Tunceli Valiliği, Munzur Festivali Kapsamında Düzenlenecek Bazı Etkinliklere İzin Vermedi… Maçoğlu: "Kabul Etmiyoruz" - Son Dakika
Yerel

Tunceli Valiliği, Munzur Festivali Kapsamında Düzenlenecek Bazı Etkinliklere İzin Vermedi… Maçoğlu: "Kabul Etmiyoruz"

Tunceli Valiliği, 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali öncesinde; Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin konserleri ile Sanat Sokağı’ndan Kışla Meydanı’na kadar yapılması planlanan yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıkladı. Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Keyfi kararlarla müzik gruplarının, halk sanatçılarının dinleyicisiyle buluşmasının engellemesini kabul etmiyoruz” dedi.

20.07.2022 14:17  Güncelleme: 14:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

HÜSNİYE KARAKOYUN

Tunceli Valiliği, 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali öncesinde; Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi'nin konserleri ile Sanat Sokağı'ndan Kışla Meydanı'na kadar yapılması planlanan yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıkladı. Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, "Keyfi kararlarla müzik gruplarının, halk sanatçılarının dinleyicisiyle buluşmasının engellemesini kabul etmiyoruz" dedi.

Tunceli Valiliği, 21-24 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali öncesinde kısmi bir yasaklama kararı aldı. Yapılan açıklamaya göre, valilik; Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi'nin konserleri ile Sanat Sokağı'ndan Kışla Meydanı'na kadar yapılması planlanan yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıkladı.

Kısmi yasak kararının ardından, Munzur Kültür ve Doğa Festivali Tertip Komitesi bileşenleri, ortak bir açıklama yaptı. Ortak açıklamayı, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu okudu. Maçoğlu, şunları söyledi:

"HER İKİ GRUP DA PLANLANDIĞI ŞEKİLDE EZGİLERİNİ SÖYLEYECEK"

"Pandemi sebebiyle son iki yıldır gerçekleştirilemeyen ve bu yıl 20'incisi yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin programı; 'Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz' şiarıyla geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşılmıştı. 20'incisi yapılacak olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali programının içeriğine ilişkin bilgilendirmeyi ve oluşan tertip komitesinin bilgilerini 30.06.2022 tarihinde mülki idare amirliğine iletmiştik. 18 Temmuz tarihinde valilik makamınca tertip komitesi başkanlığına gönderilen üç yazıyla kısmi yasaklamalar olduğu tarafımıza bildirilmiştir. Yapılan bildirimde stadyumun tadilatta olduğu, pansiyonların eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi için süren onarımlar, yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı yürüyüş ile basın açıklamasının yasaklandığı ve Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi'nin konserlerine izin verilmeyeceği ifade edildi. Bizler biliyoruz ki pansiyonlar, Milli Eğitim Bakanlığınca okul–aile birlikleriyle beraber okul bütçelerine katkı sunmaları açısından yaz tatili döneminde genel olarak ücretli şekilde halkın kullanımına açıktır. Ayrıca bugüne kadar pansiyonlar tur şirketlerine ve dışarıdan ilimize gelen görevli memur ve turistlere açık iken neden Dersimlilere ve Dersim'in dostlarına kapatılmıştır.

"KEYFİ KARARLARI KABUL ETMİYORUZ"

Öte yandan ilimize gelecek olan on binlerce insanın stadyumda müzik dinlemesinin engellendiği, Atatürk Mahallesi'ndeki minibüs esnafı ve diğer esnafın ekonomik olarak faydalanacağı, konser etkinliklerinin yasaklanması bu insanların cezalandırılması anlamına gelmektedir. Tarafımızca stadyumda şu an için bir tadilat-bakım çalışması da gözlemlenmemektedir. Yine müzik gruplarının müzik dinletileri 2911 sayılı toplantı, gösteri, yürüyüşü ve 5442 sayılı il idaresi kanunu kapsamında değerlendirilerek yasaklandığı tarafımıza bildirildi. Adı geçen Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi'nin bundan önce birçok yerde konser verdikleri, çeşitli etkinliklerde dinleti sundukları bilinmektedir. Keyfi kararlarla müzik gruplarının, halk sanatçılarının dinleyicisiyle buluşmasının engellemesini kabul etmiyoruz. Daha önce planlandığı şekilde Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi de Seyit Rıza Meydanı'nda kurulacak sahnede halkın ezgilerini söyleyeceklerdir.

"MADENCİLİK YAĞMASINA KARŞI DOĞAYI SAVUNUYORUZ"

Yine planlanan; yoksulluğa- yozlaşmaya- asimilasyona- doğa katliamlarına karşı festival yürüyüşü ise güzergahı bahane edilerek yasaklanmıştır. 8 Mart, Nevroz ve 1 Mayıs'ta belirlenen güzergahta yürüyüş yapılmış ve herhangi bir kamu güvenliği sorunu oluşmamıştır. Yürüyüşün engellenmesi yozlaşmaya, madenciliğe, doğa katliamlarına karşı protesto hakkının engellenmesi demektir. Yürüyüşümüzü planladığımız şekilde aynı gün ve aynı saatte gerçekleştireceğiz. Belirtmek gerekir ki Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Dersimlilerin tarihine,  kültürüne, inancına, diline ve doğasına sahip çıkma çabasının ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Dönem dönem festivalimize dönük ortaya çıkan bu yasakçı zihniyetin yasaklamalarını kabul etmiyoruz. Geçmişten bugüne kadar doğanın -dilin–kültürün-sanatın savunucusu olan bizler; festival programında yer alan etkinlikleri değiştirmeden fiili ve meşru olarak programımızı uygulamaya devam edeceğiz. Müzik dinletileri, paneller, farklı sanat dallarında atölyeler, belgesel gösterimleri, sergiler, ekoloji buluşmaları ve çocuk atölyelerine yer vereceğimiz 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programımızda buluşmak üzere tüm Dersimlileri ve Dersim dostlarını ilimize davet ediyoruz. Madencilik yağmasına karşı doğayı, talana karşı yaşamı, yasaklara karşı sanatı savunuyoruz."

Tunceli Valiliği, Munzur Festivali Kapsamında Düzenlenecek Bazı Etkinliklere İzin Vermedi… Maçoğlu: "Kabul Etmiyoruz"
Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Tunceli Valiliği, Munzur Festivali Kapsamında Düzenlenecek Bazı Etkinliklere İzin Vermedi… Maçoğlu: 'Kabul Etmiyoruz' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak
  17:29 Süper Kupa finali 7 Nisan'da Şanlıurfa'da oynanacak

  TFF, Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak Süper Kupa maçının 7 Nisan 2024 saat 21.00'de Şanlıurfa 11 Nisan Stadyumu'nda oynanacağını açıkladı.

 • Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek
  17:09 Akaryakıtta çifte indirim! Gece yarısı tabela değişecek

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) akrayakıtta duyurduğu rafineri indirimi, yarın itibariyle benzin ve motorin fiyatlarına yansıyacak. Duyurulan indirimle birlikte benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim uygulanacak. Bu indirim, tüketicilere yakıt alımlarında büyük bir rahatlama sağlayacak.

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • mahkeme heyeti, Ege Akersoy hakkında kararını açıkladı
  16:53 mahkeme heyeti, Ege Akersoy hakkında kararını açıkladı

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye 'sen tam bir Arap sevicisisin' diyerek saldırdığı iddia edilen sanık Ege Akersoy'un kasten yaralama suçundan 2 bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi ve hükmün açıklanması geri bırakıldı. Akersoy'un halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan beraatine hükmedildi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.

 • Akraba pazarcılar arasında müşteri kapma kavgasında 1 kişi vurularak can verdi
  16:19 Akraba pazarcılar arasında müşteri kapma kavgasında 1 kişi vurularak can verdi

  İzmir'in Karabağlar ilçesinde, pazarcılık yapan ve balık sattığı öğrenilen akrabalar arasında müşteri kapma kavgası çıktı. Akşam saatlerinde de devam eden kavgada 64 yaşındaki adam yeğeni tarafından tabancayla vurularak öldürüldü. Kavgada hayatını kaybeden adamın oğlu da tabancayla yaralanırken, olayla ilgili 2 şüpheliden 1'i yakalandı.

 • Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa ''Yenge yapma'' yorumları yağdı
  16:10 Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa "Yenge yapma" yorumları yağdı

  Mauro Icardi'nin sevgili Wanda Nara, verdiği pozlarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Güzel modelin son paylaşımına bazı kullanıcılar tarafından ''Yenge yapma'' şeklinde yorumlar geldi.


Advertisement