Trabzonlu Fındık Tüccarı Murat Kılıç: "Tmo'nun Ciddi Bir Duruş Sergilemesi Gerekiyor" - Son Dakika
Yerel

Trabzonlu Fındık Tüccarı Murat Kılıç: "Tmo'nun Ciddi Bir Duruş Sergilemesi Gerekiyor"

Trabzon’da fındık tüccarlığı yapan Murat Kılıç açıklanan fındık fiyatlarıyla ilgili olarak, "Çok düşük seviyeler burada ne olması lazım, kesinlikle Toprak Mahsulleri Ofisimizin üreticimizi bu noktada destekleyebilmesi için piyasayı kurtarabilmesi için kesinlikle vatandaşımızın gerekirse tamamının fındığını karşı gelecek şekilde alımlarını düzgün bir şekilde sürdürerek ciddi, bir duruş sergilemeleri gerekiyor" dedi.

12.08.2023 18:18
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ESRA NUR PERVAN

Trabzon'da fındık tüccarlığı yapan Murat Kılıç açıklanan fındık fiyatlarıyla ilgili olarak, "Çok düşük seviyeler burada ne olması lazım, kesinlikle Toprak Mahsulleri Ofisimizin üreticimizi bu noktada destekleyebilmesi için piyasayı kurtarabilmesi için kesinlikle vatandaşımızın gerekirse tamamının fındığını karşı gelecek şekilde alımlarını düzgün bir şekilde sürdürerek ciddi, bir duruş sergilemeleri gerekiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fındık fiyatlarını açıklarken; "Giresun kalite için kilogram başına 84 lira, levant kalite için kilogram başında 82,50 TL olarak belirlenmiştir" demişti.

Trabzon'da fındık tüccarlığı yapan Murat Kılıç, "Üreticimize düşen iş kendi işlerini kendilerinin görebilmelerine gayret göstermeleri lazım. Ürünü daldan değil, ağaçtan değil tamamen yere dökülmesini bekleyerek daha uygun maliyet ortaya koyabilirler. Bu konuda üreticimize iş düşüyor eğer üretici ben bir an önce bu işi alayım, bir an önce fındık toplayayım satayım derse karlı bir durum değil zarar edecek bir durumda olabilir" diye konuştu.

"ÜRETİCİYİ DESTEKLEYECEK ŞEKİLDE ALIMI SERGİLEYEBİLMELERİ GEREKİYOR"

Murat Kılıç şunları söyledi:

"Toprak Mahsulleri Ofisi'mizin verdiği levant kalite fiyatları 82.5 lira, üretici bazında çokta yüksek değil ama çokta düşük olmayan makul bir seviyede beklendi. Belki bir miktar daha üstünü biz de bekliyorduk 3 dolar 20 cent seviyesini bekliyorduk, 3 dolar 10 cent seviyesinde Toprak Mahsulleri Ofisi açtı. Şu an bizim gördüğümüz piyasada yaptığımız görüşmeler neticesinde şu an fiyatın ötesinde özel sektördeki sanayiciler özellikle parasal sıkışıklığın piyasa üzerinde, fiyatlar üzerinde olumsuz etkisi olacağını öne sürerek Toprak Mahsulleri Ofisinden çok daha aşağıdaki fiyatlara, kayda değer aşağıdaki fiyatlara fındık alabilecekleri, almaları gerektiği yönünde fikir beyan ediyorlar. 82,5 lira bugün levant kalite fiyatı, biz üreticiden 65, 67, 68 lira bandında onların düşündüğü fiyatlara göre alabilmemiz lazım. Çok düşük seviyeler burada ne olması lazım kesinlikle Toprak Mahsulleri Ofisimizin üreticimizi bu noktada destekleyebilmesi için piyasayı kurtarabilmesi için kesinlikle vatandaşımızın gerekirse tamamının fındığını karşı gelecek şekilde alımlarını düzgün bir şekilde sürdürerek ciddi, bir duruş sergilemeleri gerekiyor. Yoksa üreticimiz şu şartlarda bu düşüncelerin ışığında şunu söyleyebilirim ki eğer karşılıksız bir alım sergilerse, üreticiye cevap veremeyecek bir şekilde alım sergilerlerse maalesef bir fiyaskoyla sonuçlanabilir. Burada sadece fiyat için şu fiyat demek yetmeyecek, onun karşısında gereken alımı üreticiyi destekleyecek şekilde alımı sergileyebilmeleri gerekiyor."

"NEREDEYSE YÜZDE 50 DERECESİNDE BİR GERİLEME GÖZÜKÜYOR ÜRÜNLERDE"

Bu yıl mahsullerde yüzde 50 şeklinde bir gerileme olduğunu belirten Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi özellikle bizim Trabzon bölgesindeki yaptığımız inceleme şöyle bir şey gösteriyor, üreticimiz bu sene arazisinde geçen yıldan çok daha geride bir ürün görüyor ve bekliyor biz de gözlemliyoruz bunu. Yaklaşık neredeyse yüzde 50 derecesinde bir gerileme gözüküyor ürünlerde, şimdi bu ürüne yevmiyeciyi getirdiğiniz zaman 'topla bana getir sana 600-700 lira vereceğim' dediğiniz zaman gerçekten üreticimizi kurtaracak bir durum yok. Üreticimize düşen iş kendi işlerini kendilerinin görebilmelerine gayret göstermeleri lazım. Ürünü daldan değil, ağaçtan değil tamamen yere dökülmesini bekleyerek daha uygun maliyet ortaya koyabilirler. Bu konuda üreticimize iş düşüyor eğer üretici ben bir an önce bu işi alayım, bir an önce fındık toplayayım satayım derse karlı bir durum değil zarar edecek bir durumda olabilir."

Trabzonlu Fındık Tüccarı Murat Kılıç: "Tmo\'nun Ciddi Bir Duruş Sergilemesi Gerekiyor"
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Trabzonlu Fındık Tüccarı Murat Kılıç: 'Tmo'nun Ciddi Bir Duruş Sergilemesi Gerekiyor' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstanbul trafiğinde yeni dönem! Kaldırıma çıkan sürücüler yayalardan yol istedi
  11:25 İstanbul trafiğinde yeni dönem! Kaldırıma çıkan sürücüler yayalardan yol istedi

  İstanbul'un sabah trafiğinden kaçmak isteyen sürücüler, kaldırımlarda seyretmeye başladı. Sancaktepe'den gelen bir görüntüde sürücü kaldırımda yürüyen öğrencilerden korna çalarak yol istedi. Otomobil sürücüsü ve bir motosikletli, yayaların şaşkın bakışları arasında kaldırımda ilerleyerek gözden kayboldu.

 • Kirli oyun deşifre oldu! Kırmızı etin tartıda ağır basması için şırıngayla su enjekte ediyorlar
  11:09 Kirli oyun deşifre oldu! Kırmızı etin tartıda ağır basması için şırıngayla su enjekte ediyorlar

  Vatandaşlar küresel kriz nedeniyle her gün artmaya devam eden kırmızı et fiyatlarından dert yanarken, bazı satıcıların kırmızı ete marinasyon makinesiyle su enjekte ederek 1 kilo olan eti 2 kiloya kadar çıkarttıkları tespit edildi. İstanbul'un yüzde 70'inin bunu yaptığını iddia eden bir kasap, "Milletin doğmamış çocuğunun hakkını yiyorlar. Ben kimseyi karalamak istemiyorum ama gerçekten yapıyorlar" dedi.

 • Kolon kesenlerin avukatlığını yapan Ersan Şen'e mahkemede soğuk duş: Burası televizyon programı değil
  10:44 Kolon kesenlerin avukatlığını yapan Ersan Şen'e mahkemede soğuk duş: Burası televizyon programı değil

  Kahramanmaraş'ta 35 kişiye mezar olan Ezgi Apartmanı'na ilişkin davanın ilk duruşması dün Kahramanmaraş 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmada müşteki avukatları, kolonları kestikleri öne sürülen sanıkların avukatlığını yapan Ersan Şen'e "Bunlar soru değil yorum. Burası televizyon programı değil Ersan Şen. Duruşma salonundasınız, moderatör eşliğinde yapılan bir tartışma programında değilsiniz" diyerek tepki gösterdi.

 • Asgari ücrete ara zam mı geliyor?
  10:31 Asgari ücrete ara zam mı geliyor?

  2024 yılında asgari ücretin 17 bin 2 TL olarak belirlenmesinin ardından, çalışanlar zamlı maaşlarını almadan pek çok üründe fiyat artışı yaşandı. Yıl içinde ek zam yapılmayacağı kararlaştırılırken, yerel seçim sürecinde asgari ücretlilere yeni bir zam yapılması ihtimali kulis bilgisi olarak dolaşıyor. Ayrıntılar geliyor...

 • Düğünde seçim kavgası! İki muhtar adayı takı töreninde karşılaştı, ortalık fena karıştı
  10:30 Düğünde seçim kavgası! İki muhtar adayı takı töreninde karşılaştı, ortalık fena karıştı

  Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde bir düğün salonunda karşılaşan akraba iki muhtar adayı arasında yaşanan tartışma kısa sürede kavgaya dönüştü. Adaylık nedeniyle aralarında husumet oluşan aile bireylerinin takı töreni sırasında yaşadıkları yumruklu kavgada bazı davetliler baygınlık geçirirken, arbede polisin müdahalesiyle sonlandırıldı.

 • Devlet dairesinde boş kağıt skandalı! Vatandaşın yüzünü görmek istemeyen memurların aldığı önleme bakın
  10:23 Devlet dairesinde boş kağıt skandalı! Vatandaşın yüzünü görmek istemeyen memurların aldığı önleme bakın

  İnegöl Nüfus Müdürlüğü'nün iki gişesinde, memurlar ile vatandaşlar arasındaki cama boş kağıtların yapıştırıldığı ortaya çıktı. Memurların vatandaşların "yüzünü görmemek" için böyle bir uygulama yaptığı iddia edildi.

 • Yoğun bakımda olduğunu söyleyen Turabi Dominik'te mi? Hakkındaki söylentilere fena patladı
  09:59 Yoğun bakımda olduğunu söyleyen Turabi Dominik'te mi? Hakkındaki söylentilere fena patladı

  Sağlık sorunları nedeniyle Survivor All Star'a veda eden ve yarışmadan sonra yoğun bakımda tedavi görmeye başlayan Turabi Çamkıran, Dominik'te olduğu yönündeki söylentilere isyan etti. Bir Latin ülkesinde tedavi gördüğünü söyleyen Turabi, "Sağlığımla savaşıyorum. Aynı zamanda müzik sektörüne girdim şarkım geliyor" dedi.

 • Kerem Aktürkoğlu, Karagümrük maçı sonrası trafikte tartışma yaşadı: Sen Milli Takım oyuncususun
  09:44 Kerem Aktürkoğlu, Karagümrük maçı sonrası trafikte tartışma yaşadı: Sen Milli Takım oyuncususun

  Galatasaray'ın Fatih Karagümrük'e 2-0 yenilip Ziraat Türkiye Kupası'ndan elenmesinin ardından dikkat çeken bir olay yaşandı. Sarı-kırmızılı ekibin milli oyuncusu Kerem Aktürkoğlu'nun evine doğru giderken trafikte bir tartışma yaşadığı ve tartıştığı kişinin "Sen Milli Takım oyuncususun" diye bağırdığı görüntüler internete düştü. Sarı-kırmızılı ekipten alınan bilgiye göre tartışmanın maçla bir ilgisinin bulunmadığı öğrenildi.

 • Özgür Özel ilk kez anlattı: Hatay için Mert Fırat'la da görüştük
  09:19 Özgür Özel ilk kez anlattı: Hatay için Mert Fırat'la da görüştük

  31 Mart seçimleri öncesi Hatay'da yaşanan adaylık tartışmaları hakkında konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Oyuncu Mert Fırat'a "Seni ankete koyalım mı?" diye sorduklarını aktaran Özel, "Çok tatlıdır Mert, Hataylı. Mert dedi ki 'Abi 30 günde 28 gün turnem var, ne anketi?' Resmi bir teklif götürmedik ama parti meclis üyemiz veya MYK'dan olur alıp da bize söyleseydi ankete koyacaktık" dedi.


Advertisement