Son dakika Arapça haberleri, Arapça son dakika, son dakika Arapça

Son Dakika Arapça Haberleri

 • İsrail 'Hamas'ı yok etme' amacına ulaşabiliyor mu?
  09:00 İsrail 'Hamas'ı yok etme' amacına ulaşabiliyor mu?

  2007'den bu yana Gazze Şeridini yöneten Hamas, silahlı olduğu kadar, siyasi, ideolojik ve sosyal bir hareket.Dolayısıyla İsrail'in Hamas'ı toptan yok etme amacı, gerçekçi ve hatta mümkün mü? BBC Arapça, uzmanlara sordu.

 • İsrail 6 hafta sürecek ateşkesi kabul etti, gözler Hamas'a çevrildi
  02 Mar İsrail 6 hafta sürecek ateşkesi kabul etti, gözler Hamas'a çevrildi

  Gazze'ye 7 Ekim'den beri insanlık dışı saldırılarını sürdüren İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes görüşmelerinde sona gelindi. ABD'li bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre İsrail, bölgede 6 hafta sürecek bir ateşkesi kabul etti. Yetkili, "Şimdi de Hamas'ın kabul etmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda liderler 'Kanıt' kitabını inceledi
  02 Mar Antalya Diplomasi Forumu'nda liderler 'Kanıt' kitabını inceledi

  Antalya Diplomasi Forumu'na katılan ülke liderleri ve dışişleri bakanları, Anadolu Ajansı'nın 'Kanıt' kitabını inceledi. Kitap, İsrail'in Gazze'de işlediği insanlık suçlarını belgeleyen fotoğrafları içeriyor.

 • Ali Ulvi Kurucu: Türkiye'nin önemli şairlerinden biri
  02 Mar Ali Ulvi Kurucu: Türkiye'nin önemli şairlerinden biri

  Cumhuriyet'in kuruluş yıllarında doğan ve ailesiyle Medine'ye gittiği 1939'a kadar Türkiye'de yaşayan şair ve mütefekkir Ali Ulvi Kurucu, doğumunun 102. yılında anılıyor. Kurucu'nun hayatı, eğitimi ve eserleri hakkında bilgi verilmektedir.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda liderler 'Kanıt' kitabını inceledi
  02 Mar Antalya Diplomasi Forumu'nda liderler 'Kanıt' kitabını inceledi

  Antalya Diplomasi Forumu'na katılan ülke liderleri ve dışişleri bakanları, Anadolu Ajansı'nın 'Kanıt' kitabını inceledi. Kitap, İsrail'in Gazze'de işlediği insanlık suçlarını belgeleyen fotoğrafları içeriyor. KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, kitabın İsrail'in Gazze'deki katliam ve vahşeti gösterme işlevi üstlenebileceğini belirtti.

 • Eski Batman Milletvekili Ataullah Hamidi yaşamını yitirdi
  01 Mar Eski Batman Milletvekili Ataullah Hamidi yaşamını yitirdi

  Eski Batman Belediye Başkanı ve eski Batman Milletvekili Ataullah Hamidi geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

 • Erzurum'da Necip Fazıl İmam Hatip Ortaokulu'nda Arapça sınıfı açıldı
  01 Mar Erzurum'da Necip Fazıl İmam Hatip Ortaokulu'nda Arapça sınıfı açıldı

  Erzurum'un Yakutiye ilçesindeki Necip Fazıl İmam Hatip Ortaokulu'nda, öğrencilerin kolay öğrenmesini sağlamak amacıyla Arapça sınıfı açıldı. Arapça öğretmeni Ruşen Hattatoğlu Ece'nin çabalarıyla oluşturulan sınıf, öğrencilerin Arapça dilini eğlenceli bir metotla ve görsel ögelerle zenginleştirilmiş ortamda öğrenmelerini sağlıyor.

 • Filistinli Gazeteci İsrail'in Savaş Suçlarını Belgeleyen 'Kanıt' Kitabını İnceledi
  29 Şub Filistinli Gazeteci İsrail'in Savaş Suçlarını Belgeleyen 'Kanıt' Kitabını İnceledi

  Gazze Şeridi'nde 107 gün boyunca görev yapan Filistinli gazeteci Mutez el-Azayize, Anadolu Ajansının (AA) İsrail'in Gazze saldırılarında beyaz fosfor kullanması başta olmak üzere işlediği savaş suçlarına yönelik belge niteliğindeki fotoğrafların bulunduğu 'Kanıt' kitabını inceledi. Azayize, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten beri on binlerce ton bomba attığı abluka altındaki Gazze Şeridi'nde 107 gün boyunca mesleğini icra eden gazetecilerden biriydi. İstanbul'da bulunan Azayize, AA'nın 'Kanıt' kitabını inceledi ve İsrail'in Gazze'deki suçlarını belgeleyen kitabın oldukça iyi bir çalışma olduğunu vurguladı.

 • Tunuslu yönetmen Nacer Khemir İstanbul Üniversitesi'nde söyleşi yaptı
  29 Şub Tunuslu yönetmen Nacer Khemir İstanbul Üniversitesi'nde söyleşi yaptı

  Tunuslu yönetmen Nacer Khemir, İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nün düzenlediği söyleşide izleyenleriyle buluştu. Khemir, film ve kariyerine dair soruları yanıtladı ve çocuklar için kitap yazmaya başladığını ifade etti. Ayrıca, son filmi hakkında bilgi veren Khemir, aşkın ve sanatın önemini vurguladı.

 • İİT'ye bağlı IRCICA, Osmanlı Vesikalarında Gazze üzerine çalışma yapacak
  29 Şub İİT'ye bağlı IRCICA, Osmanlı Vesikalarında Gazze üzerine çalışma yapacak

  İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) bağlı İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, 'Osmanlı Vesikalarında Gazze' başlıklı bir çalışma yapacaklarını söyledi. Çalışmaya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan Kılıç, İİT'nin 57 İslam ülkesinden meydana geldiğini, IRCICA'nın da İİT'nin alt organlarından biri olarak kültür, sanat, tarih araştırmaları üzerine yoğunlaştığı bilgisini paylaştı.

 • KBÜ'de Uluslararası Lisansüstü Öğrenci Sempozyumu Gerçekleştirildi
  28 Şub KBÜ'de Uluslararası Lisansüstü Öğrenci Sempozyumu Gerçekleştirildi

  Karabük Üniversitesi tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Lisansüstü Öğrenci Sempozyumu, İslami ilimlerde güncel sorunlar ve çözüm önerilerini ele aldı. Sempozyuma Türkiye, Katar, Nijerya, Yemen, Libya, Suriye, Irak, Fas, Cezayir, Lübnan, Malezya, Mısır, Etiyopya, Endonezya, Burkino Faso ve Mali'den 73 lisansüstü öğrenci katıldı.

 • 'Arap-İslam Bilimler Tarihi' kitap lansmanı ve '100'üncü Doğum Yılında Prof. Dr. Fuat Sezgin'e Vefa' töreni AKM'de yapıldı
  28 Şub "Arap-İslam Bilimler Tarihi" kitap lansmanı ve "100'üncü Doğum Yılında Prof. Dr. Fuat Sezgin'e Vefa" töreni AKM'de yapıldı

  "Arap-İslam Bilimler Tarihi" kitap lansmanı ve "100'üncü Doğum Yılında Prof. Dr. Fuat Sezgin'e Vefa" töreni AKM'de yapıldı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "İslam kültür ve medeniyetinin zengin mirasını gelecek nesillere aktarıyoruz" Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Bu programın...

 • Emekli Öğretmen Çift İngilizce Öğrenerek Emekliliklerini Değerlendiriyor
  28 Şub Emekli Öğretmen Çift İngilizce Öğrenerek Emekliliklerini Değerlendiriyor

  Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde yaşayan emekli öğretmen çift, emekliliklerini İngilizce öğrenerek değerlendiriyor. Çift, Şahinbey Belediyesi Binevler Sosyal Tesisi'nde düzenlenen İngilizce kursuna katılarak gençlere ve evli çiftlere örnek oluyor.

 • Pakistan'da Arapça yazıları Kuran ayeti sanılan kadın kalabalık tarafından dövülmek istendi
  28 Şub Pakistan'da Arapça yazıları Kuran ayeti sanılan kadın kalabalık tarafından dövülmek istendi

  Pakistan'da, genç bir kadının elbisesindeki Arapça yazılar yanlışlıkla Kuran ayeti sanan kalabalık kadına saldırmak istedi. Polis genç kadını kurtardı. Dini hakaret sıkı yasalarla cezalandırılır. Arapça yazının "halwa" olduğu sonradan anlaşıldı. Kadın komiser Shehrbano Naqvi, cesaretiyle övgü aldı.

 • İtalya Başbakanı Meloni, İsrail'in Gazze'deki savaş suçlarını belgeleyen 'Kanıt' kitabını inceledi
  28 Şub İtalya Başbakanı Meloni, İsrail'in Gazze'deki savaş suçlarını belgeleyen 'Kanıt' kitabını inceledi

  İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Anadolu Ajansı'nın (AA) İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında beyaz fosfor kullanması başta olmak üzere işlediği savaş suçlarına yönelik belge niteliğindeki fotoğrafların yer aldığı 'Kanıt' kitabını inceledi. Başbakan Meloni, Roma'da mukim yabancı muhabirlerin üyesi olduğu Yabancı Basın Derneği'nin yemeğine katıldı. Meloni, burada yaptığı konuşmada, İtalyan siyasetini takip etmenin kolay bir iş olmadığını ve ülkenin istikrara ihtiyaç duyduğunu belirtti. Yemekte Başbakan Meloni'ye, AA Roma Muhabiri Barış Seçkin tarafından İsrail'in Gazze'de işlediği insanlık suçlarını belge niteliğindeki fotoğraflarla gözler önüne seren 'Kanıt' kitabı tanıtıldı.

 • Mardin'de düzenlenen konserde sanatçılar Gazze'ye destek verdi
  27 Şub Mardin'de düzenlenen konserde sanatçılar Gazze'ye destek verdi

  Mardin'de düzenlenen 'Gazze İçin Ben de Oradayım' konserinde sanatçılar, Gazze'ye destek amacıyla eserlerini seslendirdi. Programda yapılan çağrıyla Gazze'ye yönelik saldırıların durması istendi. Konserde Yavuz Bingöl, Ömer Karaoğlu, Sinan Akçıl ve Alim Qasımov gibi sanatçılar sahne aldı. Mardin Diller ve Dinler Korosu da Türkçe, Arapça, Kürtçe ve Süryanice şarkılar söyledi. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Tuncay Akkoyun, Filistin topraklarında yaşanan insanlık dramına dikkat çekerek, Mardin'in birlikte yaşamanın en güzel örneği olduğunu vurguladı. Konserde toplanan gelirin yardım kolileri olarak Gazze'ye ulaştırılacağı belirtildi.

 • Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, İsrail'in Gazze'deki insanlık suçlarını belgeleyen 'Kanıt' kitabını önemli buldu
  26 Şub Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, İsrail'in Gazze'deki insanlık suçlarını belgeleyen 'Kanıt' kitabını önemli buldu

  Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Anadolu Ajansı'nın 'Kanıt' kitabının Gazze'deki insani trajediyi ortaya koyduğunu belirtti. Kitap, İsrail'in Gazze'de işlediği insanlık suçlarını belge niteliğindeki fotoğraflarla gözler önüne seriyor.

 • Kayseri Üniversitesi Seyrani Araştırma Merkezi'nden Osmanlıca eser
  26 Şub Kayseri Üniversitesi Seyrani Araştırma Merkezi'nden Osmanlıca eser

  Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Develi Seyrani Kampüsü'ndeki Seyrani Araştırma Merkezi'nin ilk eseri Sanihat-ı Seyrani oldu. KAYÜ, Develi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı kurucu Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Balcı'nın yaklaşık bir yıllık itinalı çalışması sonucunda, Türk Kültürüne ve Aşıklık Edebiyatına Aşık Seyrani'nin Sanihat-ı Seyrani isimli Osmanlıca eseri ayrıntılı şekilde çevirisi yapılarak yeniden kazandırıldı.

 • İstanbul'da düzenlenen Filistin Sempozyumu'nda uzmanlar, İsrail saldırıları sonrası yeni bir medya diline ihtiyaç olduğunu belirtti
  24 Şub İstanbul'da düzenlenen Filistin Sempozyumu'nda uzmanlar, İsrail saldırıları sonrası yeni bir medya diline ihtiyaç olduğunu belirtti

  İstanbul'da gerçekleştirilen Filistin Sempozyumu'na katılan uzmanlar, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının sona ermesinin ardından yeni ve güçlü bir medya diline ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Panelde konuşan uzmanlar, Batı medyasının Filistin meselesindeki tutumunu değiştirmesini beklemenin gerçekçi olmadığını ifade etti. Ayrıca, Filistin meselesinin uluslararası toplumun gündeminde tutulması için kitaplar yazılması, filmler ve belgeseller çekilmesi gerektiği vurgulandı. Gazze'de görev yapan gazetecilerin yaşadığı zorluklar da panelde ele alındı ve alternatif medyanın önemi vurgulandı.

 • Diyarbakır Anneleri Kitabı 4 Dilde Yayımlandı
  23 Şub Diyarbakır Anneleri Kitabı 4 Dilde Yayımlandı

  Bitlis Eren Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adem Palabıyık'ın editörlüğünde hazırlanan 'Ebeveyn Nöbetinden Evlat Nöbetine Diyarbakır Anneleri' adlı kitap, Türkçe, İngilizce, Almanca ve Arapça dillerinde yayımlandı. Kitap, terör örgütü PKK'nın çocukları kaçırma faaliyetleri, Diyarbakır annelerinin mücadelesi ve terör örgütü PYD-YPG'nin Suriye'deki faaliyetlerini kanıtlarla anlatıyor. Kitap, 20 ülkeye dağıtılacak ve 250 üniversiteye ve akademisyene Türkiye'de ulaştırılacak.

 • Filistinli Grafiti Sanatçısı Gazze'deki Yıkılan Binaların Duvarlarına Acıları Yansıtıyor
  23 Şub Filistinli Grafiti Sanatçısı Gazze'deki Yıkılan Binaların Duvarlarına Acıları Yansıtıyor

  Filistinli grafiti sanatçısı Bilal Halid, İsrail'in saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde yıkılan binaların duvarlarına çizimler yaparak Gazze halkının acılarını yansıtıyor. Halid, çocukların hayallerini kaybettikleri bu çalışmalarıyla dünyaya bir mesaj vermek istiyor. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında binlerce Filistinli hayatını kaybederken, Halid sanatını kullanarak dünyaya seslerini duyurmaya çalışıyor.

 • DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları: 'AKP iktidarı ekonomiyi uçurdu ama uçurumdan aşağıya uçurdu'
  22 Şub DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları: 'AKP iktidarı ekonomiyi uçurdu ama uçurumdan aşağıya uçurdu'

  DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Kars'ta yaptığı konuşmada AKP iktidarını eleştirerek, ekonomiyi uçurduklarını ancak halkın yoksullukla karşı karşıya kaldığını söyledi.

 • Afrika Vakfı, Doğu Afrika'daki Okullarda Tarihi Yanlışları Düzeltiyor
  22 Şub Afrika Vakfı, Doğu Afrika'daki Okullarda Tarihi Yanlışları Düzeltiyor

  Afrika Vakfı, Doğu Afrika ülkelerindeki okullarda yer alan ders kitaplarının içeriğindeki yanlışları düzeltmek için çalışmalar yürütüyor. İlk olarak Sudan'da başlayan çalışmalar, tarihi olayların anlatımını gözden geçirerek Osmanlı ve Türkiye algısını düzeltmeyi hedefliyor. Afrika Vakfı Başkanı Mehmet Köse, Türkiye-Afrika ilişkilerini iyileştirmek ve yanlış algıları düzeltmek amacıyla bu çalışmaları yürüttüklerini belirtti. Sudan ile ilgili araştırma raporu Türkçe ve Arapça olarak hazırlandı ve Sudan'ın Ankara Büyükelçisi'ne sunuldu.

 • Filistin'e destek yürüyüşünden dönen vatandaşa yumruk atan sanık hakkında karar
  21 Şub Filistin'e destek yürüyüşünden dönen vatandaşa yumruk atan sanık hakkında karar

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye saldırdığı iddia edilen sanık hakkında karar çıktı. Mahkeme, sanığın 'kasten yaralama' suçundan 2 bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

 • İstanbul'da Şehitlerimize Rahmet Yürüyüşü Sonrası Yumruklu Saldırı Davası
  21 Şub İstanbul'da Şehitlerimize Rahmet Yürüyüşü Sonrası Yumruklu Saldırı Davası

  İstanbul'da düzenlenen "Şehitlerimize Rahmet, Filistin'e Destek, İsrail'e Lanet" yürüyüşünün ardından evine dönen kişiye yumruklu saldırıda bulunduğu iddiasıyla yargılanan sanık Ege Akersoy, 2 bin lira adli para cezasına çarptırıldı.

 • İstanbul'da Filistin Protestosunda Saldırıya Uğrayan Sanığa Para Cezası
  21 Şub İstanbul'da Filistin Protestosunda Saldırıya Uğrayan Sanığa Para Cezası

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye saldırdığı iddia edilen sanık, 'kasten yaralama' suçundan 2 bin TL adli para cezasıyla cezalandırıldı. 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik' suçundan ise beraat etti.

 • Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası
  21 Şub Kelime-i Tevhid bayrağı açan kişiye yumruk atan Ege Akersoy'a 2 bin lira para cezası

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye ''Sen tam bir Arap sevicisisin'' diyerek saldırdığı iddia edilen sanık Ege Akersoy'un kasten yaralama suçundan 2 bin TL adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi. Akersoy'un halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan beraatine hükmedildi.

 • Eskişehir'de Mest Talepleri Artıyor
  21 Şub Eskişehir'de Mest Talepleri Artıyor

  Eskişehir'de havaların soğumasıyla birlikte abdest alan vatandaşların işini kolaylaştıran mestlere olan talep artıyor. Mestler, ayakların yıkanmayarak sadece ıslak elle sıvazlanmasıyla abdest almayı sağlıyor. Özellikle kış aylarında taleplerin yükseldiği mestler, fiyatları 100 ila 200 lira arasında değişiyor.

 • DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Dünya Anadil Günü'nde Kürtçe konuştu
  20 Şub DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Dünya Anadil Günü'nde Kürtçe konuştu

  DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Dünya Anadil Günü nedeniyle bugün TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmayı Kürtçe gerçekleştirdi. Ayrıca, diğer DEM Parti üyeleri de Arapça, Lazca, Süryanice ve Ermenice dillerinde konuşmalar yaptılar.

 • TOGÜ Dil Kafe Projesi İngilizce Pratikle Bahar Dönemine Başladı
  20 Şub TOGÜ Dil Kafe Projesi İngilizce Pratikle Bahar Dönemine Başladı

  Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) tarafından hayata geçirilen Dil Kafe Projesi, İngilizce dil pratiğiyle bahar dönemine başladı. Proje kapsamında her hafta gerçekleştirilen yabancı dil konuşma çalışmaları, TOGÜ Teras'ta düzenleniyor. Öğretim Görevlisi Dr. Derya Çölkesen Alkış'ın eğitmen olarak yer aldığı projede, konuşma pratiği dönem boyunca her hafta pazartesi günleri yapılacak.

 • İstanbul'da Şehitlerimize Rahmet Yürüyüşü Sonrası Yumruklu Saldırı Davası
  19 Şub İstanbul'da Şehitlerimize Rahmet Yürüyüşü Sonrası Yumruklu Saldırı Davası

  İstanbul'da düzenlenen 'Şehitlerimize Rahmet, Filistin'e Destek, İsrail'e Lanet' yürüyüşünün ardından evine dönen kişiye yumruklu saldırıda bulunan sanık Ege Akersoy'un yargılandığı davada mütalaa açıklandı. Cumhuriyet savcısı, sanığın 'kasten yaralama' ve 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik' suçlarından cezalandırılmasını talep etti. Davanın duruşması ertelendi.

 • Flistin'e destek yürüyüşünden dönen kişiye saldıran Ege Akersoy hakkında istenen ceza belli oldu
  19 Şub Flistin'e destek yürüyüşünden dönen kişiye saldıran Ege Akersoy hakkında istenen ceza belli oldu

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye saldırdığı iddia edilen Ege Akersoy'un yargılandığı davada savcılık, sanığın 2 ayrı suçtan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

 • Tuzla'da yapılan narkotik denetiminde çok miktarda uyuşturucu ele geçirildi
  18 Şub Tuzla'da yapılan narkotik denetiminde çok miktarda uyuşturucu ele geçirildi

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Tuzla'da gerçekleştirdikleri narkotik denetiminde şüphe üzerine durdurulan A.L. isimli şahsın üzerinde ve evinde yapılan aramada çok miktarda uyuşturucu madde ve farklı ülkelere ait nakit para ele geçirdi. Gözaltına alınan şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 • Yüzlerce yıllık el yazması ve nadir eserlere böyle sahip çıkılıyor
  18 Şub Yüzlerce yıllık el yazması ve nadir eserlere böyle sahip çıkılıyor

  Yüzlerce yıllık el yazması ve nadir eserlere böyle sahip çıkılıyor Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi bünyesinde kurulan İsmail Hakkı Bursevi Yazma ve Nadir Eserler Kütüphanesi'ndeki tarihi eserler, hassas iklimlendirme ünitesiyle en ideal sıhhi ortam sağlanarak 18 ila 20 derece...

 • Tuzla'da Uyuşturucu Operasyonu: Şahsın Üzerinde ve Evinde Uyuşturucu ve Nakit Para Ele Geçirildi
  18 Şub Tuzla'da Uyuşturucu Operasyonu: Şahsın Üzerinde ve Evinde Uyuşturucu ve Nakit Para Ele Geçirildi

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Tuzla'da gerçekleştirdikleri operasyonda şüphe üzerine durdurulan bir şahsın üzerinde ve evinde çok miktarda uyuşturucu madde ve farklı ülkelere ait nakit para buldu. Şahıs tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 • Ahmet Misbah Demircan büyükelçi olarak atandı
  16 Şub Ahmet Misbah Demircan büyükelçi olarak atandı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yapılan atama kararlarına göre, eski Beyoğlu belediye başkanı Ahmet Misbah Demircan Tunus Büyükelçisi olarak atandı. Demircan, Türkiye ve Tunus arasındaki ilişkileri güçlendirmek için çalışacaklarını belirtti. Ayrıca, Kuzey Makedonya, Slovakya, Portekiz, Cibuti, Suudi Arabistan, Dominik, Somali, Çad ve Gambiya büyükelçiliklerine de yeni atamalar yapıldı.

 • İsrail ordusu Gazze'deki hastaneye baskın düzenledi
  16 Şub İsrail ordusu Gazze'deki hastaneye baskın düzenledi

  İsrail ordusu, Gazze'nin güneyindeki Nasır Hastanesi'ne baskın düzenleyerek terör şüphelilerini yakaladığını iddia ediyor. Görüntülerde, hastane personeli ve hastaların silah sesleri arasında kaldığı görülüyor. Hamas ise bu iddiayı yalanlayarak, hastanede rehine olmadığını belirtti. Operasyonda rehinelere ulaşıldığına dair bir bilgi verilmedi. BBC tarafından doğrulanan videolarda sağlık personelinin hastalara müdahale etmeye çalıştığı ve İsrail kuvvetlerinin girişini engellemek için mobilya ve eşyaları kapının önüne yerleştirdiği görülüyor.

 • TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Meclis'e gelen Katar heyetini Arapça selamladı
  15 Şub TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Meclis'e gelen Katar heyetini Arapça selamladı

  TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Meclis'e gelen Katar-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ahmed bin Hitmi Al Hitmi ve beraberindeki heyeti kürsüden Arapça selamladı. Önder daha sonra, ''Türkçesini merak eden arkadaşlar için 'Hoşgeldiniz ve merhaba' dedim. Bilinmeyen bir dil olmasın''' açıklamasını yaptı.

 • FİLİNİSTİN'E DESTEK MİTİNGİNDEKİ YUMRUKLU SALDIRI DAVASINDA SANIK HAKİM KARŞINDA
  14 Şub FİLİNİSTİN'E DESTEK MİTİNGİNDEKİ YUMRUKLU SALDIRI DAVASINDA SANIK HAKİM KARŞINDA

  İstanbul'da Filistin'e destek mitinginde bayrak taşıyan İsmail Aydemir'e yumruk atan Ege Akersoy, hakim karşısına çıktı. Akersoy, bayrağın Suudi Arabistan bayrağı olabileceğini düşündüğünü ifade ederek pişman olduğunu söyledi. Mahkeme, Akersoy hakkındaki yurt dışı yasağını kaldırarak dosyanın mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilmesine karar verdi.

 • FİLİNİSTİN'E DESTEK MİTİNGİNDEKİ YUMRUKLU SALDIRI DAVASINDA SANIK HAKİM KARŞINDA
  14 Şub FİLİNİSTİN'E DESTEK MİTİNGİNDEKİ YUMRUKLU SALDIRI DAVASINDA SANIK HAKİM KARŞINDA

  İstanbul'da Filistin'e destek mitinginde bayrak tartışması yaşanan Ege Akersoy, hakim karşısına çıktı. Akersoy, yaptığı eylemden pişman olduğunu belirtirken, mahkeme yurt dışı yasağını kaldırarak dosyanın mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilmesine karar verdi.

 • Filinistin'e destek mitingindeki yumruklu saldırı davasında sanık hakim karşında
  14 Şub Filinistin'e destek mitingindeki yumruklu saldırı davasında sanık hakim karşında

  İstanbul'da düzenlenen Filistin'e destek mitinginde İsmail Aydemir'e yumruk atan Ege Akersoy, hakim karşısına çıktı. Akersoy, bayrağın Suudi Arabistan bayrağı olabileceğini düşündüğünü ifade ederek pişman olduğunu söyledi. Mahkeme, yurt dışı yasağını kaldırarak dosyanın mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilmesine karar verdi.

 • İstanbul'da Filistin protestosunda saldırıya uğrayan sanık hakim karşısına çıktı
  14 Şub İstanbul'da Filistin protestosunda saldırıya uğrayan sanık hakim karşısına çıktı

  İstanbul'da Filistin'de yaşananları protesto etmek için toplanan grupta yer alan ve elinde Kelime-i Tevhid bayrağı bulunan kişiye 'sen tam bir Arap sevicisisin' diyerek saldırdığı iddia edilen sanık hakim karşısına çıktı. Sanık savunmasında, 'Bunun yanlış olduğunu biliyorum, olay sebebiyle pişmanım da. Sözlü tartışma olarak başlayıp böyle bitmesi gerekirdi. Bunun bana yakışmadığının farkındayım' dedi.

 • Gazze'deki paramediklerin ölüm ile burun buruna mesaileri
  14 Şub Gazze'deki paramediklerin ölüm ile burun buruna mesaileri

  Gazze'de yaşanan savaşta paramediklerin maruz kaldığı zorluklar ve travmalar anlatılıyor. Birçok paramedik hayatını kaybederken, aileleriyle iletişim kuramayan paramediklerin yaşadığı acılar dile getiriliyor.

 • Cervantes Enstitüsü Genel Direktörü: Bağımsız Filistin devleti barışın tek yoludur
  13 Şub Cervantes Enstitüsü Genel Direktörü: Bağımsız Filistin devleti barışın tek yoludur

  Cervantes Enstitüsü Genel Direktörü Luis Garcia Montero, İspanyol şair ve yazar, bölgede barışın sağlanmasının tek yolunun bağımsız Filistin devletinin kurulmasından geçtiğini dile getirdi. Montero, İspanya'nın Gazze konusundaki tutumunu da desteklediğini belirtti. Ayrıca Montero, İspanyolca öğretimi ve İspanya'da Türk kültürüne olan ilginin arttığını da vurguladı.

 • Antakya Medeniyetler Korosu, depremde kaybettikleri üyeleri için Diyarbakır'da konser verdi
  12 Şub Antakya Medeniyetler Korosu, depremde kaybettikleri üyeleri için Diyarbakır'da konser verdi

  Kahramanmaraş merkezli depremlerde 7 üyesini kaybeden Antakya Medeniyetler Korosu, Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığının etkinlikleri kapsamında konser verdi. Koro şefi Yılmaz Özfırat, Diyarbakır'ın farklı dinlere mensup insanların bir arada yaşadığı bir şehir olduğunu belirtti. Konserde Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice ve Zazaca şarkılar seslendirildi.

 • Yeniden Refah Partisi'nden erbaneli seçim şarkısı
  11 Şub Yeniden Refah Partisi'nden erbaneli seçim şarkısı

  Yeniden Refah Partisi, yerel seçim şarkısını duyurdu. Grup Tillo'nun bestelediği ''Refah Geliyor Refah!'' isimli şarkının erbanelerle çalınması dikkat çekti.

 • Ermeni Alfabesi: Bir Yazı Sistemi ve Ulusal Gurur Kaynağı
  11 Şub Ermeni Alfabesi: Bir Yazı Sistemi ve Ulusal Gurur Kaynağı

  Ermeni alfabesi sadece bir yazı sistemi değil; aynı zamanda matematiksel hesaplamalar ve takvimsel tarihlerin kaydedilmesi için kullanılan bir sayısal sistem ve ulusal bir gurur kaynağı.

 • Ressam İlhami Atalay'ın eserlerinden oluşan sergi Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde açıldı
  10 Şub Ressam İlhami Atalay'ın eserlerinden oluşan sergi Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde açıldı

  Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibi Ressam İlhami Atalay'ın eserlerinden oluşan sergi, Dolmabahçe Sanat Galerisi'nde açıldı. Sergide Atalay'ın sanat öyküsünde önemli yeri olan Akıncılar, Zikir, Hiçlik, Anadolu Kadınları gibi farklı senelere ait, daha önce gün yüzüne çıkmamış çok sayıda tablo yer aldı. Milli Saraylar Başkanı Dr. Yasin Yıldız, Atalay'ın bu toprakların yetiştirdiği en önemli ressamlardan biri olduğunu ifade etti. Ressam İlhami Atalay ise eserlerinin sanatseverlerle buluşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 • Kars Kafkas Üniversitesi Genel Sekreterliği'ne Doç. Dr. Muhammed Alparslan Kartal atandı
  09 Şub Kars Kafkas Üniversitesi Genel Sekreterliği'ne Doç. Dr. Muhammed Alparslan Kartal atandı

  Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Genel Sekreterliği görevine, Doç. Dr. Muhammed Alparslan Kartal atandı. Kartal, KAÜ İlahiyat Fakültesi'nde "Dekan Vekilliği" ve "Dekan Yardımcılığı" yapmıştır. Aynı zamanda üniversitenin Ebu'l-Hasan Harakani Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanlığı görevini yürütmektedir. Kartal, İngilizce ve Arapça bilmekte olup hadis üzerine birçok çalışma yapmaktadır.

 • Trabzon'da 5 Dilde Hizmet Sunacak Sağlık Turizmi Servisi Açıldı
  09 Şub Trabzon'da 5 Dilde Hizmet Sunacak Sağlık Turizmi Servisi Açıldı

  Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi bünyesinde hizmet verecek olan Sağlık Turizmi Servisi'nin açılışı törenle gerçekleştirildi. Servis, İngilizce, Arapça, Rusça, Ukraynaca ve Gürcüce dillerinde hizmet sunacak ve talebe göre yatak sayısı artırılacak.

 • Miraç Kandili Dolayısıyla Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Elazığ, Siirt ve Batman'da Programlar Düzenlendi
  06 Şub Miraç Kandili Dolayısıyla Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Elazığ, Siirt ve Batman'da Programlar Düzenlendi

  Miraç Kandili dolayısıyla Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Elazığ, Siirt ve Batman'da düzenlenen programlarda Kur'an-ı Kerim ve mevlit okundu, ilahiler seslendirildi. Depremde hayatını kaybedenler için dua edildi ve vatandaşlara ikramlarda bulunuldu. Programlara valiler, belediye başkanları, il müftüleri ve vatandaşlar katıldı.

 • Diyarbakır'da depremde ölenler için anma programı düzenlendi
  06 Şub Diyarbakır'da depremde ölenler için anma programı düzenlendi

  Diyarbakır Valiliği, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'te meydana gelen depremin yıl dönümünde anma programı düzenledi. Programda depremde hayatını kaybedenler için dualar okundu. Vali Ali İhsan Su, depremde gösterilen çabanın önemini vurgulayarak, olası depremlere hazırlıklı olmanın önemini belirtti.

 • AFAD İl Müdürlüğü'nde Deprem Anma Programı Düzenlendi
  06 Şub AFAD İl Müdürlüğü'nde Deprem Anma Programı Düzenlendi

  Diyarbakır Valiliği tarafından, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'te meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremlerin yıl dönümünde, AFAD İl Müdürlüğü'nde anma programı düzenlendi. Programa çeşitli kurum ve kuruluşlara ait arama kurtarma ekipleri katıldı. Program, siren sesinin çalmasıyla başladı ve deprem ile ilgili bir sinevizyon gösterisi izletildi. Program, depremde hayatını kaybedenler için duaların okunmasıyla sona erdi. Vali Ali İhsan Su, programda yaptığı açıklamada, deprem gecesi büyük çaba sarf edildiğini belirterek, depremlere karşı hazırlıklı olmanın önemine vurgu yaptı.

 • Gönüllü Tercümanlar Deprem Bölgesinde Arama Kurtarma Ekiplerine Yardımcı Oldu
  05 Şub Gönüllü Tercümanlar Deprem Bölgesinde Arama Kurtarma Ekiplerine Yardımcı Oldu

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye gelen yabancı arama kurtarma ekipleriyle Türk yetkililer ve depremzedeler arasında iletişim köprüsü kuran gönüllü tercümanlar, yaşadıklarını paylaştı. Tayland, İspanya ve Güney Afrika'dan gelen tercümanlar, deprem bölgesindeki yıkımı ve yardım çalışmalarını anlattı. Depremzedelere yardım etmeye çalışan tercümanlar, özellikle çocukların durumundan üzüntü duyduklarını ifade etti.

 • Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 13 bin 349 öğrenciye hafızlık icazetnamesi
  04 Şub Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 13 bin 349 öğrenciye hafızlık icazetnamesi

  Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Sedide Akbulut, 2023 yılı içinde eğitimini başarıyla tamamlayan 13 bin 349 öğrencinin hafızlık icazetnamesi aldığını bildirdi. Akbulut, hafızlık geleneğinin peygamberden bu yana devam ettiğini belirtti. Hafız sayısının her yıl arttığını ifade eden Akbulut, ülke genelinde 1765 Kur'an kursunda 84 bin 387 öğrencinin hafızlık eğitimi gördüğünü söyledi.

 • İsviçre'de binlerce kişi Gazze için ateşkes talebiyle yürüdü
  03 Şub İsviçre'de binlerce kişi Gazze için ateşkes talebiyle yürüdü

  İsviçre'nin Cenevre kentinde toplanan binlerce kişi, Gazze'deki yoğun saldırılar nedeniyle acil ateşkes talebiyle yürüyüş düzenledi. Göstericiler, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği önünde toplanarak Filistin halkına destek mesajı verdi. Ayrıca, BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) destek açıklamasında bulunan göstericiler, İsrail'in iddialarının ardından bağışçı ülkelerin finansal desteğini durdurmasını eleştirdi. Eyleme, İsviçre ve Fransa'dan siyasi partilerin temsilcileri de katıldı.

 • Kazakistan'ın Ulusal Akademik Kütüphanesinde 1000'den fazla yasaklanmış yazma eser araştırılmayı bekliyor
  01 Şub Kazakistan'ın Ulusal Akademik Kütüphanesinde 1000'den fazla yasaklanmış yazma eser araştırılmayı bekliyor

  Kazakistan'ın Ulusal Akademik Kütüphanesinde, Sovyet döneminde evde bulundurulması bile yasak olan 1000'i aşkın yazma eser araştırılmayı bekliyor. Başkent Astana'daki kütüphanede Nadir Yayınlar ve El Yazmaları Bölümünde Çağatayca, Arapça ve diğer Türk dillerinde kaleme alınmış yüzlerce yazma eser bulunuyor. Arap alfabesiyle yazıldığı için Sovyet döneminde yasaklanan eserler, kütüphane tarafından gelecek nesillere aktarılmak üzere araştırılıyor.

 • BBC araştırması: 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki binaların en az yarısı hasar gördü veya yıkıldı
  01 Şub BBC araştırması: 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki binaların en az yarısı hasar gördü veya yıkıldı

  BBC'nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başından bu yana Gazze'deki binaların yarısından fazlası hasar gördü ya da yıkıldı.

 • Türkiye'de Yabancı Müzik Dinleme Alışkanlıkları Araştırması
  30 Oca Türkiye'de Yabancı Müzik Dinleme Alışkanlıkları Araştırması

  Preply tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de en çok İngilizce şarkılar dinleniyor. Araştırma, Türk dinleyicilerin tercih ettiği 10 yabancı şarkıdan 9'unun İngilizce olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, Korece ve İspanyolca şarkılar da popülerlik kazanmaktadır. Araştırma ayrıca, Türkiye'de en çok dinlenen yabancı şarkıcıları da belirlemiştir.

 • Mardin'deki Süryani Başpapaz Gabriel Akyüz, 39 yılda 15 kitap yazdı
  30 Oca Mardin'deki Süryani Başpapaz Gabriel Akyüz, 39 yılda 15 kitap yazdı

  Mardin'de tarihi Kırklar Kilisesi'nde görev yapan Süryani Başpapaz Gabriel Akyüz, 29 yılda Mardin'i ve Süryanileri tanıtan 15 kitap yazdı. Akyüz, Mardin'in dünyaya tanıtılması gerektiğini belirterek, yazmaya devam edeceğini söyledi.

 • Kilise saldırısıyla ilgili kan donduran detaylar! Silahın tutukluk yapması, katliamın önüne geçmiş
  29 Oca Kilise saldırısıyla ilgili kan donduran detaylar! Silahın tutukluk yapması, katliamın önüne geçmiş

  Sarıyer'de 1 kişinin hayatını kaybettiği Santa Maria Kilisesi silahlı saldırı sonrası ilk kez görüntülendi. Saldırıyı gerçekleştiren 2 zanlı gözaltına alınırken, kilisenin avukatı Afşin Hatipoğlu, "Rastgele etraflarına ateş etmişler. Silahlardan birinin tutukluk yapması daha fazla can kaybının önüne geçmiş." dedi.

 • Gazze Savaşı'nda Medyanın Hakikat Mücadelesi: Şiddet, Dezenformasyon, Sansür
  27 Oca Gazze Savaşı'nda Medyanın Hakikat Mücadelesi: Şiddet, Dezenformasyon, Sansür

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından İstanbul'da düzenlenen sempozyumda küresel kamuoyu ve sivil toplum ele alındı. Sempozyumda medyanın kitleleri harekete geçirme gücü, İsrail'in suçları ve medyanın önemi gibi konular tartışıldı.

 • Neyzen Tevfik'in Vefatının Üzerinden 71 Yıl Geçti
  27 Oca Neyzen Tevfik'in Vefatının Üzerinden 71 Yıl Geçti

  Neyzen Tevfik, hayatı boyunca neyini yanından hiç ayırmayan bir sanatçıydı. Babasının dizinin dibinde ney dinleyerek büyüyen Tevfik, erken yaşta ney ile uğraşmaya başladı. İzmir İdadisi'ne yazıldıktan sonra sara hastalığı nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldı. Neyzen Tevfik, deniz kenarında büyüdüğü için denizi severdi. İzmir Mevlevihanesi'nde tanıştığı ünlü isimlerden Türkçe, Arapça ve Farsça dersleri aldı. Usta şair, neyzenlikteki ustalığının yanı sıra hiciv sanatını kullanarak toplumsal konulara değindi. Neyzen Tevfik'in şiirleri çeşitli kitaplarda okurla buluştu. 1953 yılında İstanbul'da hayatını kaybetti.

 • Kars'taki Ani Ören Yeri Kış Mevsiminde Ziyaretçilerini Karla Kaplı Güzelliğiyle Ağırlıyor
  27 Oca Kars'taki Ani Ören Yeri Kış Mevsiminde Ziyaretçilerini Karla Kaplı Güzelliğiyle Ağırlıyor

  UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Kars'taki Ani Ören Yeri, Türkiye-Ermenistan sınırında bulunuyor ve yıllar boyunca farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ani, tarih boyunca Türklerin yanı sıra onlarca medeniyetin yaşam bulduğu bir yer olup, Hristiyan ve Müslümanların bir arada yaşadığı bir antik şehirdir. Ani, kış mevsiminde de ziyaretçilerini çeken bir turistik cazibe merkezidir ve trenle gelen turistlerin ilk durağıdır. Ani'nin beyaz örtüyle kaplı güzelliği, ziyaretçileri büyülemektedir.

 • Gazze Savaşı'nda Medyanın Hakikat Mücadelesi: Şiddet, Dezenformasyon, Sansür
  26 Oca Gazze Savaşı'nda Medyanın Hakikat Mücadelesi: Şiddet, Dezenformasyon, Sansür

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca düzenlenen "Gazze Savaşı'nda Medyanın Hakikat Mücadelesi: Şiddet, Dezenformasyon, Sansür" sempozyumunun bir oturumunda "İsrail-Filistin Çatışmasında Uluslararası Medyanın Rolü: Taraflılık, Manipülasyon ve Sansür" ele alındı.

 • Bursa'da bir evden 620 adet tarihi eser ele geçirildi
  25 Oca Bursa'da bir evden 620 adet tarihi eser ele geçirildi

  Bursa Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Nilüfer ilçesinde bir evde 620 adet tarihi eser niteliği taşıyan obje ele geçirdi. Evde yapılan aramalarda arapça-farsça ibareler bulunan mühürler, metal yüzükler, kolyeler, sikkeler, tarihi eser niteliğinde silahlar ve diğer birçok obje bulundu. Ev sahibi gözaltına alındı ve adli tahkikat devam ediyor.

 • Bursa'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu: 620 Adet Eser Ele Geçirildi
  25 Oca Bursa'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu: 620 Adet Eser Ele Geçirildi

  Bursa'da tarihi eser kaçakçılığı yaptığı belirlenen M.K. isimli şüpheli, yapılan operasyonla yakalandı. Şüphelinin adresinde yapılan aramada, 620 adet tarihi eser niteliğinde obje ele geçirildi. Aramada bulunan objeler arasında mühürler, silahlar, takılar, tablolar ve diğer çeşitli eserler yer alıyor. M.K.'nin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

 • Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a tehdit davasında karar çıktı
  25 Oca Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a tehdit davasında karar çıktı

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ı tehdit ettiği iddia edilen emlakçıya 2 ay 9 gün ev hapsi ve 100 metreden fazla yaklaşmama cezası verildi. Emlakçının silahına da el konuldu.

 • Bursa'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu: 620 Parça Eser Ele Geçirildi
  25 Oca Bursa'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Operasyonu: 620 Parça Eser Ele Geçirildi

  Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, tarihi eser kaçakçılığını önlemeye yönelik çalışmaları kapsamında M.K'nin evinde yapılan aramada 620 parça tarihi eser niteliğinde silah, eşya ve obje ele geçirdi. Aramada bulunan eserler arasında Arapça ve Farsça ibareler bulunan mühürler, metal yüzükler, kolyeler, sikkeler, silahlar, tahta objeler, tablolar, metal objeler, ahşap havanlar, tokmaklar, porselen objeler, toprak vazolar, kılıçlar ve bastonlar yer aldı. Gözaltına alınan M.K'nin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

 • Bolu Belediye Başkanı Tehdit Edilen Emlakçıya Ev Hapsi Kararı
  25 Oca Bolu Belediye Başkanı Tehdit Edilen Emlakçıya Ev Hapsi Kararı

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ı Arapça tabelasını kaldırdığı için tehdit eden emlakçı Mehmet Mutlu'ya 2 ay 9 gün ev hapsi cezası verildi. Ayrıca Mutlu'nun ruhsatlı silahına el konulmasına ve Özcan'a 100 metreden fazla yaklaşmamasına hükmedildi.

 • Yeni Şafak gazetesinin kuruluşunun 30'uncu yıl dönümü kutlandı
  23 Oca Yeni Şafak gazetesinin kuruluşunun 30'uncu yıl dönümü kutlandı

  Yeni Şafak gazetesinin kuruluşunun 30'uncu yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programda, gazetenin geçmişi ve başarıları anlatıldı. Yeni Şafak'ın Türkiye'nin ve İslam aleminin sesi olduğu vurgulandı. Programda, gazeteye emeği geçenlere plaket takdim edildi ve gazetenin attığı manşetlerin önemi üzerinde duruldu.

 • Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Yayıncılık prensipleri ayaklar altına alınmakta
  23 Oca Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Yayıncılık prensipleri ayaklar altına alınmakta

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, medya dünyasında dijitalleşme ile birlikte çılgınca bir değişim ve rekabet rüzgarı estiğini belirterek, Yayıncılık prensipleri ayaklar altına alınmakta, yayıncılık adeta bir nükleer silaha dönüşmüş durumdadır. dedi. Yeni Şafak gazetesi tarafından Rami Kütüphanesi'nde düzenlenen Türkiye'nin Birikimi 30 Yaşında programında konuşan Ömer Bolat, 23 yıl boyunca Albayrak Medya Grubu'nda görev yaptığını ifade ederek, 30. yıl dönümü programı vesilesiyle mesai arkadaşlarıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 • BBC araştırması: Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen'de siyasi suikastları finanse etti
  23 Oca BBC araştırması: Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen'de siyasi suikastları finanse etti

  BBC'nin yaptığı bir araştırmaya göre Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yemen'de siyasi suikastları finanse ederek Yemen hükümeti ile Kızıldeniz'de savaşan gruplar arasında son dönemde yeniden uluslararası gündemin odağına yerleşen çatışmaları şiddetlendirdi.

 • Mehmet Kasım Gülpınar, Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu
  23 Oca Mehmet Kasım Gülpınar, Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu

  AK Parti'den 4 dönem milletvekilliği yapan ve son olarak MKYK üyeliği görevinde bulunan Mehmet Kasım Gülpınar, Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. Gülpınar, Ankara Üniversitesi'nde Arap Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdikten sonra çeşitli görevlerde bulundu ve AK Parti'de Cumhurbaşkanı Danışmanı ve MKYK üyesi olarak görev yaptı.

 • Yeniden Refah Partisi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayını Açıkladı
  23 Oca Yeniden Refah Partisi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayını Açıkladı

  Yeniden Refah Partisi, 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıkladı. AK Parti'den istifa eden Mehmet Kasım Gülpınar, Yeniden Refah Partisi'nin adayı oldu. Gülpınar, daha önce AK Parti'de milletvekilliği yapmış ve MKYK üyeliği görevinde bulunmuştu.

 • Ali Emiri Efendi'nin Vefatının 100. Yılında Anma Programı Düzenlendi
  23 Oca Ali Emiri Efendi'nin Vefatının 100. Yılında Anma Programı Düzenlendi

  Millet Kütüphanesi'nin kurucusu Ali Emiri Efendi, vefatının 100. yılında kabri başında ve bir sempozyumla anıldı. Ali Emiri Efendi, Millet Kütüphanesi'ni kurarak 16 bin cilt eseri millete armağan etmiştir. Sempozyumda Ali Emiri Efendi'nin hayatı ve edebiyata olan katkıları anlatıldı.

 • 2024 Stevie MENA Ödülleri Kazananları Açıklandı
  23 Oca 2024 Stevie MENA Ödülleri Kazananları Açıklandı

  Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Stevie MENA Ödülleri'nin 2024 kazananları açıklandı. 13 ülkeden inovasyonu destekleyen binden fazla adayın 150'yi aşkın jüri tarafından değerlendirildiği yarışmada, pek çok kurum ve şirket ödül aldı. Kazananlara ödülleri 2 Mart'ta Birleşik Arap Emirlikleri'nin Ras Al Khaimah kentinde düzenlenecek gala gecesinde takdim edilecek.

 • Hamas İsrail'e düzenlediği saldırının nedenlerini açıkladı
  21 Oca Hamas İsrail'e düzenlediği saldırının nedenlerini açıkladı

  Hamas, İsrail'e düzenlediği saldırının nedenlerini açıkladığı 16 sayfalık bir belge yayınladı. Örgüt, İsrail işgaline karşı yapılan saldırının gerekli olduğunu savundu. Hamas'ın açıklamasında saldırıda yapılan hataların İsrail güvenlik sisteminin hızlı şekilde yıkılması nedeniyle yaşandığı belirtildi. Saldırıda 1200 kişi öldürüldü ve 250 kişi rehin alındı. Hamas, sivil ölümlerinin İsrail askerleri ile çatışma sırasında kazayla yaşandığını savundu. Örgütün raporu İngilizce ve Arapça olarak yayınlandı.

 • Cumhur İttifakı'nın İstanbul ilçe belediye başkan adayları belli oldu
  20 Oca Cumhur İttifakı'nın İstanbul ilçe belediye başkan adayları belli oldu

  İstanbul'da Mahalli İdareler Seçimi için AK Parti'nin 37 ve MHP'nin 2 olmak üzere Cumhur İttifakı'nın 39 ilçe belediye başkan adayı belli oldu.

 • İsrail'de Savaş Karşıtı Gösteri Düzenlendi
  20 Oca İsrail'de Savaş Karşıtı Gösteri Düzenlendi

  İsrail'in Hayfa kentinde savaş karşıtı bir grup Yahudi ve Arap aktivist, Gazze'deki soykırımı durdurmak için gösteri düzenledi. Ellerindeki dövizlerle ateşkes çağrısı yapan göstericiler, İsrail polisiyle arbede yaşadı. Göstericiler, savaş uçağı maketi ve öldürülen Filistinlilerin fotoğraflarını taşıdı. Göstericiler, İsrail'deki savaş yanlısı propagandaya dikkat çekerek, savaşı destekleyenlerin çoğunlukta olduğunu belirtti.

Advertisement