CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba 1 Günde 16 Köyü Ziyaret Etti. - Son Dakika

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba 1 Günde 16 Köyü Ziyaret Etti.

19.04.2013 10:18
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba 1 Günde 16 Köyü Ziyaret Etti.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milletvekili Ağbaba, Darende ilçesinde çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milletvekili Ağbaba, Darende ilçesinde çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Ağbaba beraberinde, Darende İlçe Başkanı Sinan Sunguroğlu,Parti yöneticileri Hakkı Akkoyun, Yakup Korkmaz, Ali Rıza Mengüçoğlu ile birlikte Yukarı Ulupınar, Aşağı Ulupınar, Balaban, Akova, Gökderen, Karabayır, Çınar, Ilıca, Doğantepe, Esenbey, Şendere, Gökçeören, Ozan, Fatmacık ve Ağılbaşı'nı ziyaret etti.Vatandaşların sorunlarını dinleyen Ağbaba, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

CHP Parti Meclisi üyesi Veli Ağbaba Darende ziyaretinde yaptığı konuşmada, "Oy versin vermesin Malatyalıların hakkını savunacağım. 2 yıldır bunun için çalışıyorum. Bazen arabada uyuyarak, bazen gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyorum. Bize haklarınızı savunmamız için oy verdiniz. Biz de oylarınızın hakkını vermek için çalışıyoruz" dedi.

Kayısıyı vuran don ve dolu felaketlerini gündeme getiren Ağbaba "Malatya'da

Belediye Başkanını da, dolmuş şoförünü de, gazeteciyi de ilgilendiren çok önemli bir konu var. Bizim ekmeğimiz de aşımız da kayısı. Dünyada başka bir ürün var mı bilmiyorum ama kayısı tutunca da üzülüyoruz, tutmayınca da üzülüyoruz. Biz komşumuzun dondan yanan kayısısına sevinir hale geldik. 10 yıl önce bunu söylesek kimse inanmazdı. Bizim ekmeğimiz kayısı. 100'ün üzerinde kayısı ve Malatya'yla ilgili konuşma yapmışız. Biz eleştirmiyor, projeler, teklifler sunuyoruz. Bizim önerimiz şu: Kayısının ne kadar ekileceğine, nasıl ekileceğine, hangi cins dikileceğine, nasıl pazarlanacağını planlayacak, bunu kontrol altına alacak bir kayısı kurumu açılmalıdır. Dünyanın kuru kayısısının yüzde 80'nini üretiyoruz. Ama zarar ediyoruz. Bu kötü gidişe dur demek lazım" dedi.

BİR TEK ARAPGİR KARŞI ÇIKTI

Tohma Çayı üzerine kurulan HES'lere karşı olduklarını kaydeden TBMM Çevre Komisyonu Üyesi veli Ağbaba sözlerine şöyle devam etti:

"Meralarımız satıldı. Dağlarımız satıldı.Taş ocağı kuruldu. Tohma üzerine HES'ler kuruluyor. Tohma bütün insanlığın malı. HES kurulurken '2-3 dönüm arazimiz var,biraz para kazanırız' dediniz,sesinizi çıkarmadınız.Ama devlet onun da parasını vermedi. HES'lere karşı Malatya da sadece Arapgirliler karşı çıktı. Diğer yerlerde ses çıkmadı. 10 Yıl sonra ağaçlarınızı sulayacak su bulamayacaksınız. HES'lerin tamamı çalışsa elektrik üretiminin yüzde 5'i karşılanıyor.Oysa Türkiye'de kayıp kaçak oranı yüzde 20. Devlet gidip kaçağı bitirsin. HES'e ihtiyaç duymasın. HES insanlığın düşmanı. Toprağımızın, ekmeğimizin, kayısımızın düşmanı."

Yukarı Ulupınar'da vatandaşlar yol sorunlarını CHP Milletvekili Ağbaba'ya aktararak yardım istediler. Vatandaşlar, yapılan karayolunun köylerini ikiye böldüğünü, yolun karşısına geçmek için büyük mücadele ettiklerini, hayati tehlike atlattıklarını, sakat ve yaşlıların geçişinde büyük sorun yaşadıklarını kaydettiler. Köylüler "Bizim köyümüze ceza verildi. Hapsedildik. Araçlarımız içeride kaldı. Hayvanlarımızı geçiremiyoruz. Karşıdan karşıya geçmek için Karayolları'ndan yardım istiyoruz" dediler.

Ağılbaşı'nda yol sorununu gündeme getiren Ağbaba, Gökçeler, Mollauşağı, Uzunhasan, Çatalbaşı, Ağılbaşı grup yolunun 10 yıldır bitirilemediğini belirterek, yıllardır yollar köstebek yuvasına dönmüş. Hizmeti ayrım yapmadan herkese eşit veriyoruz diyenler gelsinler Ağılbaşını görsünler. Buradan Sayın Valimizi, İl Genel Sekreterimizi göreve davet ediyorum. Bu bölgenin yol sorununu çözülmezse mecliste gündeme getireceğim" dedi.

Ağılbaşı'nda köy yollarının çok kötü olması ve çamurdan geçilemeyecek olması nedeniyle minibüsüne zincir takarak yola çıkan şoförün sitemlerini de dinleyen Ağbaba, "Karda takılan zinciri çamurdan geçmek için takmak zorunda kalıyorlar. Bu hepimiz için utanç verici bir durum. Duble yollar yapıyoruz diyenler, ABD askerleri rahat etsin diye Kürecik Kalkanına asfalt yol yapanlar gelip Engüzek'i görsünler" dedi. - MALATYA

YORUMLAR
500
Kadınların davetini geri çevirmeyen CHP'li Gürsel Erol, Elazığ'ın Hal köyünde okeye dördüncü oldu Kadınların davetini geri çevirmeyen CHP'li Gürsel Erol, Elazığ'ın Hal köyünde okeye dördüncü oldu Malatya'da Aşure Günü... CHP'li Ağbaba: 'Nerede Bir Zalim Varsa, Orada Bir Hüseyin Çıkıyor' Malatya'da Aşure Günü... CHP'li Ağbaba: 'Nerede Bir Zalim Varsa, Orada Bir Hüseyin Çıkıyor' Nurhak Kültür Şenlikleri Sona Erdi Nurhak Kültür Şenlikleri Sona Erdi
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba 1 Günde 16 Köyü Ziyaret Etti. - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement