Son dakika Yahudi haberleri, Yahudi son dakika, son dakika Yahudi

Son Dakika Yahudi Haberleri

 • Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşimciler saldırıya uğradı
  10:30 Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşimciler saldırıya uğradı

  İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan yasa dışı Maale Adumim Yahudi yerleşim birimi çevresindeki araçlara düzenlenen silahlı saldırıda bir Yahudi yerleşimci öldü, 2'si ağır olmak üzere 8 Yahudi yerleşimci de yaralandı. İsrail ordusu ise Gazze Şeridi'nde sivilleri hedef alan saldırılarına ve işgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs'te yoğun baskın, gözaltı ve öldürme eylemlerine devam ediyor.

 • Ürdün Kralı 2. Abdullah, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların sürmesinin tüm bölge için felaket olacağını belirtti
  20 Şub Ürdün Kralı 2. Abdullah, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların sürmesinin tüm bölge için felaket olacağını belirtti

  Ürdün Kralı 2. Abdullah, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların sürmesinin tüm bölge için bir felaket olacağı uyarısında bulunarak, sürdürülebilir bir ateşkes için çalışılması gerektiğini belirtti. Kral Abdullah, ABD senatosu heyetini kabul ederken Gazze'ye yönelik saldırıların devam etmesinin tüm bölge için felaket olacağı uyarısında bulundu ve Gazze'de sürdürülebilir bir ateşkese ulaşılması için çabaların birleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca İsrail'in Refah kentine muhtemel kara saldırısının tehlikesine işaret etti ve UNRWA'ya uluslararası finansal desteğin kesilmemesi gerektiğini belirtti. Kral Abdullah, savunmasız sivillerin korunması ve insani yardımların yeterli ve sürdürülebilir bir şekilde ulaştırılması gerektiğini vurguladı.

 • AB üyeleri Gazze'de sürdürülebilir ateşkes çağrısı yaptı
  19 Şub AB üyeleri Gazze'de sürdürülebilir ateşkes çağrısı yaptı

  Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Macaristan hariç AB üyesi 26 ülkenin Gazze'de 'sürdürülebilir bir ateşkese yol açacak acil insani duraklama' çağrısında bulunduğunu ifade etti.

 • İsrail, On Binlerce Silah Satın Alma Kararı Aldı
  19 Şub İsrail, On Binlerce Silah Satın Alma Kararı Aldı

  İsrail Savunma Bakanlığı, on binlerce silah satın alımı için büyük bir ihale açacağını duyurdu. Savunma Bakanlığı Genel Müdürü, silah alımı için talimat verdi ve bu ihalenin İsrail'in gerçekleştirdiği en büyük ihale olduğu belirtildi. İhale, İsrail ordusunun silah stoğunu yenileme ve artırma ihtiyacı doğrultusunda gerçekleştirilecek ve ABD'den de silah alımı devam edecek.

 • İsrail'in yargılandığı duruşmada BM Temsilcisi gözyaşlarına hakim olamadı
  19 Şub İsrail'in yargılandığı duruşmada BM Temsilcisi gözyaşlarına hakim olamadı

  Filistin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, Uluslararası Adalet Divanı'ndaki duruşmada Filistinli çocuklardan söz ederken gözyaşlarına hakim olamadı.

 • Yönetmen Ken Loach'tan BAFTA ödül töreninde 'Gazze Katliamı Durdurun' mesajı
  19 Şub Yönetmen Ken Loach'tan BAFTA ödül töreninde "Gazze Katliamı Durdurun" mesajı

  İngiliz yönetmen Ken Loach, 2024 BAFTA ödül töreninde, İsrail'in Filistin'e saldırılarını durdurması mesajı verdi. Suriyeli mültecileri konu alan 'The Old Oak' filmi ile yarışan Loach, ödül töreninde 'Gazze Katliamı Durdurun' yazılı pankartın yanında poz verdi.

 • Brezilya Devlet Başkanı İsrail'i soykırım yapmakla suçladı
  19 Şub Brezilya Devlet Başkanı İsrail'i soykırım yapmakla suçladı

  Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva, İsrail'in Gazze'deki saldırılarını soykırım olarak nitelendirdi ve askeri eylemleri Holokost ile kıyasladı. İsrail ise Lula'yı kınadı ve sözlerinin Holokost'u önemsizleştirdiğini belirtti. Bu açıklamaların ardından İsrail'in Brezilya Büyükelçisi kınanmak üzere çağrıldı. Lula daha önce de Güney Afrika'nın İsrail aleyhine açtığı soykırım davasını desteklemişti.

 • Hamas'tan Mescid-i Aksa'ya giriş kısıtlamasına sert tepki! Filistinlilere 'Harekete geçin' çağrısı yaptılar
  19 Şub Hamas'tan Mescid-i Aksa'ya giriş kısıtlamasına sert tepki! Filistinlilere "Harekete geçin" çağrısı yaptılar

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Filistinlilerin ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya girişinin kısıtlanmasına onay vermesi kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, Hamas yaptığı açıklamayla karara sert tepki gösterdi. İsrail'in ramazan ayında Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını artırma niyetinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada Filistinlilerden "harekete geçmeleri ve Mescid-i Aksa'ya akın etmeleri" istendi.

 • İsrail, Gazze Şeridi'ni bölecek yol inşa ediyor
  18 Şub İsrail, Gazze Şeridi'ni bölecek yol inşa ediyor

  Katliama devam eden İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nin kuzeyini geri kalan kısımlarından ayırmak amacıyla Gazze'nin doğusundan batısına doğru uzanacak bir yol inşa etmeye başladığı iddia edildi. Yolun, Gazze sınırındaki Yahudi yerleşim birimi Nahal Oz'dan başlayacağı ve Gazze'yi enlemesine keserek Akdeniz yakınlarına kadar uzanacağı belirtiliyor.

 • İsrail, Batı Şeria'da 2 Filistinliyi öldürdü
  18 Şub İsrail, Batı Şeria'da 2 Filistinliyi öldürdü

  İsrail ordusunun Tulkerim kentine düzenlediği baskında 2 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail askerlerinin öldürdüğü Filistinlilerin kimlikleri açıklandı. İsrail'in cesetleri henüz teslim etmediği belirtildi. Saldırıda ayrıca 2 Filistinli yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Bu son ölümle birlikte, İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 397'ye yükseldi.

 • Haftanın tarihine bakış
  18 Şub Haftanın tarihine bakış

  Milli Güvenlik Kurulunun (MGK) 19 Şubat 2001'deki toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Başbakan Bülent Ecevit'e Anayasa kitapçığı fırlatması ve tartışmanın Ecevit tarafından kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Türkiye, tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

 • İHH, Filistin'e Yardım İçin Yeni Kampanya Başlattı
  17 Şub İHH, Filistin'e Yardım İçin Yeni Kampanya Başlattı

  İHH İnsani Yardım Vakfı, Filistin'e yönelik insani yardım faaliyetlerini artırmak amacıyla yeni bir kampanya başlattı. Vakıf, toplanan bağışlarla gemi satın alacak ve aktivistlerle birlikte Mescid-i Aksa ve Gazze'ye gitmeyi hedefliyor. Programda yapılan konuşmalarda İslam dünyasının birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiği vurgulandı.

 • İsrail'de binlerce kişi Netanyahu hükümetini protesto etti
  17 Şub İsrail'de binlerce kişi Netanyahu hükümetini protesto etti

  İsrail'de Tel Aviv başta olmak üzere binlerce protestocu, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin istifası ve erken seçim talebiyle protesto gösterileri düzenledi. Hamas'ın elindeki esirleri getiremeyen Netanyahu'nun Gazze'de çok kötü bir iş çıkardığını protestocu, İsrail Başbakanının Kayseriye'deki şahsi konutunun önünde polisle çatıştı. Polisin göstericilere müdahalesi sert olurken, çok sayıda protestocu gözaltına alındı.

 • Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi'nin 13. bölümünde neler olacak?
  17 Şub Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi'nin 13. bölümünde neler olacak?

  Selahaddin'in esir düşmesi ve obasının tehlikede olmasıyla birlikte, Avram'ın istekleri ve Gregor'un tehditleri arasında büyük bir ikilem yaşanır. Sultan Nureddin ise Selahaddin'i kurtarmak için Gazze'ye gitmeye karar verir ancak Mevdud'un oyunlarıyla karşı karşıya kalır. Selahaddin'in esaretten kurtulup obasını koruyabilecek mi?

 • Vatikan ve İsrail Arasında Gerginlik
  15 Şub Vatikan ve İsrail Arasında Gerginlik

  Vatikan'ın İsrail'i Gazze'deki operasyonları eleştirmesi üzerine iki devlet arasında gerginlik yaşanıyor. Vatikan'ın başbakan konumundaki Devlet Sekreteri, İsrail'i orantısız saldırılarla suçladı ve Gazze'de yaşananları katliam olarak niteledi. İsrail ise bu sözleri acınası olarak nitelendirerek kınadı. İki ülke arasındaki gerginlik İtalyan gazetelerinin baş sayfalarında yer aldı.

 • Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, Mazot Zamlarını Eleştirdi
  14 Şub Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, Mazot Zamlarını Eleştirdi

  Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, mazot fiyatlarındaki artışı eleştirerek, çiftçilere yönelik acil destek paketi açıklanması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak çalışmalara başladığını ve şeffaf belediyecilik anlayışını gerçekleştireceklerini söyledi.

 • Moskova'da düzenlenen Orta Doğu Konferansı'nda Filistin sorunu ele alındı
  14 Şub Moskova'da düzenlenen Orta Doğu Konferansı'nda Filistin sorunu ele alındı

  Rusya'nın başkenti Moskova'da gerçekleştirilen 8. Orta Doğu Konferansı'na çeşitli ülkelerden uzmanlar katıldı. Konferansta, Filistin meselesi ve İsrail'in Filistin halkına yönelik savaşı ele alındı. Uzmanlar, Filistin sorununun Orta Doğu'da ve tüm dünyada barışın tesis edilmesi için en büyük engel olduğunu belirtti. Ayrıca, İsrail'in uluslararası toplumun kararlarını tanımadığı ve bölge ülkelerini dikkate almadığı vurgulandı.

 • Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kılıç: 'Alternatif Refah Partisi'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Suat Kılıç'tır'
  13 Şub Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kılıç: "Alternatif Refah Partisi'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Suat Kılıç'tır"

  Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kılıç: "Alternatif Refah Partisi'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Suat Kılıç'tır" "Alternatifsiz kaldığını düşünen Ankaralılar için alternatif olduğunu biliyorum" "Alternatif Yeniden Refah Partisi'dir" Yeniden Refah Partisi Genel Başkan...

 • AİHM, Belçika'da helal kesimi yasaklayan düzenlemelerin inanç özgürlüğüne aykırı olmadığına karar verdi
  13 Şub AİHM, Belçika'da helal kesimi yasaklayan düzenlemelerin inanç özgürlüğüne aykırı olmadığına karar verdi

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Belçika'da hayvanların uyutulmadan kesilmesini yasaklayan düzenlemelerin, inanç özgürlüğüne aykırı olmadığına ve ayrımcılık içermediğine karar verdi. AİHM, Belçika Anayasa Mahkemesi'nin helal kesim yasağının anayasaya uygun olduğu kararını da onayladı. Mahkeme, bayıltmadan kesim yapılmasını yasaklayan düzenlemelerin hayvan refahı açısından önemli olduğunu vurguladı. Karar, Avrupa Konseyi'ne üye 47 ülkede geçerli olacak.

 • Suat Kılıç: Alternatif Yeniden Refah Partisi, Ankara için bir seçenektir
  13 Şub Suat Kılıç: Alternatif Yeniden Refah Partisi, Ankara için bir seçenektir

  Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Suat Kılıç, "Alternatifsiz kaldığını düşünen Ankaralılar için alternatif olduğunu biliyorum.

 • Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç: Mazot fiyatlarındaki artış çiftçileri olumsuz etkiliyor
  13 Şub Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç: Mazot fiyatlarındaki artış çiftçileri olumsuz etkiliyor

  Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, mazot fiyatlarındaki artışın çiftçileri olumsuz etkilediğini belirterek, hükümetin acil destek paketi açıklamasını istedi. Ayrıca, Suat Kılıç, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Yeniden Refah Partisi'nin şeffaf belediyecilik anlayışını vurguladı.

 • Küba Devlet Başkanı İsrail'in Refah kentine yönelik saldırıyı kınadı
  13 Şub Küba Devlet Başkanı İsrail'in Refah kentine yönelik saldırıyı kınadı

  Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, İsrail'in Refah kentine yönelik düzenlediği saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaparak saldırıyı kınadı. Canel, saldırıda 220 sivilin öldüğünü belirtirken, İsrail'in Filistinlilere yönelik sürekli ihlallerini soykırım olarak nitelendirdi.

 • Yurtdışı Filistinliler Halk Kongresi, Gazze Şeridi'ndeki saldırıların etkilerini gidermek için kampanya başlattı
  12 Şub Yurtdışı Filistinliler Halk Kongresi, Gazze Şeridi'ndeki saldırıların etkilerini gidermek için kampanya başlattı

  Yurtdışı Filistinliler Halk Kongresi, Gazze Şeridi'ndeki saldırıların etkilerini gidermek ve Filistinli aileler arasında kardeşlik sağlamak amacıyla bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında, insani yardım, psikolojik destek projeleri, mali ve tıbbi yardım, özel projelerle mağdurlara yardım gibi çeşitli faaliyetler gerçekleştirilecek. Ayrıca, kampanyaya destek olmak isteyenlere bağış yapmaları çağrısında bulunuldu.

 • İngiltere, Batı Şeria'da şiddet olaylarına karışan 4 Yahudi yerleşimciyi yaptırım listesine aldı
  12 Şub İngiltere, Batı Şeria'da şiddet olaylarına karışan 4 Yahudi yerleşimciyi yaptırım listesine aldı

  İngiltere, Batı Şeria'da şiddet olaylarına karışan 4 Yahudi yerleşimciyi yaptırım listesine aldı. İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, aşırılık yanlısı İsrailli yerleşimcilerin Filistinlileri topraklarından zorla çıkardığını belirtti. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, 4 Yahudi yerleşimciye mali ve seyahat kısıtlamaları getirildiğini açıkladı.

 • Arjantin lideri Javier Milei, ''Şeytanın yeryüzündeki temsilcisi'' dediği Papa'ya sarıldı
  11 Şub Arjantin lideri Javier Milei, ''Şeytanın yeryüzündeki temsilcisi'' dediği Papa'ya sarıldı

  İsrail'i ziyaretinde 'Yahudi olabilirim' çıkışıyla çok konuşulan Arjantin'in aşırı sağcı Devlet Başkanı Javier Milei, Vatikan'a gitti. St. Peter Bazilikası'nda düzenlenen törende, Milei tekerlekli sandalyede oturan Papa'nın önünde diz çökerek Francis'e sarıldı. Milei, daha önce Papa Francis'in sosyal adalet politikalarını eleştirmiş ve kendisine ''Şeytanın yeryüzündeki temsilcisi'' demişti.

 • Antakya Medeniyetler Korosu, depremde kaybettiği üyelerini anma konserleri düzenliyor
  11 Şub Antakya Medeniyetler Korosu, depremde kaybettiği üyelerini anma konserleri düzenliyor

  Kahramanmaraş merkezli depremlerde 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu, afetten bu yana sadece siyah kıyafetlerle çıktığı konserlerde, seslendirdiği eserlerle acılarını dile getiriyor. Koro, depremde hayatını kaybedenlerin anısına yeniden bir araya gelerek, giydikleri siyah kıyafetler ve hüzünlü şarkılarla kayıplarının acısını paylaşıyor. Koro şefi Yılmaz Özfırat, koronun amacının farklı dinlere mensup insanların bir arada yaşayabileceğini göstermek olduğunu belirtti. Ayrıca, koro depremzedeler için yardım konserleri düzenlemektedir.

 • Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde Silahlı Saldırıya İlişkin Suç Duyurusu
  09 Şub Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde Silahlı Saldırıya İlişkin Suç Duyurusu

  Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde gerçekleşen silahlı saldırıya ilişkin kilise ve rahip, avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, saldırının örgüt liderlerinin talimatına bir cevap olduğu belirtilerek, polis koruması ve diğer yasal tedbirlerin alınması talep edildi.

 • Santa Maria Kilisesi'nde Terör Saldırısı: Polis Koruması Talebi
  09 Şub Santa Maria Kilisesi'nde Terör Saldırısı: Polis Koruması Talebi

  Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde gerçekleşen terör saldırısı sonucunda bir kişi hayatını kaybetmiştir. Kilisenin avukatı, saldırıyla ilgili şüphelilerin cezalandırılması ve kilisenin güvenliği için polis koruması talep etmiştir.

 • Santa Maria Kilisesi'nde Terör Saldırısı: Polis Koruması Talebi
  09 Şub Santa Maria Kilisesi'nde Terör Saldırısı: Polis Koruması Talebi

  Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde gerçekleşen terör saldırısı sonucunda bir kişinin ölümüyle sonuçlanması üzerine kilisenin avukatı, polis koruması tahsis edilmesi ve şüpheliler hakkında dava açılması için talepte bulundu. Dilekçede, saldırının kilisedeki insanların tamamını hedef alarak vahşet yaratma amacı taşıdığı belirtilerek, terör örgütü ile bağlantılı kişilerin cezalandırılması talep edildi.

 • İrlanda Milli Kadın Basketbol Takımı İsrail'i el sıkışma seremonisinde reddetti
  09 Şub İrlanda Milli Kadın Basketbol Takımı İsrail'i el sıkışma seremonisinde reddetti

  İrlanda A Milli Kadın Basketbol Takımı, İsrail Milli Takımı'ndaki bazı oyuncu ve takım çalışanlarının kendilerini 'antisemitizmle' suçlamaları sebebiyle maç öncesi geleneksel olarak yapılan el sıkışma seremonisine katılmayı reddetti.

 • Milliyet Sanat'ın şubat sayısı çıktı
  09 Şub Milliyet Sanat'ın şubat sayısı çıktı

  Milliyet Sanat'ın şubat sayısı okurlarla buluştu. Yeni sayıda aşkın ilham verdiği sanat eserlerine, kültür-sanatta savaşı barış ile adalet adına yorumlayan yapıtlara ve yaratıcılarına dair kapsamlı bir dosya yer alıyor. Ayrıca Engin Günaydın'la yapılan söyleşi, sinema dünyasındaki unutulmaz kavgalar, 2023 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Jon Fosse'nin röportajı ve Üzgün Kız Edebiyatı'na dair bir inceleme de dergide yer alıyor.

 • İsrail askerlerinin kurşunuyla yaralanan Filistinli hayatını kaybetti
  08 Şub İsrail askerlerinin kurşunuyla yaralanan Filistinli hayatını kaybetti

  İsrail askerlerinin işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde yaraladığı Muhammed Halil el-Bergusi, kurtarılamayarak hayatını kaybetti. İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 386'ya yükseldi. İşgal altındaki bölgede gözaltına alınan Filistinlilerin sayısı ise 6 bin 900'e ulaştı.

 • Genç İş Adamları Kongresi'nde Gençlik ve Spor Bakanı'ndan Gençlere Yatırım Çağrısı
  08 Şub Genç İş Adamları Kongresi'nde Gençlik ve Spor Bakanı'ndan Gençlere Yatırım Çağrısı

  GENÇ MÜSİAD öncülüğünde düzenlenen 8. Uluslararası Genç İş Adamları Kongresi'nde konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, gençlere yatırım yapılması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin geleceğine yatırım yapılması çağrısında bulundu. MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ise, Filistin'e yapılan yardımların tamamen Filistin kontrolünde olduğunu ve Yahudi işadamlarıyla yapılan ticareti etik bulmadıklarını belirtti.

 • MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı: 'Yahudi iş adamları ile yapılan ticareti etik bulmuyoruz'
  08 Şub MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı: 'Yahudi iş adamları ile yapılan ticareti etik bulmuyoruz'

  MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, üyelerinin İsrail ile ticaret yaptığı iddialarına yanıt vererek, Filistin davasına verdikleri destekten bahsetti. Asmalı, Yahudi iş adamları ile yapılan ticareti etik bulmadıklarını ve Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin davasının kırmızı çizgileri olduğunu vurguladı. Ayrıca, Genç MÜSİAD'ın geleceğin teminatı olduğunu belirterek, Türkiye Yüzyılı vizyonu için gençleri hazırlamayı hedeflediklerini söyledi.

 • Hamas: Ateşkes için Türkiye'nin garantör olmasını istedik
  07 Şub Hamas: Ateşkes için Türkiye'nin garantör olmasını istedik

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun her biri 45 gün sürecek üç aşamalı esir takası ve ateşkes önerisini reddetmesinin ardından Hamas'tan ilk açıklama geldi. Hamas Siyasi Büro Üyesi Usame Handan yaptığı açıklamada, ''Gazze'de ateşkes için sunduğumuz teklifte Mısır, Katar, Türkiye, Rusya ve BM'nin her türlü anlaşmada garantör olmalarını talep ettik.'' dedi.

 • İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas'ın önerdiği ateşkes teklifini reddetti
  07 Şub İsrail Başbakanı Netanyahu, Hamas'ın önerdiği ateşkes teklifini reddetti

  Hamas'ın İsrail'e her biri 45 gün sürecek üç aşamalı esir takası ve ateşkes önerisine İsrail'den yanıt geldi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın önerisini reddederek Gazze'de yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah bölgesine saldırı hazırlığı için orduya emir verdiklerini söyledi. Netanyahu, ''Zafere ulaşacağız. Bu yıllar değil sadece aylar içinde olacak. Tam bir zaferden başka seçenek yok. İsrail ordusu Gazze'de aktif olmaya devam edecek.'' dedi.

 • İsrail ordusu Batı Şeria'da mülteci kamplarına baskın düzenledi
  07 Şub İsrail ordusu Batı Şeria'da mülteci kamplarına baskın düzenledi

  İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan el-Faria ve Nur Şems Mülteci Kamplarına baskın düzenledi. Baskına direnen Filistinlilerle İsrail askerleri arasında silahlı çatışmalar yaşandı. İsrail güçleri, kamplarda arama yaparak çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı. Son 3 ayda Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te İsrail güçlerinin saldırılarında 383 Filistinli hayatını kaybetti.

 • İsrail Saldırılarında 340 Doktor ve Sağlık Çalışanı Hayatını Kaybetti
  07 Şub İsrail Saldırılarında 340 Doktor ve Sağlık Çalışanı Hayatını Kaybetti

  Filistin Sağlık Bakanı Mey el-Keyle, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 7 Ekim 2023'te başladığı saldırılarda 340 doktor ve sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini duyurdu. İşgal altındaki Batı Şeria'daki Ramallah şehrinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) binasının önünde toplanan Filistin'deki sağlık sektörü çalışanları, İsrail saldırılarına tepki gösterdi.

 • Tatbikat görüntüleri ortalığı fena karıştırdı! Netanyahu tepki gösterdi, İsrail ordusu özür diledi
  07 Şub Tatbikat görüntüleri ortalığı fena karıştırdı! Netanyahu tepki gösterdi, İsrail ordusu özür diledi

  İsrail ordusunun, Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeria'da bir Filistinliyi kaçırdığı varsayılan tatbikatla ilgili görüntüleri tepki çekti. İsrail Başbakanı Netanyahu'yu da küplere bindiren tatbikat sonrası İsrail ordusu özür diledi.

 • Arjantin Devlet Başkanı Milei, Ağlama Duvarı ziyaretinde ağlayarak yanındaki hahama sarıldı
  06 Şub Arjantin Devlet Başkanı Milei, Ağlama Duvarı ziyaretinde ağlayarak yanındaki hahama sarıldı

  İsrail'de temaslarda bulunan Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei, işgal altındaki Kudüs'te yer alan Ağlama Duvarı'nı ziyaret etti. Milei, ziyaret sırasında kafasına kipa takarak uzun süre duvara yüzünü sürdü. Gözyaşlarına hakim olamayan Milei, yanındaki hahama sarıldı. O anlar ise kameralara yansıdı.

 • Katar Başbakanı Al Thani: Hamas ateşkes teklifine olumlu bakıyor
  06 Şub Katar Başbakanı Al Thani: Hamas ateşkes teklifine olumlu bakıyor

  Hamas'ın İsrail ile yeni esir takası anlaşmasına dair sunulan teklife yanıt verdiğini söyleyen Katar Başbakanı Al Thani, ''Hamas'ın teklif hakkında bazı yorumları oldu ancak genel olarak olumlu olduğunu söyleyebiliriz'' dedi. Ayrıca Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Gazzelilerin yerlerinden edilmesine yönelik hiçbir yaklaşımı kabul etmeyeceklerini, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediklerini belirtti.

 • İsrail ordusu 1,2 milyon Gazzelinin sığındığı Refah kentine kara saldırısına hazırlanıyor
  06 Şub İsrail ordusu 1,2 milyon Gazzelinin sığındığı Refah kentine kara saldırısına hazırlanıyor

  İsrail devlet televizyonu, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentine muhtemel bir kara saldırısı başlatmadan önce atılacak adımları müzakere ettiğini yazdı. Şu anda 1,2 milyon kişinin sığındığı Refah kentinin, İsrail operasyonları başlamadan önce tahliye edileceği öne sürüldü. İsrail'in Refah kentine kara saldırısı başlatması halinde ise sivillerin Gazze Şeridi'nde sığınacak bir yerinin kalmayacağından endişe ediliyor.

 • Hatay'da depremde yaşamını yitirenler 'Sessiz Yürüyüş' programıyla anıldı
  06 Şub Hatay'da depremde yaşamını yitirenler 'Sessiz Yürüyüş' programıyla anıldı

  Hatay'da 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremlerde yaşamlarını yitirenler "Sessiz Yürüyüş" programıyla anıldı.

 • Aşırı sağcı İsrailliler, BM'nin Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın Hamas'a yardım ettiği iddiasıyla kapatılmasını istedi
  05 Şub Aşırı sağcı İsrailliler, BM'nin Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın Hamas'a yardım ettiği iddiasıyla kapatılmasını istedi

  Batı Kudüs'te düzenlenen gösteride, aşırı sağcı İsrailliler Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA)'nın Hamas'a yardım ettiği iddiasıyla kapatılmasını talep etti. UNRWA'nın Batı Kudüs'teki merkezi önünde toplanan grup, UNRWA'yı Hamas ile işbirliği yapmakla suçladı. İsrail hükümetinden UNRWA'yı topraklarından kovması talebiyle düzenlenen gösteriye İsrail yetkilileri de katıldı. UNRWA, BM üyesi devletlerin katkılarıyla Filistinli mültecilere insani yardımlar sağlayan bir kuruluş olarak faaliyet gösteriyor.

 • Netanyahu İsrail askerleriyle buluştu: Üzerinde iki kelime olan bir şapka aldım
  05 Şub Netanyahu İsrail askerleriyle buluştu: Üzerinde iki kelime olan bir şapka aldım

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların aylarca sürebileceğini söyledi. Kudüs'te İsrailli askerlerle bir araya gelen Başbakan Netanyahu, ''Birkaç gün önce komutanlarınıza söyledim. Üzerinde iki kelime olan bir şapka aldım: Kesin zafer. Bu bizim siyasetimizin özüdür. Hamas'a karşı kesin zafer. Kesin zafer İran, Hizbullah, Husiler ve elbette Hamas dahil şer eksenine karşı ölümcül bir darbe olacaktır.'' ifadelerini kullandı.

 • İsrailli komutan Gazze'de İbranice dua okuyarak camiyi havaya uçurdu
  05 Şub İsrailli komutan Gazze'de İbranice dua okuyarak camiyi havaya uçurdu

  İşgal ettikleri Gazze Şeridi'nde 122 gündür insanlık dışı saldırılarını sürdüren İsrail askerleri, bu kez de aralarında bir caminin de olduğu çok sayıda yapıyı havaya uçurdu. Görüntülerde, İsrailli bir komutanın askerlerine telsizle seslendiği ve İbranice dualar eşliğinde camiyi yıktığı anlar yer aldı.

 • İsrailli aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir, Biden yönetiminden Tel Aviv'e baskıyı sonlandırmasını istedi
  05 Şub İsrailli aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir, Biden yönetiminden Tel Aviv'e baskıyı sonlandırmasını istedi

  İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, ABD Başkanı Joe Biden'a tepki gösterdi. Biden'ın, Gazze'deki İsrail işgali nedeniyle Tel Aviv yönetimine baskı yaptığını savunan Ben-Gvir, ''ABD bizim müttefikimiz, dostumuz ama Biden yönetimi sonunda 'Hamas'a giden' yakıt ve insani ekipmanlarını getirme konusunda bize baskı yapmayı durdurmalı.'' dedi.

 • İsrail Meclisi Önünde Ateşkes ve Esir Takası Protestosu
  04 Şub İsrail Meclisi Önünde Ateşkes ve Esir Takası Protestosu

  İsrail Meclisi önünde, Gazze Şeridi'nde ateşkes ve esir takası anlaşmasına karşı çıkan ve destekleyen zıt görüşlü iki grup protesto gösterisi yaptı. İsrail'in saldırılarıyla insanlık felaketinin derinleştiği Gazze Şeridi'nde, arabulucuların hazırladığı ateşkes teklifinde Hamas'ın yanıtı bekleniyor. İsrail kamuoyunda da geçici ateşkes ve İsrail-Filistin arasında esir takasına ilişkin tartışmalar devam ediyor.

 • İsrail'de Fanatik Yahudi Yerleşimciler Gazze'ye Yardımları Engelliyor
  04 Şub İsrail'de Fanatik Yahudi Yerleşimciler Gazze'ye Yardımları Engelliyor

  İsrail'de fanatik Yahudi yerleşimciler, Gazze Şeridi'ne gönderilen insani yardımları engellemek için protestolar düzenliyor. İnsanlık felaketinin yaşandığı Gazze'de açlık, temiz su ve barınma sorunlarıyla mücadele eden Filistinliler, yardımların engellenmesiyle daha da zor durumda kalıyor. İsrail polisinin bu denetimlere müdahale etmemesi ise dikkat çekiyor.

 • MİT Başkanı İbrahim Kalın, Hamas lideri İsmail Haniye ile görüştü
  03 Şub MİT Başkanı İbrahim Kalın, Hamas lideri İsmail Haniye ile görüştü

  MİT Başkanı İbrahim Kalın, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile Katar'ın başkenti Doha'da bir araya geldi. Görüşmede, esir takası, Gazze'deki gelişmeler, ateşkesin sağlanması ve kuşatmanın sona erdirilmesi konuları ele alındı.

 • İngiltere'de Filistin Yanlıları Gazze'de Ateşkes İstedi
  03 Şub İngiltere'de Filistin Yanlıları Gazze'de Ateşkes İstedi

  İngiltere'de İsrail'in saldırıları altındaki Gazze'de 'soykırımın durdurulması' çağrısıyla düzenlenen ulusal yürüyüşte yüz binlerce kişi, Gazze'de acil ateşkes istedi. Filistin yanlısı göstericiler, İngiliz hükümetini İsrail'in Gazze'deki soykırımına suç ortaklığı yapmakla itham etti ve hükümeti bu ortaklığa son vermeye çağırdı.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Filistin'deki Yahudi yerleşimcilere yaptırım uygulanmasına izin veren kararnameyi onayladı
  01 Şub ABD Başkanı Joe Biden, Filistin'deki Yahudi yerleşimcilere yaptırım uygulanmasına izin veren kararnameyi onayladı

  ABD Başkanı Joe Biden, Filistin'in Batı Şeria bölgesinde Filistinlilere şiddet uygulayan Yahudi yerleşimcilere yaptırım uygulanmasına izin veren kararnameyi onayladı. Biden, Batı Şeria'daki durumun aşırılık yanlısı Yahudi yerleşimci şiddeti, Filistinlilerin zorla yerinden edilmesi ve mülklerin tahrip edilmesi nedeniyle tahammül edilemez seviyelere ulaştığını belirtti. Kararname, sivillere yönelik şiddet eylemlerine katılanlara, sivilleri evlerini terk etmeleri için korkutanlara, mülkleri yok eden, ele geçiren veya terörist faaliyetlerde bulunanlara karşı mali yaptırımlar uygulamasına izin veriyor.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Yahudi yerleşimcilere karşı yaptırım öngören bir kararnameyi imzaladı
  01 Şub ABD Başkanı Joe Biden, Yahudi yerleşimcilere karşı yaptırım öngören bir kararnameyi imzaladı

  ABD Başkanı Joe Biden, Batı Şeria'da Filistinlilere karşı şiddet uygulayan Yahudi yerleşimcilere karşı yaptırımlar içeren bir başkanlık kararnamesini imzaladı. Kararname, bu tür faaliyetlerde bulunan kişilere ve kuruluşlara ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulanmasını öngörüyor.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Batı Şeria'daki şiddet olaylarına karışan Yahudi yerleşimcileri hedef alan bir kararname çıkarmayı planlıyor
  01 Şub ABD Başkanı Joe Biden, Batı Şeria'daki şiddet olaylarına karışan Yahudi yerleşimcileri hedef alan bir kararname çıkarmayı planlıyor

  ABD Başkanı Joe Biden, Ulusal Dua Kahvaltısı'nda yaptığı açıklamada, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalara değinerek, Batı Şeria'daki şiddet olaylarına karışan Yahudi yerleşimcileri hedef alan bir kararname çıkarmayı planladığını belirtti. Aynı zamanda, Gazze Şeridi'ndeki esirlerin evlerine geri dönmeleri için çaba sarf ettiklerini ve barışı sağlamak için çalıştıklarını da ifade etti.

 • Dünya Müslüman Alimler Birliği, Kudüs ve Gazze'ye Destek İçin Gösteri Çağrısı Yaptı
  01 Şub Dünya Müslüman Alimler Birliği, Kudüs ve Gazze'ye Destek İçin Gösteri Çağrısı Yaptı

  Dünya Müslüman Alimler Birliği, Dünya Kudüs Haftası etkinlikleri kapsamında Kudüs ve Gazze'ye destek için barışçıl gösteriler düzenlenmesi çağrısında bulundu. İsrail'in Gazze'deki saldırılarına dikkat çeken bir bildiri yayınlayan birlik, tüm Müslümanları bu acı olaylara karşı ses vermeye çağırdı. Ayrıca, Dünya Kudüs Haftası dolayısıyla Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya destek amacıyla cuma namazlarında hutbelerde Kudüs'e yer verilmesi ve barışçıl yürüyüşler düzenlenmesi çağrısında bulunuldu.

 • İsrailli Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da yeni bir kaçak yerleşim birimi kurdu
  01 Şub İsrailli Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da yeni bir kaçak yerleşim birimi kurdu

  İsrailli Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Batı Şeria'nın merkezindeki El-Bire kenti yakınlarında yeni bir 'kaçak yerleşim birimi' kurdu. Yerleşim biriminin köy arazileri üzerinde kurulduğu belirtilirken, yerleşimcilerin geniş arazileri kontrol ederek bölgede daha önce kurulan yerleşim yerlerine bağlamayı amaçladığı ifade edildi. Filistin halkının özel mülkiyeti olan arazilerin kontrol edildiği ve yerleşimcilerin İsrail ordusunun desteğiyle bin dönüme yakın araziyi kontrol ettiği aktarıldı. Filistinli çiftçilerin tarlalarına gitmelerine engel olunduğu ve köye girişlerin İsrail ordu güçleri ve yerleşimciler tarafından kapatıldığı belirtildi. İsrail'deki sivil toplum kuruluşu Peace Now Hareketi'nin raporuna göre, Gazze saldırılarından faydalanarak Batı Şeria'da yeni yerler ele geçiren Yahudi yerleşimcilerin faaliyetlerinde artış yaşandığı vurgulandı. Kaçak yerleşim birimleri, İsrail kanunlarına göre de yasa dışı kabul ediliyor.

 • Fanatik Yahudi yerleşimciler, Gazze'ye insani yardımları engellemek için eylem yaptı
  01 Şub Fanatik Yahudi yerleşimciler, Gazze'ye insani yardımları engellemek için eylem yaptı

  Yüzlerce fanatik Yahudi yerleşimci, İsrail'in saldırılarıyla felaketin her gün derinleştiği, Gazze Şeridi'ne gönderilen insani yardımları engellemek amacıyla eylem yaptı. Gazze yakınlarındaki Usdud (Aşdod) kentindeki liman yakınlarında toplanan yaklaşık 200 kişilik, çoğunluğu 'Tepe Gençliği' adlı fanatik Yahudi yerleşimci grubuna bağlı göstericiler, İsrail bayrakları taşıdı. Bazı yerleşimciler, limana ulaşmak isteyen tırların önünde yerlere oturarak araçların geçişini engelledi. İsrail'de fanatik Yahudi yerleşimciler, gıda yetersizliği nedeniyle kıtlık, temiz su, hijyen eksikliği nedeniyle hastalık ve barınma yetersizliği karşısında Filistinlilerin yaşam mücadelesi verdiği Gazze Şeridi'ne gönderilen insani yardımların engellenmesi için protesto eylemleri yapıyor.

 • Ukrayna'ya yardımlara engel olan, Avrupa'nın en uzun süre görev yapan lideri: Macaristan Başbakanı Viktor Orban kimdir?
  01 Şub Ukrayna'ya yardımlara engel olan, Avrupa'nın en uzun süre görev yapan lideri: Macaristan Başbakanı Viktor Orban kimdir?

  Avrupa Birliği'nde görevdeki hiçbir lider, Viktor Orban kadar uzun süre iktidarda kalmadı.

 • Netanyahu'nun 4 aşamalı Gazze planı deşifre oldu! İşte ABD ile paylaştığı taslak metnin detayları
  31 Oca Netanyahu'nun 4 aşamalı Gazze planı deşifre oldu! İşte ABD ile paylaştığı taslak metnin detayları

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun 4 aydır kan gölüne çevirdiği Gazze Şeridi'nin geleceğiyle ilgili 4 aşamalı bir yol haritası taslağı hazırladığı ve bunu ABD ile paylaştığı öğrenildi. Taslak metinde Suudi Arabistan, Mısır, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in katılımıyla kurulacak bir Arap koalisyonu ile işbirliği içinde Gazze Şeridi'nde Fetih ve Hamas'ın yer almadığı yeni bir Filistin yönetiminin oluşturulması gibi detaylar da yer alıyor.

 • Almanya Federal Meclisinde Nasyonal Sosyalizm Döneminde Öldürülenler Anıldı
  31 Oca Almanya Federal Meclisinde Nasyonal Sosyalizm Döneminde Öldürülenler Anıldı

  Almanya Federal Meclisi'nde düzenlenen anma töreniyle Nasyonal sosyalizm döneminde öldürülenler anıldı. Törene Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Başbakan Olaf Scholz ve diğer önemli isimler katıldı. Federal Meclis Başkanı Baerbel Bas, konuşmasında Almanya'da Yahudilere yönelik şiddetin arttığını belirterek bu tür olayların ülke için utanç verici olduğunu ifade etti. Törende ayrıca Auschwitz-Birkenau toplama kampında yaşamış olan Eva Szepesi'nin tanıklıkları da paylaşıldı. Nasyonal sosyalizm dönemi, Adolf Hitler'in Şansölye olarak atanmasından 1945 yılına kadar süren dönemi ifade ediyor.

 • Netanyahu, Batı Şeria'da daha fazla kan dökeceklerinin sinyalini verdi
  31 Oca Netanyahu, Batı Şeria'da daha fazla kan dökeceklerinin sinyalini verdi

  Abone Olİsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria'da işlerinin bitmediğini söyleyerek kan dökmeye devam edeceklerinin sinyalini verdi.

 • Bernie Sanders, Biden'a Filistinli Mültecilere Yardımları Yeniden Başlatması Çağrısında Bulundu
  30 Oca Bernie Sanders, Biden'a Filistinli Mültecilere Yardımları Yeniden Başlatması Çağrısında Bulundu

  ABD'li Senatör Bernie Sanders, ABD Başkanı Joe Biden'a Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) yönelik yardımları yeniden başlatması çağrısında bulunarak, '12 kişinin eylemleri yüzünden milyonlarca insanın acı çekmesine izin veremeyiz' dedi. Sanders, Gazze'deki insani felaketi önlemek için fonların yeniden sağlanması gerektiğini vurguladı.

 • Netanyahu, yeni bir esir takası anlaşmasını kabul etmeyeceğini açıkladı
  30 Oca Netanyahu, yeni bir esir takası anlaşmasını kabul etmeyeceğini açıkladı

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nden çekilmesini ve Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını içeren yeni bir esir takası anlaşmasını kabul etmeyeceğini açıkladı. Netanyahu, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının tüm hedeflere ulaşana kadar devam edeceğini vurguladı.

 • Santa Maria Kilisesi Rahibi: 'Kapı çok rahat bir şekilde kapanıyor, o gün kapanmıyordu'
  30 Oca Santa Maria Kilisesi Rahibi: 'Kapı çok rahat bir şekilde kapanıyor, o gün kapanmıyordu'

  Sarıyer'deki Santa Maria Kilisesi'nde pazar ayini sırasında silahlı saldırı gerçekleşti. Rahip Anton Bulai, saldırı anını anlatırken kilisenin kapısının normalde rahat bir şekilde kapandığını ancak o gün kapanmadığını söyledi. Bulai, yaşananların bir mucize olduğunu ve cemaatin tekrar bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı.

 • İsrail güçleri doktor kılığına girdi, hastaneyi bastı
  30 Oca İsrail güçleri doktor kılığına girdi, hastaneyi bastı

  İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan bir hastaneye baskın düzenleyerek tedavi gören 3 Filistinliyi öldürdü. Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da Filistin halkı ve sağlık kuruluşlarına yönelik işlediği suçlara son verilmesi ve korumanın sağlanması çağrısında bulundu. İsrail ordusu ise öldürülen Filistinlilerin Hamas mensubu olduğunu iddia etti.

 • Gazzeli muhabir açlık ve susuzluktan canlı yayında bayıldı
  29 Oca Gazzeli muhabir açlık ve susuzluktan canlı yayında bayıldı

  Gıdaya erişim sorununun yaşandığı İsrail işgali altındaki Gazze'de haber görevinde olan Filistin TV muhabiri Amr Al Dahoudi, canlı yayında açlık ve yorgunluktan bayıldı.

 • Netanyahu'dan Uluslararası Adalet Divanının ''soykırım'' kararına tepki: İsrail, kendisini savunmaya devam edecek
  26 Oca Netanyahu'dan Uluslararası Adalet Divanının ''soykırım'' kararına tepki: İsrail, kendisini savunmaya devam edecek

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) Tel Aviv aleyhinde açılan soykırım davasında aldığı ihtiyati tedbir kararına ilişkin, ülkesinin 'uluslararası hukuka bağlılığının sarsılmaz' olduğunu söyledi. Netanyahu, İsrail'in uluslararası hukuka bağlılığının yanı sıra kendini savunma hakkını da vurgulayarak, İsrail'e yönelik 'soykırım' suçunu reddetti ve Hamas'a karşı kendini savunmaya devam edeceklerini belirtti.

 • İsrailli eski yetkililerden Netanyahu'ya görevden alma çağrısı
  26 Oca İsrailli eski yetkililerden Netanyahu'ya görevden alma çağrısı

  İsrailli eski üst düzey güvenlik yetkilileri, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Gazze savaşında başarısız olduğu gerekçesiyle görevden alınması çağrısında bulundu. İsrailli 26 eski yetkilinin imzaladığı açık mektupta, Netanyahu'nun liderlik yeteneklerinin olmadığı ve İsrail devletinin varlığına tehdit oluşturduğu ifade edildi. Ayrıca, Netanyahu'nun ABD ile ilişkilerine de zarar verdiği belirtildi.

 • Ürdün'de İsrail saldırılarına karşı Gazze ablukasının kaldırılması talep edildi
  26 Oca Ürdün'de İsrail saldırılarına karşı Gazze ablukasının kaldırılması talep edildi

  Ürdün'de düzenlenen gösteride İsrail saldırıları nedeniyle gıda ve tıbbi malzemelerden yoksun Gazze Şeridi üzerindeki ablukanın kaldırılması talep edildi. Ürdünlüler, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı dayanışma yürüyüşü gerçekleştirdi. Göstericiler, Gazze'nin üzerindeki ablukayı kırmak için çağrıda bulundu. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında binlerce Filistinli hayatını kaybetti.

 • Gustav Klimt'in kayıp tablosu ortaya çıktı, açık artırmada satılacak
  26 Oca Gustav Klimt'in kayıp tablosu ortaya çıktı, açık artırmada satılacak

  Avusturyalı ünlü ressam Gustav Klimt'in 100 yıl aradan sonra bulunan eseri 'Bayan Lieser'in portresi' tablosu, 24 Nisan'da açık artırmada satılacak. Tablonun değeri 50 milyon avro olarak belirlendi. Tablo, 1998 Washington İlkeleri uyarınca Adolf ve Henriette Lieser'in yasal halefleri adına satılacak.

 • ABD ile İsrail arasında büyük bir silah anlaşması imzalandı
  26 Oca ABD ile İsrail arasında büyük bir silah anlaşması imzalandı

  İsrail medyası, ABD ve İsrail'in ''olağanüstü büyüklükte'' bir silah anlaşması imzaladığını duyurdu. Buna göre birkaç gün içinde İsrail ordusuna üç yeni filo ve binlerce mühimmat sağlanacak. Ayrıca çok sayıda F-35 ve F15 AI uçağı ile savaş helikopteri gönderilecek.

 • ABD'li milyarder Elon Musk: İsmim oldukça Yahudi ismi, Yahudi gibiyim
  24 Oca ABD'li milyarder Elon Musk: İsmim oldukça Yahudi ismi, Yahudi gibiyim

  Filistin'e destek veren hesapları X platformunda engellemediği için ABD'deki Yahudi lobilerinin baskısına boyun eğen ABD'li milyarder Elon Musk, ilginç bir çıkışta bulundu. Yahudi insanların etrafında büyüdüğünü, İbranice eğitim veren bir anaokuluna gittiğini söyleyen Musk, ''İsmim de oldukça Yahudi ismi. 13 yaşındayken İsrail'e gittim. Arkadaşlarımın çoğu Yahudi. Bazen 'Ben de mi Yahudiyim?' diyorum, Yahudi gibiyim.'' dedi.

 • Hollandalı Diplomat İsrail-Filistin Konusunda Batılı Ülkeleri Eleştirdi
  24 Oca Hollandalı Diplomat İsrail-Filistin Konusunda Batılı Ülkeleri Eleştirdi

  Hollandalı eski diplomat Nikolaos van Dam, Batılı ülkelerin İsrail-Filistin konusundaki yaklaşımını eleştirerek, Hollanda ve diğer Batı ülkelerinin yıllardır bu konuda bir şey yapmadan tolerans gösterdiğini belirtti. Van Dam, Hollanda'nın Filistin konusunda tarihin yanlış tarafında yer aldığını ve bu durumun zalim ve ikiyüzlü olduğunu ifade etti. Ayrıca, İsrail'in saldırgan faaliyetlerinin bölgede barış olasılıklarını azalttığını ve çözümün İsrail'in işgal ettiği topraklardan geri çekilmesiyle mümkün olduğunu söyledi.

 • Avusturyalı hukukçu ve televizyon yorumcusu İsrail'i eleştirdi
  24 Oca Avusturyalı hukukçu ve televizyon yorumcusu İsrail'i eleştirdi

  Avusturyalı hukukçu ve televizyon yorumcusu Dr. Astrid Wagner, ülke basınının ve iktidarın koşulsuz bir şekilde İsrail'i desteklediği Avusturya'da Gazze'de yaşanan insani drama kayıtsız kalmadığı için sosyal medyada lince maruz kaldığını, bazı arkadaş ve tanıdıklarının kendisiyle...

 • AKPM'den İsrail'e sert tepki: Gazze'deki suçlar kınandı
  23 Oca AKPM'den İsrail'e sert tepki: Gazze'deki suçlar kınandı

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları görüşüldü. AKPM'deki çok sayıda milletvekili, İsrail'in Gazze'de sivillere yönelik işlediği suçları kınayarak bölgede bir an önce ateşkes sağlanması gerektiğini belirtti. İrlandalı ve Filistinli milletvekilleri, İsrail'in Gazze'deki saldırılarının insan hakları ihlalleri olduğunu ve Filistin ile İsrail arasındaki barış sürecini sekteye uğrattığını vurguladı. AKPM'deki Türk delegasyonundan AK Parti İstanbul Milletvekili Seda Gören Bölük ise İsrail'in insanlık suçları işlediğini ve Gazze'deki sivillere karşı beyaz fosfor bombası kullandığını ifade etti.

 • İşgal altındaki Batı Şeria'da Filistinliye ait otomobil galerisi ateşe verildi
  23 Oca İşgal altındaki Batı Şeria'da Filistinliye ait otomobil galerisi ateşe verildi

  Batı Şeria'nın Ramallah kenti yakınlarında bir Filistinliye ait otomobil galerisi fanatik Yahudi yerleşimciler tarafından ateşe verildi. Galeri sahibi, saldırıların daha önce de yaşandığını ve bu sefer 12 aracın zarar gördüğünü ve 180 bin dolarlık hasar oluştuğunu belirtti. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te ise 7 Ekim 2023'ten bu yana 370 Filistinli İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında hayatını kaybetti.

 • İsrail, tüm rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Hamas'a 2 aylık ateşkes teklif etti
  22 Oca İsrail, tüm rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Hamas'a 2 aylık ateşkes teklif etti

  Ekim 2023'ten bu yana abluka altındaki Gazze'ye yönelik insanlık dışı saldırılarını ve işgal planını sürdüren İsrail yönetimi, tüm rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Hamas'a 2 aylık ateşkes önerdi.

 • Elon Musk Auschwitz-Birkenau toplama kampını ziyaret etti
  22 Oca Elon Musk Auschwitz-Birkenau toplama kampını ziyaret etti

  Elon Musk, sahibi olduğu sosyal medya platformu X'te anti-semitizm eleştirileriyle karşı karşıya. Musk, Auschwitz-Birkenau toplama kampını ziyaret ederek ölüm duvarına çelenk koydu. Musk, Krakow'da bir konferansa katılarak konuşma yaptı. Musk'ın X'e yönelik eleştirileri ve İsrail ziyareti de haberde yer aldı.

 • Elon Musk, Auschwitz Yahudi toplama kampını ziyaret etti
  22 Oca Elon Musk, Auschwitz Yahudi toplama kampını ziyaret etti

  Space X ile Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Polonya'nın Krakow kentinde düzenlenen bir konferans çerçevesinde Auschwitz Yahudi toplama kampını ziyaret etti. Musk, toplama kampını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Auschwitz kampında yaklaşık 1,1 milyon kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

 • Almanya'nın UAD kararı: 'Soykırım karnesine' yeni bir kara leke
  22 Oca Almanya'nın UAD kararı: "Soykırım karnesine" yeni bir kara leke

  Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal İnat, geçmişte birçok soykırım suçu işleyen Almanya'nın UAD davasına İsrail lehine müdahil olmasını AA Analiz için kaleme aldı.

Advertisement