Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin rapor ABD Kongresi'ne sunulacak - Son Dakika

Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin rapor ABD Kongresi'ne sunulacak

05.02.2021 23:35

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürüldükten sonra bedeni parçalara ayrılan Cemal Kaşıkçı için ABD'den dikkat çeken bir adım geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin ABD istihbaratının kapsamlı raporunun kısa sürede Kongre'ye sunulacağını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, günlük basın brifinginde Joe Biden yönetiminin Kaşıkçı cinayetine ilişkin yaklaşımına dair soruyu yanıtladı.

"YASAYI TAKİP EDİYORUZ"

Kaşıkçı cinayetinin korkunç bir suç olduğunu vurgulayan Psaki, "Gizliliği kaldırılan ilgili raporu tam bir şeffaflık içinde Kongre'ye sunmaya hazırlanıyoruz. Bu, bir yasa ve biz de yasayı takip ediyoruz." diye konuştu.

"İNSAN HAKLARI KARNESİNİ İYİLEŞTİRMESİNİ UMUYORUZ"

Psaki ayrıca insan hakları konusunda Suudi Arabistan'a çağrıda bulunarak "Öte yandan siyasi mahkumlar da dahil olmak üzere Suudi Arabistan'ın insan hakları karnesini iyileştirmesini umuyoruz." değerlendirmesini yaptı ve Riyad yönetiminin önceki gün iki aktivisti serbest bırakmasının önemli olduğunu belirtti.

YEMEN'DEKİ POLİTİKA REVİZE EDİLDİ

Sözcü ayrıca Biden yönetiminin Yemen'deki politikasını revize ettiğini ve Suudi Arabistan'la ilişkilerini bu bağlamda da yeniden gözden geçirdiklerini ifade etti. ABD Kongresi tarafından aralık ayında kabul edilen Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası Tasarısı'nda, Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün tasarının yasalaşmasından sonra 30 gün içerisinde Kaşıkçı cinayetine ilişkin kapsamlı ve kamuya açık bir raporu, Temsilciler Meclisi ve Senato Dış İlişkiler ve İstihbarat Komitelerine teslim etmesi öngörülüyordu.

Biden yönetimi söz konusu raporun en hızlı şekilde Kongre'ye teslim edilip kamuoyuna açıklanacağını duyurmuştu.

ÖLDÜRÜLÜP CESEDİ PARÇALARA AYIRILMIŞTI

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'a yönelik eleştirileriyle bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı'nın daha sonra konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

YORUMLAR (1)
  • ıyı dusunmek gerek.: ben sunu anlamadım neden Türkiye'deki Arabıstan konsolosluguna evrak almak ıcın geldı?..,Amerıka da Arabıstan konsoloslugu yokmu?.., Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
500
Çin'in Haikou Kentinde Kovid-19 İçin Kurulan Şişme Laboratuvarlar Çin'in Haikou Kentinde Kovid-19 İçin Kurulan Şişme Laboratuvarlar 5. İslami Dayanışma Oyunları 5. İslami Dayanışma Oyunları ES Elazığspor'da Serkan Çayır güven tazeledi ES Elazığspor'da Serkan Çayır güven tazeledi

Son Dakika Dünya Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin rapor ABD Kongresi'ne sunulacak - Son Dakika


Advertisement
Haberi Paylaş