Dışişleri Bakan Yardımcısı Akçapar: İnsanlık, bu kadar büyük sivil can kaybı görmedi - Son Dakika
Politika

Dışişleri Bakan Yardımcısı Akçapar: İnsanlık, bu kadar büyük sivil can kaybı görmedi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Akçapar: İnsanlık, bu kadar büyük sivil can kaybı görmedi

Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar, AGİT Bakanlar Konseyi Toplantısında yaptığı konuşmada, Gazze'de yaşanan büyük sivil kayıpların insanlığı temelden sarsdığını belirtti. Akçapar, AGİT'in önemini vurgulayarak, Avrupa'da güvenlik ve işbirliği için korunması gerektiğini söyledi.

30.11.2023 17:17  Güncelleme: 17:24
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar, ( Gazze'de) 7 Ekim ve sonrasında yaşanan büyük sivil kayıpları nedeniyle temelden sarsıldıklarını belirterek, "İnsanlık, yakın tarihinde bu kadar kısa bir sürede, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere bu kadar büyük sivil can kaybı görmemiştir." dedi.

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 30. Bakanlar Konseyi Toplantısında konuşan Akçapar, AGİT'in bu yıl dönem başkanlığını üstlendikleri için Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ve Kuzey Makedonya'ya teşekkür etti.

Uluslararası barış ve güvenlik için olağanüstü koşullarda toplandıklarını söyleyen Akçapar, " Ukrayna'daki trajik savaş yakında 2 yılını dolduracak. Ukrayna'daki tahribat, yıkım ve insanların acısı çok büyük. Savaşın bölgesel ve küresel yansımaları da artışta. Hepimiz bu savaştan olumsuz bir şekilde etkilendik. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini destekleme yönündeki temel tutumumuzun yanı sıra siyasi çözüm için diyalog ve diplomasiyi destekleme kararlılığımızı bir kez daha teyit etmek isterim." diye konuştu.

Son olarak eylül sonunda güçlendirilmiş formatta bir araya geldiklerinden itibaren AGİT bölgesine çok da uzak olmayan, dünyanın başka bir yerinde büyük bir tahribat, yıkım ve insanların acılarına şahit olduklarını anımsatan Akçapar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maalesef, 7 Ekim ve sonrasında yaşanan büyük sivil kayıpları nedeniyle temelden sarsıldık. İsrail, başlangıçtaki tırmanışın ardından ayrım gözetmeksizin sivilleri ve Gazze'deki hastaneler de dahil olmak üzere her türlü sivil altyapıyı hedef alıyor ve ağır saldırılar gerçekleştiriyor. İnsanlık, yakın tarihinde bu kadar kısa bir sürede, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere bu kadar büyük sivil can kaybı görmemiştir. Birleşmiş Milletler hiçbir silahlı çatışmada bu kadar çok sayıda sivil personeli kaybı görmemiştir."

AGİT'in, tarihinin en zor dönemlerinden geçtiğine işaret eden Akçapar, örgütün yine de Avrupa'da güvenlik ve işbirliğine yönelik en kapsayıcı platform olarak önemini koruduğuna, platformun bu haliyle korunması gerektiğine dikkati çekti.

"Eğer bugün AGİT olmasaydı, onu yaratmamız mümkün olmazdı." şeklinde konuşan Akçapar, şunları kaydetti:

"Bu eşsiz bir yapı, değerli bir yapıdır. Bu, arka planda ülkem Türkiye, diğer üyelerden fikir birliğini amaçlamalarını, aynı zamanda bu örgütü güçlendirmek ve Avrupa'da işbirlikçi güvenlik için yeni bir sayfa açmak için uzlaşı ve vizyon aramalarını isteyecektir. Tartışmayı kolaylaştırmak için mart ayında yapılacak olan ve Şubat 2021'den sonra ilk kez Ukrayna ve Rusya'yı bir araya getiren Antalya Diplomasi Forumu bağlamında bu konuya dikkat göstereceğiz."

Kaynak: AA

Son Dakika Politika Dışişleri Bakan Yardımcısı Akçapar: İnsanlık, bu kadar büyük sivil can kaybı görmedi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol
  18:07 Beşiktaş'tan derbinin hakemi Halil Umut Meler'e: Adil ol

  Beşiktaş, Galatasaray ile oynayacakları derbiyi yönetecek hakem Halil Umut Meler hakkında bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Meler'e adil ve hakkaniyetli olması çağrısında bulunuldu.

 • Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı
  17:31 Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü, projelerini açıkladı

  AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, Antalya'nın ulaşım sorununu çözmeyi hedeflediğini belirtti. Tütüncü, 5 yılın sonunda ulaşım sorunlarını ortadan kaldırdığı bir Antalya olacağını ifade etti. Ayrıca, 15 yeni güzergah açmayı planladıklarını söyledi.

 • Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı
  17:24 Zehra Güneş servetine servet katmış! Toplam mal varlığı ortaya çıktı

  Dünyanın en çok kazanan voleybolcuları arasında yer alan Zehra Güneş'in mal varlığı ortaya çıktı. Elde ettiği kazancı doğru değerlendirmek için finansal stratejilere önem veren Güneş'in, servetinin toplam değeri 4 milyon dolar civarında.

 • Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı
  17:06 Plajda çıplak gezen kadına çivili sopayla saldırdı

  ABD'nin Los Angeles kentindeki Venedik Plajı'nda, bir kadının çıplak gezdiğini gören başka bir kadın çivili sopayla saldırmaya başladı. Kendini koruyan çıplak kadın sopayı almayı başardı. Bir türlü vazgeçmeyen elbiseli kadın bu sefer beyzbol sopasıyla saldırıya geçti. Çıplak kadın beyzbol sopasını da almayı başarırken, kavganın nedeni öğrenilemedi. Çevredekiler ise kavgayı izlemek yerine cep telefonlarıyla kayda almayı tercih etti.

 • Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü
  17:04 Taraftar havalara uçacak! Fenerbahçe'nin yıldızı Fred takıma geri döndü

  Fenerbahçe'de sakatlığından dolayı haftalardır takımdan ayrı kalan Brezilyalı oyuncu Fred, tamamen iyileşti. Yıldız futbolcu, cumartesi günü oynanacak Hatayspor maçına ilk 11'de başlayacak.

 • Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti
  16:49 Yayın ihalesi iptal! Talebi kabul görmeyen TFF, iki firmaya da resti çekti

  TFF, Süper Lig ve 1. Lig'in yayıncı kuruluş ihalesini iptal etti. İptal kararının gerekçesi, TFF'nin ''rakam arttırın'' talebine iki firmanın da olumlu yanıt vermemesi oldu. Federasyondan yapılan açıklamada, ''İhale için verilen teklif bedellerinin yetersiz bulunması dolayısıyla Yayın İhale Komisyonu'nca ihalenin iptali yönünde tavsiye kararı alınmıştır'' ifadeleri yer aldı.

 • 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı
  16:45 29 Şubat'ta evlenmek istemeyen çiftler nedeniyle nikah daireleri boş kaldı

  Her 4 yılda bir gerçekleşen 29 Şubat, evlilik yıldönümlerine önem veren çiftler nedeniyle nikah dairelerinde ciddi bir düşüşe neden oluyor. İstanbul'da dünya evine girecek çiftlerin tercih etmediği bir gün olan 29 Şubat'ta, kentin 12 ilçesinde kimse nikah başvurusu yapmadı. Rekor oranda nikah sayısı ise 20 çift ile Esenyurt'un oldu.

 • MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir
  16:37 MHP lideri Bahçeli emeklilere hak verdi: Çağrıları haksız değildir

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da MHP Genel Merkez Yönetim Kurulu toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, "Ekonomik sorunların üstesinden gelinecektir. Emeklilerimizin çağrıları haksız değildir, gerekli iyileştirmeler cömertçe yapılacaktır" dedi.

 • Icardi cezayı kesti tazminatı cebe indirdi! Mahkemeden karar çıktı
  16:36 Icardi cezayı kesti tazminatı cebe indirdi! Mahkemeden karar çıktı

  Galatasaray'ın Arjantinli golcüsü Mauro Icardi ve eşi Wanda Nara, haklarına yapılan ihanet haberlerine acımadı. Çift yıllar önce açtıkları davadan, tazminat kazandı.


Advertisement