Aydın'da Engelliler Günü etkinliği düzenlendi - Son Dakika
Yerel

Aydın'da Engelliler Günü etkinliği düzenlendi

Aydın\'da Engelliler Günü etkinliği düzenlendi

Aydın'ın Nazilli ilçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla özel çocuklar etkinlikte buluştu. Özel eğitim okulunda düzenlenen kutlamalara okul müdürü seslendirdiği solo türkü ile dikkatleri üzerine çekti. Etkinlikte öğrenciler şiirler okudu, piyano çaldı, dans gösterisi yaptı ve Yeşilçam filmlerinden eserleri canlandırdı. Ayrıca, palyaço gösterileri ve balondan oyuncaklar da sunuldu. Programın açılış konuşmasında okul müdürü, engelli bireylerin topluma kazandırılması ve yaşam kalitelerinin artırılmasının önemine vurgu yaptı.

04.12.2023 16:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Aydın'ın Nazilli ilçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla özel çocuklar etkinlikte buluştu. Özel eğitim okulunda düzenlenen kutlamalara okul müdürü seslendirdiği solo türkü ile dikkatleri üzerine çekti.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Nazilli'de kutlama etkinliği düzenlendi. Nazilli Özel Eğitim Ortaokulu ve Özel Eğitim Meslek Okulu'nda düzenlenen geniş kapsamlı kutlama etkinliği katılanlardan tam not aldı. Öğrenciler ve öğretmenler tarafından hazırlanan renkli programda öğrenciler şiirler okudu, piyano çaldı, ritim gösterisi, dans gösterisi yaptı, Yeşilçam filmlerinden eserleri canlandırdı. Pamuk şeker, tavuk-ayran-pilav gibi çeşitli ikramların sunulduğu etkinlikte palyaço gösterileri ve balondan oyuncaklar öğrenciler kadar protokol üyelerini ve öğrencilerin ailelerini de çok mutlu etti. Nazilli Koçlar İlkokulu ve Ortaokulu Öğrencileri de yanlarında getirdikleri karanfilleri özel öğrencilere vererek günlerini kutladı.

"Engelli bireylerin topluma kazandırılması ve yaşam kalitelerinin artırılması çok önemlidir"

Saygı duruşunda bulunulması ve istiklal Marşı'nın söylenmesinin ardından programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Hakan Bay, "Engelli olmak hiç kimsenin tercihi değildir. Toplum olarak tüm insanları olduğu gibi kabullenmek, farklılıklara tahammül edebilmek, insan olma felsefemizin gereğidir. Okul olarak temel hedefimiz, sorumlu olduğumuz öğrencilerin kendi başlarına hayatlarını devam ettirmeleri ve kendi kendilerine yeter duruma gelmelerini sağlamaktır. Engelli bireylerin topluma kazandırılması ve yaşam kalitelerinin artırılması çok önemlidir. Çünkü onlarda bu toplumun bir parçasıdır. Engelli bireyleri üreten ve kendine yeten bir hale getirebilmek temel amacımız olmalıdır. Bu amaçtan hareket ederek engelli bireylerin eğitimi bizler için çok önemlidir. Çünkü eğitim alan bir engelli, üretici bir konuma gelecek ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirilerek kendini gerçekleştirmiş olacaktır. Eğitim alan engelliler toplumla bütünleşme yolunda ilerleme göstermektedir. Toplumumuzda engellilerle ilgili çok fazla ön yargılar ve olumsuz tutumlar gözlemlenmektedir. Bu önyargıların ve olumsuz tutumların çoğu engelli bireyleri tanımamaktan ve onlarla aynı ortamı paylaşmamaktan kaynaklanmaktadır. Oysa ki bizler, yani normal insanlar onları anlamaya çalışsak ve onlarla biraz zaman geçirsek, bu önyargıların ve olumsuz tutumların birçoğunun yersiz ve anlamsız olduğu görülecektir. Bizler Nazilli Özel Eğitim Meslek Okulu olarak bu önyargıların ve olumsuz tutumların ortadan kalkması için öğrencilerimizi devamlı toplumla bütünleştirmeye çalışmakta ve öğrencilerimizi sosyal ortamlarda normal akranlarıyla bir araya getirmekteyiz. Bunun sonucu olarak ta öğrencilerimizin sosyal aktiviteleri artmakta ve kendilerine olan özgüven duygusu da gelişmektedir. Değerli misafirler; Bunun en güzel örneğini Nazilli Özel Eğitim Meslek Okulu'nun açılışından bugüne kadar öğrencilerimize verilen kaliteli eğitimin sonucunda öğrencilerimizin gelmiş olduğu seviye en güzel ispatıdır. Bu anlamda öğrencilerimizin gelişiminde ve bugün ki programın hazırlanmasında emeği geçen idareci, tüm öğretmen arkadaşlarıma, öğrencilerime ve çalışanlarıma teşekkür ederim" dedi.

Müdür Bay'dan renkli gösteri

Okulda 10 yıldır idarecilik yapan ve öğrencileri ile olan diyaloğu ile hem öğrencilerin hem de velilerin kalbinde taht kuran Okul Müdürü Hakan Bay ve okulda görev yapan öğretmenlerin kurduğu koro tarafından şarkılar ve türküler söylendi. Protokol üyeleri, öğrenciler ve öğrenci velilerinin büyük beğeni ile izlediği koronun konserinin sonunda mikrofonu eline alan Okul Müdürü Hakan Bay, hareketli bir türküyü solo seslendirdi. Türkünün nakarat bölümünde oynayan müdür büyük alkış aldı. Etkinliğin en renkli görüntülerini sunan Müdür Bay, 10 yıldır görev yaptığı okulunu, öğretmenlerini ve öğrencilerini çok sevdiğini ifade ederek "Öğrencilerimin mutluluğu benim mutluluğum" dedi.

Etkinlik öğrencilerin hazırladığı stantların gezilmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından eğlence ile devam etti. Programa; Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Şimşek, şube müdürleri, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Güven Eker, Yeşil Mahalle Muhtarı Şenol Öztürk, ilçedeki diğer engelli okullarının müdürleri, engelli derneklerinin başkanları, siyasi parti temsilcileri, öğrenci aileleri ve davetliler katıldı. - AYDIN

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Aydın'da Engelliler Günü etkinliği düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Merkez Bankası politika faizinde sürpriz yapmadı
  13:57 Merkez Bankası politika faizinde sürpriz yapmadı

  Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Faiz, başkan değişimi sonrasında piyasaların da beklediği üzere yüzde 45'te sabit tutuldu.

 • İçişleri Bakanı: Sibergöz-22 Operasyonunda 15 Şüpheli Yakalandı
  13:33 İçişleri Bakanı: Sibergöz-22 Operasyonunda 15 Şüpheli Yakalandı

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, çevrim içi çocuk müstehcenliği ve tacizi ile mücadele kapsamında Kayseri merkezli 10 ilde düzenlenen 'Sibergöz-22' operasyonunda 15 şüphelinin yakalandığını açıkladı. Operasyonlar sonucunda çok sayıda dijital materyale el konuldu.

 • Komşularıyla otopark tartışması yaşayan çift hakkında dava açıldı
  13:20 Komşularıyla otopark tartışması yaşayan çift hakkında dava açıldı

  Engin ve Dilan Polat, evlerinde verdiği doğum günü partisi nedeniyle komşularıyla yaşadıkları otopark tartışması sonucunda hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, çiftin komşularının evini basıp tehdit ettikleri iddia ediliyor. Dilan Polat için 8 yıl 4 aya, Engin Polat için ise 11 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteniyor.

 • Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi
  13:17 Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi

  Bursa'da daha önce haritalarda yer almayan 95 kilometre uzunluğunda Kayapa-Yenişehir Fayı keşfedildi. Yeni keşfedilen fayın 7,3 büyüklüğünde bir deprem üretebileceği belirtiliyor.

 • Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı
  12:59 Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı

  ASAL Araştırma tarafından 2 bin kişi ile yapılan "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" anketinden sürpriz sonuçlar çıktı. AK Parti'nin yüzde 34.4 ile ilk sırada yer aldığı araştırmada CHP'nin oyu yüzde 23.2 olarak belirlendi. 14 Mayıs seçimlerinde CHP kontenjanından milletvekili çıkaran DEVA ve Gelecek Partisi'nin ise listeye girememesi dikkat çekti.

 • Maden şirketinin ülke müdüründen skandal savunma: Uyarı e-postasını faciadan 3 gün sonra gördüm
  12:35 Maden şirketinin ülke müdüründen skandal savunma: Uyarı e-postasını faciadan 3 gün sonra gördüm

  Erzincan'da 9 işçinin toprak altında kaldığı faciayla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılan şirketin Türkiye'deki müdürü C.Y.D. ifadesinde "Olaydan 2 saat önce bölgede çatlakların olduğuna dair I.R.G. bilgilendirme amaçlı fotoğraf attı ve önlem aldığına dair mail attı. Bu maili yurt dışındaki saat farkı nedeniyle görmemiştim. Olaydan sonra direktör arkadaşların uyarması ile olaydan 3 gün sonra maili gördüm" dedi.

 • 9 kediyi darp ederek öldüren sanık için mahkeme heyeti kararını verdi
  12:34 9 kediyi darp ederek öldüren sanık için mahkeme heyeti kararını verdi

  Fatih'te 31 Ekim 2023'te sokak kedilerini sırt çantasına koyarak iş yerine götüren ve 9 kediyi darp ederek öldürdüğü iddia edilen sanık Fatih Mehmet Ö., dosya üzerinden yapılan tutukluluk incelemesinde tahliye edildi. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi, sanığın tutukluluğunu kaldırma kararı aldı.

 • Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti
  12:25 Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti

  31 Mart seçimleri için AK Parti tarafından Niğde'nin Hacıabdullah beldesinde aday gösterilen Babaoğlan Altun, bir sosyal medya platformundan canlı yayınlanan konuşması sırasında jandarma komutanına "o.... ç....." dedi. Altun, toplantıya katılanların "Canlı yayındayız" şeklinde hatırlatma yapmaları üzerine "Olsun, hak etti" karşılığını verdi.


Advertisement