Diyarbakır'da Eğitim Şehitleri Anıldı - Son Dakika
Yerel

Diyarbakır'da Eğitim Şehitleri Anıldı

Diyarbakır'da, askeri servis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristin patlattığı bombada hayatını kaybeden 6'sı öğrenci 7 kişi gözyaşları içerisinde anıldı.

03.01.2012 15:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Diyarbakır'da, askeri servis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristin patlattığı bombada hayatını kaybeden 6'sı öğrenci 7 kişi gözyaşları içerisinde anıldı.

Diyarbakır'da 3 Ocak 2008 günü askeri servis aracının geçişi sırasında PKK'lı teröristin patlattığı bombada, hayatını kaybeden için düzenlenen "Eğitim Şehitleri Anma Günü" programı kapsamında, patlamanın meydana geldiği dershane önüne karanfil bırakıldı.

Daha sonra Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma programında konuşan Vali Mustafa Toprak, kardeş kavgasının sona ermesi için herkesin gayret göstermesi gerektiğini söyledi.

Patlamanın herkesin yüreğinde büyük acı bıraktığını vurgulayan Toprak, şöyle konuştu:

"Dershane patlamasında hepimizin yüreğinde bir acı var. Anne ve babalar çok daha fazla hissediyor. Tüm toplum ağlıyor. Ama nasıl garip bir şeydir ki bu gençlerimizi, toplumun fertlerini öldürenlerin anne ve babaları da ağlıyor. Onların terörist olarak cenazeleri geldiğinde onların anne ve babaları da ağlıyor. Bu nasıl bir şey- O zaman herkesin aklını başına alması gerekiyor. Anne ve babalar başta olmak üzere sevgi ve şefkati çocuklarınıza hissettirelim, onları kaybetmeyelim. Zaman zaman operasyonlar olduğunda, oraya gidip 'operasyonlar olmasın' diyorlar. Bu güç ve sesi, operasyonlar olmadığı dönemlerde gençleri getirmek için neden gayret etmiyorlar- Bunun gereğini derhal yapmalıyız. Zarar gören, şahadete eren çocukların anne ve babaları olarak içimiz kan ağlıyorsa, terörizm faaliyetine girenlerin anne ve babaları da buna bir çare olmak için lütfen gidenleri buraya getirsinler. O yolun sonu olmadığını görsünler."

-Gençleri kullananlar "bülbül yuvalarında"

Vali Toprak, gençleri ve aileleri kullananların kendi "bülbül yuvalarında" güzellikleri yaşamaya, her türlü imkanı kullanmaya devam ettiklerini bildiren Toprak, Allah'ın da kanun da bunun hesabını soracağını, yanlışlık varsa bundan geri dönülmesi gerektiğine dikkat çekti.

"Neden öldürüyorsun, neden ölüyorsun- İçimizdeki sevgi, hoşgörü ve merhameti çocuklarımıza hissettirelim. Çocuklarımızın başka yerlere gitmesine engel olalım. Sonra da ağlamayalım. Çünkü anne ve babaların ağladığına şahit olduğumuzda birilerinin onların cenazeleri üzerinden politika yaptığını görüyoruz" diyen Toprak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Orada bir terörist eylemde öldürülen bir teröristin annesinin nasıl kandırıldığını ekranlar önünde şahit olduk. Cami ve morgun olduğu bir yere aile götürmek istiyor. Ama orada annesinin gözüne bakarak, yalan söylüyorlar. Başka bir yere götürerek o daha farklı bir kalabalıkları toplamak için istismar ediyorlar. Anne ve babalar çocuklarınıza sahip çıkın. Onların biran önce dönüp devletimizin sıcak yuvasına dönmesine hep birlikte gayret edin. Yoksa onların sonu da hazin olacak. Anne ve babaları ağlayacak. Masum insanları dershane önünde olduğu gibi öldürecekler. Bu sefer de tüm insanlık ağlayacak. Terör örgütünün insanlarımızın yaşamı ve güzelliğiyle, sevgisiyle alakası asla yok. İstismar ediyor. Bu, devletimizin iyi niyetli güzelliklerine ve ordunun iyileşmesine rağmen terör olaylarının artmasının başka bir açıklaması olamaz. Örgütü yönetenler, destek verenler de öyle. Burada masum çocuklarımızın suçu neydi- Her biri okumak istiyordu- Ne suçları vardı- Şehit olanlara baktığımızda bunun Türkü, Lazı, Kürdü, bir ayrım var mı- Devletimiz güzelliği ve şefkatiyle ailelerin de çocuklarıyla güzel diyaloğuyla inşallah bu belanın üstesinden geleceğiz. Bunun sesleri de aslında geliyor. Bu konudaki devletin gücünü, sevgisini, şefkatini vatandaşlara yansıtacağız. İnsanlarımızı yaşatacağız."

-Şehit edilen 2 polis memuru-

Eylül ayında vatandaşın huzurunu temin eden 2 polisin şehit edildiğini hatırlatan Vali Toprak, bu polislerin failleri yakalandığında da maalesef birilerinin ölen teröristlerin "öğrenci" olduklarını iddia ettiklerini söyledi.

Eldeki tüm bilgi ve delilleri açıklamalarına rağmen birilerinin açık ve net olarak kandırıldığını bildiren Toprak, onların aslında kendi kendilerini kandırdıklarını belirtti.

-Anne Eronat, gözyaşlarını tutamadı-

Patlamada hayatını kaybeden Eren Şahin'in annesi ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ise zaman zaman gözleri dolarak, yaptığı konuşmada, hayatlarının akışını değiştiren, evlatlarını ellerinden alan terör saldırısının 4'ncü yılı olduğunu, zaman geçtikçe evlatlarını daha çok özlediklerini söyledi.

Annesinin gözyaşlarını görmediği bir günün olmadığını, bunun da kendisine ayrı bir acı verdiğini dile getiren Eronat, annesiyle birbirlerinin gözlerinin içine bakamadıklarını belirtti.

Eli kanlı örgütün başta uyuşturucu ticareti olmak üzere illegal yollardan elde ettiği yüksek kazancı kaybetmemek uğruna yavrularını hiç acımadan katlettiğini anlatan Eronat, Siirt'te 4 genç kıza 200'den fazla kurşun sıkıldığını vurgulayarak, yaralı 2 kızdan birinin bacağının kesildiğini, diğerinin ise belden aşağı felç olduğunu anlattı.

-"Eyleme gariban ailelerin çocuklarını gönderiyorlar"-

Bingöl'de çocuklarına bayram alışverişine çıkan Hatice annenin çocuklarının gözlerinin önünde parçalanarak öldüğünü bildiren Eronat, şöyle konuştu:

"Bir de enteresan bir olay var. Diyarbakır'da 2006 yılında bir bomba Koşuyolu'nda patladı. 7'si çocuk, 11 vatandaşımızı kaybettik. Şimdi enteresan olan bombayı patlatan terör örgütü, fakat terör örgütünü destekleyen bir siyasi parti gidip oraya 'yaşam anıtı' dikiyor. Güneydoğu'da bir deyim vardır, 'Kurtla beraber kuzuyu avlar, koyunla oturup ağlar'. Bunlarınki de aynı hesap. Hem öldürüyorlar hem de gidip yaşam anıtı dikiyorlar, bir de her sene anıyorlar. Hiçbir anne evladı dağa çıksın istemez. Dünyanın her yerinde 18 yaşın altındakiler çocuktur. O yaşlardaki çocukları hep anneleri uyandırır. Çocuklarının tırnağını dünyaya değiştirmezler. 12 yaşındaki çocuklar işte bakın,

'tim komutanı olacak' hayalleriyle dağa çıkarılıyorlar ve ziyan oluyorlar. 'Kendi rızasıyla çıktı' diyorlar.

Türkiye'de içimizi en çok acıtan karar, N.Ç'nin kendi rızasıyla birlikte olduğu söylendi. Buna bütün siyasiler ve partilerimiz karşı çıktı. Terör örgütünü destekleyen siyasi oluşum da karşı çıktı ve ben onları alkışladım. Peki 12-13-15 yaşında dağa çıkan çocuğun nasıl rızası olabilir- Ben bunu soruyorum. Nasıl annelerinin yanına göndermezsiniz, nasıl sömürürsünüz, kullanırsınız- Ben onlara hiç kızamıyorum. Çünkü onlar daha çocuk. 'Sivil itaatsizlik' diyorlar. Eylemlere gönderdikleri çocuklarımıza etek ve eşarp giydiriyorlar. 'Sivil itaatsizlik' diyorlar ama sivil hayatlarında makam araçlarından inmiyorlar. Eyleme gönderdikleri çocuklar gariban ailelerin çocukları, kendi çocukları da özel okullarda hatta yurt dışında okusunlar. Ben o eylemlere katılan çocukların hiçbirine kızamıyorum, nefret de etmiyorum. 12-13 yaşındaki çocuklardan nefret edemem. Oğlumun ve bütün çocukların sevgisi o kadar ağır ki nefretle ve kızgınlıkla bu yüreği ağırlaştıramam. Sait Fait Abasıyanık, 'her şey bir insanı sevmekle başlar' der. Allah'ın izniyle bütün huzursuzlukların üstesinden geleceğimize inanıyorum."

Milli Eğitim Müdürü Zülfi Toman da gözyaşlarına hakim olamadığı için geldiği kürsüde konuşmasını yapamadı. Patlamada hayatını kaybeden Rıdvan Süer'in babası Şemsettin Süer, dershane yöneticisi Eyüp Yüksel konuşmasının ardından, öğrenciler şiir okudu.

Patlamada hayatını kaybedenlerin hayatlarının anlatıldığı sinevizyon gösterisi sırasında salondakilerin büyük çoğunluğu gözyaşlarına hakim olamadı.

Program, hayatını kaybeden öğrencilerin fotoğrafının bulunduğu yere karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

- DİYARBAKIR

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Diyarbakır'da Eğitim Şehitleri Anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement