Eso Başkanı Özaydemir: "2012 Yılında Eskişehir Sanayisinin Toplam Cirosunun 8 Milyar Dolara, İhracatının 1 Milyar 850 Milyon Dolara, Çalışan Sayısının da 45 Bin Kişiye Ulaşması Bekleniyor" - Son Dakika
Yerel

Eso Başkanı Özaydemir: "2012 Yılında Eskişehir Sanayisinin Toplam Cirosunun 8 Milyar Dolara, İhracatının 1 Milyar 850 Milyon Dolara, Çalışan Sayısının da 45 Bin Kişiye Ulaşması Bekleniyor"

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, 2012 yılında Eskişehir sanayisinin toplam cirosunun 8 milyar dolara, ihracatının 1 milyar 850 milyon dolara, çalışan sayısının da 45 bin kişiye ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

02.01.2012 14:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, 2012 yılında Eskişehir sanayisinin toplam cirosunun 8 milyar dolara, ihracatının 1 milyar 850 milyon dolara, çalışan sayısının da 45 bin kişiye ulaşmasının beklendiğini bildirdi.

Özaydemir, yaptığı yazılı açıklamada, 2011 yılının dünya ekonomisi açısından oldukça sıkıntılı bir yıl olarak tarihe geçtiğini belirterek, AB'de ortaya çıkan borç krizinin yarattığı domino etkisinin, ilk olarak Yunanistan'dan başlayarak birçok AB ülkesini derinden sarstığını kaydetti.

Eskişehir sanayisinin 2011 yılını toplam 7,5 milyar dolar ciro, 1,8 milyar dolar ihracat, 44 bin çalışan sayısıyla tamamladığını ifade eden Özaydemir, şunları bildirdi:

"Yeni sanayi yatırımları yönünden de başarılı bir yılı geride bıraktık. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) 2010 yılında 13 yatırımcıya 230 bin metrekare yer tahsisi yapılmışken, 2011 yılında 26 yatırımcıya toplam 393 bin metrekare yeni yer tahsisi yapıldı. Firmaların toplam elektrik tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 8,7, doğalgaz tüketimleri ise yüzde 9,5 oranında artış göstermektedir. 2012 yılında Eskişehir sanayisinin toplam cirosunun 8 milyar dolara, ihracatının 1 milyar 850 milyon dolara, çalışan sayısının da 45 bin kişiye ulaşması bekleniyor. ESO olarak bu hedefler doğrultusunda, il sanayinin daha da güçlenmesi için proje ve yatırımlarımıza devam ediyoruz."

Özaydemir,ESO olarak geçmişten bugüne yürüttükleri çalışmalarla ve 2012 yılı çalışma programıyla Eskişehir'e yeni yatırımlar kazandırmaya devam edeceğini mevcut sanayi kuruluşlarının da uluslararası pazara daha fazla açılmaları, ihracat ağırlıklı çalışmaları, daha rekabetçi bir yapıya kavuşarak, inovasyon ve Ar-Ge ile rekabet güçlerini yükseltmeleri konusundaki çalışmalarını arttırmayı hedeflediklerini ifade etti.

-"2012'de Türkiye, Çin, Brezilya, Hindistan, ABD ve Rusya büyüyecek"-

AB ekonomik krizinde belirsizliklerin çok fazla olduğunu anlatan Özaydemir, şunları kaydetti:

"AB yaşadığı bu önemli soruna her ne kadar tedbir almaya çalışsa da, aslında alınan kısa vadeli ekonomik kararlarla, işi ağırdan alan adımlar atılıyor. AB, geçici çözümler ortaya koyarak, ekonomide yaşanacak krizi 2012 ve ötesine yaymak istiyor. Bu süreçte ABD ekonomisi de kendi içinde sıkıntılar yaşıyor. Kendi iç pazarının büyüklüğü ve ekonomik hacmin çok yüksek olması nedeniyle içindeki bu sorunları aşabilecek güce ve kararlılığa sahip. 2012 yılında başta Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler olan Çin, Brezilya, Hindistan ile ABD ve Rusya, dünya ekonomisinde büyümenin devam etmesini sağlayacak ülkeler olarak öne çıkıyor."

-"Yatırıma ve büyümeye devam edin"-

Özaydemir, Türkiye'nin dış ticarette, 2011 yılında ihracatta 135 milyar dolarlık bir rakama ulaşmasına rağmen, yıl sonunda 240 milyar doları bulan ithalatın cari açığı ciddi bir sorun haline getirebileceğini anlatarak, şunları ifade etti:

"Yıl sonu itibariyle 75 milyar dolar düzeyinde gerçekleşecek cari açık rakamlarının, ekonomiyi yavaşlatmaya yönelik alınan tedbirlerin yanı sıra, önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen yeni ithal ikameci, yerli üretimi ve tüketimi öne çıkaracağı ifade edilen teşvik modeliyle yeni yılda hızla olmasa bile cari açığın bir azalma eğilimine gireceği ifade edilmektedir. İhracatımızın halen yüzde 50'si AB ülkelerine yapılmakta olsa da, yeni yılda sanayicilerin AB'deki kriz beklentilerini de göz önünde bulundurarak farklı pazarla yönelecek. Özellikle Rusya, Çin, Hindistan, Brezilya ve ekonomisi hızla toparlanan Irak gibi bölgelerdeki diğer ülke pazarlarına daha fazla açılmak ihracatta ve ekonomik büyümede istikrarı sağlayacak.

Dolar kurunun yıl içinde nispeten küçük düşüşler yaşasa bile genel olarak 1 lira 90 kuruş düzeyinde kalmasıyla, 2012 yılında ihracatın artamaya devam ederek 150 milyar dolara, ithalatın ise 250 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyoruz. 2012 yılında ticaret ve sanayiyle uğraşan tüm işletmeler, AB'deki gelişmeleri göz önünde bulundurarak her gelişmeye hazırlıklı bir şekilde, tedbiri elden bırakmadan yatırıma ve büyümeye devam etmeleri doğru bir hareket tarzı olacaktır."

- ESKİŞEHİR

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Eso Başkanı Özaydemir: '2012 Yılında Eskişehir Sanayisinin Toplam Cirosunun 8 Milyar Dolara, İhracatının 1 Milyar 850 Milyon Dolara, Çalışan Sayısının da 45 Bin Kişiye Ulaşması Bekleniyor' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP, İvrindi'de aday listesini teslim etmedi
  21 Şub CHP, İvrindi'de aday listesini teslim etmedi

  CHP'nin İvrindi ilçesinde belediye başkanı ve belediye meclisi üyelerine ilişkin aday listesi, süresinde İlçe Seçim Kuruluna teslim edilmediği için yerel seçimlere katılamayacak. İvrindi Belediye Başkan adayı Ali Kundakçı, CHP İvrindi İlçe Başkanı Ayhan Arslanbey'e tepki gösterdi. CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı ise aday listelerinin seçim kurullarına tesliminin ilçe başkanlarının sorumluluğunda olduğunu belirtti ve ittifak görüşmelerinin sürdüğünü açıkladı.

 • Bodrumsporlu Milli Sporcular Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında 14 Madalya Kazandı
  21 Şub Bodrumsporlu Milli Sporcular Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında 14 Madalya Kazandı

  Yalova'da düzenlenen Türkiye Wushu Kung Fu Şampiyonasında Bodrumsporlu milli sporcular 8 altın, 4 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. Sporcuların başarılarından dolayı mutlu olduklarını ifade eden Branşlardan Sorumlu Asbaşkan Fatih Öztarakçı, Bodrumspor'un genç yetenekleri geliştirerek başarı göstermek için çalıştığını belirtti.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar'da vatandaşlara seslenecek
  21 Şub Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afyonkarahisar'da vatandaşlara seslenecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimleri programı çerçevesinde Afyonkarahisar'da gerçekleştirilecek mitingde vatandaşlara seslenecek. Mitingin saat 14.00'da başlaması bekleniyor. Alanda geniş güvenlik önlemleri alınırken, cadde ve sokaklar araç trafiğine kapatıldı. Vatandaşlar detaylı bir aramadan geçerek alana giriş yapabilecekler.

 • TÜGİAD Ankara Şubesi Yüz Yüze Söyleşileri İkincisi Gerçekleştirildi
  21 Şub TÜGİAD Ankara Şubesi Yüz Yüze Söyleşileri İkincisi Gerçekleştirildi

  Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi tarafından düzenlenen 'Yüz Yüze' söyleşilerinin ikincisi gerçekleştirildi. Söyleşinin konukları TÜGİAD Başekonomisti Doç. Dr. Mehmet Levent Yılmaz ve TÜGİAD Politika Danışmanı Metehan Demir oldu. Söyleşide ekonomi ve siyaset konuları ele alındı.

 • Hulusi Akar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti
  21 Şub Hulusi Akar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti

  TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve önceki dönem Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı ziyaret etti. Ziyarette Denizli'nin yatırımları ve başarıları konuşuldu.

 • İş Adamı Sıtkı Polat İYİ Parti'den İstifa Etti
  21 Şub İş Adamı Sıtkı Polat İYİ Parti'den İstifa Etti

  İş adamı Sıtkı Polat, İYİ Parti'den hem kurucular kurulu üyeliğinden hem de partiden istifa ettiğini açıkladı. Polat, partinin merkez sağı toparlayamadığını belirterek istifa ettiğini duyurdu.

 • Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi başlıyor
  21 Şub Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi başlıyor

  Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ilk yarışı olan Sarıkamış Rallisi, 23-25 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek. Oyman Atabay 2024 sezonunun ilk yarışı, 23 Şubat Cuma günü saat 17.30'da Kars Kalesi önünde düzenlenecek start seremonisi ile başlayacak. Ekipler, rallinin ikinci ve üçüncü gününde saat 08.00'de başlayacak yarışlarda 6 özel etapta mücadele edecek. Sarıkamış Rallisi, 25 Şubat Pazar günü saat 13.20'de Duja Chalet önündeki finiş podyumunda düzenlenecek ödül töreniyle tamamlanacak.

 • Bölgesel kalkınma projeleriyle şehirlerin cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor
  21 Şub Bölgesel kalkınma projeleriyle şehirlerin cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor

  Bölgesel kalkınma projeleri kapsamında üreten şehirlerin oluşturulması, insanların sosyal yaşamının geliştirilmesi ve şehirlerin cazibe merkezi haline gelmesi amacıyla çok sayıda proje desteklenecek. Bakanlık bütçesinden ve yerel paydaşlar tarafından kalkınma ajanslarına aktarılan kaynaklarla yürütülen mali ve yenilikçi destek programları, güdümlü projeler ve bölge planlarında belirlenen öncelikler hayata geçirilecek. Üreten şehirler programıyla Adana, Antalya, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Sakarya ve Tekirdağ'ın uluslararası alanda rekabetçi bir üretim yapısına kavuşması hedefleniyor.

 • Siyasi Partiler Yerel Seçimlerde 26 Milletvekilini Belediye Başkan Adayı Gösterdi
  21 Şub Siyasi Partiler Yerel Seçimlerde 26 Milletvekilini Belediye Başkan Adayı Gösterdi

  Yerel seçimlerde siyasi partiler tarafından 26 milletvekili belediye başkan adayı olarak gösterildi. İYİ Parti 7, CHP ve Saadet Partisi 5'er, AK Parti ise 4 milletvekili ile yarışacak. Geçici aday listeleri 23 Şubat'ta ilan edilecek.

 • İzmir'de Ata Tohumu Üretimi Yapan Ahmet Özdemir, Türkiye'nin Dört Bir Yanına Ücretsiz Gönderiyor
  21 Şub İzmir'de Ata Tohumu Üretimi Yapan Ahmet Özdemir, Türkiye'nin Dört Bir Yanına Ücretsiz Gönderiyor

  İzmir'de yaşayan Ahmet Özdemir, toprağa olan ilgisiyle ata tohumu üretimine başladı ve elindeki çeşitli meyve ve sebze tohumlarını Türkiye'nin dört bir yanına ücretsiz olarak gönderiyor. Özdemir, yerel tohum hareketine destek vererek, coğrafyamızın zengin çeşitliliğini herkese ulaştırmayı hedefliyor.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı açıkladı
  21 Şub Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı açıkladı

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kadın Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçeleme Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı hazırladıklarını belirterek, "İki yıllık çalışmalarımız sonucunda hazırladığımız Eylem Planımız ile öncelikle Türkiye'de Kadın Erkek Eşitliğine...

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Hatay'da kent uzlaşısı sağlayacağız
  21 Şub CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Hatay'da kent uzlaşısı sağlayacağız

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay'da kent uzlaşısı sağlamak için temaslar yaptıklarını belirtti. Özel, seçimde Hatay'ın AK Parti'ye muhalif oylarının CHP'ye kazandıracağını düşündüğünü ifade etti. Ayrıca, Lütfü Savaş'ın seçimi kazanması durumunda Hatay'ın kazanacağını ve 1 Nisan günü Hatay'ı AK Parti'ye emanet etmek yerine Lütfü Savaş'a emanet etmeyi tercih edeceğini söyledi.


Advertisement