İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı - Son Dakika
Dünya

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın da içinde olduğu helikopter Doğu Azerbaycan'da düştü. Saatler süren arama kurtarma çalışmalarının ardından, Türkiye'den hareket eden Akıncı İHA enkazın yerini tespit etti. İranlı ekipler enkaza ulaşırken, helikopterin tamamen yandığı belirtildi. İran devlet televizyonu, enkazda yaşam belirtisi olmadığını açıkladı.

20.05.2024 00:12

İran Cumhurbaşkanı Reisi ve İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ı taşıyan helikopter, Doğu Azerbaycan'da şiddetli rüzgar ve sis nedeniyle düştü. Reisi, kazadan önce ise Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile baraj açılışındaydı. Kazanın dönüş yolunda olumsuz hava koşulları nedeniyle meydana geldiği kaydedildi. İran devlet televizyonu da Reisi'yi taşıyan helikopterin sert iniş yaptığını ve kaza bölgesine ilk yardım ekiplerinin gönderildiğini bildirdi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı

AKINCI İHA, ISI KAYNAĞI TESPİT ETTİ

Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazı olabileceği düşünülen bir ısı kaynağını tespit ederek koordinatlarını İran makamlarıyla paylaştı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı

AKINCI BULDU, ENKAZA ULAŞILDI

İran'ın resmi haber ajansı IRNA, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin yerinin bulunduğunu duyurdu.IRNA, Akıncı'nın enkazın yerini tespit ederek İranlı yetkililere bildirdiğini belirtti. Söz konusu haberde, "Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopterinin yeri bulundu. Arama kurtarma timleri kazanın meydana geldiği yere yaklaştılar." ifadelerine yer verildi.

Enkazı Akıncı İHA buldu! İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopter düştü!

"DURUM İYİ DEĞİL"

İran Kızılay Başkanı Pir Hüseyin Kolivend, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye ait helikopter enkazını bulduklarını, ulaşmaları için 2 kilometre kaldığını duyurdu. İran devlet televizyonuna konuşan Kolivend, arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kolivend, "Helikopter bulundu. helikopteri görüyoruz, hepimiz olay yerine doğru gidiyoruz. 2 kilometre mesafede. Durum iyi değil." dedi. İranlı yetkililer helikopterin tamamen yandığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı

ENKAZDA YAŞAM BELİRTİSİ YOK

İran devlet televizyonu, Akıncı İHA'nın tespitlerinin ardından bulunan Cumhurbaşkanı Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin enkaz noktasında yaşam belirtisi olmadığını duyurdu.

Yaşam belirtisi yok! İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı

AKINCI İHA TÜRKİYE'YE DÖNDÜ

Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin bulunduğu helikopterin enkaz bölgesinin tespit çalışmasını başarıyla tamamlayarak Türkiye'deki görevine döndü.

KONVOYDAKİ 2 HELİKOPTER GÜVENLİ ŞEKİLDE ULAŞTI

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin bulunduğu helikopter ile diğer helikopterlerin yerel saatle 13.30'da irtibatının kesildiği ve 2 helikopterin yaklaşık 15-20 dakika bölgede Reisi'nin helikopteri için arama yaptığı belirtildi. Reisi'nin konvoyundaki 2 helikopterin daha sonra güvenli bir şekilde hedeflerine ulaştığı bildirildi.

İŞTE HELİKOPTERİN MODELİ

Görüntüleri ve videoları inceleyen uzmanlar, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve eşlikçilerinin ABD yapımı Bell 212 tipi bir helikoptere bindiklerini doğruladı. Hava aracının, bir pilot ve 14 yolcu ile birlikte 15 koltuk kapasitesine sahip orta büyüklükte bir helikopter olduğu ortaya çıktı. Reisi'nin helikopterinde uçuş ekibi ve olası güvenlik personeli de dahil olmak üzere kaç kişinin bulunduğu bilinmiyor.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopteri düştü
İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin, barajın açılışı sonrası helikopterle bölgeden ayrılırken son görüntüsü

DÜŞEN HELİKOPTERDE KİMLER VARDI?

İran basınına göre düşen helikopterde İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim de bulunuyordu.

ARAMA ÇALIŞMALARINDA 3 PERSONEL KAYBOLDU

Helikopterin düştüğü bölgede yağmurlu, sisli ve soğuk hava koşulları nedeniyle aramalar güçlükle yapılıyor. Arama çalışmalarında şu ana kadar İran Kızılayı'ndan 3 personelin kaybolduğu bildirildi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopteri düştü

ABD: GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve bazı yetkililerin de bulunduğu helikopterin İran'a olası sert inişine ilişkin raporları inceledikleri, gelişmeleri yakından takip ettikleri belirtildi. Beyaz Saray da ABD Başkanı Joe Biden'ın bilgilendirildiğini belirtti.

AB, UYDU HARİTALAMA HİZMETİNİ ETKİNLEŞTİRDİ

Avrupa Birliği (AB), İran Cumhurbaşkanı Reisi, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve bazı yetkilileri taşıyan helikopterin kazaya uğraması nedeniyle İran'ın talebi üzerine hızlı müdahale uydu haritalama hizmetini etkinleştirdiğini bildirdi. AB Konseyi Başkanı Charles Michel de "AB üye ülkeleri ve ortaklarımızla durumu yakından takip ediyoruz." mesajını paylaştı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopteri düştü

SUUDİ ARABİSTAN VE KATAR'DAN AÇIKLAMA

Suudi Arabistan ve Katar, helikopteri arama çalışmaları konusunda İran'a yardım teklif etti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Krallığın bu zor koşullarda kardeş İran'ın yanında olduğunu ve İranlı kurumların ihtiyaç duyduğu her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu teyit ediyoruz." denildi. Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, yaptığı açıklamada, Katar'ın İran'a Reisi ve Abdullahiyan'ın içinde bulunduğu helikopteri bulmaya yönelik çalışmalara her türlü desteği vermeyi teklif etti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopteri düştü
İran lideri Ali Hamaney

HAMANEY: ÜLKENİN İŞLERİNDE HERHANGİ BİR AKSAMA OLMAYACAK

İran lideri Ali Hamaney, Hamaney yaptığı konuşmada, "İran halkı endişelenmesin, ülkenin işlerinde herhangi bir aksama meydana gelmeyecektir." ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopteri düştü
Helikopter kazasından saatler önceki Aliyev-Reisi görüşmesi

"BAZILARI BİZİM BİR ARAYA GELMEMİZDEN HOŞLANMIYOR"

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin, helikopter kazasından saatler önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile baraj açılışında yaptığı bir konuşma dikkat çekti. Reisi, Aliyev ile bir araya gelmesiyle ilgili "Bazıları bizim bir araya gelmemizi ve ortak başarılarımızı hoş karşılamıyor fakat bunlar bizim için önemli değil. Önemli olan ülkelerimiz, devletlerimiz ve halklarımız için iyi olanı hep birlikte hayata geçirmiş olmamız." dedi. Söz konusu ifadeler "suikast" şüphesini akıllara getirdi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopteri düştü
Helikopter kazasından saatler önceki Aliyev-Reisi görüşmesi

AZERBAYCAN'DAN KAZA SONRASI İLK AÇIKLAMA

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, helikopter kazası sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile dostça vedalaştıktan sonra yüksek düzeydeki temsilci heyetini taşıyan helikopterin İran'da sert iniş yapması bizi derinden üzdü. Dualarımız, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve yanındaki temsilci heyetiyle. Komşu, dost ve kardeş ülke olarak, Azerbaycan her türlü desteği vermeye hazırdır." ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopteri düştü

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi\'yi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı
Abdullah Aydemir
Abdullah Aydemir
Sondakika.com - Dünya

Son Dakika Dünya İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (5)

  • Sercan Polat: FILISTININ AHI BIRGUN ONLARA YARDIM ETMEYEN HERKESI BULACAK ONLARIN ACI SESLERI DUNYAYI INLETECEK 46 19 Yanıtla
    Tahsin Mehdevi: Ne saçmalıyorsun, Filistin direnişine(Hamas, İslâmî Cihad,Fhkc, Hizbullah, Ensarullah, HaşdiŞabi...) silah, mühimmat, İHA , alet cihaz, lojistik sağlayan İran'dan başka bir ülke mi var!? 0 0
  • Behzat: inşallah sağ salim bulurlar 22 18 Yanıtla
    Bu Kim: şia oldugu içinmi? 0 0
  • Özgür BİÇER: Aferin akıncı 12 1 Yanıtla

Advertisement