Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası'ndan Konser - Son Dakika

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası'ndan Konser

06.11.2022 17:49
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası'ndan Konser

Geçen cuma akşamı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası bir konser verdi. Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde verilen konserde senfoni orkestrasını Türkiye’nin önemli şeflerinden Rengim Gökmen yönetirken, solist ise duayen flüt sanatçısı Bülent Evcil'di.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası bir konser verdi. Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'nde verilen konserde senfoni orkestrasını Türkiye'nin önemli şeflerinden Rengim Gökmen yönetirken, solist ise duayen flüt sanatçısı Bülent Evcil'di.

Cuma akşamı verilen konseri Rengim Gökmen yönetti. Müziğe küçük yaşta başlayan Gökmen Türkiye ve İtalya'da önemli eğitmenlerle şeflik, kompozisyon ve piyano çalışmıştır. Avrupa'da çeşitli ülkelerde şeflik yaptıktan sonra Türkiye'deki çeşitli orkestralarda müzik direktörlüğü, Devlet Opera Balesi'nde ise genel müdürlük yapmıştır. 1988'de İtalya tarafından Şövalye Nişanı ile onurlandırılan sanatçı, 1998 yılında devlet sanatçısı olmuştur. Birçok ödülü bulunan Gökmen halen Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi ve Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası'nın kurucu ve daimi şefidir.

Solist Bülent Evcil kuşağının önde gelen flüt sanatçılarındandır. Dünya çapında yapılan çeşitli flüt yarışmalarında yüksek dereceler almıştır. Çeşitli orkestralarda flüt grup şefliği ve solo flütçülük yapmış, aralarında Fazıl Say'ın da bestelerinin bulunduğu birçok eserin Türkiye ve dünya prömiyerlerini seslendirmiştir. Yayınlanmış üç albümü bulunan sanatçı kayıt çalışmalarına devam etmektedir.

EVCİL'İN PERFORMANSI BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Konserde W.A. Mozart'ın Re Majör flüt konçertosunu ve G.Bizet'nin Carmen operasının F.Borne tarafından yapılan düzenlemesini seslendiren Evcil, dinleyicinin büyük beğenisini toplayarak alkış yağmuruna tutuldu. Bis olarak Carmen Fantezi'nin son kısmını tekrar çalan sanatçı sahneden alkışlarla ayrıldı.

Konserin geri kalan kısmında senfoni orkestrası klasik müzik repertuvarının iki zor eserini ustalıkla icra etti. R.Wagner'in Die Meistersingervon Nünberg Operası'nın prelüdünü ve A. Borodin'in 2. senfonisi başarıyla seslendiren orkestra uzun süre alkışlandı.

GELECEK PROGRAM 11 KASIM'DA

Gelecek program, 11 Kasım 2022 tarihinde Atatürk'ü Anma Konseri olacak. Şef Işın Metin yönetiminde J.Brahms ve L.V. Beethoven'ın eserlerinin icra edileceği konserde solistler Ebru Karaağaç (keman) ve Kerem Aykal (viyolonsel) olacak. Konser Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'nde icra edilecek.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
Şehirlerarası hırsızlık çetesi Bursa'da çökertildi Şehirlerarası hırsızlık çetesi Bursa'da çökertildi Sahneye çıkıp Cumhurbaşkanı Erdoğan ile şarkı söyledi Sahneye çıkıp Cumhurbaşkanı Erdoğan ile şarkı söyledi Eskişehir'deki hırsızlık operasyonunda yakalanan şüpheli tutuklandı Eskişehir'deki hırsızlık operasyonunda yakalanan şüpheli tutuklandı

Son Dakika Yerel Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası'ndan Konser - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement