Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 'Hitler Yahudi kökenliydi' sözlerinden sonra İsrail, Rusya'ya nota verdi - Son Dakika
BBC

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 'Hitler Yahudi kökenliydi' sözlerinden sonra İsrail, Rusya'ya nota verdi

02.05.2022 22:16

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Levrov'un Nazi lideri Adolf Hitler hakkında "Yahudi kanı taşıyordu" yönündeki sözleri İsrail ve Rusya arasında kriz yarattı. İsrail, konuyla ilgili Rusya Büyükelçisini "açıklama yapmak üzere" Dışişleri Bakanlığı'na davet etti.

Sergey Lavrov söz konusu ifadeleri, Pazar günü İtalyan TV programı Zona Bianca'ya verdiği röportajda sarf etti.Röportajda Lavrov'a Rusya'nın Ukrayna'yı işgal gerekçesi olarak öne sürdüğü "ülkeyi Nazilerden arındırmak" söyleminin nasıl mümkün olabileceği soruldu.

"HİTLER'İN YAHUDİ KÖKLERİ VARDI"

Rus bakan bu soruya, "Yanılıyor olabilirim ama Hitler'in de Yahudi kökleri vardı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin Yahudi olması kesinlikle hiçbir şey ifade etmiyor. En büyük Yahudi karşıtlarının, yine Yahudiler olduğu söylenir" diye yanıt verdi.

RUSYA'NIN TEL AVİV BÜYÜKELÇİSİ İSRAİL DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Rus Bakan Lavrov'un sözleri "feci" olarak nitelendirildi. Açıklamada, Lavrov'un ifadelerinin ardından Rusya'nın Tel Aviv Büyükelçisi Anatoly Viktorov'un "açıklama yapmak üzere" Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı ifade edildi.

HİTLER, 6 MİLYON YAHUDİNİN ÖLÜMÜNDEN SORUMLU

Nazi Almanyası, İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Yahudi Soykırımı ile 6 milyon Yahudi'yi öldürmüştü. Rusya tarafından gelen bu açıklama, İsrail siyasetinde tepkiyle karşılandı.

İSRAİL BAŞBAKANI "YALAN" DEDİ

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, "Böylesi yalanlar, tarihin en korkunç suçlarından Yahudileri sorumlu tutmak ve böylelikle de Yahudilere zulmedenleri, bu mesuliyetten kurtarmak anlamına gelir. Bugün hiçbir savaş ne Yahudi soykırımıdır ne de soykırım gibidir"

Lavrov'un 'Hitler Yahudi kökenliydi' sözleri üzerine İsrail, Rusya'ya nota verdi
İsrail Başbakanı Naftali Bennett

"KURBANLARI SUÇLULARA DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYOR"

Öte yandan İsrail'in İsrail'deki Yad Vaşem Soykırım Anma Merkezi Başkanı Dani Dayan da Lavrov'u kınadı. Dayan, "Sözlerinin pek çoğu absürt, yanıltıcı, tehlikeli. Her türlü kınamayı hak ediyor" dedi. Lavrov'un Yahudi soykırımının ters yöne çevrilmesi için uğraştığını belirten Dayan, "Hitler'in Yahudi kökenli olduğuna dair tamamen asılsız bir iddia ile kurbanları suçlulara dönüştürmek istiyor" dedi.

"İSRAİL HALKINA YÖNELİK BİR SALDIRI"

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba da Lavrov'un sözlerine sert tepki gösterdi. Twitter'da yaptığı paylaşımda Kuleba, "Lavrov, Rus seçkinlerinin köklü ansisemitist duygularını gizlemekten kendini alamadı. Çirkin sözleri, Başkan Zelenskiy'e, Ukrayna, İsrail ve Yahudi halklarına yönelik bir saldırıdır" dedi.

Lavrov'un 'Hitler Yahudi kökenliydi' sözleri üzerine İsrail, Rusya'ya nota verdi
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba

HİTLER'İN BÜYÜKBABASININ YAHUDİ OLDUĞU İDDİASI

Uzunca bir süredir Hitler'in kimliği belirsiz büyükbabasının Yahudi olduğu yönündeki kanıtlanmamış iddialar vardı. Bu iddialar Hitler'in avukatı Hans Frank'in açıklamalarıyla da körüklenmişti.

Anılarını 1953 yılında kaleme alan Frank, Hitler'in Yahudi soyuna sahip olduğu yönündeki söylentileri araştırması için kendisine talimat verdiğini söyledi. Frank, bu araştırmaların ardından Hitler'in büyükbabasının gerçekten Yahudi olduğuna dair bazı kanıtlar bulduğunu söyledi. Ancak komplo teorisyenleri arasında zemin kazanan bu iddia, pek çok tarihçi tarafından da şüpheyle karşılandı.

YORUMLAR (3)
  • Arif Serdar GÜRLER: Bakanın sözü açık ve net. Slav ırkından ve ortadoks hristiyan olan bir ülkenin (Ukrayna'nın) başındaki adam yahudi diyor. Hitler'in kökenleri ile ilgili bir sürü senaryo olduğundan benzetme yapmış. Yetim birbirinizi. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Turgut Sert: Rusya sen ne kökenlisin acaba sanki müslümansinya da seni kökennin nerede geldiği belli deil Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
  • Salih uslu: Hitleri bilmem ama 2 dünya savaşı boyunca hitlere bedava akaryakıt veren Henry deterding (royal ducth shell in sahibi) Yahudi idi. Ve o öldükten sonra Hitler yakıt krizine girdi. Cevap Yaz 5 0 Yayından Kaldır
500
Ukrayna savaşı: Rusya, doğudaki Severodonetsk'te tam kontrolü ele geçirdi Ukrayna savaşı: Rusya, doğudaki Severodonetsk'te tam kontrolü ele geçirdi İSTANBUL-UKRAYNALI AKİTVİSTLER, AZOV TABURU MENSUPLARININ BIRAKILMASINI İSTEDİ İSTANBUL-UKRAYNALI AKİTVİSTLER, AZOV TABURU MENSUPLARININ BIRAKILMASINI İSTEDİ Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da iki aracı kundakladı Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da iki aracı kundakladı
Kaynak: BBC

Son Dakika Dünya Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 'Hitler Yahudi kökenliydi' sözlerinden sonra İsrail, Rusya'ya nota verdi - Son Dakika

BBC
Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı BBC kurumudur.

Advertisement