Azerbaycan'dan Biden'in "soykırım" ifadesine tepki: Tarihi hata - Son Dakika

Azerbaycan'dan Biden'in "soykırım" ifadesine tepki: Tarihi hata

24.04.2021 21:00

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini kınadı ve bunun "tarihi hata" olduğunu söyledi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise skandal karara, "Tarihi yeniden yazmaya çalışmak ve siyasi amaçlar için kullanmak kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Aliyev'in telefon görüşmesinde, Biden'ın açıklaması kınandı.

Görüşmede, Aliyev, Biden'ın açıklamasını "yanlış" ve "tarihi hata" olarak nitelendirdi, Azerbaycan'ın bu ifadeleri "kabul edilemez" gördüğünü kaydetti.

Aliyev, görüşmede Biden'ın açıklamasının bölgede ortaya çıkan iş birliği eğilimlerine ciddi şekilde zarar verdiğini vurguladı, Azerbaycan'ın her zaman Türkiye'nin yanında olduğunu belirtti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DA SKANDAL İFADEYİ KINADI

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da, ABD Başkanı Joe Biden'ın 24 Nisan 1915 olayları ile ilgili yaptığı açıklamada, "soykırım" ifadesini kullanmasına tepki gösterdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Sözde Ermeni soykırımını siyasallaştıranlar, Ermeni silahlı gruplarının 500 binden fazla insanın katledilmesine ve 1918'in Mart ayında Bakü ve Azerbaycan'ın diğer bölgelerinde Ermenilerin gerçekleştirdiği katliamlara sessiz kalıyor" ifadelerine yer verildi.

HOCALI SOYKIRIMINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Açıklamada ayrıca, 100 yıl önce yaşanan olayların yanlış anlatıldığı vurgulanarak, " Ermenistan'ın 30 yıl önce Hocalı'da Azerbaycanlılara karşı işlediği soykırıma yönelik adil bir değerlendirme yapılmaması, önyargı ve çifte standart örneğidir" denildi.

"TARİHİ SİYASİ AMAÇLAR İÇİN KULLANMAK KABUL EDİLEMEZ"

Açıklamada, "1915 olayları politikacılar tarafından değil, tarihçiler tarafından incelenmeli ancak bilindiği gibi, olayları örtbas etmeye ve kendisini mazlum bir ülke olarak sunmaya çalışan Ermenistan, Türkiye'nin o döneme ait olayları ortak bir tarih komisyonu ile inceleme teklifini kabul etmedi. Tarihi tahrif etmek, 'tarihi yeniden yazmaya' çalışmak ve siyasi amaçlar için kullanmak kabul edilemez" ifadeleri de yer aldı.

Azerbaycan'dan Biden'in soykırım ifadesine tepki: Tarihi hata

Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Azerbaycan'dan Biden'in 'soykırım' ifadesine tepki: Tarihi hata - Son Dakika


Son Dakika

11:59 "Şeytan çıkaracağım" diyerek 13 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulunan öğretmene 16 yıl hapis Senaristler duysa filmini çeker! Erzurumlu Zeynel, utancından aylardır köyüne gidemiyor 11:39 Senaristler duysa filmini çeker! Erzurumlu Zeynel, utancından aylardır köyüne gidemiyor Van Gölü'nde yüzen canlıyı canavar sanan vatandaşlar hayal kırıklığına uğradı 11:14 Van Gölü'nde yüzen canlıyı canavar sanan vatandaşlar hayal kırıklığına uğradı
Hande Erçel, Amerika'daki pozlarıyla beğeni yağmuruna tutuldu 11:12 Hande Erçel, Amerika'daki pozlarıyla beğeni yağmuruna tutuldu 5 büyük market fahiş fiyat artışlarını beraber organize etmişler 10:34 5 büyük market fahiş fiyat artışlarını beraber organize etmişler Beren Saat ön dişlerini yaptırdı, takipçileri ikiye bölündü 10:15 Beren Saat ön dişlerini yaptırdı, takipçileri ikiye bölündü
Zam öncesi akaryakıt almak isteyen vatandaşlar fırsatçılarla karşılaştı 09:54 Zam öncesi akaryakıt almak isteyen vatandaşlar fırsatçılarla karşılaştı Mustafa Sarıgül'den açıklama: Biden'dan para alan muhalefet partisini ifşa edeceğim 09:20 Mustafa Sarıgül'den açıklama: Biden'dan para alan muhalefet partisini ifşa edeceğim
Advertisement