Akraba evliliği yapan çiftin 4. çocuğuna kök hücre nakli yapıldı - Son Dakika
Sağlık

Akraba evliliği yapan çiftin 4. çocuğuna kök hücre nakli yapıldı

Akraba evliliği yapan çiftin 4. çocuğuna kök hücre nakli yapıldı

KONYA'da akraba evliliği yapan, 2 çocuklarını bağışıklık ve böbrek yetmezliğinden kaybeden Yılmaz çiftinin 4'üncü çocukları Yaşar Göktuğ'a, göbek kordonundan alınan kanla primer immün (bağışıklık sistemi) yetmezliği tanısı konuldu. Bunun üzerine 3'üncü ve sağlıklı olan çocuk Rüveyda'dan yapılan kök hücre ile Yaşar Göktuğ, hayata tutundu.

11.10.2023 11:25  Güncelleme: 13:51
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş
KONYA'da akraba evliliği yapan, 2 çocuklarını bağışıklık ve böbrek yetmezliğinden kaybeden Yılmaz çiftinin 4'üncü çocukları Yaşar Göktuğ'a, göbek kordonundan alınan kanla primer immün (bağışıklık sistemi) yetmezliği tanısı konuldu. Bunun üzerine 3'üncü ve sağlıklı olan çocuk Rüveyda'dan yapılan kök hücre ile Yaşar Göktuğ, hayata tutundu. Necmettin Erbakan Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şükrü Nail Güner, erken tanı sayesinde Göktuğ'un hayata tutunduğunu belirterek, "Sanki çocuk hiç o hastalıkla doğmamış gibi 1,5 ayına geldiği zaman, son derece sağlıklı şekilde yaşamaya başladı" dedi.

Beyşehir ilçesinde oturan ve akraba evliliği yapan Şerife- Ramazan Yılmaz çifti, 2 çocuğundan 1'ini bağışıklık, diğerini de böbrek yetmezliği nedeniyle kaybetti. Çiftin 3'üncü çocukları Rüveyda ise sağlıklı dünyaya geldi. Bir süre sonra 4'üncü çocuğuna hamile olan Şerife Yılmaz, Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İmmünoloji Bölümü'nde takibe alındı. Doğumhanede göbek kordonundan alınan kanla primer immün (bağışıklık sistemi) yetmezliği tanısı konulan 4'üncü çocuk Yaşar Göktuğ, erken teşhis sayesinde kök hücre nakli oldu ve yaşama tutundu. Necmettin Erbakan Üniversitesi ise ailenin sağlık mücadelesini farkındalık oluşturması amacıyla 18 dakikalık bir belgesele çevirdi.

'2 EVLAT KAYBETTİM, ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY'

Şerife Yılmaz, "İlk çocuğumun böbrek rahatsızlığı vardı, yüksek tansiyon yaşadı. Sonrasında iyiydi, burada diyalize giriyordu. 2'nci çocuğum adenozin eksikliği doğduktan 15 gün sonra başladı. 'Tekrar hamile kalırsan nakil olabilir' dediler, tekrar hamile kalmak istemedim. 2 yıl sonra nakil olduk. Daha sonra hastalık iç organlarına sıçradı. Birkaç gün yoğun bakımda kaldı ve kaybettik. Sonra Rüveyda'ya hamile kaldığımı öğrendim. Biraz tereddütte kaldık ama çok şükür onda çıkmadı. Sonra Göktuğ'a hamile kaldım ve doktorlarla irtibata geçtik. Doğumdan sonra hemen tahlil yapıldı ve hastalığı öğrendik. Aile içi taramaya geçildi, kızımdan bulundu ve nakile gidildi. 1 aylıkken nakil oldu ve çok şükür nakil de tuttu. Allah, kimseye evlat acısı vermesin. 2 evlat kaybettim, çok kötü bir şey. Rabbi'm onları aldı ama bana bunları verdi; çok şükür. İnşallah sağlığına kavuşacak" dedi.

'1 SAAT İÇİNDE HASTALIĞI TESPİT ETTİK'

Necmettin Erbakan Üniversitesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Şükrü Nail Güner, erken tanı sayesinde Göktuğ'un hayata tutunduğunu belirtti. Prof. Dr. Güner, "Doğduğu an, anne daha doğumhanedeyken aldığımız kanla 1 saat içinde hastalığın olduğunu tespit ettik. Aldığımız kanla yaklaşık 3'üncü saatte tanıyı kesinleştirdik. 3'üncü gün genetik tanısı kesinleşti. 5'inci gün hastanın tam uygun olan kardeşini tespit ettik. 3'üncü hafta kemik iliği nakli oldu. Sanki çocuk hiç o hastalıkla doğmamış gibi 1,5 ayına geldiği zaman, son derece sağlıklı şekilde yaşamaya başladı" diye konuştu.

TARAMA TESTİ VURGUSU

Çiftin akraba evliliği yaptığını hatırlatan Prof. Dr. Şükrü Güner, şunları söyledi: "Doğuştan bağışıklık sistemi hastalıklarında özellikle ilk çocuk, anneden doğduğunda herhangi bir sorunları yoktur; çünkü anne koruyucudur. İlk 6 ayda da çok önemli sorun olmayabilir. Ama 6 aydan sonra sürekli tekrarlayan hastalıklarla, hastaneye yatışlarla, vücudundaki organlara zarar verir hale gelmeye başlar. Bir süre sonra da artık hasarlı organlardan dolayı yaşamla bağdaşmaz hale gelirler. Bizim birinci amacımız; bu hastaların anne karnından doğar doğmaz yapılan tarama testleriyle tespiti. Bununla ilgili Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve bizim yürüttüğümüz bir pilot çalışma oldu. Hatta Türkiye'de yaklaşık 20 bin çocuk tarandı. Bu çocuklardan ilki de Konya'dan çıktı. Bu çıkan hastamızda da aynı hastalık tespit edildi. Bu hastamız 1 yaşındayken İtalya'ya gen tedavisine gönderildi. O da son derece sağlıklı şekilde şu anda hayatını sürdürüyor. Özellikle de akraba evliliği olan kişilerde bu varsa, mutlaka aile hekimlerine başvurulması gerekiyor. Özellikle akraba evliliği olan kişilerde 2 aylık verem aşısının yapılmadan önce bunun tanı konması. Eğer 2 aylıkken verem aşısı yapıldığı takdirde veya bu hastalık varsa, bunun tedavisi çok daha zor oluyor. Bu noktada ailelerin de daha önce vefat etmiş, çocukluk yaşlarında vefat etmiş yakınları varsa, bunları mutlaka hekime bildirmesi gerekiyor."

Kaynak: DHA

Son Dakika Sağlık Akraba evliliği yapan çiftin 4. çocuğuna kök hücre nakli yapıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Siirt'te Doktor Ersin Arslan Anıldı
  18:39 Siirt'te Doktor Ersin Arslan Anıldı

  Siirt Tabipler Odası üyeleri, Gaziantep'te görevi başındayken hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen doktor Ersin Arslan'ı anmak için basın açıklaması yaptı. Açıklamada, sağlıkta şiddetin önlenmesi için birlikte hareket edilmesi gerektiği vurgulandı.

 • Mardin'de kayalıklardan düşen kişi ağır yaralandı
  18:34 Mardin'de kayalıklardan düşen kişi ağır yaralandı

  Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde Kabala Mahallesi'nde kayalıklara çıkan Hamdullah Buray, dengesini kaybederek düştü. Olay yerine AFAD, jandarma ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Ağır yaralanan Buray, Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

 • Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Festivali düzenliyor
  17:54 Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Festivali düzenliyor

  Karabük Üniversitesi, sağlık alanında yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek amacıyla Sağlık Bilimleri Festivali düzenleyecek. Festival, 6-7 Kasım tarihlerinde Türkiye'deki birçok paydaşın katılımıyla gerçekleştirilecek. Festivalde akademisyenler, profesyoneller ve öğrenciler bir araya gelerek sağlık alanına dair yenilikçi yaklaşımlar geliştirecek ve mevcut yapıyı geliştiren model tasarımlarının ortaya çıkmasına katkıda bulunacak. Ayrıca festivalde yarışmalar, atölye çalışmaları, tiyatro, müzik ve şiir dinletisi, konser, kültürel etkinlikler, spor turnuvaları gibi birçok etkinlik düzenlenecek.

 • Bafra Ovası'nda dron destekli sivrisinek mücadelesi
  17:17 Bafra Ovası'nda dron destekli sivrisinek mücadelesi

  Samsun'un Bafra Ovası'nda çeltik komisyonu tarafından alınan dron ile sivrisinekle mücadele çalışmaları başlatıldı. Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, ilaçlama çalışmalarının 4 periyot halinde devam edeceğini belirtti. Bin kilometrelik kanalda ve 780 dekar alanda gerçekleştirilen mücadele ile sivrisinek üreme alanlarına etkin bir şekilde müdahale edileceği düşünülüyor.

 • Kalp ve Damar Hastalıkları Dünyada Ölüm Nedenlerinin Başında
  17:06 Kalp ve Damar Hastalıkları Dünyada Ölüm Nedenlerinin Başında

  Diyarbakır'da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Doç. Dr. Ferhat Işık, kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin dünyada hala en yaygın ölüm nedeni olduğunu belirtti. Işık, kalp ve damar hastalıklarından korunmak için spor yapmanın, sağlıklı beslenmenin ve sigarayı bırakmanın önemine dikkat çekti. Ayrıca, diyabet ve hipertansiyonu olan hastaların ilaç tedavilerini düzenli olarak yapmaları gerektiğini vurguladı.

 • Eskişehir'de Yenidoğan Canlandırma Eğitimi Düzenlendi
  16:51 Eskişehir'de Yenidoğan Canlandırma Eğitimi Düzenlendi

  Eskişehir İl Ambulans Servisi Başhekimliği'nde 3 günlük NRP eğitimi düzenlendi. Eğitime 19 hekim, 7 ebe, 10 hemşire ve 3 acil tıp teknisyeni katıldı. Eğitimi başarıyla tamamlayanlara sertifika verildi. İl Sağlık Müdürü, doğum hizmetlerinde neonatal resüsitasyonun önemine vurgu yaparak, sağlık personelinin yetkinliğinin önemli olduğunu belirtti.

 • Samsun'da Bafra Ovası'nda Dronlarla Sivrisinek Mücadelesi Başlatıldı
  16:37 Samsun'da Bafra Ovası'nda Dronlarla Sivrisinek Mücadelesi Başlatıldı

  Bafra Ovası'nda sivrisinek mücadelesi kapsamında çeltik komisyonu tarafından alınan dronlarla kanallarda ilaçlama çalışması başlatıldı. Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, ilaçlama çalışmalarının 4 periyot halinde devam edeceğini belirtti.

 • Yeryüzü Doktorları, Afganistan'da açlıkla mücadele eden çocukları tedavi edecek
  16:29 Yeryüzü Doktorları, Afganistan'da açlıkla mücadele eden çocukları tedavi edecek

  Savaş, afet ve yoksulluğun olduğu bölgelerde faaliyet yürüten Yeryüzü Doktorları Derneği, açlıkla mücadelenin devam ettiği Afganistan'da hasta çocukları gönüllü sağlık ekibiyle tedavi edecek. Afganistan'da gerçekleştirilemeyen ameliyatları yapmak için 2 çocuk cerrahı, 2 çocuk cerrahı asistanı, anestezi uzmanı, 2 anestezi teknikeri ve 2 ameliyathane hemşiresinden oluşan sağlık ekibi, İstanbul Havalimanı'na geldi. Bilet ve bagaj işlemlerinin ardından pasaport kontrolünden geçen ekip, uçakla Kabil'e hareket etti. Ekiple birlikte Afganistan'a giden Yeryüzü Doktorları Proje Koordinatörü Halim Zabihullah, ülkede 23 milyon 700 bin kişinin ihtiyaç sahibi olduğunu ve 857 bin çocuğun açlıkla mücadele ettiğini söyledi. Yeryüzü Doktorları olarak Afganistan'da bölgedeki ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli projelerle sağlık hizmeti sunuyoruz. Şiddetli açlık sorunlarının yaşanması nedeniyle de beslenme sağlığı merkezlerimizle düzenli hizmet sağlıyoruz. Bölgeye 2014 yılından beri şartların kısıtlı ve teknik yetersizliklerin olmasından dolayı yapılamayan tedaviler ve ameliyatları gerçekleştirmek üzere gönüllü sağlık ekibimizi organize ediyoruz. Bu yıl da Türkiye'nin dört bir yanından gelen gönüllü uzman doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız ile bölgedeki imkanlar dahilinde başta zor olan operasyonlar olmak üzere sağlık hizmeti sunacağız. Program kapsamında 26 Nisan'a kadar muayene hizmete verecek ve ameliyatlar gerçekleştirecek gönüllü sağlık ekibi, 23 Nisan'da da Kabil Atatürk Hastanesi'nde tedavi gören çocuklar için özel etkinlik düzenleyecek. Bölgede, 15 beslenme sağlığı merkezi ve 11 mobil sağlık ekibiyle uzun yıllardır hizmet veren Yeryüzü Doktorlarının ekibi aynı zamanda bilgi ve tecrübelerini de yerel sağlık çalışanlarıyla paylaşacak.

 • Adana'da çapa makinesine ayağı sıkışan kişi kurtarıldı
  16:29 Adana'da çapa makinesine ayağı sıkışan kişi kurtarıldı

  Ceyhan ilçesinde çapa yaparken ayağını makineye kaptıran kişi, itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak hastaneye götürüldü. İhbar üzerine olay yerine gelen ekiplerin çalışması sonucunda ayağı makineden kurtarılan kişi, ambulansla Ceyhan Devlet Hastanesine sevk edildi.

 • Melikgazi Belediyesi İlaçlama Çalışmalarıyla Larva ve Sivrisineklere Karşı Mücadele Ediyor
  16:24 Melikgazi Belediyesi İlaçlama Çalışmalarıyla Larva ve Sivrisineklere Karşı Mücadele Ediyor

  Melikgazi Belediyesi, insan ve çevre sağlığını tehdit eden larva, sivrisinek ve haşerelere karşı ilçede ilaçlama çalışması gerçekleştiriyor. Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanları steril hale getirmek ve olası hastalıkların önüne geçmek amacıyla ekiplerin titizlikle çalıştığını belirtti.

 • İsrail, Gazze'ye düzenlediği roket saldırısında embriyo merkezini hedef alarak 5 bin doğmamış çocuğu yok etti
  16:01 İsrail, Gazze'ye düzenlediği roket saldırısında embriyo merkezini hedef alarak 5 bin doğmamış çocuğu yok etti

  İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda bir doğum merkezi büyük hasar aldı ve binlerce embriyo ile döllenmeye hazır yumurta yok oldu. Al Basma embriyo merkezindeki 5 bin doğmamış çocuk yok edildi. Bu saldırıyla birlikte birçok Filistinli ailenin çocuk sahibi olma şansı kalmadı.

 • Hastane randevularına gitmeyenler için yeni önlemler yolda! 15 gün tüm branşlara randevu kapanacak
  15:34 Hastane randevularına gitmeyenler için yeni önlemler yolda! 15 gün tüm branşlara randevu kapanacak

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanelerde yaşanan randevu aksaklıklarını çözmek için alınacak yeni tedbirleri açıkladı. Bakan Koca, ikinci kez randevusuna gelmeyenlere tüm branşlarda 15 gün randevu verilmeyeceğini duyurdu. Bu önlemle hastanelerdeki randevu sorununun kalıcı şekilde çözülmesi amaçlanıyor.


Advertisement