Iğdır'da Fiyatı Düşen Kayısı Üreticinin Elinde Kaldı - Son Dakika

Iğdır'da Fiyatı Düşen Kayısı Üreticinin Elinde Kaldı

29.06.2022 17:52

Iğdır'da hasadı başlayan kayısı fiyatının 10-18 lira aralığından 6 liraya düşmesi, üreticileri zor durumda bıraktı. Üreticiler, “Ürünlerimiz elimizde kaldı. Soğuk hava deposu da olmadığı için saklama yeri de bulamıyoruz” diye yakındı.

SERDAR ÜNSAL

Iğdır'da hasadı başlayan kayısı fiyatının 10-18 lira aralığından 6 liraya düşmesi, üreticileri zor durumda bıraktı. Üreticiler, "Ürünlerimiz elimizde kaldı. Soğuk hava deposu da olmadığı için saklama yeri de bulamıyoruz" diye yakındı.

Iğdır'da kayısı fiyatlarının 6 liraya düşmesi ve alıcı bulunmaması nedeniyle çiftçiler, hayal kırıklığı yaşıyor. Meyve suyu fabrikaları ise kayısıyı 5-6 liradan almaya başladı.

"YETERLİ SOĞUK HAVA DEPOSU YOK"

Bir üretici, fiyat düşüşünden dolayı zarar ettiklerini belirterek, "Fiyat aralığı 10 ile 18 lira olan kayısı fiyatları bir anda 6 liraya düştü. Topladığımız mahsuller elimizde kaldı, hiçbirinin satışını gerçekleştiremiyoruz. İhracatta birinci olduğumuz meyvemizi, kayısıyı yeterli soğuk hava deposu olmadığından saklama yeri de bulamıyoruz. Ürünler elimizde kaldı, çiftçiler çok zor durumda bu konuda yetkilerden yardım bekliyoruz. Aksi halde çiftçiler kayısı yetiştirmede zorlanacak, keza kayısı yetiştiriciliğini de bırakabilirler. Bunun için destek bekliyoruz" dedi.

Başka bir üretici ise, "Kayısının hali bu, 15 liraya mal olan kayısı 6 lira, çiftçi perişan durumda. Mazot 30 lira, kayısı 6 lira. Bizi bu duruma düşürenler utansın. Bir boş kasa 8 lira, bizim kayısı İstanbul'da 50 lira bizde 6 lira. Nakliye pahalı ne yapacağız bilmiyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR
500
Serdar Ünsal'dan Azertaç temsilcisi Sabir Şahtahtı'ya plaket Serdar Ünsal'dan Azertaç temsilcisi Sabir Şahtahtı'ya plaket 'Tuz Dağı'nın kilinden üniversite laboratuvarında cilt maskesi üretildi 'Tuz Dağı'nın kilinden üniversite laboratuvarında cilt maskesi üretildi Karşıyaka alternatif stoper alacak Karşıyaka alternatif stoper alacak
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Iğdır'da Fiyatı Düşen Kayısı Üreticinin Elinde Kaldı - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement