleme yapılabilecek
  04 Oca Seçmen listeleri bugün askıya çıkıyor! 17 Ocak'a kadar güncelleme yapılabilecek

  Yerel seçimlere haftalar kala siyasi partiler çalışmalarını hızlandırırken, seçmen listeleri bugün muhtarlıklarda askıya çıkarılıyor. Vatandaşlar, 17 Ocak tarihine kadar bilgilerini kontrol edip güncelleme yapabilecekler.

 • YSK Başkanı Ahmet Yener: 31 Mart yerel seçimine 36 siyasi parti katılacak
  02 Oca YSK Başkanı Ahmet Yener: 31 Mart yerel seçimine 36 siyasi parti katılacak

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 36 siyasi partinin 31 Mart'ta yapılacak yerel seçime katılma yeterliliği bulunduğunu açıkladı.

 • Latin Amerika'da 2023'e seçimler damga vurdu
  31 Ara Latin Amerika'da 2023'e seçimler damga vurdu

  Latin Amerika, 2023'de devlet başkanlığı seçimlerinde sol ve sağ partilerin zaferinin yanı sıra Brezilya'da aşırı sağcı Jair Bolsonaro yanlılarının Kongre Sarayı baskınına sahne oldu.

 • Sol Parti Borçka İlçe Örgütü, Erkan Uzuneminağaoğlu'nu anarak mücadeleyi sürdürdüklerini belirtti
  26 Ara Sol Parti Borçka İlçe Örgütü, Erkan Uzuneminağaoğlu'nu anarak mücadeleyi sürdürdüklerini belirtti

  Sol Parti Borçka İlçe Örgütü, Erkan Uzuneminağaoğlu'nu 43. ölüm yıl dönümünde mezarı başında anarak mücadeleyi sürdürdüklerini belirtti. İlçe Başkanı Ömer Çatan, Erkan yoldaşın temsil ettiği değerlere sahip çıkan mücadeleyi sürdüren tüm yol arkadaşlarını selamladı ve baskıya boyun eğmeyeceklerinin sözünü verdi.

 • İzmir Limanı Birleşik Arap Emirlikleri'ne satılacak iddialarına SOL Parti'den tepki
  18 Ara İzmir Limanı Birleşik Arap Emirlikleri'ne satılacak iddialarına SOL Parti'den tepki

  SOL Parti İzmir İl Başkanlığı, İzmir Alsancak Limanı'nın Birleşik Arap Emirlikleri'ne satılacağı iddialarına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Açıklamada limanın Arap sermayesine peşkeş çekildiği ve buna izin vermeyeceklerini belirttiler.

 • SOL Parti, Asgari Ücret Görüşmeleri Hakkında Basın Açıklaması Yaptı
  18 Ara SOL Parti, Asgari Ücret Görüşmeleri Hakkında Basın Açıklaması Yaptı

  SOL Parti, Ankara'da asgari ücret görüşmeleriyle ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada, emekçilere insanca yaşama hakkı tanınmadığı ve asgari ücretin sefalet dayatması olduğu vurgulandı. İşçilerin, emekçilerin, köylülerin ve emeklilerin birleşerek mücadele etmesi gerektiği belirtildi.

 • SOL Parti Eskişehir İl Başkanı: Türkiye asgari ücretliler ülkesine dönüştü
  18 Ara SOL Parti Eskişehir İl Başkanı: Türkiye asgari ücretliler ülkesine dönüştü

  SOL Parti Eskişehir İl Başkanı Mert Yedek, Türkiye'de asgari ücretli çalışanların oranının yüzde 50'lere, asgari ücret civarında ücret alanların oranının ise yüzde 60-70'lere dayandığını belirterek, Türkiye'nin asgari ücretliler ülkesine dönüştüğünü ve emekçi halkın her geçen gün yoksullaştığını söyledi.

 • Samsun Çarşamba Eğercili Mahallesinde Vatandaş, Biyokütle Elektrik Santrali'ne Tepkili: 'İnek Yapıyorlar, Sebze Yapıyorlar Ama Hiçbir Verim...
  16 Ara Samsun Çarşamba Eğercili Mahallesinde Vatandaş, Biyokütle Elektrik Santrali'ne Tepkili: "İnek Yapıyorlar, Sebze Yapıyorlar Ama Hiçbir Verim...

  Samsun’un Çarşamba ilçesine bağlı Eğercili mahallesinde yapılmak istenen Biyokütle Elektrik Santraline vatandaşın tepkisi devam ediyor. Eğercili Mahallesi halkından Hamiye Kaşıkçı, “Bu santralin bu köyün içeresinde olmasına karşıydım, yine karşıyım. Burada akrabalarım var. İnek yapıyorlar, sebze yapıyorlar, ama hiçbir verim alamıyorlar. Santrale karşı çıkmadık, yerine karşı çıktık. Bizi hiçbir zaman dinlemediler” tepkisini gösterdi.

 • Tusk'un önceliği Avrupa ile buzları eritmek
  15 Ara Tusk'un önceliği Avrupa ile buzları eritmek

  Polonya'da genel seçimlerin ardından Başbakan seçilen Donald Tusk'un önceliği Avrupa ile ilişkileri düzeltmek ve buzları eritmek olacak. Tusk, AB ile ilişkilerin düzeltileceğini ve Polonya'nın tekrar bir Avrupa ülkesi olacağını vurguladı. Ayrıca, Tusk'un NATO üyeliğine ve ABD ile ittifaka dayanacağı belirtildi.

 • Polonya'da Tusk liderliğindeki hükümet güvenoyu aldı
  13 Ara Polonya'da Tusk liderliğindeki hükümet güvenoyu aldı

  Polonya'da Başbakan adayı olarak gösterilen Donald Tusk liderliğindeki hükümet parlamentodan güvenoyu aldı. Tusk liderliğindeki hükümet lehine 248 oy kullanılırken, 201 oy aleyhte kullanıldı. Tusk'un yarın yemin etmesi bekleniyor.

 • Polonya'da Hükümet Güvenoyu Alamadı
  11 Ara Polonya'da Hükümet Güvenoyu Alamadı

  Polonya'da Başbakan Mateusz Morawiecki liderliğindeki Hukuk ve Adalet Partisi hükümeti parlamentodan güvenoyu alamadı. Hükümet, Sejm'de yapılan güven oylamasını kaybetti ve yeni bir başbakan adayı belirlemek için Sejm'in Donald Tusk'u göstermesi bekleniyor.

 • Oğuz Kaan Salıcı'dan Bakan Tunç'a: 'Ülkemiz ile Somali Arasında İmzalanmış Suçluların İadesi Anlaşması Var Mıdır, Yoksa ve Şüpheli Ülkesi Somali'ye...
  11 Ara Oğuz Kaan Salıcı'dan Bakan Tunç'a: "Ülkemiz ile Somali Arasında İmzalanmış Suçluların İadesi Anlaşması Var Mıdır, Yoksa ve Şüpheli Ülkesi Somali'ye...

  CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın oğlu Mohammed Hassan Skeikh Mohamud’un motosiklet sürücüsü Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne neden olması ve ifadesi alınıp serbest bırakıldıktan sonra Türkiye’den ayrılmasıyla ilgili konuyu TBMM gündemine taşıdı. Salıcı, TBMM’ye verdiği soru önergesinde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a “Şüphelinin karakolda ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılması yönünde soruşturma dosyasında görevli savcıya herhangi bir telkin ya da talimatınız olmuş mudur? Ülkemiz ile Somali Federal Cumhuriyeti arasında imzalanmış suçluların iadesi anlaşması var mıdır, yoksa ve şüpheli ülkesi olan Somali’ye kaçtıysa iadesi nasıl gerçekleştirilecektir" diye sordu.

 • FKÖ, ABD'nin insani ateşkes kararını veto etmesinin ardından ilişkileri dondurma çağrısı yaptı
  11 Ara FKÖ, ABD'nin insani ateşkes kararını veto etmesinin ardından ilişkileri dondurma çağrısı yaptı

  Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) çatısı altındaki 3 sol parti, ABD'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK), Gazze'de acilen insani ateşkes istenen karar tasarısını veto etmesinin ardından, Filistin yönetimini Washington ile ilişkileri dondurmaya çağırdı.

 • SOL Parti Sözcüsü Önder İşleyen Hakkında Soruşturma Başlatıldı
  09 Ara SOL Parti Sözcüsü Önder İşleyen Hakkında Soruşturma Başlatıldı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, SOL Parti Sözcüsü Önder İşleyen'in yedi yıl boyunca yaptığı konuşma ve yazıları gerekçe göstererek soruşturma başlattı. İşleyen, soruşturmanın SOL Parti'nin mücadelesine ilişkin olduğunu belirterek, suçlamaları reddetti ve mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

 • Berlin'de Savaş Karşıtı Miting Düzenlendi
  25 Kas Berlin'de Savaş Karşıtı Miting Düzenlendi

  Almanya'nın başkenti Berlin'de binlerce kişinin katılımıyla savaş karşıtı miting düzenlendi. Mitingde savaşın barışçıl yollarla sona erdirilmesi ve diplomatik temasların başlatılması talep edildi. Ayrıca İsrail'in Gazze'deki saldırılarına son verilmesi çağrısı yapıldı. Mitinge yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

 • İspanya Başbakanı Pedro Sanchez liderliğindeki hükümet güvenoyu aldı
  16 Kas İspanya Başbakanı Pedro Sanchez liderliğindeki hükümet güvenoyu aldı

  İspanya Başbakanı Pedro Sanchez liderliğindeki azınlık sol parti koalisyon hükümeti, Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamayı kazanarak güvenoyu aldı. Ayrılıkçı Bask ve Katalan partilerin de desteğini alan Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) - Sumar koalisyon hükümeti, 171 hayır oyuna karşılık 179 evet oyu alarak meclisteki güven oylamasını kazandı. Başbakan Sanchez'in yarın İspanya Kralı VI. Felipe'nin huzurunda yemin etmesi bekleniyor.

 • CHP ve Sol Parti, Yargıtay'a Anayasa Kitapçığı Gönderdi
  16 Kas CHP ve Sol Parti, Yargıtay'a Anayasa Kitapçığı Gönderdi

  Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına tepki olarak CHP ve Sol Parti, Ardanuç'tan Yargıtay'a Anayasa kitapçığı gönderdi. Protesto eylemleriyle başlayan tepkiler, hukukun üstünlüğü endeksindeki düşük sıralama ve adalet sistemine olan güvensizlik konularını vurguladı. Anayasa'yı savunma ve demokratik mücadele vurgusu yapıldı.

 • Almanya'da Sol Parti, 10 Milletvekilinin İstifasıyla Parlamento Grubunu Feshedecek
  16 Kas Almanya'da Sol Parti, 10 Milletvekilinin İstifasıyla Parlamento Grubunu Feshedecek

  Almanya'daki Sol Parti, Sahra Wagenknecht'in de aralarında bulunduğu 10 milletvekilinin istifası sonucu mecliste grup kurması için yeterli milletvekili sayısını kaybetti. İstifaların ardından, meclis grubu için gerekli yeter sayısının altına düşen Sol Parti, 6 Aralık'ta grubunu feshedeceğini açıkladı. Partinin milletvekili sayısı 28'e düşerken, Wagenknecht yeni bir parti kurma planları yapmaktadır.

 • Almanya'da mülteci ve sığınmacılara yönelik saldırılar artıyor
  15 Kas Almanya'da mülteci ve sığınmacılara yönelik saldırılar artıyor

  Almanya'da mülteci ve sığınmacılar ile yaşadıkları evlere yönelik saldırıların sayısı artıyor. Alman hükümeti, yılın ilk dokuz ayında 1.515 saldırının kaydedildiğini ve bu rakamın geçen yıla göre 144 daha fazla olduğunu açıkladı. Sol Parti'ye mensup siyasetçi Clara Buenger, mültecilerin şiddet ve dışlanmaya maruz kalmasının devam eden bir skandal olduğunu belirterek, politikacı ve vatandaşları mültecilerin korunması için harekete geçmeye çağırdı. Almanya hükümeti, yasadışı girişleri önlemek için sınır kontrollerini sıkılaştırmanın yanı sıra mali teşviklerin azaltılması gibi tedbirler aldı.

 • Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Yeni Seçilen Parlamentoyla İşbirliğine Hazır
  13 Kas Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Yeni Seçilen Parlamentoyla İşbirliğine Hazır

  Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, genel seçimlerin ardından yeni seçilen parlamentoyla işbirliğine hazır olduğunu belirtti. Duda, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Polonya ordusuna desteğin sürmesi gerektiğini vurgulayarak, güçlü ve modern bir Polonya ordusunun vatan için en iyi güvenlik garantisini sağladığını ifade etti. Ayrıca, Duda anayasal düzenin korunması ve yasaların çiğnenmemesi gerektiğini vurgulayarak, başkanlık vetosunu kullanmaktan çekinmeyeceğini belirtti. Seçim sonuçlarına göre, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi birinci parti olmuş olsa da muhalefetin oluşturduğu koalisyon anlaşmasıyla yeni bir hükümetin kurulması bekleniyor.

 • Polonya'da muhalefet partileri koalisyon anlaşması imzaladı
  10 Kas Polonya'da muhalefet partileri koalisyon anlaşması imzaladı

  Polonya'da yapılan seçimlerde güçlü çıkan muhalefet grupları, yeni bir hükümetin kurulmasının önünü açabilecek bir koalisyon anlaşması imzaladı. Eski Başbakan Donald Tusk'un liderliğindeki Sivil Koalisyon ittifakı, Polonya 2050 ve Polonya Halk Partisinden oluşan Üçüncü Yol ittifakı ile Yeni Sol Partisinin bir araya gelmesiyle oluşacak muhalefet, koalisyon anlaşmasını imzaladı. Anlaşmaya göre, başbakanlık görevini Tusk'un üstlenmesi bekleniyor. Muhalefet koalisyonunun hükümeti kurması durumunda kürtaj yasası, emeklilik, kadın hakları ve insan haklarına ilişkin birçok konuda yasal değişiklikler yapılması bekleniyor.

 • SOL Parti, Yargıtay Kararına Karşı Mücadele Çağrısı Yaptı
  09 Kas SOL Parti, Yargıtay Kararına Karşı Mücadele Çağrısı Yaptı

  SOL Parti, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'la ilgili ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin açıklama yaptı. Parti, bu kararın çürüyen iktidarın içeride yaşadığı çatışmanın yarattığı 'devlet' krizi olduğunu belirterek, faşist rejime karşı birleşerek mücadele etme çağrısı yaptı.

 • Polonya Halkının Yarısı Cumhurbaşkanının Hükümeti Kurma Kararına Katılmıyor
  09 Kas Polonya Halkının Yarısı Cumhurbaşkanının Hükümeti Kurma Kararına Katılmıyor

  Polonya'da yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, halkın yüzde 50'sinden fazlası, Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'nın mevcut Başbakan Mateusz Morawiecki'ye yeni hükümeti kurma görevini verme kararına katılmıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 52'si, Duda'nın bu kararının doğru olmadığına inanırken, yüzde 38'i desteklediğini belirtti. Seçim sonuçlarına göre, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi birinci gelmesine rağmen Meclis çoğunluğunu kaybetti ve üç muhalefet partisinin koalisyon kurması bekleniyor.

 • SOL Parti, Yargıtay'ın Can Atalay kararını eleştirdi
  08 Kas SOL Parti, Yargıtay'ın Can Atalay kararını eleştirdi

  SOL Parti, Yargıtay'ın cezaevindeki Milletvekili Can Atalay ile ilgili kararına ilişkin açıklama yaparak, kararı hükümsüz ilan ettiğini belirtti. Parti, Anayasa Mahkemesi'nin kararının yok sayıldığını ve yargının siyasi iktidarın sopası olduğunu vurguladı.

 • Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Başbakan Morawiecki'ye Hükümet Kurma Görevini Verdi
  06 Kas Polonya Cumhurbaşkanı Duda, Başbakan Morawiecki'ye Hükümet Kurma Görevini Verdi

  Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, seçimlerde birinci olan Hukuk ve Adalet Partisi'nin temsilcisi Başbakan Mateusz Morawiecki'ye hükümet kurma görevini verdi. Duda, halka sesleniş konuşmasında seçimlere yüksek katılımın demokrasinin gücünü gösterdiğini belirtti. Morawiecki'nin güven oylamasını kazanması halinde yeni dönemde parlamentonun ilk oturumu 13 Kasım'da gerçekleşecek.

 • Almanya'nın Gazze politikası neden bu kadar aşırı İsrail yanlısı?
  03 Kas Almanya'nın Gazze politikası neden bu kadar aşırı İsrail yanlısı?

  Prof. Dr. Kemal İnat, Alman yetkililerin İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarına en ufak bir kınamada bulunmamasının altında yatan tarihsel ve siyasi gerekçeleri AA Analiz için kaleme aldı.

 • Polonya Cumhurbaşkanı Duda, yeni hükümet için istişarelerin yapıldığını belirtti
  26 Eki Polonya Cumhurbaşkanı Duda, yeni hükümet için istişarelerin yapıldığını belirtti

  Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, yeni hükümetin kurulması için istişarelerin yapıldığını ve Başbakanlık görevi için iki ciddi aday olduğunu belirtti. Seçim sonuçlarına göre iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi birinci gelmesine rağmen Meclis çoğunluğunu kaybetti ve üç muhalefet partisinin koalisyon kurması bekleniyor.

 • Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı ile görüşmek için Brüksel'e geldi
  25 Eki Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı ile görüşmek için Brüksel'e geldi

  Polonya'da muhalefet bloku Sivil Koalisyon'un lideri ve eski başbakan Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüşmek için geldiği Brüksel'de, hedefinin Polonya'nın Avrupa Birliği'ndeki (AB) konumunu yeniden inşa etmek olduğunu söyledi. Tusk, seçim sonuçlarına atıfta bulunarak değişime inanmanın gerçekleşmesini sağlayacağını belirtti ve Polonya'nın AB'deki konumunu yeniden inşa etmeyi hedeflediğini vurguladı.

 • Polonya'da Muhalefet Liderleri Başbakan Adayı Olarak Açıklandı
  24 Eki Polonya'da Muhalefet Liderleri Başbakan Adayı Olarak Açıklandı

  Polonya'da yapılan genel seçimlerde en çok oyu alan üç muhalefet lideri, Sivil Koalisyonun lideri Donald Tusk'un başbakan adayları olduğunu açıkladı. Tusk, Üçüncü Yol koalisyonunu oluşturan diğer liderlerle birlikte basın toplantısı düzenledi ve hükümeti kurma görevinin verileceği yönündeki açıklamaları için teşekkür etti. Seçim sonuçlarına göre, iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi Meclis çoğunluğunu kaybediyor ve muhalefet partilerinin koalisyon kurması bekleniyor.

 • Polonya'da Seçim Sonrası Hükümet Kurma Süreci Devam Ediyor
  24 Eki Polonya'da Seçim Sonrası Hükümet Kurma Süreci Devam Ediyor

  Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ülkede yapılan genel seçimlerde muhalefeti birleştiren şeyin iktidara duyulan nefret olduğunu belirterek, demokratik geleneğin sürdürüleceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Duda'nın hükümeti kurma görevini vereceği liderin belirlenmesi bekleniyor. Muhalefet koalisyonunun kurulmasıyla birlikte Avrupa Birliği'nin ülkeye hakim olacağı iddia ediliyor.

 • Özgür Özel Adıyaman'da: 'Bütün Ölçümler CHP'li Üyelerin Yüzde 85 Oranında Değişim Talep Ettiğini Söylüyor.
  23 Eki Özgür Özel Adıyaman'da: "Bütün Ölçümler CHP'li Üyelerin Yüzde 85 Oranında Değişim Talep Ettiğini Söylüyor.

  CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan Adayı Özgür Özel, CHP Adıyaman İl Başkanlığı'nda, "CHP'nin kendi değişimini kendi gençleşmesini kendi dönüşümünü bir an önce gerçekleştirmezse toplumda yaratılan umutsuzluğun, toplumdaki kırgınlığın bunun hem yerel seçimlere hem de partinin tümüne zarar vereceğini görüyorum. Bu konuda yapılan bütün ölçümler CHP'li üyelerin yüzde 85 oranında değişim talep ettiğini söylüyor. Bu resmi anket sonuçlarını hepimiz görüyoruz. CHP'nin bu değişim talebine karşı durmaması gerekir. Değişim sürecini vefalı götürmeliyiz. Sayın genel başkanımızı incitecek, onu üzecek, rencide edecek ifadelerden kaçındığımız; partimizi gelecekte zora sokacak ifadelerden kaçındığımız bir süreci yaşıyoruz" dedi.

 • İspanya'da Sol Partilerden Filistin Devletinin Tanınması Talebi
  23 Eki İspanya'da Sol Partilerden Filistin Devletinin Tanınması Talebi

  İspanya'da erken genel seçimlerin ardından hükümet kurmak için müzakere yürüten sol partilerin ittifakından oluşan Sumar partisi, Filistin devletinin tanınmasını istedi. Sumar Sözcüsü Ernest Urtasun, hükümet kurmak için PSOE ile varılacak anlaşmanın maddelerinden birinin İspanya'nın Filistin devletini tanıması olması için çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca, Sumar partisi, Avrupa Birliği'ne İsrail'e karşı diplomatik baskı kurma çağrısı yaparak, İsrail ile ikili anlaşmaların askıya alınmasını talep etti.

 • Almanya'da Sol Partiden İstifa Eden Milletvekili Yeni Bir Parti Kuracak
  23 Eki Almanya'da Sol Partiden İstifa Eden Milletvekili Yeni Bir Parti Kuracak

  Almanya'da Sol Partiden istifa eden milletvekili Sahra Wagenknecht, yeni bir parti kuracağını duyurdu. Wagenknecht, yeni partinin kurulacağını duyurmak için basın toplantısı düzenledi ve Alman hükümetinin plansız yönetim sergilediğini, bu durumun birçok insanı tedirgin ettiğini belirtti. Wagenknecht, Almanya'nın dış politika alanında uyguladığı gerilimi azaltma anlayışından ayrıldığını ve barış, diplomasi ve müzakere çözümlerinden yana olan güçlü bir siyasi güce ihtiyaç olduğunu vurguladı. Partinin kurulmasına kadar Sol Parti Meclis Grubu'nda kalmaya hazır olduklarını ifade eden milletvekili, insanların siyasete güvenini kaybettiklerini ve bu boşluğu kapatmak istediklerini söyledi. Wagenknecht ve beraberindekilerin ocakta fiilen partiyi kuracakları ve Haziran 2024'te yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmayı hedefledikleri belirtildi.

 • SOL Parti İzmir'de İsrail'in Gazze'deki saldırısını protesto etti
  19 Eki SOL Parti İzmir'de İsrail'in Gazze'deki saldırısını protesto etti

  SOL Parti, İzmir'de Konak Cumhuriyet Meydanı'nda İsrail'in Gazze'deki hastanelere yönelik saldırısını protesto etti. Açıklamada, İsrail ile askeri ve ekonomik ilişkilerin kesilmesi ve Amerikan üslerinin kapatılması talep edildi. Sol Parti İl Başkanı Kadir Bülbül, İsrail'i işgalci ve katil olarak nitelendirdi ve Amerikan emperyalizmini barışın ve kardeşliğin baş düşmanı olarak gördüğünü belirtti. Ayrıca, AKP iktidarına İsrail ile ilişkilerin kesilmesi çağrısı yapıldı.

 • Polonya Cumhurbaşkanı, yeni hükümetin kurulması için istişarelerde bulunacak
  19 Eki Polonya Cumhurbaşkanı, yeni hükümetin kurulması için istişarelerde bulunacak

  Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, yeni parlamentoda temsil edilecek siyasi partilerin temsilcilerini 24-25 Ekim'de yeni hükümetin kurulmasına ilişkin istişarelerde bulunmaya davet etti. Duda'nın daveti üzerine Sejm'in 10. döneminde temsil edilecek partilerin temsilcileriyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplantılar gerçekleştirilecek. Polonya Anayasası'na göre, cumhurbaşkanı, hükümeti kurma görevini herhangi bir kişiye verebilir. Muhalefet partilerinin koalisyon kurarak Meclis çoğunluğunu alması bekleniyor.

 • Sol Parti Üyeleri İsrail'i Protesto Etti
  18 Eki Sol Parti Üyeleri İsrail'i Protesto Etti

  Sol Parti üyeleri, Gazze'de hastaneleri hedef alan İsrail'i Ankara Büyükelçiliği önünde protesto etti. Protestoda ABD bayrağı yakıldı. Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, İsrail'in meşru müdafaa hakkından söz edenleri sorumlu tuttu ve Filistin halkının kurtuluşunun emperyalizme ve siyonizme karşı mücadeleden geçtiğini belirtti.

 • Donald Tusk: Polonya'yı tekrar Avrupa'yla bütünleştirmeye ant içmiş siyasetçi
  18 Eki Donald Tusk: Polonya'yı tekrar Avrupa'yla bütünleştirmeye ant içmiş siyasetçi

  Polonya’da son sekiz yıldır kesintisiz bir şekilde iktidarda sağcı Hukuk ve Adalet Partisi seçimde çoğunluğu sağlayamadı.

 • TBMM'de İsrail'in Gazze'de hastaneleri hedef alan saldırılarına ilişkin yayımlanan ortak bildiride, 'İnsanlık suçu olan bu saldırıları en şiddetli...
  17 Eki TBMM'de İsrail'in Gazze'de hastaneleri hedef alan saldırılarına ilişkin yayımlanan ortak bildiride, "İnsanlık suçu olan bu saldırıları en şiddetli...

  TBMM'de İsrail'in Gazze'de hastaneleri hedef alan saldırılarına ilişkin yayımlanan ortak bildiride, "İnsanlık suçu olan bu saldırıları en şiddetli biçimde kınıyoruz.

 • Uzmanlara göre, Polonya'da iktidarın 'negatif seçim kampanyası' meclis çoğunluğunu kaybettirdi
  17 Eki Uzmanlara göre, Polonya'da iktidarın "negatif seçim kampanyası" meclis çoğunluğunu kaybettirdi

  Uzmanlar, Polonya'daki seçimlerden birinci parti çıkmasına karşın meclis çoğunluğunu kaybeden Hukuk ve Adalet Partisinin (PİS) "negatif seçim kampanyası" ve rakiplerini "şeytanlaştırma" politikasının seçmenler üzerinde olumsuz etki yarattığını ve sonuçlara doğrudan etki ettiğini belirtti.

 • Polonya'da Hukuk ve Adalet Partisi seçimleri birinci tamamladı
  17 Eki Polonya'da Hukuk ve Adalet Partisi seçimleri birinci tamamladı

  Polonya'da yapılan genel seçimlerde iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PİS), yüzde 35,38 oy oranıyla birinci oldu. Seçim sonuçlarına göre PİS, Meclis çoğunluğunu kaybedecek ve muhalefet partilerinin koalisyon kurması bekleniyor. Ayrıca, referandumda yüzde 50'yi aşamadığı için sonuçlar geçersiz sayılacak.

 • Tüm Emeklilerin Sendikası Üyeleri, 17 Ekim'deki Kapatma Davası Öncesi Eylem Yaptı.
  17 Eki Tüm Emeklilerin Sendikası Üyeleri, 17 Ekim'deki Kapatma Davası Öncesi Eylem Yaptı.

  Tüm Emeklilerin Sendikası üyeleri sendika hakkında açılan kapatma davasının 17 Ekim’de Ankara’da yapılacak üçüncü duruşması öncesinde bugün Ankara’da eylem yaptı. Sendikanın yöneticilerinden Ömer Tunca, “Bizi kapatmak Anayasa’ya aykırıdır. Kapatırsanız itirazlarımızı yapacağız. İtirazlarımız, iç hukukta karşılık bulmazsa, Anayasa Mahkemesi’ne, o da olmazsa AİHM'e kadar gideceğiz. Yine olmazsa sendikamızı yeniden kuracağız. Biliyoruz ki vazgeçildiğinde kaybedilir. Biz asla vazgeçmeyeceğiz. Her şeye rağmen Ankara'da hakimler var demek istiyoruz. 17 Ekim'de yargının sendikamız lehine karar vererek kapatma davasını reddetmesini bekliyoruz” dedi.

 • Polonya seçimleri neden önemliydi, iktidar değişikliğinin sonuçları ne olacak?
  16 Eki Polonya seçimleri neden önemliydi, iktidar değişikliğinin sonuçları ne olacak?

  Polonya’da dün yapılan seçimlerin resmi sonuçları henüz açıklanmadı.

 • Polonya seçimleri: Çıkış anketi sonuçlarına göre iktidardaki sağcı parti çoğunluğu kaybediyor
  16 Eki Polonya seçimleri: Çıkış anketi sonuçlarına göre iktidardaki sağcı parti çoğunluğu kaybediyor

  Genel seçimler için sandık başına giden Doğu Avrupa ülkesi Polonya’da sandık çıkış anketi sonuçlarına göre iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) parlamentodaki çoğunluğunu kaybediyor.

 • SOL Parti: Maden faciasında yaşamını yitirenlerin sorumlusu iktidardır
  15 Eki SOL Parti: Maden faciasında yaşamını yitirenlerin sorumlusu iktidardır

  SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Tombul, Amasra'da yaşanan maden faciasında 43 madencinin hayatını kaybetmesinin sebebinin işçi sağlığı ve iş güvenliği yatırımlarının yapılmaması olduğunu belirtti. Tombul, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun kusurlu olduğunu söyleyen bilirkişi raporlarının sadece yöneticileri suçlamadığını, onları oraya getiren ve yatırım yapmayan iktidarın da sorumlu olduğunu ifade etti. Ayrıca Tombul, İsrail'in Filistin'e saldırısını da kınadı.

Advertisement