Yabancı Sanatçıların Gözünden 15.Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu - Son Dakika

Yabancı Sanatçıların Gözünden 15.Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu

14.09.2022 17:35
Yabancı Sanatçıların Gözünden 15.Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 15. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’na yurt dışından katılan sanatçılar düşüncelerini paylaştı. Güney Kore’den Kim Yong Moon “Sempozyum çok etkileyici. Dünyanın birçok yerinden ünlü sanatçılar var. Bireysel çalışmalar var. Birçok şekilde eserler var, çok etkilendim” ifadelerini kullandı.

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 15. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu'na yurt dışından katılan sanatçılar düşüncelerini paylaştı. Güney Kore'den Kim Yong Moon "Sempozyum çok etkileyici. Dünyanın birçok yerinden ünlü sanatçılar var. Bireysel çalışmalar var. Birçok şekilde eserler var, çok etkilendim" ifadelerini kullandı.

Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 15.'si yapılan Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu devam ediyor. Sempozyum, Türkiye'deki sanatçıların yanı sıra Romanya'dan Delia Maxim, Küba'dan Martha Jimenez, İtalya'dan Massimo Pistone ve Güney Kore'den Kim Yong Moon ülkelerinden sanatçıların katılımı ile düzenleniyor.

MAXİM: KATILDIĞIM SEMPOZYUMLAR ARASINDA EN İYİLERİNDEN BİRİ"

Romanyalı sanatçı Maxim "Sempozyumu çok sevdim. İnsanları sevdim. Organizatörler, öğrenciler harika. Buradaki ortam da iyi. Katıldığım sempozyumlar arasında en iyilerinden biri bu. Harika hissediyorum" ifadelerini kullandı.

Güney Kore'den Moon, "Sempozyum çok etkileyici. Dünyanın birçok yerinden ünlü sanatçılar var. Bireysel çalışmalar var. Birçok şekilde eserler var, çok etkilendim. Etkilendiğim bir başka konu ise kafelerin, apartmanların olduğu caddelerde sanat eserleri var. Şehir açık hava müzesi gibi. Bir başka nokta ise birçok sanatçı bir arada çalışıyorlar. Ayrıca ben de birçok bilgi edindim" dedi.

JİMENEZ: BU, TÜRKİYE'NİN ELDE ETTİĞİ BİR BAŞARIDIR

Küba'dan gelen sanatçı Jimenez ise şunları kaydetti:

"Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu çok değerli ve benim için bir başarı. Bu bir başarı çünkü çok önemli bir şeye sahip, o da kültürü kurtaracak olmaları. Çok eski, çok geleneksel olan seramiklere değer katılıyor. Bu sanatın içinde insan yaşamının tüm ifadesi tezahür ediyor. Bu, Türkiye'nin elde ettiği bir başarıdır. Aynı zamanda Osmanlı kültürünü de yaşatıyorlar çünkü içinde kurtaracak tüm eski sanatları görüyorsunuz. Türkiye'nin bununla kazançlı olduğunu düşünüyorum. Tüm geleneklerin çok güzel olan antik sanatını kurtararak tarihi koruyorlar, tebrik ederim. Ayrıca diğer genç kuşakların ve çocukların sempozyuma nasıl bağlandıklarını ve Türkiye'de seramik sanatlarının gelişimini takip etmenin değerli olduğunu, herkesin sevgisini kazandıklarını gösteriyor. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu'nda, benim yaptığım parça, kriz ve 2022'nin serisinin eseridir. Annemin etkisi ile dikiş makinesi temasıyla bir çalışma yapıyorum. Tecrübelerime göre dikiş makinesi bizlerin aile yapısında önemli yeri olan bir nesnedir. Aileden ve evinden çokça sevgi verdiğini, çokça birlik ve beraberliği temsil eder. Neredeyse her zaman annemi temsil etmiştir ve bu yüzden bu parçayı yaptım. Bu yüzden dikiş makinesi annelere saygı duruşu niteliğinde.

PİSTONE: SEMPOZYUMA ADANMIŞ BİR ÇALIŞMA YAPMAK EFSANE

İtalyan sanatçı Pistone "Konseptiyle bu sempozyuma adanmış bir çalışma yapmak efsane. Bence bu hem bizim için de şehir için de bir zenginlik. Sanat her birimizin DNA'sında bulunan biyolojik bir fosildir ve evrenin tüm tarihini yazar. Bu nedenle de insanlık tarihidir. Yani evrende doğduğundan beri meydana gelen tüm eziyetler ve çalkantılar içimizde yazılıdır. İnsanlık tarihinin sürekli değişen bölümlerinde, yapıtın yapısı geometriktir, yani küçükten büyüğe doğru gider ve sonra bu figürler dizisi yok olur ve dışarıdan yeniden belirir, sonra büyük olarak geri döner. Eserimde bunu anlatmaya gayret ettim" dedi.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
ESKİŞEHİR - İki kardeşin yaralandığı kavga güvenlik kamerasında ESKİŞEHİR - İki kardeşin yaralandığı kavga güvenlik kamerasında Yerel hayvanları koruma görevlisi eğitimi Yerel hayvanları koruma görevlisi eğitimi

Son Dakika Yerel Yabancı Sanatçıların Gözünden 15.Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement